Reklama

Siły zbrojne

Efekt Putina. Niemiecki pancerz zdobywa Europę [KOMENTARZ]

Wersja litewskiego Boxera | Fot. kam.lt
Wersja litewskiego Boxera | Fot. kam.lt

Słowenia planuje pozyskać nieokreśloną liczbę kołowych transporterów opancerzonych 8x8 Boxer. Mają być podstawowym uzbrojeniem tworzonej batalionowej grupy bojowej. To już kolejny przykład zakupu niemieckiego sprzętu pancernego przez państwo NATO po rosyjskiej aneksji Krymu. Berlin korzysta na zwiększonych budżetach obronnych, ale też na kształcie instrumentów powstających w ramach UE.

Ministerstwo Obrony Słowenii poinformowało w komunikacie prasowym z 2 lutego, że jeszcze w tym roku planuje podpisać umowę na zakup kołowych transporterów opancerzonych 8x8 Boxer. Zgodnie z komunikatem w zakupie ma pomóc międzynarodowa organizacja zarządzania programami OCCAR, zaś już teraz ministerstwo zapewniło środki na zakup kołowych transporterów opancerzonych na lata 2018-2019.

Kołowe transportery opancerzone Boxer mają stać się podstawowym elementem dla nowo formowanej centralnej batalionowej grupy bojowej. Będą stanowiły element wsparcia dla czołgów i zastąpią używane obecnie do tej roli gąsiennicowe transportery M-80. Obecnie słoweńska armia posiada 54 sztuki tych bwp.

Boxer to transporter opancerzony w układzie 8x8 produkowany przez konsorcjum ARTEC GmbH, w skład którego weszły spółki Krauss-Maffei Wegmann oraz Rheinmetall. Maszyna została skonstruowana w układzie modułowym, pozwalającym na jej dostosowywanie do wymagań użytkowników oraz w celu ułatwienia potencjalnych modernizacji. Transportery z rodziny BOXER obejmują wersje odpowiadające roli bojowych wozów piechoty, transporterów opancerzonych, opancerzonych ambulansów, pojazdów saperskich, pojazdów dowodzenia itd. 

Czytaj też: 400. Boxer dostarczony. Nowe kontrakty

Program Boxer to efekt współpracy Niemiec i Holandii zarządzany przez organizację OCCAR. Obecnie kołowe transportery opancerzone Boxer znajdują się na uzbrojeniu sił zbrojnych tych dwóch państw, dodatkowo pierwsze pojazdy zostały dostarczone Litwie. Mają za sobą również test bojowy w Afganistanie.

Decyzja Słowenii może oznaczać kolejny sukces niemieckiego przemysłu zbrojeniowego, jaki miał miejsce po aneksji Krymu. Pierwotnie na zakup Boxerów zdecydowały się Bundeswehra (272 wozy) i Holandia (około 200 transporterów). Jeszcze w 2015 roku Niemcy kupili dodatkowych 131 maszyn w zmodernizowanej wersji, aby zwiększyć ukompletowanie swoich jednostek piechoty zmotorzyzowanej.

W 2016 roku Litwini podpisali natomiast kontrakt na dalszych 88 Boxerów. Większość z nich zostanie dostarczonych w wersji bojowego wozu piechoty, z izraelskimi wieżami z armatami 30 mm i wyrzutniami ppk Spike. Litewskie wozy nazwane "Wilk" będą silniej uzbrojone, niż maszyny używane w Niemczech czy Holandii. Do grona użytkowników Boxerów obecnie dołączy Słowenia. Pojazdy te prawdopodobnie zostaną uzbrojone w armaty automatyczne, gdyż mają zastąpić klasyczne bojowe wozy piechoty. Boxery uczestniczą też w brytyjskim przetargu na nowe transportery, a wśród kooperantów firm niemieckich może znaleźć się m.in. BAE Systems. 

