Reklama

Siły zbrojne

Stępka pod pierwszy holownik dla Marynarki Wojennej

Fot. Remontowa Shipbuilding
Fot. Remontowa Shipbuilding

W stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. w Gdańsku odbyło się uroczyste położenie stępki pod pierwszy z sześciu nowej generacji holowników, które mają być zbudowane dla Marynarki Wojennej.

W uroczystości zorganizowanej 23 stycznia 2018 r. w Gdańsku wzięli udział przedstawiciele Inspektoratu Marynarki Wojennej Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, Inspektoratu Uzbrojenia oraz 8. Flotylli Obrony Wybrzeża ze Świnoujścia. Obecność kadry 8 FOW nie była przypadkowa, ponieważ to właśnie dla tej jednostki ma być przeznaczona pierwsza jednostka zbudowana w ramach programu „Holownik”.

Położenie stępki jest symbolicznym momentem kończącym etap prefabrykacji wstępnej kadłuba i rozpoczynającym fazę montażu poszczególnych elementów jednostki pływającej w całość. Nowy okręt powstanie zgodnie z projektem B 860/1, po wygraniu przez stocznię Remontowa Shipbuilding przetargu na „Zabezpieczenie techniczne i prowadzenie działań ratowniczych na morzu pk. Holownik” i podpisaniu kontraktu 19 czerwca 2017 roku. Budowa ma się zakończyć w 2019 r., natomiast kolejne jednostki mają być wprowadzane w odstępach kilkumiesięcznych do 2020 r.

Zgodnie z informacją przekazaną przez 8.FOW, nowe holowniki „:będą przeznaczone m.in. do: zabezpieczenia bojowego oraz wsparcia logistycznego na morzu i w portach, wykonywania działań związanych z ewakuacją techniczną, wsparcia akcji ratowniczych, transportu osób i zaopatrzenia, neutralizacji zanieczyszczeń, podejmowania z wody materiałów niebezpiecznych”. Każda jednostka będzie miała uciąg ponad 35 ton oraz będzie mogła samodzielnie działać w trudnych warunkach hydrologicznych, na morzach niearktycznych, przez okres do 5 dób.

Fot. Remontowa Shipbuilding

Reklama

Komentarze (18)

 1. Marynarz

  I co one będą holowały ? Na każdy nasz złom będzie jeden ? Od dupy strony się zabierają w tym wojsku zawsze.

  1. dim

   Nazwij go okrętem ratowniczym, będzie czytelniej.

  2. -CB-

   No nie. To nie są okręty ratownicze, a jedynie będą mogły takie akcje wspomagać (dokładnie tak samo jak obecne holowniki). Od tego mamy duże okręty Piast i Lech oraz małe Zbyszko i Maćko, a nowy program \"ratownik\" ma być przecież prowadzony oddzielnie.

 2. arona

  Holowniki holownikami ale mam pytanie. Czy załogi tych jednostek będą miały uprawnienia do przeprowadzania operacji portowych ? Pytam bo nasza MW posiada przecież holowniki, a mimo to na przeholowanie jednego z OHP z portu do stoczni musiał być rozpisany przetarg !! Czy i dlaczego holowniki MW nie mogą przeprowadzać takich operacji ??

  1. -CB-

   To już zależy od przepisów wewnętrznych tego drugiego podmiotu. Np. Port Gdynia (tak jak praktycznie wszystkie porty na świecie) nie zezwala na działanie na jego terenie \"obcych\" holowników. Chodzi oczywiście o kasę ale także o bezpieczeństwo, bo w każdym porcie są inne uwarunkowania, które miejscowi znają. A na terenie Portu Wojennego holowniki MW jak najbardziej mogą sobie działać. Inna sprawa, że nasza marynarka wojenna praktycznie nie ma okrętów, które potrzebują asysty holowników przy wejściu czy wyjściu z portu. Nawet te OHP manewrują same. No chyba, że któryś jest niesprawny... Zdaje się, że jedynie \"Lubliny\" w Świnoujściu korzystają z holowników, ale też nie jestem pewny czy zawsze. Praca holowników ogranicza się do ciągania tarcz na poligon, wożenia wycieczek i generalnie wypełniania zadań motorówek dyspozycyjnych.

  2. Juxta

   Takie wielkie i liczne mamy te instalacje morskie na Baltyku ze nasze wilki morskie na pewno czegos tam gdzies nie znaja..

