Reklama

Siły zbrojne

Trump odwiedzi jedno z miejsc stacjonowania żołnierzy USA w Polsce

Jedno z miejsc obecnego stacjonowania wojsk USA w Polsce, 33 BLTr w Powidzu. Fot. B. Sulik
Jedno z miejsc obecnego stacjonowania wojsk USA w Polsce, 33 BLTr w Powidzu. Fot. B. Sulik

Prezydent USA Donald Trump, który na przełomie sierpnia i września złoży wizytę w Polsce, będzie miał wystąpienie w jednym z miejsc, gdzie stacjonują amerykańscy żołnierze – powiedział w środę minister obrony Mariusz Błaszczak.

Prezydent USA Donald Trump złoży wizytę w Polsce w dniach od 31 sierpnia wieczorem do 2 września. 1 września weźmie udział w uroczystościach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Warszawie. Nie jest to jednak jedyny punkt jego wizyty.

To będą słowa wygłoszone do żołnierzy amerykańskich i polskich, a więc w jednym z miejsc, które na podstawie decyzji prezydentów: Donalda Trumpa i Andrzeja Dudy, będzie miejscem stacjonowania żołnierzy amerykańskich w Polsce.

Szef MON, Mariusz Błaszczak w "Sygnałach dnia"

Szef MON powiedział, że będzie sześć miejsc stacjonowania żołnierzy amerykańskich. Przypomniał, że "deklaracja podpisana przez prezydentów Polski i Stanów Zjednoczonych stanowi o trwałej obecności wojsk amerykańskich w Polsce, o zwiększeniu co najmniej o 1000 żołnierzy amerykańskiej obecności", potwierdza także stacjonowanie 4,5 tys. amerykańskich wojskowych w Polsce i zapowiada ulokowanie amerykańskiego dowództwa szczebla dywizji.

To też niewątpliwie sukces wynikający z mojego uporu, ale także z bardzo docenianej przeze mnie pomocy, wsparcia, jakiego w tej sprawie udzieliła ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Georgette Mosbacher. Jest to sukces Polski i Stanów Zjednoczonych.

Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej

Pytany o zapowiedzi, że zwiększenie liczby amerykańskich żołnierzy w Polsce odbędzie się przez przeniesienie części personelu wojskowego USA z Niemiec, Błaszczak powiedział: "My rozmawiamy o zwiększeniu amerykańskiej obecności w Polsce, to nie do nas należy decyzja, skąd władze amerykańskie przesuną żołnierzy Stanów Zjednoczonych. Nie chciałbym ingerować w suwerenne decyzje strony amerykańskiej, ale nie ulega dla nas wątpliwości, że jesteśmy doceniani przez naszych partnerów w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego, za to, że Polska wypełnia zobowiązania – przeznaczamy 2 procent polskiego PKB na obronność, nie wszystkie kraje tak czynią".

Według Błaszczaka "obecność wojsk amerykańskich niewątpliwie wzmacnia bezpieczeństwo, (...) niewątpliwie jest też bardzo korzystne dla gospodarki, szczególnie lokalnej, dlatego, że żołnierze wydają pieniądze na miejscu, jest to impuls rozwojowy dla gospodarki".

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama