Reklama

Siły zbrojne

Szef MON: powołujemy wojska dronowe

Władysław Kosiniak-Kamysz podczas składania przysięgi przez terytorialsów w Limanowej.
Władysław Kosiniak-Kamysz podczas składania przysięgi przez terytorialsów w Limanowej.
Autor. MON/X

Wicepremier Kosiniak-Kamysz zapowiedział przekierowanie 2 mld zł na walkę z działaniami hybrydowymi i sabotażem. Dodał, że wschodnia granica zostanie wzmocniona oraz ogłosił, że zostaną powołane wojska dronowe.

Kierujemy 2 mld zł na walkę z atakami hybrydowymi, co ma wzmocnić bezpieczeństwo żołnierzy w działaniach przeciwko akcjom sabotażowym, w tym atakom w cyberprzestrzeni; powołujemy wojska dronowe - powietrzne, naziemne, nawodne i podwodne - zapowiedział w sobotę szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz.

W Limanowej, podczas obchodów święta 11. Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej, wicepremier, minister obrony narodowej mówił m.in. o dodatkowych środkach przeznaczonych na walkę z atakami hybrydowymi.

Czytaj też

„2 miliardy złotych, które kierujemy na ten cel, mają wzmocnić bezpieczeństwo żołnierza Wojska Polskiego, w działaniach prowadzonych przeciwko akcjom sabotażowym wobec państwa polskiego, w tym atakom w cyberprzestrzeni” - powiedział minister obrony narodowej.

Wicepremier powiedział też, że „będziemy umacniać wschodnią granicę Rzeczypospolitej”. „Przystąpiliśmy do realizacji największego pomysłu, największej operacji - +Tarcza Wschód+. Od 1945 roku takich umocnień na żadnej z granic Rzeczpospolitej nie było” - dodał.

Reklama

Zapowiedział, że Polska wspólnie z Litwą, Łotwą i Estonią stworzy linę bałtycką. ”To będzie największa w historii operacja umacniania naszego bezpieczeństwa na wschodniej granicy. To będą fortyfikacje, ale przede wszystkim najnowocześniejszy sprzęt” - dodał wicepremier.

W swoim przemówieniu szef MON podziękował żołnierzom, którzy złożyli w sobotę uroczystą przysięgę: „Chcę wam bardzo podziękować za służbę państwu polskiemu, za wstąpienie do sił zbrojnych Rzeczypospolitej, za niezłamaną chęć niesienia wsparcia i pomocy z narażeniem swojego zdrowia, a czasem poświęceniem życia”.

W dalszej części wystąpienia Kosiniak-Kamysz przypomniał postać patrona 11. MBOT, gen. Leopolda Okulickiego ps. „Niedźwiadek”, ostatniego dowódcy Armii Krajowej, podstępnie aresztowanego i sądzonego w Moskwie w „Procesie 16”.

Na zakończenie wicepremier zaapelował o wyważanie wypowiedzi politycznych, w obecnym czasie zagrożenia kraju, gdy dochodzi do ataków sabotażowych i w cyberprzestrzeni na Polskę.

Czytaj też

Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (11)

 1. RGB

  Podoba mi się pomysł z powołaniem wojsk dronowych. To dobry patent na obejście oporu generałów przed użyciem komercyjnych dronów. w wojskach operacyjnych. Nie trzeba będzie każdego drona konsultować z całym sztabem WP. Bardzo to też ułatwi procesy szkoleniowe, a to jest jeszcze ważniejsze od samych dronów. Zresztą Ukraińcy to przetestowali i im to organizacyjnie nieźle zagrało.

 2. rwd

  Niedługo usłyszymy że powołują wojska bagienno-jeziorne. Tak to jest gdy wojskiem zaczyna rządzić człowiek, który o wojsku wie tyle, ile zobaczy w telewizji.

