Siły zbrojne

Rosyjskie systemy nieskuteczne przeciwko izraelskim myśliwcom?

Fot. www.iaf.org.il
Fot. www.iaf.org.il

Według mediów bliskowschodnich, atak dwóch izraelskich samolotów F-15 na syryjską bazę lotniczą T-4 w Homs wykazał nieskuteczność rosyjskich systemów przeciwlotniczych i walki elektronicznej.

Atak na bazę lotniczą w Homs został przeprowadzony przez Izraelczyków rankiem 9 kwietnia br. Miały go wykonać dwa samoloty wielozadaniowe F-15, które z libańskiej przestrzeni powietrznej odpaliły osiem rakiet. Trzy z tych pocisków uderzyło w zachodnią część bazy przebijając systemy przeciwdziałania strony syryjskiej, irańskiej i rosyjskiej. Pięć innych rakiet miało według resortu obrony Rosji zostać zestrzelonych przez syryjskie zestawy przeciwlotnicze.

Jednak część bliskowschodnich mediów twierdzi, że żaden z systemów wykorzystywanych do ochrony bazy T-4 nie był skuteczny – podobno z powodu „ingerencji zewnętrznej”. Według niepotwierdzonych oficjalnie informacji izraelski atak „elektroniczny” zaczął się tuż przed nalotem i skutecznie wyeliminował wszystkie systemy obronne.

Jak na razie nie wiadomo, co było wykorzystywane do zabezpieczenia bazy w Homs. Sprzęt został dostarczony prawdopodobnie przez Rosję oraz Iran, który również korzysta z tego miejsca (podobnie jak bojownicy z libańskiej milicji Hezbollahu). Świadczy o tym chociażby fakt, że w nalocie z 9 kwietnia br. zginęło co najmniej dwóch irańskich żołnierzu a nie mniej niż siedmiu innych zostało rannych.

Rzecznik izraelskiego rządu nie skomentował całego zdarzenia. Do ataku nie przyznali się również Francuzi i Amerykanie. 

Komentarze (22)

 1. Drzewica

  Rosyjska przewaga zamyka się w agenturze, korupcji, szantażu i zastraszaniu, skrytym działaniu zielonych ludzików, ale nie w technologii i nowoczesności, trzeba mieć tego świadomość.

  1. svojak

   Współczesne technologie to nie drzewicowa pałka. Rosjanie oprócz agentury i korupcji, jak wszyscy inni, maja: rakiety lotncze powietrze -ziemia (X- 101, \"Cyrkon\", X-32, a ich zasięg - to kilkaset kilometrów, dla przykładu X-1-1 tom ponad 700km. Rakieta \"kindżał\" ma zasięg 2000km, leci z predkością 10 mach - to jest 3600m/sek. Morskie rakiety \"Granit< nabrzezne \"Bal\", nowe \"Sarmat\" których głowice z silnikiem nuklearnym leca z predkościa 20 Mach - 7200m/sek., a ich zasięg nieograniczony, bo ich silnbik napezany autonomicznym mini reaktorem jadrowy. To tyle dla uswiadomienia, dlaczego Koalicja dbała, by nie zaczepic ruskiego w skórze niedzwiedziej.

 2. zzzzz

  Naloty wojsk USA, W. Brytanii i Francji na Syrię są sprzeczne z prawem międzynarodowym - oświadczyła w sobotę rzeczniczka chińskiego MSZ. Wezwała do przeprowadzenia uczciwego śledztwa w sprawie użycia broni chemicznej i rozwiązywania sporów na drodze dialogu. „Jakakolwiek akcja militarna podjęta z pominięciem Rady Bezpieczeństwa ONZ jest sprzeczna z Kartą Narodów Zjednoczonych i jest pogwałceniem zasad oraz podstawowych norm prawa międzynarodowego. Dodatkowo skomplikuje ona również rozwiązanie kwestii syryjskiej” - oceniła Hua Chunying.

