Reklama

Siły zbrojne

Szkolenie ogniowe grupy bojowej NATO w Bemowie Piskim

Autor. 15. Giżycka Brygada Zmechanizowana via Twitter

15.Giżycka Brygada Zmechanizowana poinformowała, że dnia 3 marca br. amerykańscy żołnierze rozpoczęli ćwiczenia ogniowe w Bemowie Piskim. Jest to element szkolenia ogniowego pod nazwą „Headhunters” 9. Pułku Kawalerii, który stanowi trzon Batalionowej Grupy Bojowej NATO (NATO enhanced Forward Presence Battle Group Poland) stacjonującej na tym terenie.

Reklama

3 marca br. Sztab Generalny poinformował, że na poligonie w Bemowie Piskim trwa szkolenie ogniowe „Headhunters", które żołnierze amerykańscy rozpoczęli z "przytupem". Jak dodała przy tym 15. Giżycka Brygada Zmechanizowana za pomocą swoich mediów społecznościowych, główną role odegrały bojowe wozy rozpoznawcze- M3 Bradley Cavalry Fighting Vehicle, które osiągają maksymalną prędkość do 66 km/h a ich masa bojowa sięga ponad 30 ton (oczywiście w zależności od wersji). Jak widzimy na opublikowanych zdjęciach w ćwiczeniach brały udział także czołgi Abrams w wersji M1A2SEPv3.

Reklama
Reklama

Jak poinformował Sztab Generalny WP, realizujący szkolenie ogniowe „Headhunters" 9. Pułku Kawalerii stanowi trzon Batalionowej Grupy Bojowej NATO (NATO enhanced Forward Presence Battle Group Poland) stacjonującej w Bemowie Piskim. Obok amerykańskich żołnierzy w skład tejże Grupy Bojowej NATO wchodzą wcześniej wspomniana 15. Giżycka Brygada Zmechanizowana oraz żołnierze z Rumunii, Wielkiej Brytanii i Chorwacji, wzmacniając dzięki temu potencjał obronny w tej części Europy.

Czytaj też

Batalionowa Grupa Bojowa NATO na co dzień współpracuje z 15. Giżycką Brygadą Zmechanizowaną wykonując wiele ćwiczeń, co zwiększa interoperacyjność między nią a jednostkami z innych krajów. Decyzja o utworzeniu wzmocnionej wysuniętej obecności, czyli eFP (ang. enhanced Forward Presence) była jednym z najważniejszych osiągnięć szczytu NATO, który odbył się w dniach 8-9 lipca 2016 roku w Warszawie.

Źródło: 15 GBZ\Defence24.pl

Reklama

Komentarze (2)

 1. rwd

  Od Ukraińców powinni się uczyć, oni znają realia współczesnego pola walki w przeciwieństwie do amerykańskich żółtodziobów.

  1. Darek S.

   Powinni na 2 tygodnie pojechać tam i poćwiczyć na ruskich celach.

 2. Darek S.

  Dobrze, że śniegu nie było, bo po podobno Abramsy w śniegu pod byle górkę nie podjadą, bez przygotowania porównywalnego czasowo, do tego jakie naszym T-72 było potrzebne do pokonywania przeszkód wodnych.

Reklama