Siły zbrojne

Szef MON: Polska wkrótce w elitarnym gronie posiadaczy F-35

Fot. MON
Fot. MON

Polska wkrótce dołączy do elitarnego grona państw, których siły powietrzne posiadają najnowocześniejsze samoloty F-35. "Zależy mi na tym, żeby ten proces przebiegał szybko i skutecznie" – powiedział szef MON Mariusz Błaszczak, po spotkaniu z dowództwem bazy sił powietrznych Eglin na Florydzie oraz pilotami samolotów F-35.

W poniedziałek szef MON rozpoczął wizytę w USA i odwiedził bazę sił powietrznych Eglin, gdzie m.in. zapoznał się z programem rozwojowym F-35 - samolotów najnowszej V generacji.

"Jesteśmy zaawansowani, jeśli chodzi o proces pozyskiwania tego najnowocześniejszego sprzętu - myśliwców F-35. To jest duży przełom, jeśli chodzi o zdolności bojowe polskich sił powietrznych. To jest wyzwanie, ale to jest taki element, który z cała pewnością będzie odstraszał potencjalnego agresora" – poinformował szef MON.

Minister przypomniał, że pod koniec maja br. Polska wysłała zapytanie ofertowe w sprawie zakupu 32 samolotów F-35A. "Jesteśmy już w procesie, złożyliśmy jako MON list ofertowy i odbyło się już kilka spotkań pomiędzy ekspertami Sił Powietrznych Polski i Stanów Zjednoczonych. A więc rozmawiamy, jestem dobrej myśli, że szybko zakończymy ten proces" – dodał Błaszczak.

Jak zaznaczył minister, kończy się era postsowieckiego sprzętu wykorzystywanego przez siły powietrzne Polski, a rozpoczyna się era sprzętu piątej generacji, a więc najnowocześniejszego. Minister dodał, że zależy mu na tym, by polscy piloci, którzy należą do światowej czołówki, dysponowali skutecznym i bezpiecznym sprzętem.

"Planowany zakup myśliwców F-35 wpisuje się w tworzenie całego systemu, który odstrasza potencjalnego przeciwnika. Wcześniej podpisałem umowy na zakup systemów Patriot i Himars" - powiedział szef MON.

We wtorek, 11 czerwca szef MON będzie rozmawiał z p.o. Sekretarza Obrony USA Patrickiem Shanahanem w Pentagonie, spotka się z też z Doradcą Prezydenta USA ds. Bezpieczeństwa – ambasadorem Johnem Boltonem w National Security Council.

W środę, 12 czerwca, w Białym Domu, Mariusz Błaszczak weźmie udział w obradach pod przewodnictwem Prezydentów Polski Andrzeja Dudy i USA Donalda Trumpa. W ostatnim dniu wizyty, 13 czerwca, w Ambasadzie RP w Waszyngtonie, szef polskiego resortu obrony spotka się z polskimi i amerykańskimi weteranami.

Źródło:
PAP

Komentarze (55)

 1. Polak

  Kupno f35 bez offsetu to zdrada stanu!!!

 2. ww

  Osobiście wolałbym F-22

 3. dziadek

  dziadek Naszej innowacyjnej gospodarce wystaja wiechcie ze slomy . Kraj nie nie posiada nowoczesnej materialnej bazy przemyslowej. Nawet przemyslowa baza posocjalistyczna zostala jak przez nacpanych i pijanych wyrostkow zdemolowana. W kraju glowna dominanta sa handlarze i producenci prostych technologicznie wyrobow. Elita gospodarcza to glownie gadacze i mieszacze. Postepu nie robi sie przez zadne zakupy. Postep robi sie przez wlasne zasoby ludzkie. Sam doswiadczylem wdrazanie postepu za Gierka w duzym zakladzie. Wowczas po wydatkowaniu setek milionow dolarow na najnowoczesniejsze maszyny zachodnie po 5 latach pozostaly z wiekszosci tylko diodki i plyty z ukladami scalonymi. Zakupy technologii i urzadzen maja sens dopero wtedy jak sie ma jakikolwiek wlasny dorobek i potencjal do modernizacji. F35 po 5 latach eksploatacji kupie na czesci do celow edukacj moich wnukow i prawnukow.

 4. Palmel

  Ten samolot nie pełnia kryteriów samolotów V gen. i technologii steahl

 5. Palmel

  To będzie mniej niż miał płk. Pawlikowski we wrześniu 1939 roku w Brygadzie Pościgowej, czemu nie lepszy F22 którego USA nie sprzedaje

 6. Zaq

  Nie potrafimy wykorzystać możliwości naszych F16 a bierzemy F35.

