Reklama

Siły zbrojne

Test pakistańskiej rakiety balistycznej. W zasięgu całe Indie

Shaheen-II. Fot. ispr.gov.pk
Shaheen-II. Fot. ispr.gov.pk

Armia Pakistanu przeprowadziła udany test rakiety balistycznej Shaheen-III, dysponującej możliwością rażenia celów w promieniu 2750 km od miejsca startu. W jej zasięgu znajdują się więc całe Indie, a pocisk może przenosić głowicę jądrową. 

Armia Pakistanu przeprowadziła w dniu 11 grudnia br. drugi udany test rakiety balistycznej Shaheen-III. Pierwsza próba miała miejsce dziewięć miesięcy temu, w dniu 9 marca br.  Celem grudniowego testu było sprawdzenie konstrukcji rakiety i działania jej różnych systemów. Test miał wypaść pozytywnie, ale dokładne informacje na temat przebiegu próby nie zostały ujawnione.

Shaheen-III to rakieta balistyczna średniego zasięgu na paliwo stałe. Broń została opracowana przez pakistańskich naukowców, może razić cele położone w odległości do 2750 km. Pozwala to na zaatakowanie dowolnego miejsca w Indiach, w tym archipelagu Andamanów i Nikobarów. Pocisk może przenosić zarówno głowicę konwencjonalną, jak i jądrową. Shaheen-III jest obecnie rakietą o największym zasięgu w pakistańskim arsenale i będzie prawdopodobnie już wkrótce zastępować wprowadzone do służby w 2004 roku rakiety Shaheen-II, zdolne do rażenia celów w odległości do 2000 km. 

Czytaj więcej: Udany test indyjskiej rakiety Agni-V. Zasięg: 5000 km

 

Reklama

Komentarze (3)

 1. Navy

  Jak to możliwe że kolejne niby zacofane państwo potrafi zaprojektować i zbudować na odpowiednim poziomie broń ,a my bele latawca nie potrafimy wydziargać !? To teraz pytanie się ciśnienia - jak daleko Polska jest zacofania ?

  1. Fuks

   To nie o to chodzi, że nie potrafimy i nas nie stać. Po prostu nie chcemy. Bo pieniądze są.

 2. Afgan

  Skoro taki system uzbrojenia jest na wyposażeniu armii Pakistanu, to jutro może być na wyposażeniu Arabii Saudyjskiej i Turcji, a po jutrze państwa islamskiego. To dosyć niepokojąca informacja.

  1. Peacemaker

   Niepokojące jest to, że Polska takiego uzbrojenia nie posiada. Chociażby z głowicami termobarycznymi lub chemicznymi w postaci gazu bojowego...

 3. Henio

  Wszyscy testują rakiety - my też coś odpalmy choćby fajerwerki.

Reklama