Reklama

Siły zbrojne

Szef MON: Polska jest bezpieczna

Fot. Leszek Chemperek CO/MON
Fot. Leszek Chemperek CO/MON

Dzięki wyszkoleniu, ćwiczeniom, umiejętnościom żołnierzy Polska jest bezpieczna - mówił w piątek szef MON Mariusz Błaszczak podczas spotkania z brygadą ćwiczącą na wschodzie Polski. Dodał, że obecnie 8,5 tys. żołnierzy pełni służbę na granicy polsko-białoruskiej.

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak spotkał się w piątek z żołnierzami 10. Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa, odbywającymi szkolenie taktyczne w Białej Podlaskiej.

„Chciałbym podkreślić, że 8,5 tys. żołnierzy ze wszystkich jednostek Wojska Polskiego pełni swoją służbę na granicy polsko-białoruskiej, a 1,5 tys. jest w gotowości. Wzdłuż granicy rozstawionych jest prawie 400 posterunków, również 169 km tymczasowego ogrodzenia zostało postawione przez WP” – powiedział Błaszczak.

Zaznaczył, że mówi to w kontekście tego, iż w piątek decyzją Sejmu w sprawie senackich poprawek zakończyć mają się prace parlamentarne nad ustawą dotyczącą "budowy na granicy polsko-białoruskiej już docelowego ogrodzenia, które uzupełni właśnie to, co zostało stworzone przez Wojsko Polskie, a więc ogrodzenie tymczasowe". Do ustawy o zabezpieczeniu granicy państwa senatorowie w środę wprowadzili kilkanaście poprawek.

image
Fot. Leszek Chemperek CO/MON

Szef MON dodał, że już niebawem żołnierze z 11. Dywizji zastąpią w części żołnierzy z 16. Dywizji w służbie polegającej na wsparciu Straży Granicznej. „Na tym, żeby zapewnić bezpieczeństwo na naszej wschodniej granicy, żeby dać odpór atakowi hybrydowemu, z jakim mamy do czynienia ze strony reżimu białoruskiego, który wykorzystuje również kryminalistów, bo tak trzeba nazwać ludzi, którzy zajmują się handlem ludźmi – bo przecież mamy do czynienia z takim oto właśnie procederem” – dodał Błaszczak.

Podkreślił, że Wojsko Polskie intensywnie się szkoli, podnosząc w ten sposób swoje umiejętności i sprawdzając też gotowość bojową. Jako przykład podał aktualne szkolenie taktyczne 10. Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa w Białej Podlaskiej.

Reklama
Reklama

„Ćwiczenie, które ma tu miejsce, to ćwiczenie dotyczące szybkiej, w krótkim czasie przeprowadzonej dyslokacji żołnierzy z 10. Brygady Pancernej - a więc żołnierzy na co dzień stacjonujących w woj. dolnośląskim - do województwa lubelskiego” – powiedział w Białej Podlaskiej minister obrony narodowej.

Błaszczak uzupełnił, że interoperacyjność żołnierzy Wojska Polskiego jest kluczowa dla bezpieczeństwa ojczyzny. „Mogę powiedzieć wprost po złożonych meldunkach (…), że zadanie zostało wykonane, że przerzut w bardzo krótkim czasie zakończył się sukcesem. To jedenaście kolumn, dzięki którym przewieziono również najcięższy sprzęt, jakim dysponuje Wojsko Polskie, a więc czołgi Leopard. Kolumny pokonały 770 km, czas pokonania tego dystansu był satysfakcjonujący” – dodał szef MON.

„Dzięki wyszkoleniu, ćwiczeniom, dzięki umiejętnościom żołnierzy Wojska Polskiego, Polska jest bezpieczna” – zapewnił szef MON.

Od 2 września w związku z presją migracyjną w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego przylegających do granicy z Białorusią obowiązuje stan wyjątkowy. Początkowo został wprowadzony na 30 dni, ale Sejm zgodził się przedłużenie go o kolejne 60 dni. Został wprowadzony - jak argumentowano - w związku z sytuacją na granicy z Białorusią, gdzie reżim Łukaszenki prowadzi "wojnę hybrydową", używając do tego migrantów.