 3. Kowalskiadam154

  To tyle w temacie rosyjskiej technologii :-)

  1. fotel dziadka

   Kto był pierwszy w kosmosie? Gagarin, czy ktoś ma najmniejsze wątpliwości?

  2. zenek

   Było minęło a technologia nie stoi w miejscu. Poza tym Gagarin leciał w kosmos z duszą na ramieniu wiedział, że ma szanse 50/50 by przeżyć ten lot a ZSRR zagrał va banque by być pierwszym. Ameryka oszła bardziej pragmatycznie do tego tematu

  3. vvv

   wylecial w kosmos na orbite i tyle. kto byl pierwszy i jako jedyny wielokrotnie na Księzycu, czyje satelity i sondy lataja poza uklad sloneczny?

 4. antypropaganda

  No skoro nie odważają się wlecieć nad Syrię jak dawniej, tylko atakują znad Libanu, wcześniej kryjąc się za górami, to chyba są skuteczne, a Rosja raczej nie chce strzelać gdy Izrael nie jest nad Syrią, bo Żydzi darliby mordy, że są \"niewinnie\" ostrzelani. To, że Asad żyje i amerykańskie maszyny nie latają na Zachód od Eufratu też dowodzi skuteczności rosyjskich systemów. Ciekawe czy gdyby Rosja z takiego dystansu jak Izrael ostrzelała cele w Izraelu to czy cudowne tak zachwalane tu Patriot by sobie z tym poradziły.

  1. Polanski

   Rosjanie latają za Eufrat?

  2. zły

   Z dystansu czy nie ale baza została zaatakowana i rosyjskie systemy temu nie zapobiegły. Izrael - Rosja 1:0

  3. vvv

   tak samo jak aby uszkodzic f-16i wystrzelili ponad 20 rakiet ronego typu i dopiero jedna z nich mogla uszkodzic f-16i ktory i tak dolecial na teren izraela.

 5. Jaro_747

  Tym którzy zachwycają się, że z ośmiu rakiet trafiły trzy chciałbym przypomnieć, że Izrael produkuje szeroką gamę pocisków-celów które wykorzystują np. Amerykanie czy Francuzi. Gdybym miał zaplanować taki atak na pewno użyłbym środków walki radioelektronicznej oraz celów pozornych.

  1. vvv

   a skad wiesz ile trafilo w cel a ile wystrzelono?

 6. jey

  cel został zniszczony , reszta się nie liczy . Ile rakiet dotarło co rosjanie zestrzelili jest mało ważne .

  1. Rafal

   Nie wiemy dokladnie co zostalo zniszczone a co bylo w planie, nie wiemy ile rakiet wystrzelono a ile faktycznie dolecialo itp itd.

  2. obalaczmitow

   Jaki cel? baza funkcjonuje, samoloty startują - zniszczono i to nie całkowicie jeden hangar - to jakie to zniszcenie celu?

  3. vvv

   to byla baza wypadowa UAV i celem byl hangar z bezzalogowcami.

 7. yaro

  Faktycznie musi być bieda z ruskimi bo ich okręty opuściły bazę w Syrii i wracają na Krym.

  1. Polanski

   Chociaż te się uratują.

 8. tak tylko przypominam

  O zestrzeleniu izraelskich pocisków wiemy tylko z przechwałek rosyjskich wojskowych, żadnych dowodów na to nie było i nigdy nie będzie, no chyba, że znów zrobią screeny z gier...

 9. fotel dziadka

  Słyszał ktoś o rosyjskiej elektronice? Układy lampowe mieli świetnie opanowane, po Niemcach. Układy scalone jakieś mieli, w PRL bywały w sklepach elektronicznych, niestety nie miałem szczęścia nabyć żadnego działającego.

