Reklama

Siły zbrojne

Szef wojsk USA w Korei przyszłym dowódcą sił NATO w Europie

Fot. www.nato.int
Fot. www.nato.int

Rada Północnoatlantycka zatwierdziła nominację generała Curtisa Scaparrottiego z armii amerykańskiej na stanowisko dowódcy sił NATO w Europie.

Gen. Scaparrotti pełni obecnie funkcję najwyższego dowódcy połączonych sił Korei Południowej i Stanów Zjednoczonych, działających w Korei Południowej pod egidą Narodów Zjednoczonych. Pod jego komendą znajduje się 600 tys. żołnierzy. Jest też formalnie dowódcą amerykańskich wojsk w Republice Korei (na podobnej zasadzie, jak obecnie generał Breedlove - sił USA w Europie). Przed objęciem stanowiska Naczelnego Dowódcy Połączonych Sił Zbrojnych NATO w Europie musi jeszcze uzyskać zgodę swojego rządu, co będzie jednak tylko formalnością. Na stanowisku zastąpi gen. Philipa Breedlove'a, ma to nastąpić wiosną 2016 r.

Przyszły dowódca sił NATO w Europie, który będzie też najprawdopodobniej pełnić funkcję szefa wojsk Stanów Zjednoczonych na Starym Kontynencie jest oficerem wojsk lądowych, podczas gdy generał Breedlove - sił powietrznych. Od wybuchu kryzysu na Ukrainie obecny dowódca wojsk sojuszniczych w Europie wielokrotnie zwracał uwagę na zagrożenie ze strony Rosji, przyjął też nową strategię US European Command. Natomiast generał Scaparrotti dowodzi wojskami, które utrzymują bardzo wysoki stopień gotowości bojowej, wyrażany hasłem amerykańskiej 8. Armii, bazującej w Korei: "Fight tonight" ("Gotowi do walki dziś w nocy").

Czytaj więcej: "Odstraszanie rosyjskiej agresji" priorytetem strategii USA w Europie

Funkcję naczelnego dowódcy sił NATO w Europie pełni, według zwyczaju, generał amerykańskich sił zbrojnych, podczas gdy stanowisko sekretarza generalnego NATO, będące funkcją polityczną, zajmują - zgodnie z tym samym zwyczajem - cywilni politycy europejscy.

Czytaj więcej: Amerykańska armia wraca do Europy. Rosja już nie jest "szczerym partnerem".

 

 

Reklama

Komentarze (6)

 1. zLoad

  Rozumiem ze wykonywane obowiazku wyspecjalizowaly go w dzialaniach kiedy wrog jest blisko i nie moza odpowiedziec zbrojnie. Drugie to ze Koreaa pln wyglada na poirytowana (choc sama jest odpowiedzialna za swoj stan), nie mniej jest chyba prowokowana. Czy tutaj tez chce ten general sprowokowac sily rosyjskie. Dla ukrainy to najlepsze wyjscie, wciagniecie Rosji na jej teren i tam calkowiita eliminacja przez sily NATO ktore domyslam sie tam stacjonuja ,lub beda stacjonoewaly. Byla by mila odmiana po porazce w Gruzji. Z kolei Breedlove pomogl wydaje mi sie wciagnac czesc rosyjskich sil do walki , i tam ich sily sa wycienczane. Czy chce to samo zrobic w Korei p;n( choc moze trafi gdzie indziej). Chyba zeby sie dowiedziec trzeba myslec jak imperium. Ma sie kiulku wrogow. Ja bym sie skupil na utrzymaniu w szachu tych najgrozniejszych i wykanczal ich mniejszych sojusznikow.(jednego po drugim). Z kolei taki sam poziom myslenia moze prezentowac Rosja ,czy jestesmy mniejszym sojusznikiem Ameryki? Chociaz dzialania naszego wschodniego sasiada wygladaja jedynie na probie powstrzymania rozrostu USA (Ukraina aktywnie chce dolaczyc do NATO).

  1. zLoad

   Czy moze Breedlove zdolal wprowadzic do wycienczania na Ukrainie wojsk rosyjskich i teraz to samo ma zrobic w Korei pld? (O ile tam trafi).

 2. hghhghfh

  Amerykańscy generałowie mają niższe IQ niż ameba. Breedlove przez cała swoją kadencję nie robił praktycznie nic, oprócz ciągłęgo straszenia Rosją. Ten następny pewnie będzie robił to samo no chyba że wybory w Stanach wygra Trump.

  1. Alea iacta est Rosjo?

   Breedlove zaczął nazywać rzeczy po imieniu, żeby uświadomić Rosji jakie będą konsekwencje utraty zaufania. Nominacja Scaparrotti'ego jest kolejnym komunikatem z USA, tym razem jest to facet do zadań, o których mówił Breedlove. Każda wypowiedz, każda nominacja, każda rotacja, każde ćwiczenia są elementem szerszej strategii, mającej na celu unikniecie konfrontacji ale też przygotowanie się do niej. Nic nie dzieje się bez powodu i kontekstu.

  2. zLoad

   Patrzac co rzady komunistow zrobily z bloku wschodniego to chyba oczywiste ze tak mowil. Straszeniem bym tego nie nazwal. Rzadami jak za PRL mozna straszyc. Tak tym co bylo w Polsce mozna straszyc.

 3. tadek

  bardzo dobra wiadomość ,doświadczonego dowódcy nie wysyła się na poboczny odcinek frontu...za nim przyjdą wzmocnienia sił USArmy w UNII..bazy NATO w krajach Europy śrd.wsch więcej niż pewne...

  1. zLoad

   Albo uznany zostanie status walk na Ukrainie jako statyczny. Zostawienie spraw jakie sa i okopanie obu sil po swoich stronach. Tak wlasnie dzialal nowy general w Korei pld

 4. Panmundzon

  Breedlove nie był zły ale ten amerykański generał z włoskim nazwiskiem, mam nadzieje, że zrobi ze wschodniej flanki drugą koree południową.

  1. Jack Bauer

   Oby, zwłaszcza że Putin coraz bardziej przypomina Kimów, nie tylko tylko z powodu maty. Żeby jeszcze Polska potrafiła zadbać o armię i zbrojeniówkę tak jak Korea Południowa.

 5. 65

  To jest wszystko ukartowane....masakra

 6. Jack Bauer

  Facet się załamie jak przyjedzie. Na półwyspie miał zimną wojnę na całego i 600 tysięcy zabijaków gotowych do walki na jeden rozkaz, a w Europie czeka na niego totalne ...

Reklama