Niemiecki przemysł pancerny po rosyjskiej aneksji Krymu otrzymał też zamówienie na przywrócenie do służby i modernizację łącznie 104 czołgów Leopard 2, które mają uzupełnić wyposażenie Bundeswehry. Na modernizację Leopardów zdecydowały się też Szwecja i Dania, przy czym w obu państwach liczbę czołgów zwiększono w stosunku do wcześniejszych planów.

Pojazdy tego typu są też oferowane w ramach programu Europejskiej Agencji Obrony, obejmującgo odkup i następnie modernizację nadwyżkowych Leopardów pomiędzy państwami UE. Program ten ma obejmować jednak jedynie czołgi modernizowane do wersji 2A7, której głównym wykonawcą jest niemiecki koncern KMW. Nie przewiduje się, aby Leopardy z "puli" mogły być modernizowane do innych wersji, na przykład 2PL (powstająca we współpracy polskiego przemysłu i Rheinmetall). Również w komunikacie słowackiego resortu obrony, dotyczącym zakupu Boxerów, wspomina się o europejskiej współpracy w ramach PESCO.

Widać wyraźnie, że niemiecki przemysł jest jednym z beneficjentów wydatków obronnych zwiększanych w Europie w następstwie rosyjskiej aneksji Krymu. Z kolei inicjatywy UE (choćby ta dotycząca Leopardów) kształtowane w dużej mierze są w taki sposób, aby wesprzeć właśnie przemysł wiodących państw. Można więc mówić o "efekcie Putina", na którym korzysta zbrojeniówka z Republiki Federalnej.

Rafał Surdacki, Jakub Palowski

Reklama

Komentarze (20)

 1. Terrierred

  A niech kupują. Gratuluję bo to wzmacnia naszych sojuszników My natomiast mamy Rosomaka i jestem z tego faktu zadowolony. Obecnie 3mam kciuki za Borsuka. Pozdrawiam szlachtę wiecznie narzekająca

 2. Pozdrawiam fanów pedagogiki wstydu

  Wszystkim wytwórcom fake newsów, przypominam, że użytkownikiem naszych Rosomaków są Zjednoczone Emiraty Arabskie (40 szt.) . Nie wiem jak potoczyły się losy projektu Scipio, ale obejmował on 30 szt. dla Słowacji. To ilustruje poziom wypowiedzi forumowiczów na temat jakoby beznadziejności polskich produktów i ich małych szans eksportowych Rosomaka. A może nasi decydenci maja filozofie \"Polska first\" a nie wyprzedawanie wszystkiego na potęgę i pozbawianie Wojska Polskiego możliwości nabycia wartościowego polskiego sprzętu? Tak, tak wiem.Najlepszy na świecie jest tylko rosyjski sprzęt, potem długo długo nic a potem amerykański. Polacy przecież produkują same buble.A ile jest innych dobrej jakości produktów rosyjskich na świecie? Takich które mogą konkurować choćby z produktami polskimi? Przykład? Proszę bardzo: nasz przemysł stoczniowy jest właściwie bezkonkurencyjny w produkcji jachtów pełnomorskich. I zarabiamy na tym NAPRAWDĘ grube miliony.Cały świat kupuje te jachty w Polsce.Wiedzieliście o tym? I to jest tylko jeden z przykładów jak mało wiemy o własnym kraju.

  1. PolExit

   Brawo, PiS w ciągu dwóch lat odbudował przemysł stoczniowy.

  2. vic

   Gdzie? W Radomiu?

 3. DSA

  artykuł z bardzo dziwna tezą - rozumiem gdyby chodziło o zbrojenia w ogóle ale \"niemiecki pancerz zdobywa Europę\"? Autorzy wspominają o Dani w kontekście modernizacji Leopardów ale dziwnym trafem \"zapomnieli\" dodać że zamawia 309 szt Piranha V.

 4. yaro

  Jeśli niemiecki pancerz ma być taki jak w Leopard 2A4 które od czoła są niszczone w Syrii przez stare radzieckie zestawy Fagot (zniszczenia potwierdzone przez armię turecką a leopardy nazwano \"bombami na gąsienicach\") projektowane jeszcze w latach 70 ubiegłego wieku to trzeba się zastanowić czym jest niemiecki pancerz i czy to przypadkiem nie jest wielki PR a potem długo długo nic.

  1. Boczek

   Co to znaczy w tym przypadku zniszczony. Można konkretniej?

  2. Kazz45

   Jak by co to leopard 2a4 ma prawie 30 lat..

  3. yaro

   Fagot został zaprojektowany i wprowadzony na uzbrojenie przed Leopard 2A4 ....

 5. Stirlitz

  Rosja sama się rozpadnie jak ZSRR, bo jest molochem na glinianych nogach. Podstawą gospodarki tego kraju jest grabież terenów innych państw i grabieżcza gospodarka taki system państwa nie wytrzyma długo a wtedy byle Słowenia będzie wstanie dać im łupnia.

 6. errgrgrgervervb

  co się dziwić, kto z NATO poza Germany USA i GB produkuje własne tanki na poziomie ? tyle ze challengery są specyficzne a abramsy drogie, więc zostaje Leopard.

  1. Pln

   Francja

 7. boxer

  bo od 2003 jak kupili licencje to 15 lat wierze opracowywuja i amunicje i co roku blaszke przykleja i mowia nato sf. ,600 zmian w rosomaku a niemcy zrobili jedna czyli modulowosc. Szkoda pisac lata przespane nie obserwuja rynku boxer 9 lat juz jest produkowany a ci dalej spia i mysla ze swiat sie zartrzemal na tej blaszcze.

 8. Ukit

  Gdyby UE zależało na integracji uzbrojenia państw członkowskich to powołałaby europejski koncern a la Airbus który wyprodukowałby nowy czołg czwartej generacji który zastąpiłby u niemców Leo u francuzów leclerca i u nas T 72, wtedy wszystkie państwa UE mogłyby go wyprodukować u siebie i dowolnie modyfikować wg swoich potrzeb.

 9. iryda

  Niemcy rozmontowując Jugosławię zbierają plony.Bardzo mądre posunięcia po rozpadzie Związku Radzieckim.

 10. pl 68 !

  Co za belkot , Co ma wspolnego powrot Krymu do macierzy i kbwp Slowenii ?

  1. xawer

   A to, że Rosja ma gdzieś podpisane przez siebie traktaty międzynarodowe(Memorandum Budapesztańskie) i rezerwuje sobie prawo do \"obrony\" poprzez agresję i aneksję na dowolny kraj:-) Rozbijanie ładu światowego przez Rosję powoduje zdziczenie polityki i zniszczenie bezpieczeństwa. Każdy kraj jest zagrożony!

 11. Xyz

  Mnie zastanawia czy np MON lub PGZ lobbują chociażby w krajach Afryki, Ameryki Płn czy Azji żeby sprzedać swój sprzęt. Jeśli nie sprzedaje się w Europie to może warto szukać gdzie indziej i zacząć od małych kroków. Chyba, że się mylę i podobne negocjacje trwają.

  1. Harry 2

   A co chcesz sprzedawać jak wszystko niemalże na licencji i drogie dla wskazanych przez ciebie? Trochę działek 2x23mm, Beryli i tyle.

 12. zxxc

  Paradoks krajów liczących na ochronę USA (Litwa, Łotwa, Estonia, Słowenia, Czechy) polega na tym że kupują broń u Niemców stawiających na relacje z Rosją. Kupując rosyjski gaz wspierają natomiast rozwój sił ofensywnych Rosji.

  1. dim

   Wskazani przez Ciebie nabywcy wierzą (i to jak najwyraźniej), że Rosja do syta naje się Ukrainą. Jasne, że tak być nie musi. Niemniej wierzą też, że wpływy Niemiec obronią ich lepiej, niż amerykańskie obietnice. I tu byłbym nawet z nimi zgodny. Natomiast my nie mamy na co liczyć i powinniśmy naprawde, ale to naprawdę poważniej potraktować wszystko, co zawadza w realizacji obronności. Wszystko i wszystkich zawadzających, a już znzny i \"sprawdzony w działaniu\" zespół biurokratów \"analizowych\" - to po pierwsze.

 13. dlaczego

  Czy KTO Rosomak także startował w przetargu ? czy w ogóle takiego przetargu nie było ? Dlaczego Litwa nie kupiła Rosomaków?

  1. Kozi

   Bo wszystkie produkty PGZ mają słaby stosunek cena\\jakość

  2. dimitris

   Do pytań dopisz ile lat trwa \"dodawanie\" bezzałogowej wierzy ? \"dodawanie\" ppk ? \"dodawanie\" systemu zarządzania walką ? Z tak niepoważnym dostawcą (i co kogo obchodzi, że to nie jedna firma jest winna ?) nikt normalny (w kategoriach branży obronności) w ogóle nie powinien rozmawiać inaczej, niż czysto grzecznościowo. Obcy postrzegają nas jako całość i [...] obchodzi ich, kto u nas wewnątrz jest winien tej totalnej niemocy o skutkach głębokiego sabotażu.

 14. Zbys

  Ostatnio (z powodu zmasowanej nagonki) miewam taka mysl - a czemu nie bylo takiego wrzasku w 1991 kiedy Ukraina zaanektowala CALA Ukraine ??!! Wciskana teoria, ze caly Swiat kocha Ukraine a nie kocha Rosji jest jakims czystym kitem nie trzymajacym sie zadnej kupy !

  1. Boczek

   Czy to była na pewno myśl? ### Ukraina nie nie zaanektowała. Ukraina jest członkiem założycielem ONZ!

 15. Podbipieta

  500 transporterow a Polska tylko 900 Roskow Ale potega

 16. Roman

  A czyj przemysł jak nie wiodących państw ma być wsparty, inne posiadają tak rozwiniętą technologię wojskową? Polska ma jakieś czołgi do sprzedania? A, zapomniałem o PL-01.

  1. aloalo

   a czemu porównujesz czołgi do niemieckich kto? Celowo, czy nie masz pojęcia? Jeżeli już to nasz przemysł może zaoferować rosomaki ale nie mamy wieży, bo tylko izraelskie hitfisty, które są dosyć drogie przez co przegrywamy.

  2. Polak

   Dlatego trzeba z UE wyjść i chronić polski rynek, do czasu aż zaczniemy być konkurencyjni.

  3. gru

   A jest w Polsce jakis przemysl?

 17. trhththtrwt

  Mam pomysła ! żeby rosomaki miały wreszcie ppk- trzeba przenieść wyrzutnie malutka z bwp-1 i już !

  1. Rafal

   Lepiej tak nie wow bo jeszcze MON to zrobi :)

  2. Lol

   Żebyś się nie zdziwił.

 18. bęcki

  patrząc na kolor wozu na zdjęciu to chyba \"składak\" z dwóch :-D

  1. Viper

   Boxer ma modułową konstrukcję i tylną część można zdemontować jak kontener z ciężarówki po czym zamontować inny

  2. pipi

   tak, na tym polega modułowość

  3. Kane65

   To podstawowa cecha tego pojazdu. Część bazowa i wymienne moduły.

 19. redneck

  a co ze słoweńskimi Patriami?

 20. Kowalskiadam154

  Jesteśmy wstającym z kolan mocarstwem i liderem międzymorza ba nawet drugim po Ameryce najważniejszym krajem NATO a nikt nie chce kupować rosomaków czy grotów

Reklama