Siły zbrojne

T-72B3 rosyjskiego desantu wpięte w sieć

Fot. Vitaly V. Kuzmin/CC BY-SA 4.0
Fot. Vitaly V. Kuzmin/CC BY-SA 4.0

Rosyjska gazeta Izwiestia pisze o modyfikacji czołgów T-72B3 przekazanych rok temu jednostkom desantowo-szturmowym. Czołgi otrzymały automatyczny system kontroli Andromeda-D. Wyposażone weń pojazdy wpięte są w sieci informacyjną i mogą przekazywać dane o celach i swoim statusie do dowództwa.

Rosyjskie ministerstwo obrony do niedawna informowało, że jedynymi czołgami wykorzystującymi system Andromeda, są T-14 Armata, w niewielkiej liczbie przekazane siłom zbrojnym Rosji. Zmodernizowane T-72B3, przekazane w 2018 r. siłom desantowo-szturmowym, byłyby drugim typem wyposażonego w ten system czołgu w siłach zbrojnych Federacji Rosyjskiej. Wpięcie ich w sieciowy system dowodzenia i kontroli to krok w stronę zdecydowanego zwiększenia ich i tak dużych możliwości.

System Andromeda poddawano próbom w rosyjskich wojskach powietrznodesantowych już w latach 2011-2012, a rok później zaczęto jego ograniczone wprowadzanie w pojazdach BTR-MD, BMD-4 i ciężarówkach.

Zgodnie z dostępnymi oficjalnie informacjami, rosyjski system kontroli i dowodzenia Andromeda może obejmować swym działaniem praktycznie wszystkie elementy łańcucha dowodzenia - od pojedynczego żołnierza, poprzez wozy bojowe, do dowódcy grupy bojowej. Wykorzystujący go dowódcy mogą wskazywać cele i zadania do wykonania w czasie rzeczywistym, wykorzystując do tego elektroniczne mapy. Podległe im oddziały dysponują danami z rozpoznania, wyświetlanymi na ekranie konsoli systemu. Dodatkowo, Andromeda oblicza współrzędne wskazanego celu i wprowadza poprawki związane z aktualną pogodą, przekazywane są one następnie do innych jednostek - przykładowo artylerii - które otrzymują je w formie gotowych koordynatów. Najnowsza wersja systemu wykorzystuje łączność satelitarną, pozwalając na prowadzenie wideokonferencji pomiędzy punktami dowodzenia.

System zamontowany na pojazdach może przekazywać w czasie rzeczywistym komunikaty dotyczące stanu wozu i załogi, pozostałej amunicji i paliwa, a także informacje dotyczące ewentualnych uszkodzeń. Zdaniem eksperta cytowanego w rosyjskim artykule, Władysława Szurygina, zastosowanie Andromedy zdecydowanie skraca czas reakcji i zwiększa świadomość sytuacyjną wyposażonych w system oddziałów.

Rosyjskie siły desantowo-szturmowe otrzymały czołgi T-72B3 w 2018 r., przydzielono je do nowoutworzonych batalionów pancernych w 7. i 76. Dywizji Desantowo-Szturmowej. Wozy przekazane tym jednostkom to najnowsze wersje czołgów T-72B3, wyposażone w pancerz reaktywny Relikt (wcześniejsze wersje wyposażone są w Kontakt-5) i napędzane najnowszym silnikiem W-92S2F o mocy 1132 KM.

AM

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.