Reklama

Siły zbrojne

Systemy rakietowe S-400 rozmieszczone w Moskwie

Fot. mil.ru.

W kilku miejscach w Moskwie rozmieszczono systemy obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej S-400; władze miasta i resort obrony nie przekazywały wcześniej żadnych komunikatów, że planowane są tego rodzaju działania - poinformowało w poniedziałek Radio Swoboda za rosyjskimi niezależnymi mediami i kanałami na Telegramie.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Wyrzutnie zauważono m.in. na terenie należącym do Akademii Rolniczej im. Timiriaziewa i w pobliżu parku Sokolniki, w tym niedaleko budynków mieszkalnych.

Według przypuszczeń niektórych analityków systemy S-400 mogą zabezpieczać lotnisko wojskowe w podmoskiewskim Szczołkowie - oznajmiło Radio Swoboda.

Reklama

Czytaj też

31 grudnia, w ostatnim dniu 2022 roku, ukraiński portal UNIAN powiadomił za rosyjskimi mediami, że w noc sylwestrową w Moskwie miało pełnić dyżur niemal 2 tys. żołnierzy wojsk obrony przeciwrakietowej. W pierwszych dniach nowego roku, aż do przypadających 7 stycznia świąt Bożego Narodzenia obrządku wschodniego, w stolicy Rosji planowano wezwać na dyżur łącznie około 20 tys. wojskowych.

Czytaj też

Daleko idące środki ostrożności zostały też wprowadzone poza stolicą Rosji. W Biełgorodzie, mieście położonym niedaleko granicy z Ukrainą, mieszkańcy mieli otrzymać mapy schronów przeciwlotniczych, natomiast w obwodzie wołgogradzkim wprowadzono zakaz używania dronów. Jak informował rosyjski niezależny serwis Meduza, jest to już 11. region kraju, w którym obowiązują takie ograniczenia.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (1)

 1. Alibi

  Jest coraz większe ryzyko włączenia się wojsk białoruskich do bezpośredniej wojny. Rosjanie potajemnie przerzucają wojska na Białorusi i gromadzą zapasy amunicji.

  1. Msta

   Nie wierze w to

  2. DIM1

   @Msta. Ale to nie są kwestie wiary, a fakty. Na 100% Rosja zamierza uderzyć także od strony Białorusi. Nieznane są tylko daty - czy razem z uderzeniem od Wschodu ? Czy może dopiero w fazie jego ewentualnego powodzenia tak, by uniemożliwić zajęcie kolejnych, twardych pozycji obronnych ? Podobnie jak oczywiste fakty, o zbliżającej się agresji, zaistniały w rosyjskim stepie pogranicza, latem 2021, a większość osób też mówiła wtedy "nie wierzę".

  3. DIM1

   @Msta. A przechodząc na zagadnienia gdzie można jeszcze wierzyć lub nie wierzyć... - Czy Rosja użyje taktycznej broni jądrowej ? Z grubsza możliwe są trzy scenariusze wojny: (a) Rosyjska przewaga. Rosja nie użyje wtedy tej broni. (b) remis, wyczerpanie sił stron, wstrzemięźliwość Zachodu - Rosja nie użyje tej broni. (c) Klęska wojsk rosyjskich. Co za tym idzie realne zagrożenie rosyjskiej wierchuszki wojskowo-politycznej procesami w stylu Norymbergi, po aresztowaniu ich przez nowe władze. OCZYWIŚCIE, że przedtem zechcą użyć broni jądrowej, by do takiej fazy nie dopuścić, zatrzymać front gdzieś na ziemi Ukrainy. Ani żadne Chiny im wtedy nie będą mogły przeszkodzić Jeśli tylko obecnie panujący tam zbrodniarze zdołają wykonać, przepchnąć taki ruch, taką zbrodnię, we własnym wojsku.

Reklama