Siły zbrojne

System identyfikacji AIS na morskim Mi-17

Fot: BLMW
Fot: BLMW

Śmigłowiec Mi-17 powrócił do 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni Babich Dołach po remoncie, podczas którego został doposażony w system automatycznej identyfikacji jednostek pływających. Jest to trzecia zaopatrzona w AIS (ang. Automatic Identification System) maszyna w Brygadzie Lotnictwa Marynarki Wojennej.

Mi-17 (Mi-8MTV-1) z numerem 0608 powrócił z remontu w łódzkich Wojskowych Zakładach Lotniczych nr. 1. W czasie prac konserwacyjno- remontowych na jego wyposażenie trafił system automatycznej identyfikacji jednostek pływających AIS (ang. Automatic Identification System). Jest to urządzenie umożliwiające odbieranie danych z pokładowych systemów AIS jednostek pływających. Identyfikują statek, oraz zawierają inne dane istotnie ułatwiając zarówno nadzór żeglugi jak też realizację zadań ratowniczych.

Dotychczas w AIS wyposażone były jedynie dwie maszyny Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. Jako pierwszy w grudniu 2008 roku system ten otrzymał samolot monitoringu ekologicznego An-28E nr. 0405 ,  w lutym 2010 roku śmigłowiec ratowniczy W-3RM noszący oznaczenie 0815. Mi-17 nr. 0608 jest trzecią maszyną z tego typu wyposażeniem. Obecnie trwa instalacja systemu AIS na śmigłowcu W-3RM nr. 0813. W najbliższym czasie znajdzie się on również na pokładzie drugiego samolotu monitoringu ekologicznego An-28E nr. 0404.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.