Reklama

Siły zbrojne

Syria: pogrom Pancyrów przy bezczynności baterii S-300 i S-400

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Izraelczycy wykonując naloty w nocy z niedzieli na poniedziałek na irańskie pozycje zaatakowali również skutecznie syryjski system obrony przeciwlotniczej -  w tym przeciwlotnicze zestawy rakietowo artyleryjskie typu Pancyr S-1. Atak odbył się pod osłoną wyłączonych, rosyjskich baterii S-300 i S-400.

Zgodnie z oficjalnym, izraelskim komunikatem, w czasie nalotów w nocy z 20 na 21 stycznia 2019 r. uderzono skutecznie na osiem baterii przeciwlotniczych znajdujących się na terytorium Syrii. Bomby oraz rakiety zrzucone i odpalone z samolotów sił powietrznych Izraela zniszczyły m.in. zakupione w Rosji, nowe zestawy przeciwlotnicze – w tym co najmniej jedną, kołową wyrzutnię rakietowo-artyleryjską typu Pancyr S-1. Wszystko to odbywało się w zasięgu dostarczonych przez Rosjan baterii przeciwlotniczych i przeciwrakietowych dalekiego zasięgu S-300 i S-400. Jak się jednak okazało oba te systemy były wyłączone i nie stanowiąc zagrożenia - nie były atakowane przez Izraelczyków.

Wyłączenie baterii S-300 i S-400 w sytuacji takiego zagrożenia, jakie pojawiło się ze strony izraelskiego lotnictwa wzbudziło zaskoczenie nie tylko w Syrii, ale również wśród zachodnich obserwatorów. Po raz kolejny Rosjanie zachowali się pasywnie i nie dopuścili do konfrontacji swojego najnowszego sprzętu bojowego z tym, czym dysponuje Izrael  (a więc także Stany Zjednoczone). Automatycznie pokazali również Iranowi, że w Syrii nie ma on z rosyjskiej strony immunitetu.

image
Fot. mil.ru

Co więcej Rosja nie skomentowała agresywnie samych ataków, co zupełnie odbiega od sposobu reagowania np. na zestrzelenie nad syryjskimi wodami terytorialnymi w dniu 17 września 2018 r. samolotu rozpoznawczego Ił-20 rosyjskich sił powietrznych. Jedną z natychmiastowych decyzji było wtedy skierowanie do Syrii ośmiu baterii systemu S-300. Zgodnie z zapowiedziami Rosjan miały one postawić Izrael w bardzo trudnej sytuacji. Portal „Sputnik” pisał nawet, że „rozmieszczenie S-300 w Syrii zniszczy stworzony przez Izrael mit o przewadze i niezniszczalności jego sił powietrznych”.

Ostrzegano wtedy, że Rosja na tym nie poprzestanie „i nie ograniczy się do dostaw S-300 do Syrii, a podejmie wiele dodatkowych kroków, głównie w zakresie monitorowania przez swoje radary aktywności Izraela w pobliżu syryjsko-izraelskiej granicy, regularnego informowania sił syryjskich o sytuacji w regionie oraz utrzymania efektywnego funkcjonowania syryjskich systemów obronnych”.

Mówiono nawet o możliwości „zerwanie wcześniejszych porozumień wojskowo-technicznych między Rosją a Izraelem w sprawie Iranu oraz dotyczących niedopuszczania do bezpośredniej konfrontacji między siłami zbrojnymi tych państw”. Wszystko wskazuje na to, że do takiego porozumienia pomiędzy obu państwami jednak doszło i Rosjanie wyłączając dla własnego bezpieczeństwa wszystkie swoje baterie dosłownie „wystawili” Syryjczyków na bomby i rakiety izraelskiego lotnictwa.

Izrael zmienił jedynie sposób działania i od razu, praktycznie w czasie rzeczywistym, informował o swoim działaniach, wskazując na cele nalotów (irańskie magazyny broni, stanowiska służb wywiadowczych i ośrodki szkoleniowe) oraz ujawniając filmy z nalotów. Ostrzeżenie o ataku na irańskie pozycje zostało wysłane również do Syryjczyków, którzy byli poproszeni o nie atakowanie izraelskich samolotów. Syryjskie systemy przeciwlotnicze zaczęły jednak realnie działać, co automatycznie wywołało przeciwuderzenie ze strony lotnictwa Izraela (wykonanego w trzech falach).

