Reklama

Siły zbrojne

Radom Air Show 2018: Dwumiejscowy Su-25 z Ukrainy

Su-25 na Air Show 2018 Radom. Fot. Marta Rachwalska/Defence24.pl
Su-25 na Air Show 2018 Radom. Fot. Marta Rachwalska/Defence24.pl

Ukraińskie siły powietrze zaprezentowały się podczas tegorocznej edycji Air Show 2018 Radom z dwoma interesującymi maszynami. Dwumiejscowy wariant samolotu szturmowego Su-25 pojawił się na ziemi, natomiast w powietrzu podziwiać można było Su-27UB. 

 Zobacz też: Raport specjalny Defence24.pl z Radom Air Show 2018

To jeden z ciężej opancerzonych i uzbrojonych samolotów w historii, wykorzystujący dwa silniki turboodrzutowe. Ważąca 9,5 tony maszyna może unieść więcej niż 4 tony uzbrojenia oraz do 3 ton paliwa. Jej prędkość maksymalna to 950 km/h.

Uzbrojenie samolotu stanowi działko kalibru 30 mm z zapasem 250 naboi oraz podwieszane pod skrzydłami bomby lotnicze oraz kierowane i niekierowane pociski rakietowe.

Su-25, którego produkcję rozpoczęto w 1978 roku, znajduje się nadal na wyposażeniu nie tylko Ukrainy, ale również Rosji, Iranu, Iraku, Białorusi, Ukrainy, Czech, Bułgarii, Afganistanu czy Gruzji. Maszyna była wielokrotnie modernizowana i wykorzystywane w operacjach bojowych. Obecnie rosyjskie Su-25 biorą udział w wojnie syryjskiej, a ukraińskie maszyny tego typu wspierają operację przeciw tzw. separatystom na wschodzie Ukrainy. 

Prezentowany podczas Air Show w Radomiu egzemplarz należący do sił powietrznych Ukrainy to rzadko spotykana na pokazach wersja dwumiejscowa Su-25UB. Przeszła ona w ostatnim czasie modyfikację oraz otrzymała nowe, "pikselowe" malowanie. Niestety, samolot ten można oglądać jedynie na ekspozycji statycznej. 

Su-25 na ziemie, Su-27 na niebie

Ukraiński myśliwiec Su-27, również w wersji dwumiejscowej, będzie widoczny w powietrzu. Maszyna wykonała wczoraj, podczas treningu przed pokazami, zestaw efektownych ewolucji.

Reklama

Komentarze (11)

 1. zaq

  SWU 27 PIEKNY SAMOLOT I ....

 2. EGG - on

  Su-27 ukraińskiej produkcji? Niemożliwe.

 3. EGG - on

  Marko trochę przesadził. Su-27 nie jest ukraińskiej produkcji.

 4. Marko

  Morze tak zbudować coś podobnego do SU.57 przecież produkowaliśmy Irydy

 5. Marko

  Ukraincy potrafią zbudować nowy samolot.SU27 oraz rakiety.manewrujące.my produkowaliśmy.Irydy.zaplecze mamy.jeżeli taka biedna Ukraina .może coś zrobić to taka.Bogata polska rozdająca miljardy potrafi zrobic coś lepszego niż te SU 27

 6. Płocczanin

  Wszyscy kierują gromy w stronę Putina, psioczą i złorzeczą. Jaki to on jest straszny, ile to trzeba sankcji nałożyć na Rosję a tymczasem pół europy lata na ruskich maszynach napędzając tym samym ruską koniunkturę. Paradoks czy przemyślane działanie???

 7. BieS

  W Czechach nie eksploatuje się już Su-25.

 8. Tomek

  Czesi już nie używają Su 25

 9. Lakiluk

  Znajduje sie na wyposażenu Czech - już nie także na Słowacji już nie lata

 10. Żółkiewski Hetman

  Gdyby był su-57 to bym się wybrał.

 11. podatnik

  Su-25SM3, czyli najbardziej wypasiona wersja, z naprawdę dużymi możliwościami bojowymi (m.in. systemy obrony WRE, glass cocpit), kosztuje podobno tylko 8 mln $. Jak to się ma do kasy jaką płaciliśmy za szkolen M-346 Master?

Reklama