Siły zbrojne

Trzech oferentów w holenderskim programie “Orka”

Holenderski okręt podwodny „Bruinvis”. Fot. M.Dura
Holenderski okręt podwodny „Bruinvis”. Fot. M.Dura

Holenderskie ministerstwo obrony wybrało trzech zagranicznych oferentów do przygotowania oferty na przyszły okręt podwodnych dla własnej marynarki wojennej. Są to te same koncerny, które chciały uczestniczyć w przygotowywanym w Polsce programie „Orka”.

Holenderskie ministerstwo obrony zadecydowało 13 grudnia 2019 r., że w kolejnym etapie wyboru przyszłego okrętu podwodnego dla sił morskich Holandii wezmą udział trzy podmioty: szwedzka stocznia Saab Kockums, niemiecka stocznia ThyssenKrupp Marine Systems i francuski koncern stoczniowy Naval Group. Oznacza to, że z przetargu wycenianego na 2,5 miliarda euro odparł czwarty podmiot brany wcześniej pod uwagę - hiszpańska stocznia Navantia.

Zgodnie z ujawnionymi już informacjami w ramach holenderskiego programu mają być zbudowane w sumie cztery nowej generacji okręty podwodne, które zastąpią obecnie wykorzystywane w holenderskiej marynarce wojennej cztery okręty podwodne typu Walrus („Walrus”, „Zeeleeuw”, „Dolfijn” i „Bruinvis”).

Jak na razie zakłada się, że kontrakt zostanie podpisany w 2022 roku. Wszystkie okręty mają być wprowadzone do służby do 2031 roku, 41 lat po rozpoczęciu eksploatacji najstarszego Walrusa („Zeeleeuw” był wprowadzony do służby 25 kwietnia 1990 roku).

Komentarze