Siły zbrojne

Stryker z armatą 30 mm w US Army. Za dwa lata w Polsce?

Fot. US Army
Fot. US Army

Armia amerykańska poinformowała o otrzymaniu pierwszego prototypu bojowego wozu piechoty Stryker uzbrojonego w armatę automatyczną kalibru 30 mm. Nowa wersja pojazdu będzie nosić oficjalną nazwę XM1296 Infantry Carrier Vehicle - Dragoon.

W ramach modernizacji pojazd otrzymał zdalnie sterowaną wieżyczkę Kongsberg MCT-30 mm Weapon System, nowe, w pełni zintegrowane stanowisko dowódcy pojazdu, unowocześnione elementy układu przeniesienia napędu, wprowadzono też pewne modyfikacje kadłuba.

O wzmocnienie uzbrojenia Strykera od kilkunastu miesięcy zabiegali używający ich żołnierze amerykańscy i ich dowódcy stacjonujący w Europie. Ich zdaniem dotychczasowe uzbrojenie tego pojazdu narażało ich na "nieakceptowalne ryzyko" w przypadku potencjalnego starcia.

Armia wystosowała tzw. Pilną Potrzebę Operacyjną w marcu 2015 r., zgodnie z którą w trybie przyspieszonym doprowadzono do integracji armaty automatycznej 30 mm z pojazdem. Dostawy Dragoonów rozpoczną się w maju 2018 r., ich pierwszym odbiorcą będzie 2. pułk kawalerii stacjonujący w Europie - ten sam, z którego pochodzić będą żołnierze biorący udział w przynajmniej pierwszej rotacji batalionowej grupy w Polsce, najprawdopodobniej będą oni również trzonem kolejnych tur.

Komentarze (3)

 1. AndrzejuNieDenerwuj

  Która z 30mm armat to będzie? M230 z Apache'a? Czyli taki bardziej granatnik na amunicję 30x113 ? Czy coś bardziej przeciwpancernego?

 2. Sceptyk

  Nasi "specjaliści" nazywają bojowym wozem piechoty to co Amerykanie słusznie nazywają transporterem.

  1. viper

   KTO to kołowy transporter opancerzony

 3. AronWielki

  Nasze chłopaki powinni wystosować pilną potrzebę zamontowania na KAŻDYM Rosomaku ppk Spike oraz wzmocnienie opancerzenia na maszynach wysuniętych na szpicę.

  1. vvv

   jaka szpice? rosomaki maja plywac i dopiero nowe odmiany wykonane z nowej stali, ze zmodernizowanym zawieszeniem, dodatkowymi plywakami maja odpornosc na poziomie 14,5mm dookola. jedynie boxer i centauro 2 ma front odporny na 30mm. nie kazdy rosomake bedzie mial ppk spike bo nie ma takiej potrzeby. kto nie sa do wali w pierwszej linii

  2. Maciek

   Od tego są Bwp a nie Kto. Przecież Rosomak jest ogromny i wysoki jak stodoła. Dlatego nowe Bwp są wymagane na teraz a nie za 10 lat. A rozpoznawcze Rosomaki były ostatnio na MSPO. Poszukaj sobie.