Reklama

Siły zbrojne

Tarcza Związku 2015. Sprawdzian współdziałania wojsk Rosji i Białorusi

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

W tegorocznych wspólnych manewrach wojskowych Białorusi i Federacji Rosyjskiej „Tarcza Związku 2015”, które odbędą się w dniach 10-16 września, ma wziąć udział 8 tys. żołnierzy z obu państw i ponad 400 egzemplarzy różnego rodzaju sprzętu wojskowego, w tym 80 samolotów bojowych, transportowych oraz śmigłowców wojskowych. 

Informację dotyczącą wielkości sił biorących udział w manewrach "Tarcza Związku 2015" podał rzecznik rosyjskiego Zachodniego Okręgu Wojskowego Oleg Koczetkow. Białoruskie władze już wcześniej poinformowały, że z ich strony w ćwiczeniach weźmie udział 16 samolotów i śmigłowców.

W ramach ćwiczeń przeprowadzone zostaną m.in. szkolenia z zakresu wykonywania wspólnych operacji, a także ćwiczenia ogniowe. W trakcie działań poligonowych mają zostać sprawdzone dotychczasowe narzędzia wykorzystywane w kontaktach pomiędzy rosyjskimi i białoruskimi sztabami oraz ich realna zdolność do kierowania działaniami połączonymi.

Same manewry „Tarcza Związku 2015” są finałem serii dotychczasowych, tegorocznych, wspólnych ćwiczeń zgrywających siły zbrojne obu państw. Tego rodzaju duże manewry odbywają się co dwa lata na mocy specjalnego porozumienia głów państw Rosji i Białorusi. Obie strony podkreślają przy tym ich defensywny charakter. Główny ciężar wsparcia manewrów w obrębie dowodzenia i logistyki spoczywa na dowództwie rosyjskiego Zachodniego Okręgu Wojskowego.

(JR)

Reklama

Komentarze (5)

 1. taki jeden

  To info ku uwadze optymistów z MON i BBN, żeby nie mieli wątpliwości, po której stronie stanie Białoruś w potencjalnym konflikcie, a także dlaczego należy co najmniej 1 nową dywizją wzmocnić flankę wschodnią.

 2. Ciekawski

  A atak atomowy z użyciem Iskanderów na Warszawę też zostanie przećwiczony ?

 3. Jakub

  A w tym czasie F-22 będą robić rozpoznanie z przestrzeni Polski. Dla tego przylecą.

  1. Rafał

   No to walnąłeś. Myśliwiec przewagi powietrznej, którego USA uważa, żeby nie podesłać za blisko ruskich radarów, co by sobie próbowali jego charakterystyk wykryć, ma posłużyć do oglądania BMPów na poligonie...

 4. sdfds

  Białoruś i tak pójdzie razem z zachodem a nie z Rosją, ;)))

 5. Viktor

  Tarcza Związku ...

  1. Badger

   Radzieckiego hahaha

  2. Tomek

   Raczej, "Tarcza Sojuszu"

Reklama