Od wiosny na granicy Białorusi z Litwą, Łotwą i Polską zanotowano gwałtowny wzrost liczby prób jej nielegalnego przekroczenia przez migrantów z krajów Bliskiego Wschodu, Afryki i innych regionów. UE i państwa członkowskie uważają, że jest to efekt celowych działań Białorusi w odpowiedzi na sankcje. Mińsk odrzuca oskarżenia o wywołanie kryzysu migracyjnego.

image
Fot. Leszek Chemperek CO/MON

Straż Graniczną na granicy z Białorusią wspierają także żołnierze.

Wojsko Polskie odzyskało teren po lotnisku wojskowym w Białej Podlaskiej, tworząc 606-hektarowy kompleks wojskowy. Docelowo będzie to jeden z największych garnizonów we wschodniej Polsce, w którym służyć będzie ok. 2500 żołnierzy. W kompleksie funkcjonuje już miasteczko kontenerowe, które może pomieścić do 900 żołnierzy.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (25)

 1. Jaro

  Silni zwarci gotowi! Nikt nam nie zrobi nic bo z nami Śmigły Rydz!

 2. Dalej patrzący

  Proszę nie deklarować obiecanek z powietrza - tylko wyliczać możliwe scenariusze i jak jesteśmy do nich przygotowani.

  1. Zenek M

   Totalny reżim sie już dawno przygotował na szybką ewakuację bo majątek jest już za granicą. Ciekawe tylko czy zabiorą ze sobą totalnych troli,którzy wszystkich totalnie wyzywają od troli

  2. Dalej patrzący

   Akurat majątek w rajach i szybka ewakuacja na prywatną wyspę to naczelna zasada i podstawowy plan wszystkich włodarzy Kremla i oligarchów. Tylko trolii z Olgino z sobą nie wezmą - bo po co? - już do niczego się nie przydadzą. Przemyśl to "Zenek M".

 3. zimny kubek

  Majątek za granicą, dzieci na lewackich prestiżowych uczelniach, więc można ciemnemu ludowi bajki opowiadać. Aż żal patrzeć co zrobiono w 6 lat z WP. Bohaterscy BMW od pacyfikowania kobiet i dzieci, bez godności i honoru aby się tylko kasa zgadzała. Niczym najemnicy zniszczyli w polakach szacunek do munduru. Powinni zmienić kolor na ten historycznie czarny bardziej byłoby do twarzy. Pozdrawiam wszystkich cenzorów i troli, którzy zaraz wyzwą od ruskich....

  1. OIo

   Akurat te tzw. "kobiety" nie mają wiele wspólnego z kobietami. To jest zagrożenie hybrydowe i od tego jest rząd żeby z nimi walczyć i ich zniszczyć.

  2. oj

   ale jednak było i jest tam, na granicy, trochę kobiet i dzieci, może któreś umarło z zimna... ale co to Sówerena obchodzi?

  3. Pucin :0

   90% tzw. nachodźców chce do Niemiec i dalej. Polska wystąpiła o 200 mln Eur-o (ok. 900 mln PLN) na budowę muru. Rząd nie tak dawno uchwalił ustawę o budowie która ma pochłonąć 1,6 mld PLN twierdząc, że ma kasę na inwestycję. Niemcy w każdej chwili mogą wystąpić z Schengen i zamknąć swoją granicę czasowo (co zresztą uczynili wszyscy w ubiegłym roku z powodu COVID-19) a wtedy zostaniemy z ręką w nocniku (utrzymanie nachodźców kosztuje i gospodarka siądzie - 80% wymiany towarowej w RP to DE). A cła prawda o sytuacji na granicy PL/BY była powiedziana przez rzecznika SG w Michałowie na posiedzeniu Rady Miejskiej (tylko poszukać w necie), to co się działo od czerwca br. tam to jest skandal niekompetencji rządu RP. Dalej pałaj nienawiścią do swego odbicia w lustrze - sarkazm. :(

 4. Jato

  Jeśli minister Błaszczak mówi, że Polska jest bezpieczna, to musi tak być. Obiecali politycy PiS 3 nowe okręty podwodne z pociskami manewrującymi i proszę, są. Obiecali nowe śmigłowce, one też już są. Są już też pozostałe zabawki, F-35, Patrioty, Himirsy i fregaty, to wszystko już jest. Nawet Borsuki z nową wieżą już są. A ja mam pytanie, jesteśmy bezpieczni bo jesteśmy silni, czy też dlatego, że mamy silnego sojusznika ? Bo co się stanie, gdy ten silny sojusznik zawinie się z Polski i zrobi nam pożegnalne pa pa ? Będziemy szukali innego silnego sojusznika ?