  1. Wiesia

   Osobiście słyszałem o wysłaniu ludzi w kosmos, zbudowaniu stacji międzyplanetarnej, lądowaniu i przebadaniu księżyca, dostarczaniu zaopatrzenia do stacji międzyplanetarnej i cumowanie statków transportowych w przestrzeni kosmicznej z dokładnością do 0,25 cm, wystrzeleniu z dna Morza Kaspijskiego rakiet, które po przeleceniu wielu tysięcy kilometrów trafiały w Syrii w cel wielkości puszki po piwie, odpaleniu z samolotu \"Biełyj Lebied\" pocisków nad Gibraltarem i trafienie nimi w cele w Syrii... Wesołych Świąt!!! :))))

  2. Audifil

   Lampy też słabe..rozrzut parametrów..w zależności od dnia produkcji.Trzeba mieć kosz żeby wybrać parę sztuk o ujednoliconych parametrach.

  3. fgg

   Myślę, że mylisz dwie kwestie - elektronika \"konsumpcyjna\" i militarna.

 10. jacek

  Podobnie było w Libii. Kadaffi za ciężkie petrodolary nakupił rosyjskich systemów, które Francuzi z Brytyjczykami rozmontowali w ciągu niecałych dwóch godzin. Podobno raport pod tyt. \"wydarzenia libijskie\" trafił na biurko mocna zafrasowanego Władimira Władimirowicza. Od tamtej pory Rosjanie sporo inwestują w systemy walki elektronicznej. Na Ukraińców wystarczyło ale to chyba ciągle nie ta półka.

 11. j23

  Hm, a według jednego izraelskiego emeryta Rosjanie doskonale widzieli te samoloty i wiedzieli o co chodzi, ale nawet ich nie zakwalifikowali jako cele dla OPL. Normalnie je prowadzili, jak się prowadzi rotynowy ruch lotniczy, ponieważ doskonale wiedzieli, kto to jest i mieli absolutną pewność, że nie ma dla nich zagrożenia. Nie pierwszy raz i zapewne nie ostatni. I komu tu wierzyć? Nieokreślonym bliskowschodnim mediom czy konkretnemu znanemu z imienia i nazwiska byłemu szefowi jednej z izraelskich tajnych służb? Można posłuchać i pooglądać na jutubie i na telewizjach satelitarnych. Tylko języki obce trzeba trochę znać.

  1. Tomo

   A według rosyjskiego emeryta Rosjanie nie widzieli nic a nic. Siedzieli w swoich niezawodnych systemach PLot i dopiero jak usłyszeli wybuchy zorientowali się że coś się dzieje. Skąd niby Izraelski emeryt miał by wiedzieć co widzieli a czego nie widzieli Rosjanie ?

  2. j23

   Może stąd, że skoro był szefem jednej ze służb specjalnych w generalskiej randze, to nadal ma kumpli w czynnej służbie i w izraelskim rządzie, którzy czasami mu to i owo przy kawie podszepną, co ustalili z Rosją w ramach niewchodzenia sobie wzajemnie w paradę? Tym bardziej, że gość często jeździ do Rosji, odkąd mu zdjęto szlaban na wjazd i ma tam dobre kontakty, więc również może czasami coś załatwić dla rządu. Czy ktoś taki może być źle poinformowany?

  3. ktos

   Biorac pod uwage ze samoloty nie wlecialy w przestrzen powietrzna Syrii nie widze powodow dla ktorych mieliby je prowadzic. Nawiasem mowiac radary obrony przeciwlotniczej nie sluza do prowadzenia ruchu lotniczego.

 12. Nojatotamnwm

  \"Według niepotwierdzonych oficjalnie informacji izraelski atak „elektroniczny” zaczął się tuż przed nalotem i skutecznie wyeliminował wszystkie systemy obronne.\" To w takim razie wyeliminowane systemy zestrzeliły 5 rakiet...

  1. Tomo

   Nie ma żadnych dowodów na zniszczenie jakichkolwiek rakiet przez jakiekolwiek systemy.

