Reklama

Siły zbrojne

T-72B3 rosyjskiego desantu wpięte w sieć

Fot. Vitaly V. Kuzmin/CC BY-SA 4.0
Fot. Vitaly V. Kuzmin/CC BY-SA 4.0

Rosyjska gazeta Izwiestia pisze o modyfikacji czołgów T-72B3 przekazanych rok temu jednostkom desantowo-szturmowym. Czołgi otrzymały automatyczny system kontroli Andromeda-D. Wyposażone weń pojazdy wpięte są w sieci informacyjną i mogą przekazywać dane o celach i swoim statusie do dowództwa.

Rosyjskie ministerstwo obrony do niedawna informowało, że jedynymi czołgami wykorzystującymi system Andromeda, są T-14 Armata, w niewielkiej liczbie przekazane siłom zbrojnym Rosji. Zmodernizowane T-72B3, przekazane w 2018 r. siłom desantowo-szturmowym, byłyby drugim typem wyposażonego w ten system czołgu w siłach zbrojnych Federacji Rosyjskiej. Wpięcie ich w sieciowy system dowodzenia i kontroli to krok w stronę zdecydowanego zwiększenia ich i tak dużych możliwości.

System Andromeda poddawano próbom w rosyjskich wojskach powietrznodesantowych już w latach 2011-2012, a rok później zaczęto jego ograniczone wprowadzanie w pojazdach BTR-MD, BMD-4 i ciężarówkach.

Zgodnie z dostępnymi oficjalnie informacjami, rosyjski system kontroli i dowodzenia Andromeda może obejmować swym działaniem praktycznie wszystkie elementy łańcucha dowodzenia - od pojedynczego żołnierza, poprzez wozy bojowe, do dowódcy grupy bojowej. Wykorzystujący go dowódcy mogą wskazywać cele i zadania do wykonania w czasie rzeczywistym, wykorzystując do tego elektroniczne mapy. Podległe im oddziały dysponują danami z rozpoznania, wyświetlanymi na ekranie konsoli systemu. Dodatkowo, Andromeda oblicza współrzędne wskazanego celu i wprowadza poprawki związane z aktualną pogodą, przekazywane są one następnie do innych jednostek - przykładowo artylerii - które otrzymują je w formie gotowych koordynatów. Najnowsza wersja systemu wykorzystuje łączność satelitarną, pozwalając na prowadzenie wideokonferencji pomiędzy punktami dowodzenia.

System zamontowany na pojazdach może przekazywać w czasie rzeczywistym komunikaty dotyczące stanu wozu i załogi, pozostałej amunicji i paliwa, a także informacje dotyczące ewentualnych uszkodzeń. Zdaniem eksperta cytowanego w rosyjskim artykule, Władysława Szurygina, zastosowanie Andromedy zdecydowanie skraca czas reakcji i zwiększa świadomość sytuacyjną wyposażonych w system oddziałów.

Rosyjskie siły desantowo-szturmowe otrzymały czołgi T-72B3 w 2018 r., przydzielono je do nowoutworzonych batalionów pancernych w 7. i 76. Dywizji Desantowo-Szturmowej. Wozy przekazane tym jednostkom to najnowsze wersje czołgów T-72B3, wyposażone w pancerz reaktywny Relikt (wcześniejsze wersje wyposażone są w Kontakt-5) i napędzane najnowszym silnikiem W-92S2F o mocy 1132 KM.

AM

Reklama

Komentarze (18)

 1. biały

  DLA DAWIENA który twierdzi że większość samochodów w armii Rosyjskiej stanowiły ciężarówki Amerykańskie cytat Jeśli policzyć uczciwie, okaże się, że dostawy zachodnie stanowiły nie 6 proc., ale ponad 32 proc. całkowitej wojennej produkcji sowieckiej samochodów , zaś w przypadku samolotów niemal 25 proc. Benzyna lotnicza. W 1941 r. produkcja rodzima pokrywała zaledwie 4 proc. zapotrzebowania. Dostawy alianckie to ponad 51 proc. benzyny lotniczej użytej w czasie wojny przez ZSRR, ponad 53 proc. prochu i materiałów wybuchowych. Metale kolorowe – pomoc z Zachodu – to 82 proc. miedzi, 90 proc. aluminium, 75 proc. niklu, 50 proc. ołowiu. Bez tych surowców przemysł wojenny stoi. Dalej: szyny kolejowe – 83 proc. produkcji wojennej ZSRR, opony i kauczuk – 43 proc., a jeszcze cukier, radiostacje, blachy pancerne, obrabiarki, lekarstwa

  1. bender

   Podsumowując powyższe liczby bez pomocy z Aliantów Rosjanie wygrali wojnę w 50%.