  1. vvv

   z 48 f-16 mamy sprawnych az 12 szutk :) ktos sie tutaj smial z gotowosci do lotow francuskich caracali uzywanych bojow w Mali z ograniczonym budzetem na serwis. Caracale biorace udzial w wojnie w Mali maja 35% gotowość lotów a lider miedzymorza z uziemionymi su-22 ktorym wylaczaja sie silniki, migami-29 z niesprawnymi fotelami i wadliwymi silnikami szczyci sie f-35 kiedy to tylko 25% f-16 ma zdatnosc do lotow :) podobnie jest z mi-24 i reszta flotą smigiel, lataja tylk te na parady wojskowe

 7. nikt ważny

  Elita "jelita". ładna mi elita co tak nie swoją kasę rozrzuca. Jakoś słabo się cudaśnie efy w doktrynę obronną wpisują a taka póki co obowiązuje. P-lot, p-rak, p-panc, oraz zwiaz i rozpoznanie. Ciężko zrozumieć? Mogę przeliterować dla tych co nie są w stanie bo zamiast skończyć szkoły na przyzwoitym poziomie i zająć się czymś pożytecznym to poszli w politykę.

  1. Falcon

   To sobie przeliteruj, że f 35 jak najbardziej wpisuje się w rozpoznanie OPL oraz dzięki stelth potrafi przeniknąć na terytorium przeciwnika i niszczyć te wszystkie wyrzutnie rakiet, przed którymi chcesz nas bronić.

 8. Arado

  Kupic to nie problem,ale trzeba zapewnic aby service,konserwacja,wsparcie oprogramowania bylo w kraju.

 9. Pograbek

  Nie możemy kupić zwykłej terenówki a F35 się nam marzy...Z doniesień medialnych wynika że i F16 nie latają bo brakuje części i techników więc dokonuje się poboru części z dobrych samolotów...GRatulacje... Nie sztuką kupić sztuka utrzymać...pewnie z zakupionych 16 szt latać będą...2.

 10. chłodno patrzący

  Hehe.. Cóż zabawy trwają w dobrych i złych.. Ale prawda jest taka, że Polska powinna dokupić system zarządzania dostawą części dla posiadanych F16 i odejść od słusznie minionej epoki kanibalizmu innych maszyn dawców, bo to jest nasza piętą Achillesa.. No i może dodatkowa eskadra F16V, ale to raczej jest poza zasięgiem.. byle w końcu uruchomić wszystkie 48 posiadanych F16..

  1. Feluś

   A do tego trzeba by jeszcze wyszkolić pilotów których do F-16 brakuje

 11. aaa

  Po co nam te samoloty jak nie mamy obrony przeciwlotniczej ? Chyba,ze dla amerykanow kupuja.

  1. Wojciech

   Kupujemy stopniowo wszystko, będzie i Wisła i Narew i F-35 i Poprad i zapewne nowe rakiety PK-6.

  2. ech...

   Nawet okupanta nowego już sobie kupujemy :-)

 12. Wojciech

  Bardzo dobra decyzja za jakiś czas dokupić kolejne F-35 i jak najszybciej przystąpić do nuclear sharing to będzie prawdziwe odstraszanie F-35 przystosowany jest do przenoszenia bomb jądrowych B-61.

  1. milik

   dokladnie

 13. pragmatyk

  Nie możemy sobie poradzić z remontami F-16 ,a co będzie z nowszymi ,żeby było centrum napraw F-16 w Europie ,a tak z każdym modułem do producenta ,słaba organizacja pogwarancyjna , każdy kraj radzi sobie jak może ,kogo obchodzi to ,że 30 procent stoi na pożarcie ,bo inne muszą latać.

 14. Nie lubię ruskich pierogów

  Kupimy i koniec. I może się okazać, że taka Polska będzie mieć przez jakiś czas tyle samo samolotów 5 generacji co bandycki reżim Putina!! Fantastyczna wiadomość!! W dodatku takie USA zyskuje nowy potencjał "atomowy" gdyż polskie F35 na życzenie Amerykanów będą mogły przenosić "jakąś" odmianę B-61!! Ito jak nic dlatego na Def24 jest aż tyle "polsko-brzmiących", ale w kontekście wyraźnie antyamerykańskich wpisów! Koszty latania? Trudno, wolność od "rosyjskich przyjaciół" czy "zielonych ludzików- bezcenna!!

