Siły zbrojne

Turcja: druga bateria S-400 do końca września

Dostawa pierwszych komponentów drugiej baterii systemu S-400/Fot. Türk Silahlı Kuvvetleri
Dostawa pierwszych komponentów drugiej baterii systemu S-400/Fot. Türk Silahlı Kuvvetleri

Turecki minister obrony Hulusi Akar poinformował, że zakończenie dostaw drugiej baterii systemu obrony powietrznej S-400 jest planowane jeszcze we wrześniu

Podczas wywiadu w tureckiej telewizji NTV, minister obrony Turcji potwierdził, że - rozpoczęte 27 sierpnia br. - dostawy przebiegają zgodnie z planem. Odbywają się one, podobnie jak w przypadku pierwszej baterii, drogą powietrzną. Komponenty systemu dostarczane są do bazy tureckiego lotnictwa wojskowego w Mürted. 

Zakup (i późniejsze dostawy) systemu S-400 stały się przyczyną poważnego kryzysu w stosunkach na linii Turcja - USA (a w konsekwencji: Turcja - NATO). Po długich sporach dyplomatycznych, Stany Zjednoczone zdecydowały w końcu - w lipcu br. - o usunięciu Turcji z programu samolotu 5. generacji F-35 Lightning II - Ankara nie tylko została pozbawiona możliwości zakupu płatowców, ale też produkcji komponentów. 

W tej sytuacji Turcja poszukuje innych możliwości zdobycia samolotu wielozadaniowego 5. generacji. Dające się zaobserwować w o ostatnich latach zbliżenie z Moskwą sugeruje, że oprócz trwajacych prac, mających na celu opracowanie własnej maszyny tej klasy (TAI TF-X), jednym z możliwych rozwiązań może być pozyskanie samolotu Su-35 (określanego przez swoich twórców jako maszyna generacji 4++) i/lub udział w programie Su-57.

Komentarze (1)

  1. Johann

    Niezależność . To gwarancja spokoju. Ankara po puczu doświadczyła co to sojusznik z za oceanu . Interes USA....nie to samo co Turcji.