Reklama

Siły zbrojne

"Strażnicy" zwiększą bezpieczeństwo szlaków wodnych Nigerii

Zintegrowana służba ochrony strefy przybrzeżnej HIOSL w Nigerii otrzymała drugi okręt patrolowy Damen FCS 3307 Patrol „Guardian 2”. Okręt przekazano zaledwie 18 miesięcy po rozpoczęciu użytkowania pierwszej takiej jednostki.

„Guardian 2” przechodzi w tej chwili serię prób morskich w okolicy Singapuru, gdzie wybudowano tą jednostkę. Plany przewidują, że zostanie ona przebazowana do Port Harcourt w Nigerii jeszcze w grudniu br. Wtedy flota HIOSL będzie liczyć już pięć jednostek patrolowych. W jej skład wchodzi m.in. pierwszy okręt Damen FCS 3307 Patrol – „Guardian 1”, który zabezpiecza potrzeby przede wszystkim koncernu International Oil Companies.

To właśnie wnioski eksploatacyjne z wykorzystania tej jednostki leżały u podstaw zamówienia drugiego okrętu tego typu. Szczególną uwagę zwraca się na jego bardzo dobre właściwości morskie, osiągnięte m.in. poprzez zastosowanie unikatowego kształtu dziobu typu Damen Sea Axe. „Guardian 1” otrzymał w 2014 r. m.in. wyróżnienie „Najlepszej jednostki do działań przybrzeżnych” („Best Offshore Patrol Boat”), przydzielaną przez branżowe czasopismo „Work Boat World”.

Służbę HIOSL (Homeland Integrated Offshore Services Limited) powołano w Nigerii w 2006 r., wypełnia ona zadania na rzecz przybrzeżnego przemysłu wydobywczego gazu i ropy naftowej. Sztab organizacji mieści się w Lagos, odpowiada on za koordynowanie i realizowanie wsparcia logistycznego oraz wykonywanie misji związanych z szeroko pojętym bezpieczeństwem morskim. Ze względu na planowany rozwój, HIOSL zamierza kupić dalsze jednostki „Guardian 3” i „Guardian 4”.

Fot. Damen

Reklama

Komentarze (2)

  1. Kilo

    A w rzeke wplyna? Bo delta Nigru az sie prosi o takie jednostki. W sumie mogliby wymyslic jakies wlasne I zaczac je oferowac - dla nich koncepcja drakkara Wikingow (plytko zanurzony, dzielny na morzu) ma wiecej sensu niz jednostki typowo "offshore".

  2. leftfield

    Nigeria kupuje okręty patrolowe do ochrony interesów koncernu paliwowego, który nie jest nigeryjski i który przynosi symboliczne korzyści Nigerii... Daleka droga przed nami BTW- widzieliście w sieci filmik pokazujący trafienie pocisku TOW odpalanego z brzegu w kuter patrolowy? Takie jednostki to dobra ochrona przed złodziejami i przemytnikami, ale nie atakiem terrorystycznym.

Reklama