Reklama

Siły zbrojne

Trwa konferencja GlobState III, zorganizowana przez Centrum Doktryn i Szkolenia SZ

Fot. Centrum Doktryn i Szkolenia SZ
Fot. Centrum Doktryn i Szkolenia SZ

W poniedziałek 16 listopada 2020 r. rozpoczęła się w Bydgoszczy pięciodniowa międzynarodowa konferencja naukowa GlobState III. Jej organizatorem jest Centrum Doktryn i Szkolenia Sił Zbrojnych, a patronat nad nią objęło zarówno Minister Obrony Narodowej, jak i Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Do grona partnerów konferencji należą chociażby Sztab Generalny, NATO Allied Command Transformation, jak również Defence24.pl. Do piątku obradom konferencji można przysłuchiwać się wirtualnie po dokonaniu rejestracji przez stronę GlobState III - Centrum Doktryn i Szkolenia.

Jak wskazali organizatorzy, pomysł zorganizowania, kolejnej już edycji konferencji, ma odnosić się do potrzeby zrozumienia zasad sztuki wojennej i operacyjnej definiujących współczesne pola walki sztuki wojennej. Co więcej, szczególnie w kontekście przyszłego środowiska bezpieczeństwa, które będzie dotyczyło przestrzeni transatlantyckiej, Polski i całego świata.

Rozmowy w ramach paneli prowadzanych wirtualnie, ze względu na sytuację pandemiczną na świecie, odnoszą się do kwestii geopolitycznego wymiaru środowiska bezpieczeństwa, przyszłego środowiska bezpieczeństwa na wschodniej flance NATO, przyszłego środowiska bezpieczeństwa w sytuacji post-pandemicznej, nowego podejścia do operacji wojskowych, przechodzenia od operacji połączonych do operacji wielodomenowych. Uczestnicy mają rozważać również metodologię strategicznych analiz wojskowych czy też zastanawiać się nad korelacją pomiędzy zasadami wojny i zasadami sztuki operacyjnej.

W konferencji uczestniczą naukowcy, analitycy, wojskowi z Polski, innych państw europejskich czy też Stanów Zjednoczonych. Konferencję oficjalnie otworzyli dyrektor Centrum Doktryn i Szkolenia SZ płk Jarosław Mokrzycki oraz dr Thomas - Durell Young z Naval Postgraduate School. W tym roku, głównymi mówcami (keynote speakers) byli szef Sztabu Generalnego WP generał Rajmund T. Andrzejczak oraz gen. broni (rez.) Frederick Benjamin Hodges reprezentujący Center for European Policy Analysis.

Należy wskazać, że ze strony Defence24.pl głos zabierają w konferencji GlobState III Witold Repetowicz oraz dr Jacek Raubo. Defence24.pl jest patronem medialnym wydarzenia.

LINK do strony konferencji - https://cdissz.wp.mil.pl/pl/pages/globstateiii/

LINK do publikacji wprowadzającej do konferencji - https://cdissz.wp.mil.pl/pl/articlesaktualnosci-2020-a/monografia-przedkonferencyjna-globstate-iii/

JR

Reklama

Komentarze

    Reklama