W podobny sposób, „informacyjnie” zadziałała również druga strona – w tym rosyjskie centrum dowodzenia, które ujawniło, że w nalocie zginęło czterech syryjskich żołnierzy, sześciu kolejnych zostało rannych natomiast obrona przeciwlotnicza Syrii zniszczyła w sumie ponad trzydzieści izraelskich rakiet i bomb kierowanych. Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka informuje natomiast o zabiciu jedenastu żołnierzy, z których tylko dwóch było Syryjczykami.

Czy i kiedy dojdzie do konfrontacji z S-300 oraz S-400?

Rosyjska bezczynność w pewien sposób rozzuchwala Izraelczyków, którzy po raz pierwszy przeprowadzili „jawny” nalot - również w świetle dziennym. Zaskakuje także szybkość z jaką izraelskie służby informacyjne przekazują szczegóły działań. Już np. wyjaśniono, że nalot był odpowiedzią na irańską rakietę średniego zasięgu wystrzeloną 20 stycznia 2019 r. z terytorium syryjskiego. Według Izraelczyków celem tego ataku przeprowadzanego przez Irańczyków miały być zamieszkałe obszary północnej części Wzgórz Golan (w tym znana, zimowa miejscowość turystyczna Mount Hermon). Nadlatujące, irańskie rakiety zostały ostatecznie zestrzelone przez rozstawiony w tamtym terenie system przeciwlotniczy i przeciwrakietowy Iron Dome. Izraelskie siły powietrzne otrzymały natychmiast rozkaz ataku na wojska Iranu, jakie stacjonują obecnie w Syrii.

Wszystko wskazuje na to, że naloty sił powietrznych Izraela się na tym na pewno nie zakończą. Świadczy o tym chociażby wypowiedź izraelskiego premiera Benjamina Netanyahu, który 21 stycznia 2019 r. wyraźnie ostrzegał, że „ktokolwiek próbuje nas zranić – my zranimy jego. Ktokolwiek grozi, że nas zniszczy poniesie za to pełną odpowiedzialność”. Dodał również, że „Działamy przeciwko Iranowi i przeciwko siłom syryjskim, które podżegają do irańskiej agresji”.

Pomimo „neutralności” ze strony baterii S-300 i S-400 izraelski nalot był kolejną konfrontacją zachodniego i rosyjskiego uzbrojenia. Jak zwykle szczególne zainteresowanie wzbudzała skuteczność zestawu artyleryjsko-rakietowego Pancyr-S1. To właśnie ten system ma bowiem zapewnić bezpośrednią obronę antyrakietowego systemu dalekiego zasięgu Federacji Rosyjskiej. Tymczasem Izraelczycy pokazali film ze zniszczenia jednego z takich zestawów. System na nim pokazany działał prawdopodobnie w trybie pasywnym (z wyłączonymi i nie podniesionymi antenami radarów) - z wykorzystaniem jedynie głowicy optoelektronicznej.

Miało to zapobiec wykryciu pozycji ogniowej przez izraelskie lotnictwo. Z drugiej jednak strony nie można wtedy było wykorzystać rakiet przeciwlotniczych, których kontenery pozostawały w pozycji marszowej. W gotowości bojowej były natomiast cztery sprzężone armaty kalibru 30 mm o szybkostrzelności około 5000 strzałów na minutę, których lufy były podniesione do góry. Były one jednak skierowane w innym kierunku niż ten, z jakiego nadlatywały izraelskie pociski. Świadczy to o tym, że syryjskie i rosyjskie systemy obserwacyjne nie zdołały wykryć nadlatującego zagrożenia. To właśnie z tego powodu brak było jakiegokolwiek przeciwdziałania ze strony tej wyrzutni.

Obserwatorów zastanawia również komunikat o strącaniu jedynie bomb i rakiet, a nie izraelskich samolotów. Jest to niewątpliwie ważny sygnał dla Rosjan, że ich systemy są jak na razie jedynie w stanie reagować na samo zagrożenia, a nie likwidować jego źródło. Być może zmieni to dopiero włączenie do działań bojowych zestawów S-300 i S-400. Wtedy jednak dojdzie do bezpośredniej konfrontacji rosyjskich i izraelskich żołnierzy. A tego nie chcą: ani władze w Izraelu, ani w Rosji.

