Reklama

Siły zbrojne

Thales zmodernizuje holenderskie Goalkeepery

Artyleryjski zestaw obrony bezpośredniej Goalkeeper - fot. Andrzej Nitka
Artyleryjski zestaw obrony bezpośredniej Goalkeeper - fot. Andrzej Nitka

29 listopada br. poinformowano o podpisaniu przez holenderskie Ministerstwo Obrony i Thales Nederland umowy na modernizację 16 artyleryjskich zestawów obrony bezpośredniej Goalkeeper znajdujących się na uzbrojeniu okrętów Koninklijke Marine.W ramach tej modernizacji dzięki rozszerzeniu trybów zwalczania celów nawodnych oraz nowej amunicji o wymuszonej fragmentacji możliwe będzie niszczenie szybkich łodzi motorowych, również tych poruszających się w grupach. Natomiast dzięki nowym algorytmom oraz wprowadzeniu optoelektronicznego kanału śledzenia celów zwiększy się efektywność zwalczania nowoczesnych rakiet przeciwokrętowych.

Pierwszy zestaw ma zostać zmodernizowany w 2015 r. w zakładach Thalesa, zaś pozostałe w kompleksie remontowym znajdującym się w bazie holenderskiej floty w Den Helder. Dzięki tym modyfikacjom będą one mogły pozostać na uzbrojeniu co najmniej do 2025 r.

Podpisany właśnie kontrakt zawiera opcje na modernizacje w tym samym zakresie dwóch zestawów Goalkeeper, zamontowanych na belgijskich fregatach rakietowych typu Karel Doorman.

(AN)
Reklama

Komentarze

    Reklama