Siły zbrojne

Szwecja modernizuje Leopardy 2A5

Fot. Försvarsmakten
Fot. Försvarsmakten

Szwedzka agencja uzbrojenia Försvarets Materielverk (FMV) zawarła z koncernem Krauss-Maffei Wegmann umowę na modernizację 88 czołgów Stridsvagn 122 (szwedzki wariant Leoparda 2A5) i ośmiu wozów ewakuacyjnych Bärgningsbandvagn 120 (Bergepanzer BPz3 Büffel). Wartość kontraktu wynosi 92 mln euro. 

W ramach umowy podpisanej w ostatnich dniach marca 2016 roku modernizacji i remontom generalnym zostanie poddanych 77 wozów Leopard 2S w podstawowej wersji Stridsvagn 122A i 11 maszyn wyposażonych w dodatkowe opancerzenie przeciwminowe, noszących oznaczenie Stridsvagn 122B.

Obecnie Szwecja posiada na uzbrojeniu  120 czołgów Strv 122 (Leopard2A50 oraz dziewięć Strv121 (Leopard 2A4)). Wsparcie techniczne zapewnia 14 wozów Bärgningsbandvagn 120 (Bergepanzer BPz3 Büffel), spośród których osiem ma zostać zmodernizowanych w ramach tej samej umowy. Całość prac ma być zakończona do grudnia 2023 roku.

Czytaj też: Szwecja modernizuje bojowe wozy CV-90

Prace remontowe mają być realizowane w połowie w zakładach producenta, a w połowie na miejscu, w szwedzkich zakładach remontowych należących do Försvarets Materielverk. Kontrakt obejmuje zarówno modernizację, jak też generalny przegląd. Wymianie mają być poddane niewymienione publicznie „przestarzałe” komponenty. Prace obejmą między innymi instalację nowego systemu zarządzania polem walki, zgodnego z zastosowanym w modernizowanych równolegle przez koncern BAE Systems bojowych wozach piechoty Stridsfordon 90 (CV90). Modernizacji podlega również system kierowania ogniem i opancerzenie, jednak dotychczas nie ujawniono zakresu tych prac.

Zarówno modernizacja Leopardów 2, jak i CV90, stanowi element większego programu rozbudowy i unowocześniania szwedzkich sił zbrojnych w odpowiedzi na narastające zagrożenie w regionie. Do końca bieżącej dekady Szwecja planuje zwiększyć wydatki na obronność o 11%, czyli o około mld euro. Środki te mają posłużyć przede wszystkim rozbudowie i modernizacji wojsk zmechanizowanych, obrony powietrznej, zakupowi nowych myśliwców oraz systemów zwalczania okrętów podwodnych.

Szwecja zdecydowała o zwiększeniu siły bojowej swoich oddziałów pancernych - z rezerwy materiałowej do jednostek bojowych ma trafić pewna liczba zmagazynowanych wcześniej czołgów typu Stridsvagn 122. 

Komentarze (9)

 1. kusza

  Trudno porównać budżet obronny Szwecji ~10 mld $ , USA ~ 700 mld. $ , Polski 8,5 mld $ a Rosją 42 mld. $ ale sugestie nasuwają się same szczególnie gdy to dotyczy Europy. Przewaga Rosji jest zdecydowana.

  1. 123

   W czym? Europejska część NATO ma więcej żołnierzy zawodowych niż FR wszystkich (a przecież kilka armii poborowych się znajdzie), Europejska część NATO ma więcej lotniskowców, myśliwców, samolotów wczesnego ostrzegania niż FR... Głowic atomowych też ma więcej...

  2. bender

   Szwecja nie wydaje na obronnosc wiecej niz Polska, bez wzgledu na to czy liczysz nominalnie czy wg sily nabywczej.

 2. rick

  "..w odpowiedzi na narastające zagrożenie w regionie." Czy ktoś mi wyjaśni o jaki region chodzi? Może południowe dzielnice Sztokholmu się zbuntują... sam nie wiem....

 3. Vvv

  Strv122b :) pięknie wyposażone 2a5, szkoda ze u nas wpompowuje sie 1/4kasy na dotowanie zakładów które na to nie zasłużyły kosztem pakietu modernizacyjnego. Nasze 2pl sa gorsze niz szwedzkie strv122a :/

  1. Extern

   Szwedzi też kiedyś musieli trochę podotować te swoje zakłady aby teraz były technologicznie w stanie współpracować z KMW przy tej modernizacji. Zaniedbaliśmy własny przemysł bo niektórym się wydawało że czołgi za złotówkę już na zawsze nam wystarczą to teraz musimy nadrabiać.

 4. Izydor

  % x mniej niż koszt WIELKIEJ POLSKIEJ MODERNIZACJI !!!!

  1. Extern

   My mamy już starawe i sporo zużyte 2A4 trzeba przy nich więcej zrobić.

 5. Andrzej Frycz Modrzewski

  Polska nie lezy w Afryce srodkowej i nasi potencjalni wrogowie beda posiadali nowoczesny sprzet w duzej ilosci, w zwiazku z czym nalezy posiadac sprzet najwyzszej, lub prawie najwyzszej jakosci. W przeciwnym razie powtorzy sie rok 39. i niechlubna ucieczka przez most w Kutach... Tylko prosze nie mowic ze nie ma pieniedzy! To klamstwo1 Pieniadze sa ale nie sa wykorzystywane do najwazniejszych celow..

 6. mi6

  aha no to super wiadomość, niech modernizują jak nasze za 15-20 lat zajeździmy to weźmiemy te szwedzkie za 1 euro, o sorry za 1 koronę...a tak na poważnie my piejemy z zachwytu nad naszymi 2a5 a Szwedzi je modernizują, niestety i my musimy modernizować także 2a5 i trzeba się rozglądać za dalszymi zakupami czołgów.

  1. Arczi

   Piejemy z zachwytu,bo jest z czego.Cieszę się i jestem wdzięczny ,że nie mieszkam i nie czytam na temat sprzętu w Bułgarii,Rumuni,Ukrainie,Czechach,Białorusi i innych Tadżykistanach.Polska jako jedyna z byłych krajów satelickich dogoniła(przegoniła) niektóre kraje zachodnie m.in.pod względem militarnym. Rozumiem,że to chyba moda narzekać na np.polskie Leo 2A5 Ludzie mamy Leo 2A5!! W Chorwacji,Słowacji czy na Węgrzech mogą sobie tylko pomarzyć.Z resztą o innym sprzęcie też..Z dawnych krajów socjalistycznych po tylu latach niewoli wyrośliśmy na najsilniejsze państwo a wy malutkie ludziki psioczycie..

 7. lkjgf

  100sztuk czołgów, dużo mało ?

  1. Gibon

   Dla nich wystarczająco szczególnie gdy są tak dobre

  2. Heavy

   Jak na szwecję - średnio Ale w stosunku do Rosji mało.

 8. Edmund

  Możecie być Państwo pewni, że gdyby Szwecja poszła polską drogą "dialogów technicznych" i offsetu to koszt byłby 5 krotnie wyższy i trwałoby to 5 krotnie dłużej.

 9. Rtech

  Może i nasze są(będą) gorsze,ale na szczęście walczyć ze szwedzkimi raczej nie będą;)