Siły zbrojne

Śmigłowce Ka-52 trafią do Syrii. Celem ochrona bazy

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Rosyjska agencja prasowa TASS podała, że siły rosyjskiego kontyngentu wojskowego w Syrii wzmocnią śmigłowce szturmowe Ka-52 (kod NATO Hokum-B). 

Według informacji rosyjskiej agencji prasowej ITAR-TASS, rosyjski kontyngent wojskowy prowadzący operację w Syrii zostanie wzmocniony śmigłowcami szturmowymi Ka-52 (kod NATO Hokum-B). Helikoptery będą wykorzystywane do ochrony bazy wojsk rosyjskich w Hmeimim, a także podczas misji CSAR (poszukiwawczo-ratowniczych na terenie nieprzyjaciela).

Eksperci zwracają uwagę, że będzie to okazja do przetestowania systemów elektronicznych maszyny w realiach prawdziwego konfliktu zbrojnego. Szczególna uwaga ma zostać poświęcona działaniu systemu walki radioelektronicznej KRET Witebsk EW. Producent informuje, że system ten zdolny jest wykrywać potencjalne zagrożenia dla jego nosiciela w promieniu "kilkuset" kilometrów, wskazuje przy tym źródło opromieniowania (identyfikując je i przyporządkowując do odpowiedniej kategorii zagrożenia), ostrzega też przed odpaleniem przenośnych pocisków ziemia-powietrze, zakłócając ich systemy naprowadzania.

W czasie demonstracji działania systemu, przeprowadzonej w 2015 r. w bazie lotniczej w Achtubińsku, system Witebsk zainstalowano na śmigłowcu Mi-8. Wystrzelono w jego kierunku ok. 20 pocisków przeciwlotniczych Igła - każdy z nich w pewnej odległości od śmigłowca gwałtownie zmienił trajektorię lotu i eksplodował w bezpiecznej odległości od niego.

Producent systemu zapewnia, że jest on skuteczny wobec pocisków naprowadzanych termicznie, radarowo lub dysponujących mieszanym systemem naprowadzania.

System Witebsk może być wykorzystany jako rodzaj centrali wczesnego ostrzegania, roztaczając "parasol ochronny" nad chronionymi obiektami.

Śmigłowce Kamow Ka-52 to nowoczesne maszyny szturmowe, mogące pełnić także rolę śmigłowców dowodzenia i organizowania pola walki. Na uzbrojenie armii Federacji Rosyjskiej weszły w ograniczonej liczbie w 2008 r., natomiast ich oficjalne wprowadzenie do służby miało miejsce trzy lata później. Obecnie armia rosyjska dysponuje ok. 80 śmigłowcami tego typu, oficjalne plany mówią o przyjęciu do służby 140 maszyn tego rodzaju.

Czytaj też: Egipskie Mistrale zostaną wyposażone w rosyjskie śmigłowce Kamow Ka-52K.

Komentarze (14)

 1. Pavelsky

  Ka-52 to Śmigłowiec szturmowy organizowania pola walki! Ka-50 i cała gama Mi-24/28 w większej ilości ma z nim współdziałać. Stąd liczba Ka-52 w armii FR w założeniu nie będzie większa niż innych maszyn szturmowych. I tyle.

 2. Supernauczyciel

  Pytanie retoryczne. Czy amerykańscy specjalsi są w Syrii tylko po to, żeby prowadzić działania przeciw ISIS, czy też po to aby prowadzić wywiad elektroniczny?

 3. 45

  O co będziecie się z Ruskimi bili?Zapytajcie kolegów ilu z nich jest gotowa oddać,swe młode życie za ojczyznę.Wg mnie Syria dla Rosjan to poligon i oferta dla klientów.Mamy to i to cena do uzgodnienia.W końcu są uznawani za drugiego eksportera uzbrojenia.

 4. jacek

  Czyli, że nasze Poprady będą bezużyteczne a takie były śliczne jaka szkoda...

  1. Piotr34

   Te Rusek,nie udawaj Polaka dobra?A co do uzytecznosci to sie zobaczy-poprzednia genracja w Gruzji sie niezle sprawdzila.

 5. panzerfaust39

  Tylko czekać jak (opozycja syryjska) nagle zacznie walić ze stingerów niewiadomego pochodzenia :-)

  1. Alexis

   Na razie nie umie ta opozycja nawet drasnąć Mi-24, a to już leci czwarty miesiąc rosyjskiej interwencji. Widocznie te ich "stingery" coś są wadliwe, albo Rosjanie też mają na swoich starych Mi-24 jakieś zakłócające zabawki :)

 6. M.

  A Mi-28N to chyba już brał udział w walce? Widziałem jakiś film w związku z zeszłoroczną iracką ofensywą na ISIS - Havoc wisiał sobie w powietrzu nad rejonem walk :)

 7. Jacky

  a mial byc blitzkrig.

  1. Dżaki

   nie miało być blitzkrig'u

 8. Alexis

  Rosjanie w Syrii po za zwalczaniem terroryzmu, testują też różne bronie i dziwne że dopiero teraz Ka-52 trafia na pole walki, to było pewne. Widać że ten śmigłowiec wyprzedza swoją epokę i jest kandydatem na króla pola walki.

  1. Davien

   Tak wyprzedza epokę,że Rosjanie sami go odrzucili w programie nowego śmigłowca szturmowego dla Armii. Wygrał Mi-28N. Kamow przegrał nawet z T129 w Turcji.

 9. maniuś

  Czyli ROSYJSKIE wojska dalej będą testować swoje uzbrojenie . Co się tyczy trolli zachodu - to jak widać wyprane mają mózgi ? Bo dziś nawet w NATO - było widać jak się wypowiadał i DUDA i STONTELBERG , na temat modyfikacji uzbrojenia ROSJI ? Że są zatroskani !

  1. Plush

   Nie gadaj! Tu piszą że ruskie mają złom? Czyżby Propaganda? A tak swoją drogą to długo będą nas mamić tymi bazami i stałą obecnością? Wiara w narodzie silna! I dobrze bo tylko to nam pozostało.

 10. 45p34

  Jak zestrzelili F-117 w Jugosławii to dowód jest owiewka kabiny pilota w muzeum lotnictwa Jak zestrzela kamowa to dowód też będzie filmik wraku.

 11. edi

  Za chwilę usłyszymy o zestrzeleniu tego cudaka.

  1. chorąży

   Szanowny "edi" Ja też jestem ciekawy, jak się sprawdzą na realnym pol,u walki. Dotychczas latały ma mi-24 i ich klony. Teraz "nocnego łowcę" wyślą. Ciekawe czy podobnie jak w Czeczenii zaplanują wspólne z mi24 działanie. Tam mi24 nie nadążał za Kamowem, gdyz ten był "zbyt dynamiczny". Od jakiegoś czasu mi28 walczą w Iraku. Może by się pokusić o artykuł na ten temat ?? Jak "one" sobie radzą, jak skuteczne są ich systemy rozpoznawczo - celownicze, opancerzenie itd ?!

 12. edi

  S-24 też miały wyłączać elektronikę na amerykańskim krążowniku a Turcy pokazali że można ot tak go zestrzelić. Rosjanie z IGŁY zawsze robią widły a każdy średnio zorientowany w militariach wie że ELEKTRONICZNIE Rosja odstaje od czołowych państw NATO z USA na czele.

  1. antyoszołom

   Su-24 został zestrzelony pociskiem na podczerwień, wystrzelonym z odległości niewiele ponad 2 km, co nie dawało czasu na obronę, z tyłu, z zaskoczenia. Chętnie się dowiem jak F-35 w takim przypadku by się obronił.

  2. Opiekacz

   Nie wiem czy zauważyłeś kolego, ale zestrzelenie Su-24 spowodowało to, że do Syrii błyskawicznie trafiło mnóstwo rosyjskiego OPL. Od tego momentu Turcy totalnie stracili inicjatywę w regionie i nie za bardzo chyba wiedzą co mają robić. Poza tym, czym tu się podniecać, że myśliwiec zestrzelił bombowiec?

  3. vvv

   pytanie jakie to byly igly, a zakłócenie igly nie jest az tak trudne

 13. Sergey z Rosji

  92 kawałki Ka-52 grudnia 2015 roku

 14. Opiekacz

  Wygląda to wspaniale i na prawdę nie chciałbym by nad moją głową pojawiło się takie bydle.