  3. -CB-

   Nie ma znaczenia czy znają czy nie znają. Takie są przepisy i koniec. Tak samo jak np. obowiązek wzięcia pilota itp. Jak się kończy \"zmieścisz się śmiało\" już widzieliśmy...

 3. Z

  Dobry choc i jeden holownik. Bedzie czym holowac te kadluby przyszlych niszczycieli i krazownikow ...

 4. edek

  Zamontować działka,wyrzutnie rakiet i bedzie korweta \"na miare naszych mozliwości\" :)

 5. Status-6

  Jeśli przyjdzie fala na 500 metrów to jednym cięciem po stoczniach i gazoporcie my mamy same zabawki zamiast broni . J tu coś jest na rzeczy Niemcy kleją się do Francji bo ta ma mocne wojsko.Traktat elizejski połączenie 2gospodarek złoto skupione. 2 pretkosci uni czyli takie zabezpieczenie Niemiec przez nodstrim 2 Niemcy z francja do odbudowy armi potrzebują dużo gazu Kupując go od Rosji że Putin nie ruszy ręki która go karmi Tak że już jesteśmy sprzedani http://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/rosyjskie-testy-torpedy-nuklearnej-wzbudzily-niepokoj-w-usa

  1. Georealista

   Jeżeli przyjdzie taka fala na Bałtyku- to z Obwodu Kaliningradzkiego nic nie zostanie, a i fala zostanie zwielokrotniona na końcu w Zatoce Ryskiej, zmiatając nie tylko Sankt Petersburg. Tak że gratuluję ślepego straszenia na poziomie małych przedszkolaków. Nie mówiąc o tym, że Nord Stream stanie się długim złomem bez wartości.

  2. JSM

   \" fala na 500 metrów\" Co ty wymyślasz, dziecko?

  3. Status-6

   Ty jakis chory jestes a niby dombas na ukrainie to dzieci lotnisko bombami termobarycznmi rozwalily myslisz ze na krulewca mu bedzie zalezec wiekszy sobie teren zpacyfikuje .poczytaj o kurdach jak ruski z usa ich bez mydla .

 6. PP

  Te ruskie trole nie potrafią nawet sklecić poprawnie po polsku zdania.

 7. Arktyka

  Moze by tak 1 szt na arktyke zrobic i tez zawalczyc o nasze miejsce w tym regionie jesli popuscimy to tak jagby oddac kawalek polski .Np jednostke badawczo -wojskowa ktura mogla by robic pruby na dnie morza z mozliwoscia przyjecia na poklad halikoptera.

  1. Przem

   Dla ciebie zbudujemy jednostkę uczącą języka polskiego.

 8. AndrzejM.

  Pytanie, czy ktoś pomyślał o wykorzystaniu pokładu holowników dla modułów zadaniowych, np. dla sonaru holowanego i autonomicznych dronów podwodnych, dla zadań ZOP, generalnie dla szeroko rozumianej wojny podwodnej? Choćby instalacja Głuptaka, użycie Toczków... nie mówiąc o bardziej zaawansowanych systemach, które przecież nie są takie znowu ciężkie. Albo o wyposażeniu choćby w ręczne Pioruny czy choćby pojedyńcze stanowisko Spike NLOS kierowane dronami? Bo poławianie torped to naprawdę za mało w tych sprawach...marnowanie sprzętu o nieograniczonej dzielności morskiej. Jak z dziećmi - nalepili etykietkę \"holownik\" i wszystko zaszufladkowane mentalnie i ograniczone... Zresztą i te elementarne ruchy modernizacji powinno się wykonać dla już używanych trałowców typu 206/207. Tymczasem czytam o naprawie w PMW kompletnie przestarzałych sonarów sowieckich z lat 80-tych [!] dla tych trałowców, czy o reanimacji głębinowych bomb grawitacyjnych [sic] - a Szwedzi i Finowie już zamówili nowe lekkie torpedy wielozadaniowe NLT - ledwie 340 kg...aż się prosi dla wszystkich tych jednostek PMW. Co zapewniłoby bezpieczeństwo podwodne na strategicznie ważnych trasach komunikacyjnych od Sundu, zamknęłoby Kaliningrad na dostawy morskie na czas wojny - zaś lotnictwo i NSMy i w przyszłości LRASMy [rzecz jasna z rozpoznaniem/naprowadzaniem sieciocentrycznym na 300-500 km] by wymiotły nawodne siły FR za Gotlandię.

