Reklama

Siły zbrojne

Spotkanie ministrów obrony Polski i Słowacji w kontekście współpracy szkoleniowej

  • Minister obrony Słowacji (po lewej) i szef MON-u Tomasz Siemoniak podczas wizyty delegacji Słowacji w Warszawie - fot. chor. Artur Zakrzewski (DPI MON)
    Minister obrony Słowacji (po lewej) i szef MON-u Tomasz Siemoniak podczas wizyty delegacji Słowacji w Warszawie - fot. chor. Artur Zakrzewski (DPI MON)

20 września br. delegacja Słowacji z ministrem obrony Martinem Glváčem na czele, złożyła wizytę w Warszawie, gdzie przyjął ją szef MON-u Tomasz Siemoniak. Strony rozmawiały o współpracy wojskowej i przemysłowej. Czy może ona nabrać rozpędu?Ze słów ministra Siemoniaka wynika, stosunki bilateralne są dobre i stabilne: To spotkanie jest potwierdzeniem bliskiej współpracy i nadzieją na dalsze dobre relacje między resortami obrony Polski i Słowacji.

Ministrowie omawiali przede wszystkim tematykę wspólnie realizowanych przedsięwzięć w Europie i na świecie, projektów Grupy Wyszehradzkiej w ramach WPBiO UE, misjach w Kosowie i Afganistanie oraz w przyszłorocznych ćwiczeniach Steadfast Jazz.

Rozmowy objęły również kwestię kooperacji przemysłów zbrojeniowych.

Strona Polska zaprezentowała też naszą bazę szkoleniową, także dla szkolenia pilotów, jak lakonicznie stwierdza depesza na stronie oficjalnej polskiego MON-u.

W tym kontekście warto wspomnieć, iż pod koniec sierpnia wiceminister obrony narodowej Waldemar Skrzypczak powiedział, że w końcu obecnego, lub w przyszłym roku wystartuje przetarg na samoloty szkolenia zaawansowanego. Jest raczej przesądzone, że kupimy nowe lekkie odrzutowce, wyłącznie treningowe (...) Następnie sekretarz stanu Czesław Mroczek zapowiedział, że zmiany w szkoleniu, jego modernizacja w polskim wojsku są niezbędne.

Trzeba postawić w tym miejscu pytanie : czy istnieją perspektywy na współpracę polsko - słowacką w dziedzinie szkolenia?

(MMT)

 

 
Reklama

Komentarze

    Reklama