Siły zbrojne

Słowacja: pierwsze Zuzany 2 dostarczone

Fot. MO Słowacji
Fot. MO Słowacji

Jak poinformowało Ministerstwo Obrony Republiki Słowackiej, oficjalnie odebrano pierwszą partię kołowych armatohaubic samobieżnych Zuzana 2. Systemy tego typu zostały zakupione dwa lata temu w celu zastąpienia obecnie używanej starszej ich generacji o nazwie Zuzana.

Przekazanie nowych, lufowych systemów artyleryjskich dla słowackich wojsk lądowych miało miejsce w czasie specjalnej uroczystości na terenie koszar 11. Batalionu Zmechanizowanego w Martinie. Łącznie słowaccy artylerzyści otrzymali 8 egzemplarzy Zuzan 2 w czasie ceremonii z udziałem ministra obrony Jaroslava Nada. Mają one stanowić część zintegrowanego systemu artyleryjskiego słowackiej armii. Według obecnych zapowiedzi kolejnych 8 egzemplarzy trafi do służby do końca tego roku, a ostatnie 9 w przyszłym.

W kwietniu 2018 roku słowackie siły zbrojne podpisały umowę ze słowacką spółką KONŠTRUKTA-DEFENCE (wchodzącą w skład Grupy DMD) na dostawy 25 egzemplarzy kołowych armatohaubic samobieżnych Zuzana 2 kalibru 155 mm. Dostawy mają zostać zrealizowane w latach 2018-2021, a wszystkie systemy mają być fabrycznie nowe. Łączna wartość tego kontraktu wynosi ok. 175 mln euro, z czego 151,7 mln euro zostanie przeznaczonych na sam zakup wraz z pakietem szkoleniowym i wsparcia, z 19,32 mln euro na zakup amunicji kal. 155 mm.

image
Reklama

Zuzana 2 to zmodernizowana wersja słowackiej kołowej armatohaubicy samobieżnej Zuzana (która z kolei stanowi modernizację czechosłowackiego systemu DANA vz. 77) zaprojektowana i produkowana przez słowacką spółkę KONŠTRUKTA-DEFENCE. W porównaniu do poprzedniej wersji Zuzana 2 została uzbrojona w nową, dłuższą lufę o długości 52 kalibrów (wcześniej 45 kalibrów) i wyposażona w nową opancerzoną kabinę. Dodatkowo wieża dysponuje pełnym obrotem w zakresie 360 stopni (wcześniej tylko 60 stopni), a dzięki automatyzacji liczba członków załogi została zmniejszona z 4 do 3.

Pod koniec ubiegłego roku 16 egzemplarzy starych Zuzan zostało dołączone do wielonarodowej grupy bojowej Sił Odpowiedzi NATO, które rotacyjne stacjonują na Łotwie w ramach wzmocnienia wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego. Wspomniane armatohaubice wchodzą w skład dwóch baterii artylerii lufowej batalionu artylerii samobieżnej z Michalovców ze wschodniej Słowacji, który jest częścią 2 Brygady Zmechanizowanej z Preszowa. W skład pododdziałów artylerii słowackiej armii wchodzi także batalion rakietowy z Rożniawy, który składa się z trzech baterii wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych RM-70/85 Modular i jest częścią 1 Brygady Zmechanizowanej z Topolczanów.

Komentarze