Siły zbrojne

Terytorialsi rozwijają współpracę międzynarodową

Mariusz Błaszczak, szef MON, podczas odprawy dowódców Europejskiej Inicjatywy Współpracy Regionalnej Obrony Terytorialnej. Fot. www.gov.pl/web/obrona-narodowa
Mariusz Błaszczak, szef MON, podczas odprawy dowódców Europejskiej Inicjatywy Współpracy Regionalnej Obrony Terytorialnej. Fot. www.gov.pl/web/obrona-narodowa

- Te spotkania są niezwykle ważne, aby poszerzać wiedzę na temat przeciwdziałania zagrożeniom z jakimi spotkamy się na co dzień w XXI wieku. (...) Żołnierze WOT ćwiczą z formacjami naszych sąsiadów, ćwiczą z europejskimi formacjami, aby umocnić system bezpieczeństwa, zdobywać doświadczenia i podnosić umiejętności. - powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas spotkania dowódców formacji Obrony Terytorialnej w Zegrzu.

W czwartek 21 listopada br. szef MON wziął udział w odprawie dowódców Europejskiej Inicjatywy Współpracy Regionalnej Obrony Terytorialnej. W spotkaniu, które rozpoczęło się w środę 20 listopada br. w siedzibie Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej w Zegrzu, udział wzięło trzynastu dowódców formacji obrony terytorialnej.

- Bardzo się cieszę, że po raz drugi mogę uczestniczyć w tym forum. To forum poszerza się o przedstawicieli formacji obrony terytorialnej z Gruzji i Szwajcarii. Cieszę się również z tego, że nasi przyjaciele i sojusznicy z Węgier przejmą w przyszłym roku organizację kolejnego spotkania - podkreślił minister Błaszczak.

Hasłem tegorocznej Inicjatywy było „DEFEND AND SUPORT”, czyli „BROŃ I WSPIERAJ”. Podczas forum dowódcy podzielili się m. in. swoimi doświadczeniami z rekrutacji oraz zarządzania kompetencjami ochotników.

image
Uczestnicy odprawy dowódców Europejskiej Inicjatywy Współpracy Regionalnej Obrony Terytorialnej. Fot. www.gov.pl/web/obrona-narodowa

Jestem dumny, że w ramach WOT funkcjonuje komponent cyber. Jestem dumny, że żołnierze WOT przez ostatnie tygodnie uczestniczyli w ćwiczeniach w USA. Słyszałem już relacje, mówiące o tym, że bardzo wiele doświadczeń pozyskali podczas tych ćwiczeń. To jest bardzo dobra droga do tego, żeby podnosić umiejętności - mówił minister.

image
Mariusz Błaszczak, szef MON, wręcza Złoty Medal Wojska Polskiego płk. Carlosowi Alvarado, oficerowi łącznikowemu SOCOM podczas odprawy dowódców Europejskiej Inicjatywy Współpracy Regionalnej Obrony Terytorialnej. Fot. www.gov.pl/web/obrona-narodowa

W spotkaniu udział wzięły delegacje z: Litwy, Łotwy, Estonii, Danii, Szwecji, Szwajcarii, Finlandii, Norwegii, Węgier, Niemiec, Wielkiej Brytanii, USA oraz - po raz pierwszy - z Gruzji. Szef resortu obrony poinformował o rosnącej liczbie ochotników oraz przypomniał o roli, jaką Wojska Obrony Terytorialnej pełnią w systemie bezpieczeństwa narodowego.

Wojska Obrony Terytorialnej to najmłodszy rodzaj polskich sił zbrojnych, który rozwija się bardzo dynamicznie. Już 23 tysiące żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej służy w Wojsku Polskim, bardzo się z tego cieszę. Wojska obrony terytorialnej to żołnierze, którzy poświęcają swój wolny czas, bo przecież są ochotnikami żeby służyć Polsce (...) żeby być gotowym także do pomocy w sytuacji klęsk żywiołowych. Rzeczywiście WOT sprawdził się, pomagając ludziom dotkniętym czy to podtopieniami, czy to skutkami huraganu, który przeszedł przez południowo-wschodnią Polskę.

Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej

Szef resortu obrony podczas uroczystości wręczył Złoty Medal Wojska Polskiego płk. Carlosowi Alvarado, oficerowi łącznikowemu Dowództwa Sił Specjalnych Stanów Zjednoczonych. Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej, gen. dyw. Wiesław Kukuła przekazał Doktrynę Wojska Obrony Terytorialnej w Operacji DD-3.40 dla gen. bryg. Baratha z Węgier.

image
Gen. dyw. Wiesław Kukuła, dowódca WOT, przekazuje Doktrynę Wojska Obrony Terytorialnej w Operacji DD-3.40 gen. bryg. Barathowi z Węgier. Fot. www.gov.pl/web/obrona-narodowa

Europejska Inicjatywa Współpracy Regionalnej Obrony Terytorialnej (European Territorial Co-operation ETC-2) to platforma umożliwiająca wymianę doświadczeń, współdzielenie zasobów szkoleniowych, a także wymianę informacji dotyczących zagrożeń. Pierwsze spotkanie w tej formule odbyło się w październiku 2018 r. w Warszawie. Zostało ono zainicjowane przez polskie Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej. Trzecie spotkanie w ramach Europejskiej Inicjatywy Współpracy Regionalnej Obrony Terytorialnej odbędzie się w 2020 roku na Węgrzech, które budowę formacji OT rozpoczęły rok po Polsce.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.