Reklama

Siły zbrojne

Słowacja ma już 4 śmigłowce Black Hawk

Fot. MO Słowacji
Fot. MO Słowacji

Do Słowacji dostarczono kolejne dwie z dziewięciu zamówionych maszyn UH-60M Black Hawk, zastępujące w siłach zbrojnych tego kraju Mi-17. Maszyny są wyposażone w dodatkowe zbiorniki paliwa, liny desantowe i wyciągarki. Podobnie mają zostać doposażone pierwsze dwa śmigłowce, dostarczone w czerwcu ubiegłego roku.

Ministerstwo Obrony Słowacji oficjalnie odebrało 12 lipca 2018 roku dwa śmigłowce UH-60M Black Hawk. Podobnie jak pierwsza para, dostarczone je drogą morską do niemieckiego portu Bremerhaven, skąd po rozkonserwowaniu, sprawdzeniu i przygotowaniu do lotu samodzielnie dotarły na lotnisko Prešovo. Pilotowane były przez słowackie załogi, dwie spośród sześciu przeszkolonych w 2017 roku na ten typ śmigłowca.

Łącznie Słowacja zamówiła dziewięć maszyn za 261 mln dolarów, jednak niewykluczone są dalsze zamówienia.

Nowe maszyny różnią się od pierwszych dwóch, dostarczonych w czerwcu 2017 roku. Śmigłowce wyposażono w dodatkowe, wewnętrzne zbiorniki paliwa, wyciągarki ewakuacyjne oraz system podwieszania lin desantowych na obu bokach.

Do podobnego standardu mają być doprowadzone również wcześniejsze słowackie Black Hawki. Dzięki temu maszyny będzie można wykorzystywać w operacjach ratowniczych i likwidacji skutków klęsk żywiołowych.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.