  2. feliczita

   Opłaciło się, bo po utracie 40 milionów obywateli Rosja była już zupełnie niegroźna dla Aliantów. Podobnie Niemcy - po wykrwawieniu na froncie wschodnim nie mieli już sił aby się obronić przed desantami. To był bardzo chytry plan z tym Lend Lease

  3. bryxx

   Owszem sprytny, co parawda jakby im nic nie sprzedawali to obydwie strony dużo bardziej by sie wykrwawiły , ale nie dostaliby tego złota co je na programie zarobili. No i wizerunkowo to by źle wygladało :) Bo Rosja i tak by pokonała Niemców i tak. Dojście pod Moskwe to było wszystko na co Niemców było stać.

 2. Aaa

  A unas nagonka że T72 jest beznadziejny do niczego się nie nadaje tylko na złom a ruscy potrafią z niego zrobić użytek

  1. Rafal

   Bo nasze T-72 to "odrobine" inne niz rosyjeskie.

  2. Marek

   Co nie zmienia postaci rzeczy, że przy wyasygnowaniu odpowiednich środków no i odrobinie dobrej woli dałoby się z niego zrobić czołg lepszy od T-72B3.

 3. Naiwny

  Jest naturalne, ze Koledzy nie lubią Rosjan i Rosji. Ale nie przesadzajmy z oceną II wojny światowej. Dostawy aliantów dla ZSRR były istotne i właśnie dla tego sami Rosjanie w swoich filmach o II wojnie światowej pokazują ten sprzęt. Ale na II Rzeszę też pracowała cała europa w tym kraje nie podbite przez Hitlera. Na froncie wschodnim przeciwko armii Stalina wałczyly obok wielo milionowej armii niemieckiej wojska Włoch, Rumuni, Węgier, Finlandii i ochtnicy z podbitych krajów Europy a do tego armia Własowa i oddziały Wolnej Ukrainy. A mimo to właśnie tę wojnę w Europie wygrał ZSRR. Jak by te ruskie czołgi były takim złomem to nie sprzedawał by się tak dobrze na całym świecie. Indie właśnie finalizują kolejny kontrakt na prawie 500 T90ms. To też idioci? W walkach na Libijskiej pustyni uczestniczą czterdziesto letnie T55 które nie widziały od 6 lat warsztatu remontowego. Ciekawe ile w tych warunkach wytrzymał by amerykański Abrams czy niemiecki Leo. Rosjanie mają zakonserwowane tysiące czołgów itd. starych typów. A budżet wojskowy 20 razy mniejszy niż NATO. To co mają robić? Każdą kopiejkę obejrzą dwa razy zaczym ją wydadzą. A amerykanie przeznaczają kolejne 15 mld na modernizację B52 i B1B (razem 135 sztuk). Budują 3 niszczyciele po 4 mld za sztukę itd. I jednocześnie po wydaniu trylionów dolarów przegrywają w Afganistanie, Iraku czy Libii. To z kogo tu należy się wyśmiewać?

  1. Nergal

   Masz rację, ale chcesz powiedzieć, że Rosja wygrała w Afganistanie.

  2. Marek

   Przy ocenie jakości rosyjskiego sprzętu z czasów DWS popełniasz podstawowy błąd. To jest zupełnie inna bajka od sprzętu robiono po wojnie. Podczas wojny zrobienie w sposób porządny znanego im doskonale od czasów carskich Maxima przekraczało możliwości ruskiego przemysłu. Żołnierze, którzy wtedy dostawali nowy sprzęt, żeby strzelał bez zacięć, musieli przy użyciu igieł i dębowych deszczułek zbierać z elementów broni ślusarski grad, pozostawiany przez niechlujną obróbkę w fabrykach. O jakości bardziej skomplikowanej wojskowej techniki to już szkoda gadać.

