Reklama

Siły zbrojne

Trzech oferentów w holenderskim programie “Orka”

Holenderski okręt podwodny „Bruinvis”. Fot. M.Dura
Holenderski okręt podwodny „Bruinvis”. Fot. M.Dura

Holenderskie ministerstwo obrony wybrało trzech zagranicznych oferentów do przygotowania oferty na przyszły okręt podwodnych dla własnej marynarki wojennej. Są to te same koncerny, które chciały uczestniczyć w przygotowywanym w Polsce programie „Orka”.

Holenderskie ministerstwo obrony zadecydowało 13 grudnia 2019 r., że w kolejnym etapie wyboru przyszłego okrętu podwodnego dla sił morskich Holandii wezmą udział trzy podmioty: szwedzka stocznia Saab Kockums, niemiecka stocznia ThyssenKrupp Marine Systems i francuski koncern stoczniowy Naval Group. Oznacza to, że z przetargu wycenianego na 2,5 miliarda euro odparł czwarty podmiot brany wcześniej pod uwagę - hiszpańska stocznia Navantia.

Zgodnie z ujawnionymi już informacjami w ramach holenderskiego programu mają być zbudowane w sumie cztery nowej generacji okręty podwodne, które zastąpią obecnie wykorzystywane w holenderskiej marynarce wojennej cztery okręty podwodne typu Walrus („Walrus”, „Zeeleeuw”, „Dolfijn” i „Bruinvis”).

Jak na razie zakłada się, że kontrakt zostanie podpisany w 2022 roku. Wszystkie okręty mają być wprowadzone do służby do 2031 roku, 41 lat po rozpoczęciu eksploatacji najstarszego Walrusa („Zeeleeuw” był wprowadzony do służby 25 kwietnia 1990 roku).

Reklama

Komentarze (6)

 1. Billy

  Też kupią używane?

  1. Sebestia

   Brawo, w samo sedno. Obstawiam, że w TVKorea powiedzą, że za naszym przykładem zwiększają wydatki do 2% PKB, ale jeszcze im sporo brakuje.

  2. Oni nie sa tacy bogaci jak my.Nie stac ich na uzywane.

 2. BUBA

  Jak to nowe.Bez programu pomostowego i starych jednostek.Tak nie mozna.Trzeba ich tam pouczyc jak to sie prawidlowo robi.

 3. Marek13

  Stawiam, ze pójdą albo za Szwedami albo za Niemcami. Żeby było śmieszniej po ich wyborze (jeśli PiS będzie dalej u władzy) nagle się dowiemy, że "My" też wybraliśmy tą samą ofertę co oni. Tak tylko bajdurzę sobie przed świętami...

 4. adams

  Ma być wprowadzony do służby w 2031 roku.... u nas w w 2031 to w najlepsze dalej będzie trwał dialog techniczny

 5. adrin

  jak to jest ze inne armie wiedza ze armie należy systematycznie modernizować z dużym wyprzedzeniem robic przetarki by wszytsko miało rece i nogi nasze okrety maja 50 lat

 6. martin

  tylko ze Holendrom lodz podwodna bedzie sprzedana a Polsce nie bo ma nas nie byc. ZAchodnia Polska wejdzie w skald EU (czyli Niemiec) a Wschodnia z waw-a bedzie polin

Reklama