 5. Naleczxxx

  Gdzieś to już słyszałem. Kiedy mówili pokój i bezpieczeństwo a nagle przyszedł na nich koniec. Mnie interesuje jedno ile mamy nowych dział i dywizji nie na jednej granicy ale tam gdzie wróg może uderzyć? To już nawet nie jest pilne to dramat niemocy demokracji. Puste gadanie powtarzane jak mantra przez dekady.

 6. gł. księgowy

  kto za to wszystko zapłaci panie Błaszczak? śpiący Prezes? UE?

 7. .....

  Nie wiem kto jest takim geniuszem strategicznym zeby trzymac najlepiej wyposazone jednostki(czolgi ) w zasuegu systemow artyleryjskich przeciwnika..

 8. dropik

  raz bezpieczna , raz niebezpieczna. nie wiem czy ma wyjść już z tego schronu :P

 9. Stryj Helmut

  Jak to? A Premier mówił o III Wojnie Swiatowej?

  1. Antytroll

   A w jakim kontekście? A co za, różnica. Ważne żeby pisać bzdury

  2. Eee tam

   Zagroził III wojną Komisji Europejskiej. I co Ty na to?

  3. zjedz

   snikersa, i uważaj na ironię w komentarzach Panie Poważny

 10. Janko Muzykant

  Historia Polski zna wielu zdrajców i kolaborantów ale ten jest wybitny i totalnie nie nawidzi polaków. Chyba w życiu nie powiedział słowa prawdy... Nie ma się co dziwic, że największym wrogiem polaka jest drugi polak

  1. BUBA

   @Janko Muzykant - ale ten jest wybitny i totalnie nie nawidzi polaków - jak masz odrobine "honoru" to nazwi to po imieniu - ale na "wschodzie" nie wiecie co to jest ...

 11. zpkw

  Igranie bezpieczeństwem 40 milionowego kraju jest skrajną nieodpowiedzialnością!! A może te działania, te ciągle zmieniające się "koncepcje" są zamierzone? 1. Powinno się wypracować strategię rozwoju WP przede wszystkim przy udziale specjalistów wojskowych. 2. Uzyskać opinię o ww. opracowaniu specjalistów NATO. 3. Uzyskać polityczny konsensus dla ww. opracowania w sejmie, tak by również opozycja czuła się zobligowana do kontynuacji wytyczonych kierunków rozwoju wojska. 4. Dokonywać okresowego przeglądu realizacji przyjętego programu oraz dokonywanie ewentualnych korekt wynikających z wyzwań jakie stawia postęp techniczny oraz zmieniająca się sytuacja geopolityczna. A wszystko to po to by ani jedna złotówka nie została zmarnowana a żołnierze byli przekonani, że dostają do dyspozycji najlepszy sprzęt, na który Polskę stać zgonie z logiką i wyzwaniami nowoczesnego pola walki.

 12. były porucznik zmechu

  Jakoś bardziej trafia do mnie wezwanie i hasło: "PILNUJ POLSKI". Dlaczego? Gdyż, nigdy nie powinno się twierdzić, że jest się bezpiecznym. To nieprawda! Można być tylko być "bardziej bezpiecznym", można stworzyć nieopłacalność czyjegoś ataku, można się asekurować sojuszami, wielkością potencjału militarnego. Ale Wrzesień 39 pokazał, że w/w mogą być złudą. Chociażby z tego powodu, nie utwierdzajmy się sami w tym bezpieczeństwie, tylko myślmy: "co jeszcze możemy zrobić, abyśmy byli bezpieczniejsi! I róbmy to!

 13. mxxa

  Manewry Zima 2020 wykazały że zdołamy się bronić przez 5 dni,obrona przeciwlotnicza leży całkowicie a ten pan wychodzi i mówi że Polska jest bezpieczna :)

  1. szok

   a na dodatek nie jest 1 kwietnia!

  2. Xzibit

   Kiedy on prawdę powiedział ??? Do niczego złego się nie przyzna tylko ciagle propaganda sukcesu.Wojsko Polskie mlekiem i miodem opływa za jego rządów......

 14. Eee tam

  Imponująca obrona przed cywilami co idą na roboty do Niemiec.