 4. Covax

  Wszyscy płaczą ze Polska nie bierze udziału w projekcie Leo 3, a jednocześnie wszelkie prace przy naszych T/PT zaprzestac bo to stary zlom, malpia wersja itd...a z czym mamy wejsc do projektu czolgu przyszlosci ? Z wiara i nadzieją ? Kazdy rok zmniejsza "magiczne kompetencje" juz powoli zapominamy jak sie buduje SKO ( Drawa z PT to polska myśl techniczna) czy chcecie czy nie T/PT bedzie u nas przez 20 lat. I nie przeprowadzenie glebokiej modernizacji to zbrodnia na "pancerniakach" i lepiej od razy rozdac czarne opaski i pod mur. Za około 30 mln za sztuke ( nowy leo ponad 60 mln zlotych) mamy czołg przy ktorym T72B3 sami rosjanie moga nazywać "praszaj rodino" i dodatkowo mamy z czym wejsc w jakikolwiek projekt czolgowy, ze nie wspomne o napedzaniu krajowej gospodarki.... A jak ktoś myśli ze mamy tak wiele kasy na modernizacje armi to niech poszuka artykułu na D24 jak to braklo latajacych f16 zeby wystawić 2 pary dyzurne do obrony kraju. Sprawność F16 poniżej 30%....brawo dobra zmian, f35 i piechota w BWP1 i stalowych helmach i szelkach dusicielkach ( retro 1983) obraz Dobrej zmiany.....Lepiej chlopakow z BWP1/T72/PT91 rozstrzelać ( humanitarnie) niz wysylać na bolesna smierc jaka niewatpliwie jest smierć w tym palacym sie zlomie...kiedy Vipy beda siedziec w swoich samolocikach uciekajac z kraju...i zakladac rzad emigracyjny

 5. Ha

  Czy to ważne ale ruscy mają T14 ale są za drogie to wolą modernizować T 72 i zakładać nowe systemy .Polska tylko modernizuje i modyfikuje na papieże a duże koszty są bo jak w Polsce .Liczmy na zachód jak w ll wojne światową zostawią nas na pastwę .

 6. Obalaczmitow

  No jak to. Całe grono funboyow twierdziło ze Rosjanie nie wiedza co to sieciocentrucznosc i do czego się jej używa. Jeżeli potrafią to zamontować na dowolnym czołgu to mogą to zamontować wszędzie. A mig 31 był sieciocentruczny zanim Amerykanie mieli pojęcie co to jest.

  1. Davien

   Oj obalacz obalacz:)) MiG-31 z sieciocentrycznością nie miał nic wspólnego a rosyjska Anakonda to taki prymtywny odpowiednik IVIS z M1A2 no ale jak widać możez się popodniecać:)

  2. bender

   Sugerujesz, że sieci komputerowe wymyślili Rosjanie w ZSRR? No, no.

  3. Rome(t)

   Czyli że formacja 31-nek nie tworzy(ła) między sobą sieci wymieniając się danymi?

 7. Obserwator

  A My dalej bez BMS, bez Tytana, bez ppk na Rosomakach i ogólnie bez niczego co dla Rosjan groźne...

  1. biały

   czy Rosja nas atakuje , jedyne państwa jakie nas atakują to chyba wiemy , jakie państwa straszyły Polskę sankcjami za wycinkę puszczy , za reformę sądowniczą , jakie państwa stworzyły podstawę prawną ustawa 447 mogącą doprowadzić do olbrzymich odszkodowań , jakie państwa oskarżają nas o holo....jakie państwa oskarżają nas o faszyzm podczas pochodu niepodległościowego

  2. bender

   To jest forum militarne, nie klub dyskusyjny czytelników political fiction. Rosja kwestionuje obecny system bezpieczeństwa i nagminnie łamie prawo międzynarodowe, a co jakiś czas straszy nas rakietowym lub atomowym atakiem. Na szczęście jesteśmy w najsilniejszym sojuszu w historii ludzkości. Razem z tymi, którzy tak Ci nie pasują.

