Reklama

Siły zbrojne

Trwają ćwiczenia NATO Tiger Meet 2021 [FOTO]

Fot. 31BLT
Fot. 31BLT

Jak poinformowała 31. Baza Lotnictwa Taktycznego, 29 kwietnia rozpoczęli przemieszczenie do Bazy Lotniczej Beja w Portugalii na największe tegoroczne lotnicze ćwiczenie NATO – Nato Tiger Meet 2021, które potrwa od 2 do 14 maja

NATO Tiger Meet 2021, jako ćwiczenie taktyczne jest symulacją realnego, nowoczesnego pola walki z odwzorowaniem prowadzenia działań bojowych w warunkach zagrożenia we wszystkich domenach operacyjnych wyodrębnianych przez NATO: w powietrzu, na lądzie, wodzie, cyberprzestrzeni oraz w przestrzeni kosmicznej.

Kolejna edycja ćwiczenia NTM pozwoli zarówno mi jak i mojemu personelowi uczestniczyć w ćwiczeniu, które sprawdzi nasze umiejętności w warunkach odzwierciedlających współczesne pole walki. Ćwiczenie to nie tylko będzie sprawdzianem dla pilotów i personelu zabezpieczającego misje samolotów F-16, ale także dla personelu zabezpieczającego przerzut personelu oraz sprzętu obsługowego. Logistyczne zabezpieczenie tego ćwiczenia pokazuje, że Siły Powietrzne RP są wstanie operować w każdym zakątku Europy. Celem ćwiczenia oprócz wspominanego już sprawdzenia personelu będzie także możliwości wyszkolenia pilotów w dowodzeniu kluczem samolotów, a także pełnienia funkcji Mission Commander 

Dowódca Komponentu Lotniczego ppłk pil. Arkadiusz Pietrzak.

Do głównych celów ćwiczenia należy zwiększenie integracji, interoperacyjności i poziomu wyszkolenia oraz wymiana doświadczeń tygrysich eskadr. W czasie NTM2021 realizowane będą operacje połączone COMAO (Composite Air Operation) o realistycznych, dynamicznych i wymagających scenariuszach.

To, co wyróżnia NTM spośród innych tego typu ćwiczeń, to kultywacja tygrysich tradycji, poprzez eskadry wchodzące w skład powstałego 60 lat temu NATO Tiger Association. Stowarzyszenia utworzonego w 1961 roku, w celu poprawy relacji pomiędzy poszczególnymi eskadrami państw członkowskich NATO, mającymi w swoim herbie głowę tygrysa – będącego symbolem siły, szybkości i sprawności myśliwskiej.

W przypadku niektórych eskadr są to tygrysie naszywki imienne, w innych tygrysie apaszki, czy też tygrysie loga naszyte na plechach kombinezonów.  Do najbardziej spektakularnych przejawów tej kultywowanej od lat tradycji, należą okolicznościowe tygrysie, czy też lamparcie malowania poszczególnych statków powietrznych biorących udział w szkoleniu.

Pełnymi członkami NATO Tiger Association są 24 eskadry państw członkowskich NATO, 11 kolejnych to członkowie honorowi.

Reklama
Reklama
image
Fot. 31BLT
image
Fot. 31BLT
image
Fot. 31BLT
Reklama

Komentarze

    Reklama