Reklama

Siły zbrojne

Strzały, pożar szkoły, ranni uczniowie, czyli kurs Combat Medic

Autor. CS WOT

Strzały, pożar szkoły, ranni uczniowie to tylko niektóre elementy odbywającego się w minioną sobotę (22 czerwca) kursu Combat Medic. W szkoleniu zorganizowanym przez Centrum Szkolenia WOT we współpracy z instruktorami Gwardii Narodowej Stanu Illinois udział wzięło kilkudziesięciu żołnierzy z terenu całego kraju, a do działań wykorzystane zostały także inne służby mundurowe.

Scenariusz przeprowadzonego szkolenia zakładał, że lokalna szkoła (m. Czernikowo) posiadająca klasy mundurowe została zaatakowana i podpalona przez niezidentyfikowaną grupę dywersyjną. Po dotarciu na miejsce żołnierze WOT nawiązali walkę z wycofującym się przeciwnikiem, a następnie po wyeliminowaniu zagrożeń oraz zabezpieczeniu miejsca terytorialsi przystąpili do udzielania uczniom szkoły pomocy przedmedycznej oraz ich ewakuacji. W ramach działania powiadomiono także inne służby mundurowe, które wspólnie z żołnierzami wzięli udział w akcji ratowania ludzkiego zdrowia i życia.

Autor. CS WOT
Reklama
Szkolenie było fantastyczne. W czasie kursu zyskaliśmy ogrom wiedzy i doświadczenia z zakresu ratownictwa pola walki. Dodatkowe elementy w postaci realizacji scenariusza zdarzenia masowego tzw. MASCAL pokazują nam jak trudna jest komunikacja w takich warunkach i jakie działania trzeba jeszcze udoskonalić.
uczestnik szkolenia z 5. Mazowieckiej Brygady OT.
Autor. CS WOT

Tylko w czerwcu tego roku Centrum Szkolenia WOT we współpracy z instruktorami Gwardii Narodowej Stanu Illinois zrealizowało dwie edycje kursu Combat Medic. W ramach każdego sześciodniowego szkolenia żołnierze poznawali tajniki ratownictwa pola walki oraz działania w ramach zdarzeń masowych tzw. MASCAL. Każdy kurs zakończony był praktyczną realizacją działania związanego z atakiem na szkołę, gdzie zapotrzebowanie na siły i środki było znacząco większe od posiadanych możliwości.

Kurs przeprowadzony został w sposób wzorowy. Generalnie uważam, że takich szkoleń powinno być coraz więcej, ponieważ każdy z nas może być kiedyś w takiej sytuacji. Nigdy nie wiemy, kiedy zdarzy się taka potrzeba i kiedy będziemy jej uczestnikami.
uczestniczka szkolenia z 9 Łódzkiej Brygady OT.

Kurs Combat Medic to jedno z kilku tegorocznych szkoleń realizowanych w ramach podpisanego w lipcu ubiegłego roku porozumienia o współpracy pomiędzy Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej, a jego amerykańskim odpowiednikiem 129. Regional Training Institute ze Springfield. Dotychczas (w latach 2022-2024) w ramach współpracy zrealizowanych zostało 18 edycji szkoleń, w których przeszkolono łącznie ponad tysiąc terytorialsów.

Czytaj też

materiał CSWOT

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama