Reklama

Siły zbrojne

Szósty samolot ISTAR typu Shadow R1 dla RAF

Shadow R1 na lotnisku Waddington. – fot. RAF
Shadow R1 na lotnisku Waddington. – fot. RAF

Lotnictwo Wielkiej Brytanii wzbogaci się w tym miesiącu o kolejny samolot rozpoznawczo- patrolowy Shadow R1. Maszyny tego typu są intensywnie wykorzystywane w Afganistanie.Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii poinformowało, że przed końcem lipca 14 Eskadra RAF wzbogaci się o kolejny, szósty już samolot Shadow R1. Jest to maszyna do zadań ISTAR (Intelligence, Surveillance, Target Acquisition, and Reconnaissance), czyli szeroko rozumianego rozpoznania i wsparcia wywiadowczo- informacyjnego. Niezbyt okazały płatowiec Beechcraft King Air 350CER, popularny i sprawdzony na rynku cywilnym dwusilnikowy samolot dyspozycyjny, kryje wewnątrz systemy rozpoznawcze, obserwacyjne i komunikacyjne najnowszej generacji. Każda z tych niepozornych maszyn jest warta około 18 milionów dolarów.

Czytaj także: Brytyjczycy gotowi do użycia „zabójczego robota” – Taranis automatycznie wybiera i niszczy cele

Dokładne wyposażenie samolotów Shadow R1 nie zostało nigdy ujawnione, lecz wiadomo, że na pokładzie może przebywać do 3 operatorów i 2 osobowa załoga. Podstawowy system obserwacyjny to umieszczony pod kadłubem moduł sensorów optycznych, działających również w podczerwieni L-3 Wescam MX-15, który można w razie potrzeby zastąpić radarowym systemem śledzenia, taki jak np. morski radar Raytheon's SeaVue. Całość uzyskanych informacji obrabia system przetwarzania danych taktycznych i przesyła zawansowany układ kodowanej komunikacji satelitarnej.

Zobacz również: Wielka Brytania kupuje pół tysiąca rakiet Hellfire

Zadaniem samolotów Shadow R1, które skutecznie wykonują np. w Afganistanie, jest współdziałanie z innymi systemami zbierającymi i przetwarzającymi dane taktyczne, takimi jak np. UAV Hermes 450 czy MQ-9 Reaper. Pierwsze samoloty Shadow R1 trafiły do służby w 14 Eskadrze 2007 roku i do końca ubiegłego roku miały wylatanych ponad 10 000 godzin lotów operacyjnych.

(JS)
Reklama

Komentarze

    Reklama