Reklama

Siły zbrojne

Syryjska armia odbiła ważną drogę do Aleppo

Fot. Witold Repetowicz
Fot. Witold Repetowicz

Syryjskie siły rządowe odzyskały kontrolę nad strategiczną drogą prowadzącą do miasta Aleppo na północnym zachodzie kraju - poinformowała w poniedziałek telewizja państwowa i Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka. 

Na południowym wschodzie muhafazy (prowincji) Aleppo wciąż trwają walki między oddziałami rządowymi a bojownikami z dżihadystycznego Daesh - precyzuje Obserwatorium.

Siły rządowe polegają na tej jedynej trasie zaopatrzeniowej prowadzącej do Aleppo, ponieważ rebelianci kontrolują główną autostradę do tego miasta, położoną dalej na zachód.

W zeszłym tygodniu bojownicy Daesh zajęli miejscowość Chanasir, która leży przy strategicznej drodze, 50 km na południowy wschód od Aleppo. Dwa dni później Chanasir odzyskały siły rządowe. Jak poinformowała w poniedziałek telewizja państwowa, dalsze działania przeciwko dżihadystom pozwoliły wojsku odzyskać kontrolę nad drogą. Teraz armia syryjska rozminowuje tę trasę.

Czytaj więcej: Dżihadyści współdziałają z Państwem Islamskim. Siły Assada w Aleppo odcięte

Od soboty w Syrii obowiązuje zawieszenie broni wynegocjowane przez USA i Rosję; nie obejmuje ono jednak wstrzymania operacji militarnych przeciwko Daesh czy związanemu z Al-Kaidą Frontowi Al-Nusra.

Od początku rozejmu główne strony konfliktu oskarżają się wzajemnie o jego naruszanie, choć przyznają, że jest on na ogół przestrzegany. Syryjska opozycja w liście do sekretarza generalnego ONZ Ban Ki Muna ostrzegła, że naruszenia warunków zawieszenia broni uniemożliwią powrót do negocjacji pokojowych pod egidą ONZ i doprowadzą do zerwania rozejmu.

PAP - mini

Reklama

Komentarze (3)

 1. Delikwent

  Co to za pojazd na zdjęciu? Czyżby Syryjczycy zaczęli wytwarzać jakąś własną technikę bojową? Jeśli tak, to którzy?

 2. 45

  Tam nie ma armii,Sunnici bo to nie żaden daesh,to cywile bo oni statusu sił zbrojnych nie mają.Teoretycznie ich zabijać nie można,ale ich zabijają bo nazywają ich terorystami.Terorysta nie ma płci więc zabijają i kobiety.

  1. śmiech

   70% armii Asada to sunnici "ekspercie".

 3. myslacy

  Tak tak - umiarkowana opozycja wali z TOW /dostarczanego przez Saudyjczyków lub amerykanów/ do syryjskiego T-90 z okrzykiem Allah akhbar ....I to ta opozycja ma budować demokratyczne Państwo z prawami wolności kobiet, z nauką świecką?. Jak Daesh morduje cywili to Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka milczy, jak na filmach czołgi Daesh witane są z radością przez miejscową ludność i tłum wiwatuje to jest dobrze, Jak Daesh ostrzeliwuje miasta Syryjskie, porywa ludzi, czy detonuje bomby pułapku - to Syryjskie Obserwatorium Praw - nabiera wody w usta. Jak Rosjanie i wojska Syryjskie bombardują pozycje Daesh - to lament i płacz ile to ludzi ginie - a kogo ci cywile popierają?, komu dają schronienie, kogo żywią - ufoludków? Nie tych samych terrorystów, którzy obcinają głowy ludziom, traktują kobiety jako niewolnice - i wtedy Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka nie ma nic do powiedzenia. Propaganda aż się wymiotować chce- ale coraz mniej ludzi to kupuje na świecie.

  1. Zenio

   TOW jest dostarczony a T-90 syryjski ? :-) Cywile to cywile. Nie jest wazne kogo popieraja. Celowe zabijanie cywilow to zbrodnia wojenna. Nawet jak ci cywile beda popierać samego szatana to nie mozna ich zabijać.

Reklama