Reklama

Komentarze (217)

 1. Stirlitz

  @tisze... tiszej nad trumną rosyjskich systemów plot. Coraz ciekawsze teorie produkowane są na wschodzie, zupełnie jak było z zestrzeleniem MH-17 przez Rosjan. Tyle, że to może działa w Rosji a nie u nas.

  1. Ali

   25 procent przez 4 lata dla 5 grup , a kto będzie decydować, znowu pole do nepotyzm układów i kolesiostwa, kadrowca tylko ręce zacierają

  2. Dlaczego mamy czekać,?

   Oj oj, coś mi się zdaje że te awanse z 5 na 6 grupy to muszą być jasno określone, jasne kryteria, jasne zasady, inaczej będzie się działo, poza tym dlaczego ta zwłoka w czasie???

 2. tylko Uzupełniam

  @Stirlitz Ojej, ale po każdym ataku Izrael ogłasza, że skutecznie zniszczył OPL Syrii, a Autor pisze o "pogromie Pancyrów" .................... Czekam i ponownie proszę: "Opisz proszę ten pogrom Rosyjskich systemów p-lot"

  1. Police

   Dokładnie związki sprzedali 15a za dziadkowie.Bo tam żaden z nich nie potrzebuje 15a bo wszyscy mają min.25l służby i dziadkowie sobie załatwili, żenada.Powinni się tłumaczyć..

 3. Hans Kloss

  @tak tylko uzupełniam To bardzo obiektywne źródło informacji: rosyjskie forum, które broni rosyjskiego uzbrojenia i w dodatku są to anonimowi internauci ;) dzięki ale ja mam ciekawsze rzeczy do czytania niż ruskie fora ;)

 4. Davien

  Rotor zniszczona stacja to nie NeboSWU ale chiński radar wczesnego ostrzegania z wygladu przypominajacy jeden z radarów zestawu Nebo

 5. tylko Uzupełniam

  @Wania One rzekomo pracują w sieci spięte automatycznym systemem OPL. Pytanie może być inne: Co obserwowano, jakie dane zbierano i dlaczego to było na tyle cenne, że poświecono w sumie nowoczesny radar. Nie wiemy czy "wyłączyli" S* . A może obserwowali jak z OPL (określonego typoszeregu) radzi sobie F-35 ??? Przecież tam nie było strat ludzkich.... Tam jest tyle radarów (i pasywnych i aktywnych), że utrata jednego nie ogranicza "pola obserwacji"

 6. Wania

  Do tylko Uzupełniam. Według ministra obrony Rosji bańka andydostępowa obejmowała 50 wokół lotniska i 200 km na kierunku dojścia samolotów Izraela. Rosja wiedziała o nalocie i jego celu. Wyłączyli własne s-400. Pytanie: dlaczego syryjskie s-300 też zostały wyłączone? Czyżby wyłącznik był w rękach rosyjskiego doradcy? Wyłączenie opl skazało syryjski JY-27 na pewne zniszczenie, co też jest na rękę Rosji.

 7. rotor44

  @yugol masz racje ale Nebo to kompleks radarow a nie tylko radar vhf ale takze uhf. co wiecej moze pracowac we wspolnym systemie kierowania ogniem z s300 pmu1 i wyzej. masz jednak racje ze to kluczowa strata syryjczykow ale i rosjan

 8. Yugol

  Dokładnie Panie tylko Uzupełniam tylko nie widzę sensu werbalnego dokopiwania Rosji. Takimi tekstami przejawiają może zazdrość czy brak dojrzałości. Wszyscy piszą tylko o sprzetach zapominając o ludziach. To właśnie żołnieże lepiej lub gorzej wyszkoleni sterują sprzętem do tego dodajmy dyscypline. A. S. pomimo sprzętu Made in USA memrawo idzie interwencja w Jemenie.

 9. Davien

  Yugol jak co to Jy-27 był wzorowany na Nebo-SVU a nie na wersji M.

 10. tylko Uzupełniam

  @Yugol Możliwe, ze masz racje, ale "coponiektórym" nie chodzi o merytorykę dyskusji, ale o to, aby za wszelka cenę "dokopać Ruskim" A teraz kolejne pytania w temacie: dlaczego ten radar nie był chroniony opl ?? a może był, a nie obroniono ??, czy wykrył zagrożenie ??? jeżeli tak, to dlaczego mimo tego pracował, chociaż wyłączenie by nic nie dało z powodu metody naprowadzania atakującej amunicji, kto obsługiwał ten radar, itd, itd...