 15. Z prawej flanki

  Donald Trump w wywiadzie dla CNBC 10.06.2019: "I am a selesman for the country. I'm getting other countries to buy tremandous amounts of our miliraty (equipment). You ask of the folks that run the military companies (about) what they are doing because of me. I get nothing. I am sitting there in the oval office saying "you gotta buy our helicopter cause if you don't we're not gonna be happy with you" and they end up buying out helicopters and our F-35's." - tak- jakby ktoś się nie domyślił to o nas.

 16. Zegartowski

  Miło, że Pan Minister chce nabyć samoloty F-35, ale takie zakupy "na hop", mogą okazać się mało rozsądnym sposobem wydawania pieniędzy. Samoloty F-35 bardzo by się nam przydały, ale dołączanie do programu F-35 na tak późnym etapie oznacza tylko koszta, bez żadnych zysków dla lokalnego przemysłu. Kraje będące w konsorcjum F-35 wcześniej poza zakupem sprzętu zazwyczaj mają jakiś udział w zyskach, na przykład Norwegia będzie miała centrum serwisowe F-35 itp. My będziemy tylko płacić dołączając na tym etapie. Naprawdę chciałbym, żeby Polska wydawała duże pieniądze rozsądniej, kiedy już je ma.

  1. say69mat

   ??? Mówisz polski przemysł ... jako element konsorcjum produkującym F35??? Po pierwsze, jeżeli rządowy fanklub przemysłu zbrojeniowego zajmuje się sponsoringiem konsorcjum PGZ. Zatem, które z zakładów PGZ reprezentują poziom technologiczny pozwalający wykorzystać ich potencjał w ramach współprodukcji samolotów F35??? Dalej, w jakiż to sposób można rozwiązać konflikt intencji - czyli polish hell - pomiędzy państwowym a prywatnym sektorem przemysłu zbrojeniowego w Polsce??? Gdzie konsorcja prywatne, dysponują wyższym poziomem kultury technicznej oraz infrastrukturą niezbędną dla realizacji projektów w ramach wspólnoty F35. Zatem ... nacjonalizacja???

 17. Dalej patrzący

  Najnowszy raport Government Accountability Office kontynuuje krytykę F-35. Zły łańcuch dostaw [logistyka], która nie nadąża real-time za ciągłym "ulepszaniem" konstrukcji czyli ciągłymi poprawkami, spowodowała, że na USS Wasp w trakcie napraw 382 z 886 użytych części...nie pasowało - było "niekompatybilnych". Dla USS Essex było to 339 z 768 użytych części. Wg Government Accountability Office pełna gotowość do wykonywania zadań (fully mission-capable) dla F-35A wynosi średnio 34%, dla F-35B 16%, a dla F-35C – dramatyczne 2%. To skutek tego, że nadzór nad programem F-35 ze strony Pentagonu i Departamentu Stanu był scedowany przez 15 lat na...Lockheed-Martina. System system ALIS - jest uznany za nienadający się do użytku. 960 błędów krytycznych zostało "usuniętych" przez...przeklasyfikowanie ich na "niekrytyczne". Resurs płatowca F-35B - ekstrapolowany wg ZMIERZONEGO fizycznego zużycia - 2100 h. Pytanie, jaki będzie resurs dla F-35A dla Polski? Bo rozumiem, że nie będziemy czekali na dopracowanie F-35A do sensownego użycia - tylko dostaniemy bloki produkcyjne ex-tureckich F-35? Sam zakup F-35 uważam za bezsens - NADRZĘDNYM programem w strefie zgniotu wobec przewagi A2/AD Kaliningradu [a wkrótce - do 5 lat max - dojdzie A2/AD na Białorusi] - absolutną koniecznością jest koncentracja środków na budowie całokrajowej sieciocentrycznej saturacyjnej A2/AD Tarczy Polski. Bez A2/AD Tarczy Polski mówienie o jakiejkolwiek operacyjności WP jest zwyczajnie oderwane od rzeczywistości - i to samo tyczy także lotnictwa - nawet gdybyśmy mieli 100 F-35B. Zresztą - F-35 nie przeniosą JASSM-ER i podobnych "wielkogabarytowych" środków precyzyjnych w komorze bombowej w trybie stealth - to na co nam F-35? Już lepiej doprowadzić nasze F-16 z dyspozycyjności 30% do 90% [co możliwe - ale trzeba części i dołożenia co nieco do infrastruktury] - i wpiąć F-16 sieciocentrycznie i dozbroić na bogato w bronie precyzyjne [nie tylko JASSM-ER] i wyposażenie [zwł. WRE] - a pod parasolem A2/AD Tarczy Polski te F-16 będą 100 razy bardziej wartościowe operacyjnie - niż nawet 100 F-35B - bez A2/AD Tarczy Polski. Bez naszej SILNIEJSZEJ strefy antydostępowej [nie tylko jako "parasola" - ale także dla oślepienia i wymiecenia i zgniecenia wrogich A2/AD - zwłaszcza świadomości sytuacyjnej i pozycjonowania przez nieprzyjaciela - ogólnie jego C4ISR] - przy obecnej przewadze nieprzyjaciela [która się tylko zwiększy - nowa A2/AD na Białorusi - wejście nowych, już sieciocentrycznych S-500 i S-350 pokrywających cała Polskę, nowe Cyrkony i kolejne wersje Kalibrów i Iskanderów] - po prostu nie istniejemy na poziomie strategicznym po pierwszych minutach wojny - a na poziomie taktycznym po pierwszym dniu. Tak samo możemy zapomnieć o jakiejkolwiek pomocy ziemią, powietrzem, wodą - jeżeli Polska będzie dalej nakryta asymetrycznie przez A2/AD Rosji. A tuż przed "godziną W" nasi specjaliści "nagle" i "niespodziewanie" stwierdzą, że nasze F-35 "nie utrzymają się z braku przykrycia i przewagi nieprzyjaciela - sytuacyjnej i rakietowej projekcji siły" - i "trzeba koniecznie" je ewakuować - do Ramstein, albo wprost do UK. Tyle będzie REALNIE pożytku z naszych F-35 w godzinie próby - zasilą siły USA lub UK...nawet mniej, niż z ograniczonych operacji Łosi w 1939...

