Siły zbrojne

Syria: nalot na bazę w Homs. Damaszek oskarża Izrael

Baza T-4 (zdjęcie ilustracyjne). Fot. IDF
Baza T-4 (zdjęcie ilustracyjne). Fot. IDF

Syryjska armia poinformowała we wtorek o nalocie na bazę lotniczą T-4 w prowincji Homs. Damaszek uważa, że ataku dokonała armia izraelska - poinformowała syryjska telewizja. Izrael nie potwierdził tych doniesień.

Syryjska armia podała, że baza lotnicza T-4 została ostrzelana z powietrza, ale kilka pocisków zostało przechwyconych przez obronę przeciwlotniczą. Cztery dotarły do celu, nie spowodowały jednak ofiar, wyrządziły jedynie szkody materialne.

Według zachodnich służb wywiadowczych baza T-4 wykorzystywana jest przez siły irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej. Obiekt ten w ostatnich latach kilka razy był celem izraelskich nalotów. Ostatni miał miejsce 9 kwietnia 2018 roku, zginęło wówczas 14 żołnierzy, w tym siedmiu Irańczyków.

Izrael wielokrotnie już atakował w Syrii obiekty, należące do wspieranych przez Iran milicji szyickich bądź wykorzystywanych przez Hezbollah. Tel Awiw konsekwentnie podkreśla, że nie pozwoli Syrii stać się irańskim przyczółkiem.

Źródło:
PAP

Komentarze (2)

 1. GB

  A co z rosysjo-syryjską OPL? Znów pozwoliła żeby lotnictwo izraelskie wdarło się wgłąb Syrii i bez przeszkód zbombardowało obiekty?

  1. RUDY

   Rosja nie sprzeciwia się izraelskim strajkom przeciwko siłom irańskim znajdującym się w Syrii.

  2. opady

   To były samoloty wojskowe. Do nich się nie strzela. Co innego do pasażerskich ...

  3. GB

   Rozumiesz że poszedł izraelski atak na lotnictwo syryjskie? Jeśli wierzyć runetowi to Syria straciła w tym ataku 1 Su-24 zniszczony i 1-2 uszkodzone Su-22. Poza tym żeby się sprzeciwiać to trzeba jeszcze umieć wykryć izraelskie samoloty. A rosyjskie lotnictwo tego najwyraźniej nie potrafi gdyż nie wyslaloby swojego IŁ-20 na obszar gdzie operowały izraelskie F-16...

 2. Dajaman

  Myślą że ich skomlenia ochronią przed kolejnymi nalotami? Niech się wezmą za ochronę przestrzeni powietrznej porządnie