 11. Yugol

  Tyle euforii z powodu jednego Pancira a tymczasem o wiele większą stratę zaliczoną zniszczeniem radaru JY-27 "Wide Mat" produkcji Chyńskej na bazie Rosijskiego "Nebo - M" i to był prawdziwy cel nalotu.

 12. tylko Uzupełniam

  @Stirlitz Prosiłem abyś opisał "pogrom" Rosyjskich systemów p-lot w Syrii. Nadal nie uzyskałem od Ciebie opisu albo chociaż źródeł Twoich "rewelacji". Podpowiem Ci. Na przykład na "odvaga2004", "na forum", w zakładce "nasze wremia" opublikowano zdjęcia zniszczeń, z nich wynika iż zniszczono "1 pancyr", 1 radar produkcji Chińskiej i 8 drewnianych baraczków w okolicy jakichś hal i tyle. Jeżeli to nazywasz "pogromem" to ... :)

 13. dim

  No tak, a teraz, po przeczytaniu kolejnej notki pana Marka Budzisza (choć na zupełnie innych blogach) "Jak Rosja broni Iranu w Warszawie, ale w Syrii już nie" - widzę sprawy zupełnie inaczej, niż Autor wydaje się sugerować. Skoro zaczynają strzelać się między sobą (były starcia oddziałów, setki ofiar) grupy armii syryjskiej, uważane za proirańskie, z oddziałami prorosyjskimi.

 14. rococco

  Gdyby tak wszystko policzyć: Blackhawk, 1szy etap Wisły, 1 DMO Homara to Polska przepłaciła ok 1 mld dolarów na czysto. Mielibyśmy już dawno Narew ale ... MON integruje ją z IBCS czyli to Amerykanie zdecydują jaki efektor wybierzemy :) O mały włos nie wybrano ESSM (oczywiście bez offsetu) ale Adelaidy odpłynęły w siną dal. Tymczasem poza piętrem krótkiego zasięgu potrzebujemy pocisków pośrednich VSHORAD/SHORAD o zasięgu ok 10-12km a te na bazie demonstratora Błyskawica można było zrobić już dawno. Tymczasem Grot może poleci na poligonie za pół roku. Wszystko dzieje się w roku przedwyborczym choć można było wystartować z konkursem na odpowiednik PK6 już w 2016. Ktoś tu liczy na darmowy, nierealny offset albo celowo spowalnia i sabotuje.

 15. Stalker____

  I po raz kolejny wyjaśniam. Stanowiska OPL syryjskiej są znane. OPL została wyłączona więc wynik nie dziwi choć pogrom to dużo za dużo powiedziane no ale jak lepiej się pewne osoby poczują to okey niech będzie. Toczy się gra polityczna w celu wysiudania persów z Syrii i tyle

 16. Tisze jedziesz - dalsze budiesz...

  Ściema. RU wyłączyli system żeby nie wysypać się przed atakującymi w kwestii przeciwdziałania zakłóceniom itp., zatem zniszczenie klamota a i nie wykluczone że może i atrapy nic nikomu nie dało, no może order dla pilota i możliwość nasmarowania na kabinie aeroplanu znaczka....

 17. Napoleon

  @Covax, o to właśnie chodzi. Jak się nie rozpierniczy tego korupcjogennego układu PGZ-MON w ramach działań "stołków połączonych" to nic i nigdy nie będzie produkowane. Konsolidacja zbrojeniówki dała tyle, że łatwiej blokować sensowne projekty prywatnych firm.