  1. skition

   Jeden fachowiec stwierdził ,że jak nie wiesz jak rozwiązać problem to podrzuć temat studentom. Studenci z racji tej ,że nie są jeszcze dość wykształceni rozwiążą problemy których "fachowcy" nie potrafią rozwiązać...Na pewno wojska jeziorno-bagienne to jest mądrzejsze niż "rozwijanie dywizji pancernej" ta 116 czołgów Abrams ale gdzie jakieś BWP? Gdzie obrona przeciwlotnicza ,gdzie artyleria lufowa działającą na gwizdek z czołgu?. Gdzie anty BSL? Emeryci urodzeni przed 17 czerwca nie są zbyt lotni albo....dalej są wierni przysiędze "w braterskim przymierzu z Armią Radziecką czytaj z putinizmem armii rosyjskiej...No bo zwolennikiem utrzymywania złomu typu BMP1 to mus być jakiś fanatyk rosyjskiej techniki nie mającej anałoga w mirie.

 3. Zenek2

  Robienie z Okulickiego patrona i bohatera to ponury chichot historii.

 4. szczebelek

  Zapowiedział powstanie wojsk dronowych, ale o zakupie sprzętu lub uruchomieniu procedur zakupu w tym wypadku dronów praktycznie nie wspomniał. Jakieś drony mamy, coś podpisano, ale większość ma charakterystykę głównie obserwacyjną pewna część dzieli możliwości uderzeniowe i latają. W komponencie lądowym i morskim leżymy.

  1. Vixa

   Było wyraźnie powiedziane na Defence Day: nie będziemy kupować żadnych dronów fpv lub podobnej drobnicy!

 5. AdSumus

  Moim zdaniem wojska dronowe nie mają większego sensu. Takie struktury powinny być w każdej jednostce i w każdym rodzaju sił zbrojnych. No, ale może jest to jakiś sposób na przełamanie betonozy.

  1. Vixa

   Oczywiście, ze nie. Kom. Dura wyjaśni ci za to, dlaczego to super pomysł! Nieważne, że na Defence Day powiedziano mu, że i tak nie kupimy żadnych dronów. Pampamparara!!!

 6. Vixa

  Przekierujemy 2 mld na "wałki". Problem jest ze słowem przekierujemy, bo to oznacza, że komuś właśnie zabrali.

 7. Agent Cesarstwa Japonii

  Macierewicz chciał robić kiedyś a potem zniknęło

 8. Xergoos

  2 lata wojny przy granicy gdzie uzywają drony do wszystkiego włącznie z atakiem na pojedyńczych żołnierzy , do tego filmików więcej niż o Pameli Anderson. A oni dopiero powołują WOJSKA DRONOWE!!! i to w momencie jak już wiadomo że rosja walczy z nimi niezwykle skutecznie zagłuszając każdego drona... i dlatego właśnie każdy który zgłasza się do wojska jest nie spełna rozumu bo co z tego że chcesz walczyć i jesteś patriotą skoro Polska Armiaa nieudaczników rządowych nie zapewnia ci majtek i skarpetek żebyś mógł walczyć.

 9. Jarosław Kaczyński

  Polski rząd to nieudacznicy. Z tych wojsk będzie parodia. Równie dobrze mogą holand na granicę ściągnąć niech kręci

 10. Gruders

  Wojska Dronowe... Jeżeli ich tworzenie będzie wyglądało równie dobrze jak wdrażanie BSP do Wojsk Lądowych to życzę powodzenia ale zawsze to nowy sztab, etaty, ciepłe posadki. A operatorzy i technicy BSP z WL jak byli w d..pie tak będą nadal, mając wszystko na garbie i kopiąc się z brakiem zrozumienia przełożonych. Brak zaplecza, brak struktur odpowiedzialnych za technikę lotniczą, brak zabezpieczenia jej funkcjonowania i zero odgórnych wytycznych jak się szkolić. Ot tak sobie działają po omacku co i rusz odbijając się od ściany z betonu.

  1. Nie cenzor

   Gość nie z mojej opcji ale prawda jest taka, że od czegoś trzeba zacząć.

 11. yy

  Czekam na konkrety, co? kiedy? jakie umocnienia?za ile? Bo na razie mowa trawa.

Reklama