  2. Davien

   A masz jakis dowód że w ogóle cos zestrzelili? W ataku na baze Szajrat tez mieli zestrzelic a trafiły wszystkie.

  3. anda

   a masz jakikolwiek dowód, że coś zniszczono w bazie Szajrat. Nawet nasi specjaliści w telewizji powiedzieli , ze trzy dni temu/ że atak na Szajrat nie wypalił większość rakiet nie doleciała a te które doleciały to praktycznie nic nie zniszczyły. a masz jakis dowód, że jakakolwiek rakieta doleciała do T-4? Pokazywanie dziór wziemi gdzie wkoło jest ich cała masa to nie dowód

 13. zaciekawiony

  Rany, ludzie, ekscytujecie się jak dzieci, wyciągacie w 2 minuty wnioski dot. niezwykle złożonych zagadnień i wgl \"już wszystko jasne\". A tymczasem w komentowanym w ten sposób artykule właściwie wszystkie podane informacje są przypuszczeniami i mają charakter szacunkowy. Te \"wyeliminowane\" systemy obronne to właściwie nie wiadomo jakie to systemy. Może nowe. Może 40-to letnie. Może z Rosji. Może z Iranu. Może skądkolwiek. Kto je obsadzał też nie wiadomo. Ogólnie nie wiadomo niczego ale w temacie Rosjan wszystko jest jasne. Wiecie, gdy uprzedzenie zastępuje zdrowy osąd to korzysta na tym najbardziej przeciwnik.

 14. Stirlitz

  Rosjanie mają świadomość braków swoich systemów i wczoraj uciekli z bazy Tartus w obawie przed amerykańskim atakiem. Uciekli wszystkim co tylko dało radę pływać, nawet starą Ropuchą czmychnęli. Zdjęcia satelitarne pustego Tartusa są już dostępne w sieci.

  1. Andrzej

   A propo po co Izrael przeprowadził atak.

  2. Polanski

   Wyszli w morze na misję, a nie uciekli.

  3. j23

   Ja się nie znam na flocie, ale rozumiem z tych słów, że we wszystkich podręcznikach taktyki morskiej piszą, żeby w obliczu grożącego konfliktu zbrojnego okręty wojenne pod żadnym pozorem nie ruszały się z portu i stały jak do rodzinnej fotografii burta w burtę przy nabrzeżu, bo tak jest bezpiecznie? Z tego strachu tak uciekli, że rozpoczęli ćwiczenia na pełnym morzu ze strzelaniami rakietowymi, żeby nikt nie miał wątpliwości, jak bardzo się boją. Wydawszy uprzednio międzynarodowe ostrzeżenia dla lotnictwa i żeglugi, aby nikt nie miał wątpliwości, że ich strach ściska i potem nie skarżył się, że nie wiedział i oberwał, gdyby wpłynął nie tam gdzie trzeba.

 15. Pilot

  Wg libańskich media, w ataku zginęło przynajmniej 7 Irańczyków w tym jeden półkownik. Pokazali również spalony hangar który został trafiony.

 16. Hanys

  \"Wg mediów bliskowschodnich\"... I tyle w temacie, wojna informacyjna.

 17. sylwester

  czy w odpowiedzi rosjanie nie powinni odpalić 8 rakiet na jakąś bazę Izraelską ??

  1. dropik

   Rosja nie jest w stanie wojny z Izraelem. Syria jest. Sami są sobie winni . nie chcą układu pokojowego to dostają od czasu do czasu no i wzgórza Golan stracili

  2. Marek

   Biorąc pod uwagę to, że Izraelczycy mają OPL z prawdziwego zdarzenia, z odpalenia ośmiu ruskich rakiet będzie tylko kupa śmiechu.

  3. Davien

   Odpowiedz raczej by się Rosjanom w Tartus i Latakii nie spodobała.

 18. brava_na_stojaco

  Izraelskie przeciwdziałanie WRE było tak skuteczne że doleciały do celu 3 rakiety z 9iu.