 18. Stirlitz

  @Tylko najpierw poczekam na twoje dowody, że ten atak był nieudany, bo jak na razie tylko Izrael przedstawił dowody w postaci filmów i zdjęć satelitarnych jak niszczą systemy plot i magazyny i bazy w Syrii. Towarzysze radzieccy na razie tylko mówią, że odparli atak i nic poza tym nie ma. Ja rozumiem, że jak się nic nie ma to trudno to nic pokazać ;)

 19. Covax

  Problem z "pirania" jest taki ze wszyscy chca żeby byla takim bieda tomahawkiem dla Polski. A pirania powinna ewoluować w strone amunicji krążącej działającej w roju, z priorytetem na radary. Spokojnie mozna wrzucic cos ale miniAQUILE na 4-5 dronow lecacych kilka kilomatrow od siebie wachlarzem, triangulacja radarow/centrow dowodzenia by wyszła z tego. A jak nie to wali w zaprogramowany cel. Ale to był wymagało wyjscia ze schematów PGZ, a jak slyszałem wypowiedz pana z PGZ na konferencji w temacie opl to zrobimy wszystko z partnerem zagranicznym. Ale nie mamy data linku, nie mamy ins, nie mamy seekerow, ale zrobimy. A jak nie rakiete która bedzie dobra i ktoś kupi to moze jelcza wcisniemy.

 20. cycata petarda

  Pięknie pokazane na filmie jak Pancyr bezskutecznie się broni rakietami przed nadlatującymi z wysoka z mała prędkością i prawie nie manewrującymi pociskami, wydawało by się że cel banalny nie dla pancyra jak widać

 21. df

  @MAZU dzieki za informacje ale wydaje mnie sie ze anonimowy sposob promocji przemawia bardziej za podejrzeniem o lobbing niz promocje swojej niezaleznej mysli technicznej. Wyjdzcie do ludzi, zrobcie wlasna strone www stawiajcie MON pod sciana, wysylajcie zapytania w ramach dostepu do informacji publicznej. Pokazcie luki w polskiej obronnosci i jak latwo mozecie je zapelnic. Pozytywna krytyka i tyle :) To moja prywatna opinia wiem ze przed wyborami czasem mozna sie przebic ... Powodzenia !

 22. Stirlitz

  @tak tylko uczę czytać artykuły pod, którymi piszesz komentarze. "w czasie nalotów w nocy z 20 na 21 stycznia 2019 r. uderzono skutecznie na osiem baterii przeciwlotniczych znajdujących się na terytorium Syrii. Wszystko to odbywało się w zasięgu dostarczonych przez Rosjan baterii przeciwlotniczych i przeciwrakietowych dalekiego zasięgu S-300 i S-400."

 23. MAZU

  @df, znam projekt Pirania, ale to straszna drobnica (jest za mały) podobnie jak Jet-2. Problem są dostępne silniki mikroturboodrzutowe, które mają za mały ciąg. Mówię o Jetcat seri p300-400. Są jeszcze silniki czeskie i polskie, ale te, choć dobre, są jeszcze mniejsze. Co do silników ukraińskich, to nie mam zdania ani danych. Kolejny problem to start z boosterem np. bezpośrednio z kontenera. To przeciążenie ok. 15 g i żeby po takim starcie nie rozchwiało wału w silniku, potrzebne są odpowiednie modyfikacje. Dlatego kombinujemy z silnikami strumieniowymi, bo mają najmniej części ruchomych. Oczywiście najlepiej na paliwo stałe, bo nie wymagają tankowania. Koncept T3 (Telesfor) powstał przy założeniach minimum wydatków maksimum efektów, a benzyna ciągle jest najtańsza. Co do sposobów naprowadzania, to pełna zgoda, plus mapowanie terenu i lot według wgranej cyfrowej mapy. Co do 7M to nie ma nas na fejsie bo dbamy o anonimowość. 7M to bardziej idea niż firma, ale mamy kilku łebskich ludzi znających się na technice (i nie tylko). Pozdrawiam, M

 24. tylko Uzupełniam

  @Stirlitz Opisz proszę ten pogrom "rosyjskich systemów plot" ....

 25. Stirlitz

  @tak tylko uzupełniasz ze sputnika Z każdym dniem inna narracja wyjaśniająca pogrom rosyjskich systemów plot ;) Im dalej w las tym coraz mniej sensowne wyjaśnienia ;) @Buba Ty oczywiście dokładnie wiesz jakim uzbrojeniem posłużył się Izrael ;) Problem w tym, że twoje informacje nie są spójne z tym czym chwali się rosyjskie MO, bo pokazali oni elementy bomby JDAM, które niby zestrzelili ostatnio w Syrii ;) to jak to jest wreszcie? może uzgodnijcie na kremlu wersję i piszcie jak już będziecie mieli coś sensownego

Reklama