Reklama

Siły zbrojne

Szwecja zamawia kanonierki

Nemo Navy.
Nemo Navy.
Autor. Patria Group

Szwedzka Agencja Zamówień Obronnych FMV (Försvarets materielverk) udzieliła zamówienia firmie Swede Ship Marine AB na dostawę łodzi szturmowych wyposażonych w system moździerzowy Nemo produkcji fińskiej Patria Group.

Reklama

Co ciekawe, oprócz pozyskiwanych ośmiu systemów moździerzowych Nemo, jakie zostaną posadowione na łodziach szturmowych, Szwedzi kupili także dwa moździerze osadzone na 40-stopowych kontenerach jakie mogą zostać posadowione np. na innego typu jednostkach nawodnych. Według harmonogramu pierwsza kanonierkama zostać dostarczona w 2027 roku, zaś realizacja całego kontraktu ma zakończyć się rok później. Pozyskanie fińskich moździerzy wpisuje się w inicjatywę Amfbat 2030 mającej na celu zwiększenie zdolności bojowych oraz mobilności szwedzkich oddziałów. Zakupione okręty zostaną oddelegowane do oddziałów desantowych operujących w Sztokholmie i Göteborgu.

Reklama
Reklama

Nemo to wieżowy system moździerzowy opracowany przez fińską Patrię, jako rozwiązanie mogące być integrowane z szeroką gamą nośników, od pojazdów kołowych, poprzez platformy morskie, kończąc nawet na możliwości integracji na kontenerze 40-stopowym. Można za jego pomocą razić cele na dystansie nieco ponad 10 km. Zastosowany w nim półautomatyczny system ładowania pozwala na osiągnięcie szybkostrzelności teoretycznej 10 strz./min (a praktycznej 6 strz./min w przypadku prowadzenia ognia ciągłego), a dzięki nowoczesnemu systemowi kierowania ogniem może otworzyć ogień w ciągu 25 sekund od wykrycia celu. System może prowadzić ogień w zakresie 360º wokół własnej osi oraz w zakresie elewacji od -3 do 85º, zaś jego jednostka ogniowa wynosi 50-60 granatów moździerzowych. Masa całkowita systemu wynosi 1900 kg, co pozwala na zintegrowanie go z szeroką gamą platform.

Czytaj też

Samobieżny moździerz Nemo osadzony na KTO Patria 6x6/XA-200.
Samobieżny moździerz Nemo osadzony na KTO Patria 6x6/XA-200.
Autor. Patria/X
Reklama

Komentarze (1)

  1. Thorgal

    No może jakiś kajak z granatnikiem w końcu sami wyprodukujemy?? Czy nie potrzebujemy? A może kupimy od Szwedów?

    1. user_1050711

      @Thorgal A po co, do czego mamy go kupić ? Szkierów i wysepek nie mamy, a dla Raka dobry dojazd mamy wszędzie od strony lądu.

Reklama