Reklama

Siły zbrojne

Terytorialsi dostają moździerze z Tarnowa

Fot. Juliusz Sabak/Defence24.pl
Fot. Juliusz Sabak/Defence24.pl

Jak poinformowały Zakłady Mechaniczne „Tarnów” S.A., zakończono dostawy pierwszej przewidzianej na ten rok partii lekkich moździerzy piechoty LMP-2017 w liczbie 103 sztuk. Moździerze trafią do Wojsk Obrony Terytorialnej.

Zakłady Mechaniczne „Tarnów” S.A. są wykonawcą umowy podpisanej w 2018 r., dotyczącej pozyskania w latach 2019-2022 na potrzeby Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT) i Wojsk Lądowych 780 lekkich moździerzy piechoty LMP-2017 kalibru 60 mm za blisko 32 mln zł.

Umowa obejmuje również szkolenie instruktorów, rusznikarzy, a także pakiety: e-learningowy i logistyczny. Zakupione moździerze mają trafić m.in. na wyposażenie każdej kompanii lekkiej piechoty WOT. Warto dodać, że w 2019 roku spółka dostarczyła już 150 sztuk tego wyrobu, w 2020 roku – 204 sztuki, a w bieżącym roku zaplanowano dostawę kolejnych 294 sztuk.

Podczas szkoleń organizowanych dla WOT, a także podczas różnego rodzaju pokazów broni, w których bierze udział ZM Tarnów, otrzymujemy liczne informacje zwrotne o funkcjonalności tego wyrobu. Szczególną uwagę przykuwa fakt, że moździerz LMP-2017 jest lekki, mobilny i zapewnia skuteczne wsparcie walczących pododdziałów w każdych warunkach atmosferycznych. Broń cechuje się także dalekim zasięgiem i dużym polem rażenia.

Henryk Łabędź, prezes zarządu ZM Tarnów

Lekki moździerz piechoty LMP-2017 służy do niszczenia siły żywej, lekkich umocnień polowych oraz środków ogniowych i techniki wojskowej ogniem półpośrednim (cel widoczny ze stanowiska ogniowego) w warunkach widzialności optycznej o każdej porze doby i w każdych warunkach atmosferycznych. Zakłady oferują LMP-2017 w dwóch kalibrach: "polskim" 59,4 mm oraz 60,7 mm zgodnym ze STANAG 4425.2. Moździerz pozwala na prowadzenie ognia "z ręki" amunicją o masie do 2,3 kg.

Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama