Siły zbrojne

Szantung przepłynął przez Cieśninę Tajwańską

Chiński lotniskowiec Szantung typu 002 / Fot. Tyg 728 (CC BY-SA 4.0)
Chiński lotniskowiec Szantung typu 002 / Fot. Tyg 728 (CC BY-SA 4.0)

Nowy chiński lotniskowiec Szantung przepłynął przez Cieśninę Tajwańską - poinformowało w czwartek ministerstwo obrony Tajwanu. Nie wiadomo, kiedy okręt przeszedł przez cieśninę. Reuters zauważa, że na początku stycznia na wyspie mają odbyć się wybory prezydenckie.

W krótkim oświadczeniu resort obrony Tajwanu przekazał, że lotniskowiec płynął przez północną część cieśniny.  Komunistyczne władze w Pekinie uznają demokratycznie rządzony Tajwan za zbuntowaną prowincję i nigdy nie wykluczyły możliwości użycia siły, by przejąć nad nim kontrolę. W ubiegłym miesiącu przez Cieśninę Tajwańską przeszedł pierwszy zbudowany w ChRL lotniskowiec Liaoning, na co Tajwan zareagował wysłaniem swoich okrętów i samolotów myśliwskich, by go śledziły. W zadanie to zaangażowały się również okręty wojenne USA i Japonii.

17 grudnia oficjalna agencja prasowa Chińskiej Republiki Ludowej Xinhua poinformowała, że Szantung wszedł do służby w chińskiej marynarce wojennej. To drugi tego rodzaju okręt na wyposażeniu floty będącej częścią Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej (ALW).

Szantung został zbudowany w porcie Dalian w północno-wschodnich Chinach. 

Źródło:
PAP

Komentarze