  1. Strzelec

   Po pierwsze primo nie wszyscy to cywile. Po drugie tez primo jak ich w reichu zlapia to pogonia do kraju, w ktorym weszli do UE - czyli do nas, i beda naszym problemem. A po trzecie primo - ultimo - g mnie obchodzi, ze typ ktory mi na nielegalu wjezdza z drzwiami do mieszkania chce sie tylko tydzien przekiemac, bo docelowo bedzie koczowal w sasiednim bloku - dostaje kopa w zad i nara.

  2. dim

   @Eee tam. Czy naprawdę nie jesteś w stanie zrozumieć o co w tym chodzi ? Niemcy mogliby ich przyjmować prosto u nich w krajach - jak czynili to dawniej. CV plus informacje od lokalnych służb plus badanie lekarskie i jest niemiecka wiza. Ale wtedy to na Niemcach spoczywa dalsze zajmowanie się także odrzutami z takiej migracji. Tymczasem jeśli nielegalnie dotarli do Schengen przez granicę Polski z Białorusią, wystarczy zanotować ich dane biometryczne, następnie deportować do Polski. Na przykład wszystkich podejrzewanych, a nie tylko tych po wyrokach.

  3. Eee tam

   Jakoś 2 miliony Ukraińców i pół miliona Białorusinów w Polsce na stałe ci nie przeszkadza

 15. Dudley

  Pewnie z tego powodu chcą powiększyć armię do 250 tys? Ale może mieć też rację, jeżeli przyjmie się założenie, że Polska to oni. Wąska grupa uprzywilejowanych, która załapie się na pokład latających salonek, chronionych baterią patriotów.

 16. zimny kubek

  W 1939 r też była bezpieczna. Niestety propaganda i cenzura wojny ne wygra, a paradowanie i górnolotne hasła po 6 latach destrukcji kraju chyba już na nikim normalnym nie robią wrażenia

  1. bc

   Już skończmy z tą prehistorią. Nikt nigdy nie wygrał wojny na trzy fronty szczególnie na nizinie. Jaka była wtedy przewaga armii Niemieckiej pokazała kampania francuska z Dunkierką włącznie i Barbarossa. To nie kampania wrześniowa była najgorsza tylko okupacja. Polska armia szykowana do wojny na wschodzie miała pół roku na przygotowanie się do planu Zachód. Co do teraźniejszości to ile państw w Europie jest obecnie w stanie wystawić batalion pancerny z całą otoczką?

  2. Bolo

   Destrukcji było aż 8 lat, nie 6. Każdy wie kto nas wtedy rozbrajał, zabierał pieniądze z MON i likwidował jednostki. To będzie wyraźnie wskazane w książkach do historii.

  3. 123

   O destrukcji to mówisz o czasach europejskiej agentury u władzy w Polsce ??

 17. dim

  Pan Minister zechce wyjaśnić ? Czy we wrześniu 1939 pewnie zabrakło wyszkolenia? ćwiczeń? czy umiejętności ? Bo na pewno nie zabrakło oświadczeń. Napuszonych, ale bez pokrycia.

  1. Antytroll

   Tak cię boli że MON realizuje ćwiczenia?