 8. Ok bajdur

  Teraz widzicie jakie czołgi będą szły w pierwszej linii przeciwko pt91 i leopardom. Z naszych teciaków także można zbudować bardzo dobre maszyn tylko musi być ku temu wola polityczna. Póki co to jedyna Wola, jaka była to zakłady produkcji silników pzl, które zamknięto. Jeśli nie możemy ładować w pancerz bo układ jezdny nie wytrzyma, to trzeba zmieniać sko, kupić nowe pociski i ubierać stare pojazdy w kamuflaż. zasada " pierwszy widzi pierwszy trafia" wymaga pilnego wprowadzenia.

  1. Davien

   Panie bajdur, T-72B poza nazwa z T-72M/M1 ma wspólny jedynie kształt i armatę:) W T-72B3 pozostała wspólna nazwa wieć niezła wpadka. To zupełnie inne czołgi, tak jakbys porównywał M1 do M1A2.

  2. biały

   a gdzie on napisał iż t72b to jest to samo co t-72m/m1 ???? napisał że można je zmodernizować , ty czytasz komentarze które krytykujesz

  3. CdM

   Wystarczy zmienić: korpus, wieżę, silnik i wszystkie bebechy. Czyli zbudować od nowa.

 9. AWU

  Reasumując 25 lat po wprowadzeniu IVIS Rosjanie pracują nad czymś podobnym? Ale z drugiej strony 7 marca dyrektor Uralskich Zakładów Czołgowych w wywiadzie dla TASS (Tieliegraficzna Agiencja Sowieckiego Sojuza) oświadczył że prototypy T-14 Armata zostaną wyposażone w toalety dla załogi. Nie podał szczegółów czy "toaleta" to dziura w podłodze czy też toaleta ze spłuczką a być może sąsiednim bidecikiem (brak papieru toaletowego) ale na pewno w wypadku raczej mało prawdopodobnej masowej produkcji tego czołgu poprawi średnią ilość dostępnych toalet w Rosji (wg oficjalnych danych ONZ/ WHO 0.75toalety/mieszkańca przy średniej europejskiej 22.5 toalet/mieszkańca). Prawdziwość informacji o toaletach w T-14 łatwo sprawdzić w sieci :))

 10. Jojo

  Niemożliwe!! Przecież Fun z Daviena pisał z już MIGi 31 w 1974 były siecoicentryczne!!

  1. bencwalec

   Owszem migi -31 były sieciocentryczne bionajpierw wymyslili narzędzia do tego potem skonstruowali dopiero mig-31. Najlepsze jest to że Davien twierdzi ze rosjanie do dzisiaj nie mają pojęcia o sieciocentryczności.

  2. Przecież tu mowa o czołgach a nie myśliwcach.

  3. Mają pojęcie o sieciocentryczności. Już w czasach Aleksandra Newskiego łapali ryby w sieć. Widać to przecież na filmie o nim.

 11. Ddo

  A u nas się pisze że T 72 to tylko na złom ba do niego się nie nadają a ruscy potrafią i nie płaczą że złomy Bierzemy z nich przykład

  1. Tankista

   Oczywiście nie zdajesz sobie sprawy, ile to wszystko kosztuje panie "specjalisto"?

  2. Mik

   I oczywiście nie wiesz jakie są różnice między naszymi t 72 i rosyjskimi.

  3. MaG

   Oczywiście że kosztuje,dzisiaj wszystko kosztuje ale ciągle słychać od tego rządu że to oni dbają najbardziej o nasze bezpieczeństwo,że tylko oni tyle pieniędzy wydają na zbrojenia....... tylko na czym te zbrojenia polegają? na wchodzeniu coraz głębiej w zadek dla wujka Trumpa żeby więcej wojska wysłał.Dla amerykanów chcą płacić miliardy a nasze wojsko w rozsypce

 12. fan_club_Daviena

  śledząc gafy Daviena " i napędzane najnowszym silnikiem W-92S2F o mocy 1132 KM." Davien twierdzi, że takiego silnika nie ma i nie było.

