Reklama

Siły zbrojne

Sześć amerykańskich myśliwców wysłanych na Litwę

F-15C lądujący na litewskich lotnisku - fot. MO Litwy
F-15C lądujący na litewskich lotnisku - fot. MO Litwy

Sześć myśliwców F-15C Eagle i tankowiec KC-145 zostało wysłanych przez US Air Force do litewskiej bazy lotniczej w Szawlach. Informacje potwierdził Juozas Olekas, minister obrony Litwy. Tak więc wczorajsza deklaracja sekretarza obrony Chucka Hagela o wzmocnieniu sił USA w Europie Środkowej i Wschodniej została już wcielona w życie.

Dodatkowe siły zostały przysłane w związku ze zwiększeniem zagrożenia i aktywności militarnej w pobliżu naszych granic. (...) W styczniu i lutym bieżącego roku liczba lotów myśliwców NATO związanych z identyfikacją rosyjskich samolotów była wyższa niż w porównywalnym okresie roku minionego.

Oświadczył minister Juozas Olekas

Amerykańskie maszyny dołączyły do 4 myśliwców F-15C/D Eagle stacjonujących od stycznia na Litwie w ramach misji rotacyjnej Baltic Air Policing. Wszystkie samoloty oddelegowane do ochrony przestrzeni powietrznej republik bałtyckich pochodzą ze 48. Skrzydła Myśliwskiego stacjonującego w bazie Lakenheath na Wyspach Brytyjskich. 

Zgodnie z harmonogramem amerykańska zmiana w Baltic Air Policing potrwa od stycznia do kwietnia. Wówczas F-15 zostaną zastąpione przez polskie MiGi-29. 

 

Reklama

Komentarze (4)

 1. Darek S.

  Według mnie wyważona reakcja. Na przysłanie większej liczby samolotów nad Bałtyk czy do Polski Putin musiałby zaeragować, a eskalacji napięcia nie chcemy już teraz. Bardziej potrzebne na Litwie Łotwie i w Estonii byłaby jakaś nowoczesna obrona przeciwlotnicza, tak żeby łącznie z fińską obroną przeciwlotniczą odcieła w razie czego kontakt zgrupowań lotniczych Kaliningradu z Petersburgiem. Ukraińcy pogodzili się ze stratą Krymu, to i my sie pogódźmy. Moskwa musi jednak wiedzieć, że ze Wschodnią Ukrainą, nie pójdzie mu tak łatwo.

 2. hanys

  Niesamowite aż 6! Cud ! To Putin teraz siedzi w bunkrze i trzęsie się ze strachu? Dobre sobie. Bardzije prawdopodobne jest to, ze sobie siedzi i odpala szampana bo ograł wszystkich. Gwarancję USA nie są warte funta kłaków.

  1. kisiel

   a ile wysłali Anglicy, Francuzi, Niemcy. Nie cwaniakuj. Jeśli USA nie pomoże POLSCE nie pomoże nikt w Europie. Z resztą nawet prezydent Polski i premier nie dbają o stan techniczny armii. Kiedy zwodowano ostatni okręt ? Kiedy wyprodukowano czołg ? Kiedy kupiono wyrzutnie rakiet przeciwlotniczych ? W NATO JEST ZAPISANE 2%PKB NA ARMIĘ TO MINIMUM. Polska nawet nie wydaje ustawowego 1,95%. Jakie władze państwa taka armia. Innym nie ma się co dziwić.

  2. qwerty

   Rosja wysłała 16 Migów do Armenii. Też niewiele.

 3. Zakupy

  Czyżby siły samoobrony będą zmuszone dokupić kilka PLOT?

  1. Maczer

   W krymskich dyskontach jest promocja na Tunguski. Jak sie kupi 6 to dają T-80 gratis.

 4. Miroo

  to po prostu kpina... USA i UE powinny zagrać w grę samego Putina tylko silniej: Skoro Krym opanowały niezidentyfikowane oddziały to pod osłoną swojego lotnictwa USA i UE powinny wysłać siły QRF (na wniosek Ukrainy) do ochrony obywateli USA, UE, ukraińców, rosjan i tatarów na Krymie... sądzicie, że Rosjanie przeciwstawiliby się zbrojnie desantowi takich sił pod osłoną sił powietrznych z lotnistkowca, Turcji i Europy? nie.. i nie byłyby potrzebne szczekania o sankcjach i "grupach kontaktowych" jakie obserwujemy i z których Putin się śmieje... mając żołnierzy na Krymie możnaby wtedy robić grupę kontaktową... niezdecydowanie w początkowej fazie, zawsze kosztuje znacznie więcej później...

Reklama