Reklama

Siły zbrojne

Słowacy kupują amunicję artyleryjską

Słowacja AHS Zuzana 2 155 mm
Autor. Słowackie Ministerstwo Obrony

Słowackie ministerstwo obrony podpisało kontrakt o wartości ponad 122 mln euro z firmą ZVS Holding na dostawy amunicji artyleryjskiej kal. 155 mm przeznaczonej do używanych przez tamtejszą armię systemów artyleryjskich Zuzana/Zuzana 2.

Reklama

Zamówienie to ma zapewne pozwolić na uzupełnienie zapasów słowackiej armii po zakończeniu przez Bratysławę pomocy wojskowej dla Ukrainy. Umowa podpisana w lokalnym przedsiębiorstwie ZVS Holding (będący częścią Czechoslovak Group) ma pozwolić (oprócz utrzymania wysokiego jak na nie tempa prac) na jego rozwój, który ma zostać przyspieszony dzięki zapowiadanym kolejnym inwestycją o wartości kilkudziesięciu milionom euro. Obecnie jest ono odpowiedzialne za dostawy amunicji artyleryjskiej do wielu krajów europejskich. Nie została określona liczba zamówionej amunicji ani jej rodzaj. Firma posiada w swoim portfolio 7 typów artyleryjskich środków bojowych kal. 155 mm w tym te wyposażone w gazogenerator (co pozwala na zwiększenie zasięgu rażenia celów).

Reklama
Autor. MSM Group
Reklama

Zuzana 2 to zmodernizowana wersja słowackiej kołowej armatohaubicy samobieżnej Zuzana (która z kolei stanowi modernizację czechosłowackiego systemu DANA vz. 77) zaprojektowana i produkowana przez słowacką spółkę KONŠTRUKTA-DEFENCE. W porównaniu do poprzedniej wersji Zuzana 2 posiada nową lufę o długości 52 kalibrów (wcześniej 45 kalibrów), co pozwoliło zwiększyło donośność do 41 km. Została też wyposażona w nową opancerzoną kabinę o mniejszej kubaturze. Załogę stanowi 4 żołnierzy. Wieża dysponuje pełnym obrotem w zakresie 360 stopni, chociaż nie jest zalecane strzelanie spoza zakresu po 30 stopni na lewo/prawo od linii wzdłużnej pojazdu ze względu na stabilność platformy po wystrzale.

Czytaj też

Najczęściej jednak ostrzał prowadzony jest przy ustawieniu lufy na godzinie 12. Haubica posiada automat ładowania, a także możliwość prowadzenia ognia w trybie MRSI (Multi Round Simultaneous Impact), czyli zaplanowania ostrzału tak, by kilka pocisków uderzyło w cel w tym samym momencie. Jednostkę napędową stanowi silnik Tatra T3D-928-70 325 o mocy 436 KM, pozwalający rozpędzić pojazd do 90 km/h przy zasięgu operacyjnym na poziomie 600 km.

Czytaj też

Zuzana 2.
Autor. KONŠTRUKTA DEFENCE
Reklama

Komentarze

    Reklama