Siły zbrojne

Szkolenie medyczne brygady polsko-litewsko-ukraińskiej

Fot. LITPOLUKRBRIG
Fot. LITPOLUKRBRIG

Na terenie Dowództwa LITPOLUKRBRIG przeprowadzone zostało szkolenie w zakresie udzielania pierwszej pomocy, w którym wzięli udział oficerowie i podoficerowie z Litwy, Polski i Ukrainy oraz pracownicy cywilni Brygady stacjonującej w Lublinie.

Szkolenie przeprowadzili doświadczeni instruktorzy medyczni z Polskich Sił Zbrojnych, służący swą wiedzą oraz umiejętnościami w trakcie zajęć teoretycznych, jak i praktycznych.

Oczekujemy, że nasz personel zareaguje szybko i fachowo w sytuacji, gdy będzie potrzebne udzielenie pierwszej pomocy medycznej.

ppłk Michał Małyska, Zastępca Szefa Sztabu LITPOLUKRBRIG.

List intencyjny ws. utworzenia Wielonarodowej Brygady LITPOLUKRBRIG podpisano 16 listopada 2009 roku, zaś umowa w tej sprawie została podpisana przez ministrów obrony narodowej Polski, Litwy i Ukrainy 19 września 2014 roku. Pełna gotowość bojowa brygady, stacjonującej obecnie w Lublinie, planowana jest na styczeń 2017 roku. Docelowo będzie liczyć około 3,5-4 tys. żołnierzy. Przedstawiciele trzech państw tworzących brygadę są przyporządkowywani na stanowiska dowódcy, zastępcy dowódcy oraz szefa sztabu rotacyjnie, na okres trzech lat. Obecnie LITPOLUKRBRIG jest dowodzona przez polskiego generała brygady Adama Joksa.

Czytaj także: Polsko-litewsko-ukraińska brygada na ćwiczeniu z Kanadyjczykami.

Współpraca w ramach brygady ma, między innymi, pomóc w uzyskaniu większej zdolności współdziałania Sił Zbrojnych Ukrainy z wojskami NATO. Oficjalnym celem ukraińskiej doktryny jest zapewnienie interoperacyjności z siłami Paktu do 2020 roku.

Komentarze (1)

  1. sanitariusz ws.spoczynku

    Czyżby wojna - tylko gdzie , nie ma żadnej informacji ?