Reklama

Siły zbrojne

SKANER Defence24: Warianty rosyjskiego ataku na Ukrainę

Autor. Defence24

Jakie cele powinna osiągnąć Rosja aby podporządkować sobie państwo ukraińskie i w jaki sposób może tego dokonać? Jaki jest plan maksimum a jaki minimum i którędy przeprowadzone zostałyby ataki - o tym w rozmowie Macieja Szopy z Wojciechem Zalewskim.

Reklama
Reklama

Komentarze (16)

 1. Chyży Rój

  Rosjanie mogą użyć swojego wunder wafe - lotniskowca Kuzniecow. Są plany, żeby podholować go do portu w Odessie i zatopić u wejściu do portu ;)

 2. donPedro

  30:00 Kapitan Nemo miałbyc Polakie, a został Hindusem. Proste większym rpoblemem dal Fracji w tym czasie była Wielka Brytania...

 3. Tani35

  Goście nie będzie żadnego natarcia,bombardowania desantu. Nie bedzie tysięcy wojska na Ukrainie. Nie będzie tanków bwp i innych. Jest pokaz dla Ukrainskiej Armii i propozycja. Jeśli Ukrainscy dowodcy to odrzuca wroci Janukowicz ze swoimi ludzmi. To będzie załatwione Ukrainskimi rękami. Goscie wjada jako rozjemcy. Czyli Mirotworcy. Jak dlugo nie ma Janukiewicza czyli wygnanego prezydenta to znaczy rozmowy trwają z dowodcami wojskowymi. Byly prezydent ma ponad 30% poparcia na Ukrainie wschodniej. Jesli nie Armia to on i jego ludzie wrócą...

  1. Sailor

   Dobra Tani spokojnie oddychaj, uspokój się i napisz to jeszcze raz. Tym razem po Polsku bo mnie oczy bolą jak to czytam.

  2. Valdore

   Tani jedyne co janukowych może dostac na Ukrainie to dozywocie w kamieniołomach a rosyjskcy mirotworcy kulke z kałącha miedzy oczy.

  3. fred olsen

   Koledze proponuję popracować nad ortografią i interpunkcją. Język polski nie jest łatwy, ale można się go nauczyć.

 4. dziurawplocie21

  Jak na razie to w zachodnim świecie cały czas mówi się o ataku Rosjan, pewnie coś jest na rzeczy i cały czas kombinują jak sprowokować wojenke i umyć ręce. Rosjanienie nie agresory to prawda nie żart. Ciekawe dlaczego w Polsce zegarek z krasnaja zawezda na tarczy budzi u niektórych niechęć, ale już swastyka nazistowska na murze jest od lat, bo swastyka to symbol NATO?

 5. yaro

  Wszystkie jednostki SZ FR opuszczą terytorium Białorusi do 28 lutego, ich powrót do miejsc stałej dyslokacji w FR potrwa do około połowy marca. Nie zanosi się na stałe bazy FR na terytorium Białorusi, przynajmniej w krótkim terminie. Ps. Nie zanosi się także na uznanie DRL i ŁRL ani też na oficjalne dostawy broni. Zanosi się natomiast na wiele miesięcy „dialogu” z USA o trzeciorzędnych kwestiach, --- i to by było na tyle w kwestii wojny FR z Ukrainą ... do końca kwietnia wojny nie bedzie !!!

 6. Gulden

  A mnie interesuje jaki wymyk zastosuja rosjanie,by uzasadnić wejście an całego(oby nie!)na Ukrainę.Niby Krym wzywalano na wniosek samych mieszkańców,którym pod reżymem Kijowa żyć było niepodobna.No,dobra,przyłączyli.Ponoć jednym z powodów wejscia na Donbas(poza zajęciem przemysłu,i surowców ukraińcom)było to,że niby reżym w Kijowie miał niby wprowadzić ustawę,że nie można tam posługiwać się językiem rosyjskimco już samo w sobie jest takim kuriozum,że głowa mała.Bo po jakiemu tam mieli gadać,jak nie ukraińsku(konia z rzędem temu kto go w sumie rozróżni od rosyjskiego,brzmi mniej więcej tak samo,zanczy to samo,akcentują tylko inaczej..ale rdzeń-IDENTYCZNY)..Równie dobrze mogli zakazać tam gadać po portugalsku.Na chwilę obecną ciekawym jaki casus belli zasugerują ci z kremla.

