Siły zbrojne

Łask szykuje się na F-35

Fot. Leszek Chemperek/CO MON via flickr.
Fot. Leszek Chemperek/CO MON via flickr.

W 32. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku w poniedziałek przed południem odbyło się spotkanie ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka z pilotami, którzy odbyli w Stanach Zjednoczonych szkolenie symulatorowe na samolotach F-35.

Szef MON uczestniczył w odprawie na temat przygotowania bazy w Łasku do przyjęcia F-35. W styczniu 2020 r. szef MON podpisał umowę na zakup 32 wielozadaniowych samolotów piątej generacji F-35 dla polskich Sił Powietrznych. Umowa - jak podaje ministerstwo - dotyczy nie tylko zakupu myśliwców V generacji F-35A Lightning II, zaplecza logistycznego, stacjonarnego systemu szkoleniowego i części zapasowych.

Miałem odprawę, podczas której wysłuchałem relacji, opinii, spostrzeżeń polskich  pilotów którzy brali udział we wstępnym szkoleniu w Stanach Zjednoczonych. W szkoleniu pilotów najnowocześniejszych samolotów F-35. Samolotów, które zostały zakupione dla polskich Sił Powietrznych. To jest jeden z całego cyklu szkoleń, a więc jesteśmy dopiero na początku tej drogi, której efektem będzie wyszkolenie 24 pilotów w Stanach Zjednoczonych, w tym instruktorów oraz 90 osób, które będą zajmowały się sprawami technicznymi przy obsłudze F-35

Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej

Czytaj też: Polscy piloci szykują się na F-35

Baza lotnicza w Łasku jest przewidywana jako pierwsze miejsce stacjonowania myśliwców F-35. W komunikacie MON przypomniał, że w Łasku nadal będą bazować również polskie myśliwce F-16, a także amerykańskie bezzałogowce MQ-9 Reaper, które zostaną tam rozmieszczone w ramach realizacji umowy o rozszerzonej współpracy wojskowej Polski i USA z 2020 roku.

image
Fot. Leszek Chemperek/CO MON via flickr. 

W praktyce oznacza to duże inwestycje, bo Łask stanie się bazą dla aż trzech eskadr lotniczych (w tym jednej sojuszniczej, wykorzystującej duże bezzałogowce). W Łasku będzie musiał też zostać ustanowiony system wsparcia logistycznego dla myśliwców F-35. Przy okazji wizyty ministra Błaszczaka zaprezentowano myśliwiec F-16C uzbrojony w pociski powietrze powietrze AMRAAM i Sidewinder, a także powietrze-ziemia AGM-158 JASSM.

PAP/Defence24.pl/MON

Reklama
Reklama

Komentarze