  1. dropik

   wg Prawdy lub syryjskich \"środków masowego przeczyszczania\".

  2. Sailor

   Czytaj ze zrozumieniem. Doleciały wszystkie.

  3. abc

   \"Jednak część bliskowschodnich mediów twierdzi, że żaden z systemów wykorzystywanych do ochrony bazy T-4 nie był skuteczny – podobno z powodu „ingerencji zewnętrznej”. Według niepotwierdzonych oficjalnie informacji izraelski atak „elektroniczny” zaczął się tuż przed nalotem i skutecznie wyeliminował wszystkie systemy obronne.\" Tak naprawdę to jak twierdzą arabskie media doleciały wszystkie 8 rakiet odpalonych z dwóch F-15.

 19. Kuba Ptrlicka z Pardubic

  Nieśmiało przypominam, że wyposażone w rosyjskiej produkcji sprzęt i zorganizowane na sposób rosyjski wielowarstwowe systemy obrony przeciwlotniczej zostały zniszczone w ciągu kliku godzin w Bagdadzie oraz dolinie Bekaa, ponadto okazały się kompletnie nieskuteczne zarówno przeciw samolotom turystycznym(lot Mathiasa Rusta, gdzie wylądował Cessną pośrodku najpotężniejszego radzieckiego systemu obrony przeciwlotniczej i rakietowej) oraz samolotom produkowanym przez obiętą embargiem RPA(wojna w Angoli i najpotężniejszy na południowej półkuli system obrony przeciwlotniczej wyposażony w rosyjski sprzęt i obsadzony przez rosyjskich doradców w żaden sposób nie ograniczył wsparcia SAAF-u). Więc skąd to zdziwienie, że znowu okazał się kompletnie nieskuteczny?

  1. Pepe

   A pasażerskie strącają jakie chcą

  2. Sailor

   Ale przeciwko samolotom pasażerskim są skuteczne co potwierdzili Rosjanie strącając pasażerski samolot malezyjski nad Ukrainą.

  3. pytam ....

   @Kuba P... \"Według niepotwierdzonych oficjalnie informacji ......... Jak na razie nie wiadomo.... \" - czyli nikt nic nie wie ale wyciąga wnioski. W Bagdadzie zniszczono Radziecki, a nie Rosyjski, a dział się to wielu latach embarga, przy gigantycznej przewadze agresorów, a dodatkowo w wyniku przekazania przez Niemców i innych danych dotyczących Irackiej infrastruktury itd. Przypomnę iż tam wykorzystywane też były systemy p-lot \"roland\", na stanie lotnictwa Iraku były np: Mirege F1 itd. Dolina Bekaa, po raz kolejny apeluję o zapoznanie się z ciekawą pozycją po\" \" Gorące niebo nad bliskim wschodem....\" Wyjaśnij dlaczego uważasz iż system okazał się nieskutaczny, skoro z 8 przedarły się 3 rakiety, i to jest \"skuteczność\" lotnictwa stanowiącego potęgę regionalną, jeżeli nie światową.....

 20. Adam S.

  Chyba w końcu po czterech latach \"wojny hybrydowej\" Zachód zaczyna się czegoś uczyć. Gdy zginą pierwsi rosyjscy żołnierze i Ławrowowi wydłuży się szczęka, usłyszy tylko \"udowodnijcie, że to nasze rakiety\". Cóż, co posiali, to zbiorą.

 21. zdegustowany_poziomem

  Jak na razie nie wiadomo, co było wykorzystywane do zabezpieczenia bazy w Homs. Sprzęt został dostarczony prawdopodobnie przez Rosję oraz Iran, ---------------- I w tym przypadku właśnie ta opinia straciła swoja skuteczność --- bez sensu. Pomijam już to, że nikt nic nie wie a sie wysuwa wnioski.

 22. Mich

  W końcu syryjscy traktorzyści i górnicy odwiedzili pierwszy lepszy sklep z militariami i oto efekt.