Reklama

Siły zbrojne

Szybki zakup mundurów dla wojska za niemal 50 mln zł?

Fot. kpt. J.Błaszczak/12BZ
Fot. kpt. J.Błaszczak/12BZ

Niemal 55 tys. kompletów odzieży ochronnej (ocieplanych kurtek i spodni mundurowych) planuje pozyskać do listopada 2. Regionalna Baza Logistyczna w ramach przyspieszonej, ograniczonej procedury zamówienia publicznego. Taki sposób prowadzenia postępowania wynika prawdopodobnie z anulowania w zeszłym roku zamówienia na kilkanaście tysięcy kompletów tego typu odzieży. 

Zamówienie zostało podzielone na cztery części (13000 kompletów; 12098 kompletów; 21500 kompletów i 8299 kompletów). Obejmuje łącznie 54987 zestawów mundurowych ocieplanych, złożonych z kurtki z podpinką polarową i takich samych spodni ochronnych. Całkowitą wartość zamówienia oszacowano na 48,96 mln złotych.

Oferty można składać do 24 lipca. Będą podlegały ocenie w 90% pod kątem kosztu i w 10% terminu realizacji dostaw.

Ze względu na krótki, zaledwie czteromiesięczny okres realizacji zamówień, można przypuszczać że większość z 4 zadań na jakie podzielono to postępowanie zrealizują firmy będące jedynie pośrednikami dużych producentów międzynarodowych.  

Reklama

Komentarze (18)

 1. mscalc

  ok 900 zł za komplet

 2. M D

  W tych latach to było "moro"

 3. Logistyk

  Dlaczego musimy tak się spieszyć? Czy zima zaskoczyła logistyków? Może trafiła się okazja pochodząca z Chin? Panowie logistycy, jest takie przyslowie: " Spiesz się powoli .................." . Krajowi producenci też potrafią szyć kurtki ocieplane i inne zestawy mundurowe.

  1. miniek

   Już to przerabiano przy poprzednim przetargu. Wybrano polską firmę, która miała szyć w Chinach. Zrobiło się głośno więc przetarg anulowano. Teraz dają termin 4 miesiące, który jest nierealny dla naszych producentów, więc wybiorą pośrednika - a wytłumaczenie proste - inni nie spełnili podstawowego wymagania przetargu.

 4. janusz

  Kolejna partia wzorniczego badziewia. Od lat to samo wzornicze łajno, bo nie chodzi tylko, jak piszecie, o kamuflaż, ale o KRÓJ. Jest jasne, że w dobrze skrojonym mundurze żołnierz czuje się pewniej, jest świadom swojej wartości (vide np. USA). Że nie wspomnę o tłumach garnącej się do dobrze wyglądającego munduru młodzieży. U nas nawet na tym polu widać jakiś sabotaż albo skrajną indolencję. Wory na ziemniaki im kupcie panowie z MON, po co się męczyć z jakimś projektem, skoro jest wam wszystko jedno. Jako podatnik chętnie poznałbym nazwiska odpowiedzialnych za tę hucpę "generałów". Wbijcie sobie do głów raz na zawsze: w społecznym odbiorze MUNDUR BUDUJE MARKĘ WOJSKA.

  1. Kilo

   Ale mowisz o mundurze polowym czy wyjsciowym? W polowym idea jest taka, zeby Cie w ogole nie bylo widac a nie, zebys sie ladnie prezentowal... ;)

 5. wychu

  Ciekawe po co skoro i tak wszystko trafi na magazyny "w razie W ", żołnierz w sorcie mundurowym pobierze bechatke a później z własnego żołdu kupi sobie goretex tak jak to się dzieje teraz...

 6. WOJTAS

  Ach.... gdzie te us-y z lat 70-80.....wygodne,trwałe ?

 7. DK

  "Będą podlegały ocenie w 90% pod kątem kosztu i w 10% terminu realizacji dostaw" znowu oceniamy przetargi pod względem kosztów a nie jakości.

 8. malkontent

  Chłopaki koniecznie chcą wydać kasę przed wyborami.

 9. Laki

  890zł za zestaw gore tex? Błagam, na allegro można kupić za 500-600zł.

  1. Pit

   Ja kupuję za max. 420 - oczywiście nowy z metkami

  2. aa

   dokladnie, a kałach asg na allegro chodzi juz od 250 pln. I w zestawie jest 5000 kulek naboi. Co za marnotrastwo.

 10. Krzysiek

  KTOŚ ZARABIA NIEZŁĄ KASĘ ZA CIĄGŁE ZAKUPY UMUNDUROWANIA PO CO NAMBROŃ

 11. enekyn

  wojna ...

  1. Czajnik

   bechatka...

  2. rastafaraj

   Po żniwach na Ukrainie raczej pewna, granice trzeba jakoś zabezpieczyć a w podartych portkach na jesieni będzie ciężko.

 12. tagore

  Bardzo możliwe ,że na Ukrainie znalazło się trochę więcej polskiego umundurowania niż było to mówione.

 13. Total

  Wszystko kupuje się zagranicą a już olbrzymi dług Polski stale rośnie.

  1. ja

   Bo w Polsce nie umią nic uszyć, jak już co to tylko w Chinach (chyba)

 14. mason

  spieszą się , by pieniądze nie trafiły do polskich firm wygra jakas firma chinska , która wręczy odpowiednie paciorki

  1. Sky

   W przetargu w którym 90% stanowi cena nie ma szans żaden producent z Europy czy Stanów. Z takimi kryteriami to tylko Azja.

  2. kapralek

   sugerujesz że PiS do dojściu do władzy będzie przepłacało pieniędzmi podatnika by te trafiały do polskich firm? Naprawdę sądzisz że oni są aż takimi oszustami?

 15. zxxc

  niech zmienia ten fatalny, istniejący ćwierć wieku kamuflarz! pieprzą o zmianach, modernizacjach, a psychologicznie przeciętnemu obywatelowi kamuflarz przypominający dziecięce puzzle sugeruje ze nic się nie zmienia.

  1. murison

   kamuflaŻ

  2. ula2

   do zxxc: mam pytanie: a komu byś zapłacił z pieniędzy podatnika za opracowanie nowego wzoru? i kto miałby dostać za wybranie tego kogoś? i czyje smutki trzeba by opłacić za niewybranie jego wersji? i jak zmienić nabyty w podświadomości nawyk/odruch żołnierzy rezerwy że teraz nasi mają inną panterkę? krój munduru da nowe życie starym wzorom, bez obaw. stary wzór psychologicznie daje przeciętnemu obywatelowi poczucie tożsamości, ciągłości państwa/wojska. jeśli eksperci nie widzą powodów do zmian, to ze względu na gusty cywili nie ma potrzeby zmieniać, nie mamy mieć wojsko malowane, tylko efektywne.

  3. kuba18

   Kamuflaż - od francuskiego "camouflage". Na "rz" w języku polskim kończą się często nazwy zawodów, np. "lekarz" i "kominiarz", co bardzo bawi Niemców. Chyba im się z czymś kojarzy... Pozdrowienia!

 16. bodzio

  ruszamy na Moskwę w zimę?

 17. ddfd

  A gdzie im się tak śpieszy ? na podbój świata ? ;)

 18. zdegusto

  premier jeździ koleją a krewetki harcują

Reklama