Reklama

Reklama

Siły zbrojne

Trwa formowanie kolejnych garnizonów 18 Dywizji Zmechanizowanej

Uroczystości inaugurujące piknik, przemawia sekretarz stanu w MON,Tomasz Zdzikot / Fot. MON
Uroczystości inaugurujące piknik, przemawia sekretarz stanu w MON,Tomasz Zdzikot / Fot. MON

Wojsko Polskie wraca do Białej Podlaskiej – poinformował wiceminister Tomasz Zdzikot podczas pikniku wojskowego w Białej Podlaskiej. Zgodnie z decyzją ministra Mariusza Błaszczaka, część jednostek podległych 18. Dywizji Zmechanizowanej będzie zlokalizowana właśnie w tym mieście.

Na spotkaniu z mieszkańcami regionu i żołnierzami uczestniczył wiceprezes Rady Ministrów Jacek Sasin oraz sekretarz stanu w MON Tomasz Zdzikot. Organizatorem wydarzenia była 18. Dywizja Zmechanizowana im. gen. broni Tadeusza Buka, wraz podległymi jednostkami: 1. Warszawską Brygadą Pancerną i 21. Brygadą Strzelców Podhalańskich, a także Urzędem Marszałkowskim Województwa Lubelskiego.

"(...)Jednym z kluczowych elementów (formowania 18 DZ - przyp. red) jest sformowanie nowego garnizonu. Formowanie nowych jednostek m. in. tu w Białej Podlaskiej. Już wkrótce na terenie o wielkości 600 hektarów dyslokowany będzie batalion. Zbudowany zostanie kompleks, w którym docelowo pracować i służyć będzie około 2 tysięcy osób

Tomasz Zdzikot, sekretarz stanu w MON

Jak zaznaczył wiceminister Tomasz Zdzikot kompleks wojskowy w Białej Podlaskiej to miejsce gdzie stacjonować będzie batalion zmechanizowany, dywizjon przeciwlotniczy, kompania rozpoznawcza, kompania saperów oraz batalion transportowy.  - W ramach tego kompleksu będzie także batalion lekkiej piechoty WOT. To jest duży kompleks, który daje wojsku wiele możliwości. To także teren, który pozwala na prowadzenie szkoleń. Będą tu także dwie strzelnice oraz pasy taktyczne, które pozwolą na prowadzenie ćwiczeń czołgowych – poinformował wiceminister.

Odwiedzający dzisiejszy piknik zobaczyli najnowocześniejszy sprzęt wojskowy – pojazdy kołowe i gąsienicowe oraz wyposażenie indywidualne żołnierzy. Wśród pojazdów były: czołgi Leopard, moździerze samobieżne Rak oraz transportery opancerzone Rosomak. Na pikniku obecni byli żołnierze jednostek 18. Dywizji Zmechanizowanej i Wojsk Obrony Terytorialnej. Na stoiskach promocyjnych można było zobaczyć m.in. karabiny i wyposażenie indywidualne żołnierzy. Była także możliwość porozmawiania z pancerniakami, podhalańczykami i terytorialsami - o służbie, szkoleniu i ćwiczeniach.  Podczas pikniku obecne były także zespoły rekrutacyjne, działające w ramach kampanii „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej". 

image
Jedną z atrakcji pikniku były pokazy walk w bliskim kontakcie/ Fot. MON

W programie pikniku były także występy orkiestr wojskowych i pokazy walk w bliskim kontakcie. 

Reklama

Komentarze (6)

 1. Palmel

  Włączyli w skład nowoformowanej 18 dywizji włączyli dwie istniejące brygady i mówią że zwiększają ilość wojska

 2. czarny bez

  To ile dokładnie powstanie NOWYCH etatów? A nie wynikających z relokacji....

 3. fxx

  To garnizon praktycznie przeznaczony na zniszczenie w pierwszej godzinie wojny :( Rozumiem wstawić tam kompanią rozpoznawczą wspartą batalionem WOT, ale wszystko ponad to jest po prostu marnotrawieniem naszych skąpych sił...

  1. say69mat

   Zrozum, o ile w USA fundamentem doktryny obronnej jest hasło ... Pearl Harbor - never again. Jednak, biorąc pod uwagę dynamikę wydarzeń związanych z tematem 09/11. Skala zagrożeń dla bezpieczeństwa narodowego objawia skalę problemów związanych z zabezpieczeniem terytorium USA przed niespodziewanym atakiem. Stąd kluczem doktryny jest obrona terytorium USA poza jego granicami. Z kolei w naszym kraju, króluje tuczona emocjami kultura i tradycja obrony Westerplatte, Wizny jako Polskich Termopil. Szarż na miarę Krojantów oraz hektolitry tragicznej historii naszego narodu. Kontemplowanej cokolwiek bezrefleksyjnie, tym samym obrażając pamięć tych, którzy ponieśli śmierć. Próbując bronić - jakby nie było - honoru Rzeczypospolitej oraz godności naszego narodu. Ponieważ w wyniku doktrynalnych błędów nie byli w stanie skutecznie bronić ani skupisk ludności cywilnej, ani terytorium naszej Ojczyzny.

 4. matrioszka

  Wiele szumu , propagandy , a mało treści . Za mało tworzonych nowych jednostek a przede wszystkim mieszanie i reorganizacja . I tak np. wyjęto bataliony zmech. z Zamościa i Chełma z składu 1. Warszawskiej Brygady Pancernej i przeniesiono do tworzonej 19 Brygady w Lublinie .

 5. Saper

  A dywizjon artylerii wie ktoś gdzie będzie???

 6. 11

  Brawo

Reklama