  1. ssdda

   Odrobina rozsądku w zalewie paplaniny :)

  2. Stirlitz

   I pewnie dlatego rząd USA zamówił kolejne blisko 500 sztuk F-35 ;) Im bardziej rosyjscy poszczekują na F-35, tym gorzej wygląda Su-57 ;)

  3. łomatko

   Nie wiem po co się starasz. To jest forum zdominowane przez zakupocholików

 18. F-35

  Ruski hejt + europejski hejt mega hejt. Dlatego tym bardziej należy kupić te samoloty.

  1. łomatko

   I na to wszystko zasmażka.

 19. Wolf

  Po pierwsze to nie będziemy w elitarnym gronie bo nie uczestniczymy w budowie tego samolotu.

 20. Marek1

  oczywiście wojtku, a do obrony lotnisk z F-35 wydelegujcie dziewczęta i chłopców z WOT z nowiutkimi Grotami. Jak wiadomo powszechnie maja one potężne zdolności p. rakietowe i plot.

 21. rob bandy

  Głupi narod ze nie inwestuje w gospodarke tylko w broń i jeszcze kupowaną na zachodzie Pis to dno myslą ze sondarze mu skoczą

  1. dim

   Fajnie, że chociaż Rosja (mądry naród) inwestuje w gospodarkę, a nie w broń i to faktycznie ze 20% PKB. Ale nie odważą się na łazienki, wreszcie w każdym domu. Czyli łazienki zrujnowałyby tę potężną gospodarkę ?

  2. Box123

   Ty za to jesteś bardzo mądry jeśli nie rozumiesz że silna Armia to bezpieczeństwo a bez ezpieczeństwa militarnego nie ma rozwóju gospodarczego i zamozne go społeczeństwa. To samo obecność wojsk amerykańskich - to dziesiątki mld rocznie w polskim budżecie w tym na naszą armie ale ktoś już kiedyś glosil teorie, że polska nie potrzebuje wojska, bo w tedy nikt jej nie napadnie. Czy przypadkiem nie ruska agentura tuż przed rozbiorami?

 22. Xxx

  Rosjanie dobrze rozgrywają to prawda, ale jak ktoś krzyknie sprawdzam to może się okazać że dostaną psztyczka w nos po ktorym juz sie nie podniosą ...

 23. łuki

  i pomysleć, że mogliśmy być na etapie spłacania kolejnych rat, za niezwykle podnoszące nasze zdolności bojowe i obronne, Caracale

  1. ad

   i pomyśleć że mogliśmy jak Węgrzy stworzyć centrum serwisowe, zostać poddostawcą i mieć kolejną fabrykę śmigłowców...w ramach spłacania tych rat oczywiście...

  2. clash

   nie smiglowcow a czesci do nich …

  3. Tomek pl

   Pełna zgoda

 24. clash

  Bardzo dobra wiadomosc :-)

 25. cicha nadzieja

  jeszcze B-61 poprosimy w zestawie...

  1. chłodno patrzący

   No to jest konkretny pomysł na pokój i dobrobyt...