Reklama

Siły zbrojne

Starcia w rejonie Górskiego Karabachu. Groźba eskalacji konfliktu

Fot. nkrmil.am
Fot. nkrmil.am

Armia azerbejdżańska poinformowała w poniedziałek o śmierci trzech swoich żołnierzy trzeciego dnia walk z siłami armeńskimi w rejonie Górskiego Karabachu, spornej ormiańskiej enklawy w Azerbejdżanie. Obie strony obwiniają się o eskalację. 

Resort obrony Azerbejdżanu oświadczył, że wojskowi zginęli w wyniku "ostrzału z moździerzy i granatników prowadzonego z pozycji okupowanych przez armeńską armię".

"Jeśli armeńskie prowokacje będą kontynuowane, rozpoczniemy operację wzdłuż całej linii frontu i będziemy wykorzystywać całą naszą broń" - powiedział dziennikarzom rzecznik ministerstwa Wagif Dargahly.

Z kolei resort obrony Górskiego Karabachu, wspierany przez Erywań, podał, że siły Baku "nasiliły w poniedziałek rano bombardowania pozycji armii karabaskiej, wykorzystując haubice 152 mm, wyrzutnie rakiet i czołgi". Armeńskie ministerstwo obrony podało natomiast, że siły Armenii "poczyniły pewne postępy i zajęły nowe pozycje".

Informacje te zdementowało Baku, które twierdzi z kolei, że od soboty kontroluje wiele strategicznych wzgórz Górskiego Karabachu.

Rosja i kraje zachodnie apelowały w ostatnich dniach do Azerbejdżanu i Armenii o wstrzymanie wrogich działań. Poważne zaniepokojenie wyraziło polskie MSZ.

W niedzielę Azerbejdżan powiadomił o "jednostronnym rozejmie". Władze w Baku zastrzegły, że "będą odpowiadać na prowokacje".

Konflikt zbrojny o Górski Karabach wybuchł w 1988 roku, u schyłku ZSRR. Starcia przerodziły się w wojnę między już niepodległymi Armenią a Azerbejdżanem. Wojna pochłonęła 30 tys. ofiar śmiertelnych, były setki tysięcy uchodźców. W 1994 roku podpisano zawieszenie broni. Nieuznawana przez świat, związana z Armenią enklawa formalnie wciąż pozostaje częścią Azerbejdżanu.

Azerbejdżan często grozi przejęciem kontroli nad Górskim Karabachem siłą i inwestuje znaczne środki w umacnianie swej armii. Z kolei Armenia, sprzymierzona z Rosją, ostrzega, że nie pozostanie bierna, jeśli Górski Karabach zostanie zaatakowany.

PAP - mini

 

Reklama

Komentarze (4)

 1. Afgan

  To taka sama wojna zastępcza Rosji i Turcji jak Iranu i Arabii Saudyjskiej w Jemenie.

 2. heh

  Nie udalo sie w Syrii, na Ukrainie, czas odpalic kolejna wojne proxy w Azerbejdzanie.

  1. kol

   Rosja ma rację popierając Ormian w tym konflikcie. Im to terytorium się należy!!!

 3. J

  "Nieuznawana przez świat, związana z Armenią enklawa formalnie wciąż pozostaje częścią Azerbejdżanu" Formalnie jest to część Armenii, którą kiedyś zamieszkiwali Azerowie.

  1. starosta2001

   Azerowie stanowili 30% ludności samego górnego krabachu. Natomiast Ormianie zajęli 14% terytorium Azerbejdżanu gdzie Azerowie stanowili zdecydowaną większość. Z tego będzie wielka zadyma. Może w to się wmieszać IRAN. Ciekawe kogo stronę weźmie Gruzja. Armenii ta wojna grozi unicestwieniem państwa i narodu. Azerbejdżanowi również.

 4. Opiekacz

  Tu będzie dym. Obie strony wyczuwają koniunkturę polityczną i wiedzą, że dzisiaj można dużo ugrać.

Reklama