  2. Gosc

   We wrzesniu zabraklo 4/5 potencjalu III Rzeszy, 2 mln zolnierzy, 2,5 tys. czolgow kilku tysiecy samolotow, lacznosci radiowej, kryptografii, skutecznego i reaktywnego sojuszu, struktury uzbrojenia artyleryjskiego zblizonego do niemieckiego zamiast francuskiego. Materialow pednych, paliwa, czesci do pojazow, mozliwosci sciagniecia uszkodzonego parku maszynowego i jego naprawy. Zabraklo takze bezpiecznej wschodniej granicy z Sovietami. Glebia strategiczna akurat byla. Bylo wyszkolenie - rownowartosc korpusu bardzo dobrze bronila sie zarowno przeciwko Rosjanom jak tez Niemcom na terenach Polesia! Zolnierze Ci 5X1939r. rozbili niemiecka dywizje, niestety 2 polskie dywizje zostaly poddane z braku amunicji przez generala Kleberga, po ostatniej bitwie pod Kockiem. II Rzeczpospolita nie posiadala wsparcia przemyslu amerykanskiego w nowoczesnych liniach produkcyjnych pojazdow wszelkiej masci, finansowania, poparcia miedzynarodowego. II Rzeczpospolita posiadala rowniez nacje, ktore zamiast pomagac, przeszkadzaly w obronie ziem Rzeczpospolitej. Bylo to widoczne przy granicach niemieckich, ale tez na terenach po wschodniej stronie Bugu. Byla takze akcja denuncjacji polskich zolnierzy i oficerow pewnej nacji, ktora wspolpracowala z NKWD. Polska inteligencja przyplacila te wspolprace smiercia 22 tys. oficerow i urzenikow panstwowych strzalem w tyl glowy, a nastepnie deportacjami calych rodzin w glab Kraju Rad na wyniszczenie. Mam nadzieje, ze dosc rzeczowo ujalem braki w 1939r. Polacy nie mieli szans wygrac starcia Z III Rzesza, Slowacja i Sovietami. Przewaga wynosila ponad 4 razy potencjalu polskiej armii i jego zaplecza. W zasadzie mozna by sie przyczepic jeszcze do braku podejscia armii jakie mial Maczek, ale w wiekszosci wynikalo to z pieszej struktury armii tamtego okresu. W zasadzie polskie bledy powtorzyli Francuzi w 1940r. poniewaz nie zyczyli sobie sluchac uwag polskich oficerow z 80tys. armii polskiej we Francji. Uwazam, ze nie mamy sie czego wstydzic.

  3. 123

   Zapytaj się o to też Francję

 18. Czarek

  Wg Frasyniuka polscy żołnierze to śmiecie. Tusk ostatnio powiedział że nie widzi w tej wypowiedzi nic złego. To jest poziom polskiej opozycji totalnej.

  1. Eee tam

   Z nieuzbrojonymi cywilami biło się kiedyś Waffen SS też jakoś dobrze nie byli nazywani

  2. BUBA

   Ostatnio w polityce słowo "totalny" używał najczęściej niejaki Gebels. Ja bym sie na nim nie wzorował...........................................................................................................................................

  3. Bolo

   Mówią to co im zleceniodawcy każą. A kto płaci ten wymaga.

 19. Krzys

  "... ten człowiek w życiu słowa prawdy nie powiedział ..."

  1. ert

   fakt:)

 20. OIo

  Abramsy to jeżdżąca brudna bomba w ewentualnej wojnie obronnej. Przeciez ten czołg przy trafieniu powoduje skażenie całej okolicy radioaktywnym i rakotwórczym uranem-238. Trzeba było kupić Leopardy albo sprzedać PT-91 i Leopardy a całą flotę zastąpić koreańskimi K2.

  1. Eee tam

   Ale ty rusek zrobiłeś się nagle pro eko

  2. janek

   na za 15 lat

 21. Piotr ze Szwecji

  Polska w 1939 też była bezpieczna, aż nagle przestała być w ciągu Kampanii Wrześniowej. Zapewnienia, że Polska będzie bezpieczna przez następne 100 lat, jednak szanowny minister dać nie może. Mylę się? Po co więc bić pianę o oczywistym?

 22. Ass

  Tylko Niemcy mogą sprawić, aby migranci z granicy znikneli w pół godziny. Mogą zapowiedzieć, że do czasu usunięcia przez Mińsk imigrantów nic nie odpalą Nord Stream

  1. Eee tam

   Niemcy mają na dziś 1.5 miliona nieobsadzonych wakatow w gospodarce także tak się nie przejmuj co gadali ich politycy przed wyborami bo po prostu kłamali gawiedzi że więcej nie przyjmą. Bo muszą.

  2. Box123

   Gdyby czwartej rzeszy albo coraz bardziej autorytarnym instytucjom europejskim zależało na demokracji to by to zrobili kiedy na ulicę w Mińsku wychodził milion ludzi. Ale olali ich ciepłym moczem. Odbiją sobie to za to na gnębieniu Polski. Tu mają sojuszników, którzy dla odzyskania władzy są w stanie posunąć się do wszystkiego, a na zaoszczędzone na Polsce kilkaset miliardów napewno znajdą się chętni

 23. Łamignat

  Kamień z serca.

 24. stary człowiek i może

  Obyśmy nie musieli się przekonać jak słaba jest dzisiaj polska armia i jak wielki balon napompowała propaganda.

 25. Abc

  Leo2a4 z nową amunicja niemiecką w sam raz na polowanie na T-72

Reklama