  1. A łazienki to kiedy ??

   Czyli następna "modyfikacja" stareńkiego W-2 z T-34 którego prawdziwy rodowód jak wyczytałem na rosyjskich stronach bierze się z...lotniczego Hispano-Suiza.Oczywiście po przekonstruowaniu na zasilanie ON.Uff..tylko podziwiać..

  2. rydwan

   skoro by l to czemu zródla nie podaleś ? avien przynajmniej operuje jakaś wiedza a nie spontanicznym zaprzeczaniem co u polaków jest nagminne ,jeśli zaś trzeba blysnąć wiedzą to wszyscy g... maja do powiedzenia.Jeśli masz sie czepiac Daviena to powiem ci że tylko ten sie nie myli kto nic nie robi.

  3. Davien

   Rydwan, ale to własnie fuclub, Yaro i reszta zaprzeczali że taki silnik jest w T-72B3 i wymyslali jakiś inny o mocy 1350KM:))

 13. ciekawy

  wpięte do sieci - chodzi o podłączenie do gniazdka aby naładować akumulatory?

 14. jppj

  Jest taka anektota o tym, jak wyglądał rozwój techniki po stronie sowieckiej. Amerykanie w czasie II wojny światowej wprowadzili w ciężarówkach prototypowe ogrzewanie beznynowe, żeby żołnierzom było komfortowo. W Rosji Stalin wydał rozkaz, żeby nie prowadzić kosztownych badań nad ogrzewaniem w samochodach tylko wydać waciaki kierowcom. Koniec końców to właśnie Rosja wygrała II WŚ więc sposób się sprawdził. To odnośnie rzekomego "zacofania" T-72 w porównaniu z Leopardami.

  1. 7plmb

   Wygrała morzem krwi..przeszło 100 000 dostało "kulkę" od swoich z tyłu..dla porównania Niemcy rozstrzelali 12 000 swoich,Amerykanie 1,Brytyjczycy..żadnego.Po drugie bez dostaw lend-lease by się to nie udało.

  2. Davien

   Tia, tylko że panie jppj to akurat w amerykańskich ciężarówkach z ogrzewaniem jeżdzili rosyjscy żołnierze wiec jak zwykle zero wiedzy:)

  3. Taka prawda !

   Doucz się historii II WŚ ignorancie ! Rosja obroniła się przed hitlerowcami (przedpola Moskwy) wyłącznie dzięki potężnej pomocy sprzętowej i surowcowej aliantów ! Oni nic nie wygrali !

 15. PL

  A jak tam nasza "modernizacja" T-72 (bo jak już wiadomo to nowe czołgi kupimy za jakieś 20 lat),nasze już odmalowane i koniec modernizacji :) Będą się pięknie prezentować obok odmalowanych metalowych hełmów i wyremontowanych Su-22 :) Tym naszym sprzętem to my nawet Białorusi nie odstraszymy

  1. anakonda

   a po co nam bieamodernizacja T 72 ? jak już to zmodernizować na maxa 100 do 150 teciaków wraz z wymiana silników oraz armaty na kompatybilną 120 mm a wyjdziemy na tym lepiej niż pseudomoerka wszystkich maszyn która pochlonie sporo kasy nie podnosząc wartosci bojowej tych wozów.

 16. anakonda

  kurde jak widze ruski superczolg Armata z tą durną wieża rodem z T 72 gdzie nie można nic ukryc przed ostrzalem to ciśnie sie jedno slowo na usta bubel za wielka kasę.

 17. Ryjek

  Kto robi wszystko aby Polska nie miala takiego systemu? Kto robi wszystko aby Polska od 30 lat nie mogla zmodernizowac sil zbrojnych?

 18. feliczita

  Dron namierza cel, przekazuje koordynaty do systemu Andromeda i 10 sekund później lecą w jego kierunku pociski wystrzelone z czołgów, podświetlenie celu na 2 sekundy przed upadkiem pocisków. Po temacie. Jeśli wprowadzą to na masową skalę w zmodernizowanych wozach to ich potencjał wzrośnie wykładniczo. Teoretycznie większość zadań będzie wykonywanych bez zwarcia z przeciwnikiem.

Reklama