  1. Sailor

   Gulden możne z tym językiem poszło o psa. Rosjanie mówią sabaka, a wszyscy Ukraińcy których znam mówią pios i to się mogło tej rosyjskojęzycznej ludności nie spodobać. Natomiast myślę, że Putin sam nie wie co ma zrobić. Może faktycznie zaatakuje frontalnie. Tylko, ze wówczas nie będzie miął żadnego pola manewru. Nawet jak zwycięży to w dłuższej perspektywie przegra. Może również uderzyć z Donbasu i zgonić wszytko na separatystów licząc, że zachód to łyknie i albo się przebije do Krymu albo nie ale cały czas będzie pyszczył, że to robota separatystów. Chociaż sądzę, że wówczas Amerykanie i tak dojadą go sankcjami. Tylko w tym przypadku agresja również może się dla niego skończyć fatalnie jak Gruz 200 pojedzie do Rosji.

  2. Autor Widmo

   Sailor, to co wydarzyło się w Ałmaty i Astanie to przekaz dla radzieckiego narodu oraz obywateli Białorusi, że każde wyjście na ulice Mińska, Moskwy lub Petersburga, to akt terroryzmu przeciw FR i będzie jednoznacznie oraz zdecydowanie rozwiązany. Ma to oczywiście również związek w odniesieniu do tego co dzieje się obecnie na Ukraińskiej granicy. Czy nie było jasnego przekazu dla reszty świata, że nikt nie powinien mieszać się w wewnętrzne sprawy Kazachstanu ? Przecież dotyczy ten przekaz również Białorusi i Ukrainy. Gdyby nie syberyjski gaz, ropa naftowa, węgiel niezbędne Europie oraz imperialne ambicje Moskwy i pogłębiający się kryzys w Bolszewii, problemu dzisiaj by nie było.

  3. Autor Widmo

   Sailor, Rosja to od 1999 roku wyhodowany od nowa zamordyzm z niby europejską twarzą. Oni nie muszą już z nikim i niczym się liczyć. Jedyne jeszcze co mogą brać pod uwagę to obecna postawa Stanów Zjednoczonych i ewentualny konflikt zbrojny w Europie, który może wymknąć się spod ich kontroli. Skoro nie robi na nich wrażenia skala COVIDu i związana z tym śmiertelność w kraju, to jakie ma znaczenie GRUZ przywieziony z Ukrainy. Rosjanie nie są zdolni wyjść sami na ulicę, a jakakolwiek realna opozycja praktycznie nie istnieje.

 7. KrzysiekS

  Może właśnie teraz jest najlepszy moment na negocjacje i uzyskanie od Ukrainy jakiś technologii rakietowych dla PGZ (np. w zamian za amunicję 152 mm)?

 8. ito

  Szkoda, że nie ma najmniejszej pewności, czy Rosjanie w ogóle wiedzą, co planują. Kolejne wrzuty o ataku z Naddniestrza (??? niewielkie ugrupowanie zaopatrywane z wyraźnym trudem miałoby otwierać front wymagający siły ognia, nawet po uwzględnieniu tego, że siedzą na poradzieckiej amunicji, i zdolności zajmowania terenu absolutnie nieosiągalnej dla armii w znaczeniu jednostki organizacyjnej występującej w armii rosyjskiej, nie mówiąc już o pojedynczej dywizji), jakichś możliwych desantach w Odessie siłami pojedynczego batalionu po dwóch tygodniach w morzu i opowieści o szykowaniu się do ataku przez trzymanie w warunkach polowych 200 000 (już schudło do 100-120 000) żołnierzy w zimie miesiącami- w odległości 200 km od pozycji wyjściowych tylko ośmieszają całą zachodnio- ukraińską propagandę.

  1. Valdore

   Ito i znowu demaskujesz sie w pierwszym zdaniu jako zwykły rosyjski troll.

 9. Waldemar Marszałek

  Ja mam dwa pytania. Czy rzekome sto tysięcy żołnierzy rosyjskich, już dwa miesiące dyma na mrozie? W szkołach ich rozmieszczono? Nie mówiąc o specjalnym zimowym serwisowaniu sprzętu, gęstość oleju na przykład? Drugie pytanie, gdzie podział się gaz zatrzymany przez Rosję, jeżeli w 2021 wydobycie gazu w Rosji wzrosło rok do roku o 10,5 procenta? Może Rosja ma innych klientów? Za premierem Morawieckim powtarzają wszyscy, dlatego nie chodzę na wybory, jeszcze mi rozumu tak jak PiSowi, zresztą PO to jedna stajnia w tym kryzysie widać to najlepiej od lat, zdemaskowali się biedacy, sami, chyba nie trzeba uzasadniać.

