Reklama

Siły zbrojne

System identyfikacji AIS na morskim Mi-17

Fot: BLMW
Fot: BLMW

Śmigłowiec Mi-17 powrócił do 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni Babich Dołach po remoncie, podczas którego został doposażony w system automatycznej identyfikacji jednostek pływających. Jest to trzecia zaopatrzona w AIS (ang. Automatic Identification System) maszyna w Brygadzie Lotnictwa Marynarki Wojennej.

Mi-17 (Mi-8MTV-1) z numerem 0608 powrócił z remontu w łódzkich Wojskowych Zakładach Lotniczych nr. 1. W czasie prac konserwacyjno- remontowych na jego wyposażenie trafił system automatycznej identyfikacji jednostek pływających AIS (ang. Automatic Identification System). Jest to urządzenie umożliwiające odbieranie danych z pokładowych systemów AIS jednostek pływających. Identyfikują statek, oraz zawierają inne dane istotnie ułatwiając zarówno nadzór żeglugi jak też realizację zadań ratowniczych.

Dotychczas w AIS wyposażone były jedynie dwie maszyny Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. Jako pierwszy w grudniu 2008 roku system ten otrzymał samolot monitoringu ekologicznego An-28E nr. 0405 ,  w lutym 2010 roku śmigłowiec ratowniczy W-3RM noszący oznaczenie 0815. Mi-17 nr. 0608 jest trzecią maszyną z tego typu wyposażeniem. Obecnie trwa instalacja systemu AIS na śmigłowcu W-3RM nr. 0813. W najbliższym czasie znajdzie się on również na pokładzie drugiego samolotu monitoringu ekologicznego An-28E nr. 0404.

Reklama

Komentarze (2)

 1. luzz

  system AIS, kosz zakupu z montażem na jachcie, plus antena, koszt 2 tyś Euro netto.

  1. ssid

   Sam odbiornik, pozwalający na "odbieranie danych z pokładowych systemów AIS jednostek pływających" to koszt 300-400 euro a anteną i brutto.

 2. Anteas

  Mamy czterdzieści trzy bazy lotnictwa morskiego? To chyba więcej niż USA, Rosja i ChRL razem wzięte.

  1. Artka

   a mamy 34 brygady pancerne?to tylko nazwa

Reklama