Siły zbrojne

Szantung przepłynął przez Cieśninę Tajwańską

Chiński lotniskowiec Szantung typu 002 / Fot. Tyg 728 (CC BY-SA 4.0)
Chiński lotniskowiec Szantung typu 002 / Fot. Tyg 728 (CC BY-SA 4.0)

Nowy chiński lotniskowiec Szantung przepłynął przez Cieśninę Tajwańską - poinformowało w czwartek ministerstwo obrony Tajwanu. Nie wiadomo, kiedy okręt przeszedł przez cieśninę. Reuters zauważa, że na początku stycznia na wyspie mają odbyć się wybory prezydenckie.

W krótkim oświadczeniu resort obrony Tajwanu przekazał, że lotniskowiec płynął przez północną część cieśniny.  Komunistyczne władze w Pekinie uznają demokratycznie rządzony Tajwan za zbuntowaną prowincję i nigdy nie wykluczyły możliwości użycia siły, by przejąć nad nim kontrolę. W ubiegłym miesiącu przez Cieśninę Tajwańską przeszedł pierwszy zbudowany w ChRL lotniskowiec Liaoning, na co Tajwan zareagował wysłaniem swoich okrętów i samolotów myśliwskich, by go śledziły. W zadanie to zaangażowały się również okręty wojenne USA i Japonii.

17 grudnia oficjalna agencja prasowa Chińskiej Republiki Ludowej Xinhua poinformowała, że Szantung wszedł do służby w chińskiej marynarce wojennej. To drugi tego rodzaju okręt na wyposażeniu floty będącej częścią Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej (ALW).

Szantung został zbudowany w porcie Dalian w północno-wschodnich Chinach. 

Źródło:
PAP

Komentarze (7)

 1. MemyPolityczne

  Konstrukcja przypomina rosyjską. Ciekawe jaki ma napęd?

 2. Realista

  działa bo Chińczycy nie chleją w robocie a po robocie "podpiją" tzn część do tego maja pieniądze na utrzymywanie sprzętu w gotowości ruscy walą co jest nie widząc problemu gasząc szlugi w okablowaniu bo majster idzie -.- i był by opr

 3. ...

  czytam na chinskich stronach nabor na pilotow na ten i nastepny lotniskowiec. 4500 chetnych. nie podaja ilu przyjmuja. strzelam ze z 200 pewnie

 4. Marcin

  Shandong - tak nazywa się najnowszy chiński lotniskowiec.

  1. Genowefa

   Nie bądź małostkowy, Shandong to anglojęzyczna nazwa chińskiej prowincji, po polsku to właśnie Szantung.

  2. Marcin

   a to chińskie okręty mają polskie nazwy ?

  3. Genowefa

   Skoro mają angielskie to mogą mieć i polskie, a jak ci się to nie podoba to sam powinieneś posługiwać się oryginalną nazwą chińską pisaną logogramami, proste?

 5. Bełkot murowany

  Następny stop to HongKong Reda przy lotnisku zeby korzystać z tych samych kontroli kotów

 6. kajakarz

  Po wolnych i demokratycznych wyborach w kontynentalnych- zbuntowanych prowincjach Republiki Chińskiej Szantung będzie pływał z amerykańską Flotą Pacyfiku .

 7. werte

  Mają to pływają. Co w tym niezwykłego?

  1. rED

   No wiesz Rosjanie maja a nie pływają...

  2. Marcin

   Można to wykorzystac u nas do uprawiana antychińskiej propagandy, bo zaiste - co w tym dziwnego?

  3. Marek1

   Wypowiedz godna janusza polaka zaiste. Głębia i wieloznaczeniowość wypowiedzi oraz jej głębokie zakotwiczenie w geostrategii wręcz poraża ... ;)).