  1. Hubal

   Rosja zapełnia teraz własne magazyny gazu, bo wydobycie i przerób musi być aktywny. Nie da się zatrzymać tego łatwo Więc wcześniej się na to przygotowali. Robią to, czego zapomniał przed zimą zrobić naiwny zachód. Zapomniał, albo już dzielił skórę na żywym niedźwiedziu (NS2), a tu dzong i jeszcze kurek zakręcili. Będzie zimno to i rura im mięknie. A ruskim sztywnieje i może być niewesoło jak się tak zapętlimy wszyscy. Oby tylko ktoś nie jechał na dopalaczach, bo to będzie już w ogóle nie do ogarnięcia.

  2. Sailor

   Wszystko po kolei. Żołnierze mogą spać spokojnie w namiotach nie ma tutaj żadnego problemu. Gdybyś był w wojsku nie zadawałbyś głupich pytań. Są tez kuchnie polowe i polowe racje żywnościowe. Fakt, że ruskie są wstrętne ale nie my będziemy je jeść. Są też łaźnie polowe i cała infrastruktura. Fakt, że zacofana w stosunku do naszej ale my mówimy o Rosjanach. oni mają mniejsze wymagania. Jak dostanie taki sagan kartofli to będzie zadowolony. Gaz można magazynować w zbiornikach. My mamy na kilka miesięcy zapasu. Rosja pewnie również ma magazyny, a napaść planowali od dawna.

 10. SZAKAL

  Rosja znalazła się w trudnej sytuacji wewnętrznej z powodu pandemii COVID-19 bowiem szczepionka SPUTNIK nie jest skuteczna na warianty delta i omikron koronawirusa. a ich służba zdrowie jest jeszcze gorsza od naszej. Codziennie umierają duże ilości zarażonych ludzi a do tego sytuacja gospodarcza w Rosji też jest beznadziejna. Putin widzi , że na Ukrainie obywatele korzystają ze swobód demokratycznych nieznanych w Rosji a zbliżenie z Zachodem służy ukraińskiej gospodarce. Aby odwrócić uwagę rosyjskiego społeczeństwa od wewnętrznych problemów kraju , Putin antagonizuje NATO grożąc inwazją na Ukrainę. Jeżeli Putin zdecyduje się na konflikt , to będzie to tylko niewielkie starcie w Donbasie.

  1. sTERNIK PODLODOWY

   O Mój Boże, co za bełkot!!! Czy ty masz pojęcie, że Rosja ma prawie BILION USD rezerw walutowych i ogromną nadwyżkę handlową? Mają prawie ukończoną reformę całej armii, na co wydali w ciągu kilkunastu następny BILION USD. Jakie znaczenie wobec tego ma jakiś wirus kataru i kaszlu???

  2. Ech

   Co do 39 bardzo fajnie to opisal.. Widac ze sie zna. Co do Chin - narzie poprosili by nie atakowal w czasie olimpiad. Co do kozrsci Ukrainty dla gospdarki- 3 milny mlodych ludzi wyjechalo z kraju.

  3. PUNISHER

   Szacunek dla Twojego komentarza. Ale patrz ekonomiczne i militarnie. Kraj prawie wcale nie zadłużony, potężne rezerwy zlota, dolara. Do tego kwestia wpływu na swiat poprzez gaz i rope. Wojsko TOP swiata. Nie byli w historii lepiej przygotowani do inwazji.... Ale Ukraina to nie Afganistan czy Irak. Lokalnie defensywnie dobrze przygotowany kraj ale majac przciwnika w postaci Rosji ... To pozostaje liczyc tylko ze zmobizlizuja się Ukraińcy na max swocih możliwości.

 11. Olender

  Świetny wywiad.... pozostaje jedynie życzyć Ukraińcom aby gra została na papierze. Czas gra korzyść Ukrainy

  1. yaro

   W Żytomierzu na budynku administracji publicznej powieszono wielki plakat (wysokość 4 - piętrowego bloku) Stepana Bandery twórcy nacjonalizmu ukraińskiego, wielkiego przeciwnika Narodu Polskiego, osoby bezpośrednio odpowiedzialnej za wymordowanie w okrutny sposób 100 tyś polaków w tym kobiet i dzieci. Stepan Bandera był m.in. odpowiedziany za zabicie rosyjskiego szpiega który wykradał informację ze sztabu armii Niemieckiej o ruchach wojsk niemieckich w czasie II WŚ i który walnie przyczynił się do pokonania faszyzmu w Europie. ---- czego chcesz życzyć tym Ukraińcom, na czyja korzyść gra czas. Ukraina nie jest państwem nam przyjaznym, nie jest państwem nam przyjaznym z definicji ....