  1. Świergot

   Do AndrzejM..zapewniam pana że okręt będzie miał również zdolności bojowe

  2. dżordż

   Tak. Będzie uzbrojony w silny taran, którym będzie rozpruwał kadłuby sowieckich atomowych okrętów podwodnych.

  3. Ziem

   Na pewno bedzie mial Wrobla 23 mm...

 9. max

  Stać nas na wykonanie małej łódki i nic więcej.

  1. Marek1

   max -NIEPRAWDA. Samoloty dla VIP- 2,5mld zł, holowniki 780 mln zł, węgiel, drogi, muzea, orkiestry, izby pamięci, dla MSWiA 400 mln zł, itd, itd. Łącznie biorąc tylko za ub. 2017r rozdysponowano bez sensu ok 4 MILIARDY PLN. Za tę kwotę można by w 3 lata zmienić sytuacje strategiczna na Bałtyku(3 fregaty rakietowe), albo w 12-18 m-cy zrobić z WP najbardziej nasyconą nowoczesnymi środkami ppanc(ppk, granatniki 1 i wielorazowe) armię Europy. To NIE w braku kasy problem polskiej beznadziejności zbrojeniowej tkwi.

 10. Marek1

  Kolejny \"pomysł\" jak można bezsensownie wydać i tak symboliczne kwoty przeznaczone dla MW, tak byleby w żaden sposób NIE wzmocnić jej już prawie nieistniejącego potencjału bojowego. CO będą holować te nowe holowniki ?? Przy obecnej ilości wymagających asysty w portach jednostek MW z powodzeniem radziły sobie stare holowniki serii H. Teraz czekamy na zbiornikowce, okręty logistyczne, szalandy, motorówki, itp. \"bojowe\" okręty dla PMH. Brawo MON - tragifarsy \"modernizacyjnej\" ciąg dalszy ...

 11. asert

  a co ze zdolnoscią plywalnosci? czy to jakze potrzebne i niesamowicie uzbrojone cudo bedzie plywalo tak jak wszystko w naszej armii lacznie z F-16?

 12. NAVY

  ..czy stare holowniki potrzebowały natychmiastowej wymiany ?

  1. -CB-

   Moim zdaniem nie, bo też nie mają obecnie praktycznie żadnej pracy. Wszystkie okręty stacjonujące na Oksywiu są w stanie manewrować w porcie samodzielnie.

 13. Ad_summam

  Te spawy to elegancko nie wyglądają.... I dobrze było by przed spawaniem osłonić element...

 14. wza

  Kto to spawał? Czy to jest typowy spaw w przemyśle stoczniowym? Może jakiś spawalnik by się wypowiedział, bo za taki spaw z budowy by \"spawacza\" wygonili.

  1. d./

   Faktycznie :) //// - masz z tym spawem zupeną rację, nie przeszedłby ani na egzaminie pierwszego stopnia uprawnień, w ZDZ we Wrzeszczu, AD 1982. Jest to jednak kompromitacja :)))

  2. man42

   Popieram przykro na to patrzec

  3. Mr M

   Spaw mig na stali nierdzewnej wykonany przez osobę spawającą w przeszłości ale odwykłą od tej sztuki, kierownik zakładu, może jakiś komandor. Palnik powinien popychać spaw około 70-60° i dużo wiekszy amp. Pozatym spaw w stali nierdzewnej czyści sie na błysk po ukończeniu spawania szczególnie do zięcia w gazecie. Mam nadziene że to tylko spaw kurtuazyjny, a resztę holownika pospawają lepsi spawacze.

 15. HWDPis

  Właśnie tyle pisowska władza jest w stanie zbudować... Ten ruch jest obserwowany za granicą z wielkim poruszeniem. Należy pamiętać że na pokładzie w ramach wyposażenia może być zainstalowany człowiek z procą lub kapiszonowcem do odstraszania mew. Dodatkowo na wszystkich nowych jednostkach proszę koniecznie w ramach wyposażenia zainstalować białe flagi żeby oszczędzić życie naszych dzielnych chłopców...

 16. d,

  Na Flotę Bałtycką padł blady strach, a w Bałtijsku popłoch !

 17. sekuda

  Epokowe wydarzenie. Świat wstrzymal oddech.

 18. Zejman

  No tak. Przy stanie naszej marynarki jak najbardziej potrzebne są nam holowniki i ratowniki - takie lawety w wydaniu morskim. Trzeba jakoś ten złom sholować do port, żeby nie zaśmiecał Bałtyku.

Reklama