Siły zbrojne

T-90 zdobędą Amerykę?

Fot. Vitaly V. Kuzmin/CC BY-SA 4.0
Fot. Vitaly V. Kuzmin/CC BY-SA 4.0

Jak donosi agencja TASS, rosyjski czołg podstawowy T-90MS przeszedł pomyślnie próby w bliżej nieokreślonych państwach Ameryki Południowej i Bliskiego Wschodu, które są zainteresowane jego pozyskaniem.

Informacje o tym miał przekazać producent tych czołgów - UralWagonZawod (UWZ) w trakcie międzynarodowych targów zbrojeniowych MILEX-2021 w Mińsku na Białorusi. Według przedstawionego komunikatu prasowego czołgi tego typu miały przejść cykl badań i testów w południowoamerykańskich górach i na bliskowschodniej pustyni. Miały one poradzić sobie zarówno z trudnym terenem jak i wysokimi temperaturami, a na miejscu przeprowadzono także próby mobilności i strzelania poligonowe.

Prawdopodobnymi potencjalnymi odbiorcami eksportowymi kolejnych T-90MS może być Peru i Kuwejt. Pierwsze z nich posiada obecnie jedynie bardzo mocno już przestarzałe czołgi T-55 (50 egzemplarzy w służbie liniowej i 300 w rezerwie magazynowej), a także ma na swoim obszarze górski odcinek Andów. Drugie z nich z kolei już wcześniej deklarowało chęć pozyskania 146 egzemplarzy tych czołgów w celu zastąpienia obecnie eksploatowanych i również już przestarzałych M-84AB. Zakup ten jednak został ostatecznie odsunięty w czasie kilka lat temu i nie doczekał się dotąd realizacji.

image
Reklama

T-90MS to jedna z najnowszych, eksportowych wersji rosyjskiego czołgu podstawowego T-90. Swoją premierę miał na Russian Expo we wrześniu 2011 roku. Stanowił on eksportowy wariant rosyjskiej zmodernizowanej wersji T-90 oznaczonej jako T-90AM w której wprowadzono wiele modyfikacji mających na celu poprawę zdolności bojowych tego czołgu. Wśród nich wymienić można wzmocnienie siły ognia dzięki nowej armacie gładkolufowej 2A46M-6 kal. 125 mm, wzmocniono ochronę balistyczną poprzez montaż pancerza reaktywnego Relikt w przedniej części wieży i kadłuba, wprowadzono nowe elementy SKO i nowe systemy obserwacyjne czy też zainstalowano nowy silnik wysokoprężny W-92S2F o mocy 1130 KM.

Jak dotąd na pozyskanie tej najnowszej eksportowej wersji T-90 zdecydowały się tylko dwa państwa. Pierwszym są Indie, które zdecydowały się na zakup łącznie 464 egzemplarzy tych czołgów, które mają powstać na mocy licencji w lokalnych zakładach. Dołączą one do łącznie 2078 egzemplarzy innej wersji T-90, a konkretnie T-90S "Bhishma", które zostały już dostarczone lub zostaną również wyprodukowane w Indiach. Drugim choć nie do końca potwierdzonym miał być Egipt, który w czerwcu 2020 roku miał kupić ok. 500 egzemplarzy tych czołgów. Najprawdopodobniej mają one zastąpić obecnie używane i najstarsze w egipskiej armii Ramzesy II (lokalna modernizacja T-54).

Komentarze