  2. bc

   @yaro Podczas rzezi Wołyńskiej Bandera siedział w obozie koncentracyjnym, w Rosji nie takim zbrodniarzom pomniki stawiają. Za rzeź bezpośredni odpowiedzialny był, łamiąc rozkaz nawet Szuchewycza, Dmytro Klaczkiwski agent NKWD. Milion Ukraińców mieszka i pracuje w Polsce, Największy szowinizm jest dzisiaj w Rosji.

  3. Valdore

   Yaro, wy Rosjanie macie mauzoleum Lenina, jednego z największych zbrodniarzy w historii swiata, któremu ciagle oddajecie cześć. Przy nim Bandera to mały pikuś Rosja to państwo wrogie pOlsce pod każdym chyba wzgledem a wroga z Ukrainy sami sobie zrobiliscie napadajac na nia w 2014r

 12. as karo

  Nie sądzę, aby była jakakolwiek wojna. Za dużo się o niej mówi, aby do czegokolwiek doszło. Ruscy odbierają sobie całkowicie element zaskoczenia.

 13. yaro

  Nie będzie żadnego ataku na Ukrainę, proszę przestać mieć czytelników def24 za debili umysłowych ... nie jesteśmy zdegenerowanym społeczeństwem USA, czy GB, czy Francji ... mamy jeszcze zręby rozumu ....

  1. fifi

   Ale ludzie czekają...rozbudzono oczekiwania,będą zawiedzeni ...to taka farsa na podstawie pouczającej bajki o nudzącym się pastuszku i wilkach.

  2. Ech

   hehe. Juz prawie jak spoleczstwo usa. Wiecej troli i bedzmy mysleli ze usa broni sie na morzu poldnwo chinskim

  3. Mr B

   Zgadzam się w 100%..

 14. tomekh10

  Słuchałem do momentu, kiedy gość mówił o 1939 r. On nie ma o tym kompletnego pojęcia. I przekłada to na sytuację z Ukrainą. Radzę staranniej dobierać gości. Ja również mógłbym być nie gorszym specjalistą. Rosja ma gigantyczną przewagę technologiczną nad Ukrainą. Doskonale odrobili lekcję z Gruzji i Syrii. Sami piszecie na portalu, że procent nowoczesnego sprzętu w wojskach lądowych sięga ponad 80%.. Co do pieniędzy, Putin myśli inaczej niż zachód. Sytuacja w kraju ciągle się pogarsza. Musi skierować wzrok w inną stronę. Rosjanie tęsknią to mocarstwa globalnego jak za ZSRR. Około 80% społeczeństwa było za przyłączeniem Krymu. Zapory? Wcześniej będzie desant Specnazu. Zajmą zapory. Nikt na świecie nie ma tyle wojsk specjalnych (czytałem Suworowa). Putin zrobił narrację i już się nie może wycofać, Koszty - są do zaakceptowania. Gaz drogi. Zastanawiam, się jaka umowa jest z Chinami. Czy Putin nie zaatakuje zachodu a Chiny Tajwanu

  1. Autor Widmo

   tomekh10, masz jak najbardziej rację. Po takim wstępie musi nastąpić rozwinięcie i zakończenie. Kosztami bym się nie przejmował, bo zrekompensuje to częściowo wzrost cen surowców na świecie w momencie rozpoczęcia konfliktu. Inwazja na Ukrainę jest nieuchronna i tylko niemyślący politycy lub zaklinacze rzeczywistości, chcą jeszcze w to wierzyć. Sprawa z 2014 roku musi ostatecznie zostać zakończona. To jest być albo nie być dzisiejszej ekipy na Kremlu. Podobnie wygląda sprawa na Białorusi. To ostatni dzwonek dla Putina i jego ludzi, po wydarzeniach w Kazachstanie. Wszyscy w Mińsku i Moskwie otrzymali jednoznaczny przekaz, co się wydarzy po wyjściu kogokolwiek na ulicę. W związku z tym, ewentualny wewnętrzny problem został rozwiązany, pozostaje więc skupić się na Ukrainie. W kalkulacjach Kremla straty i czynnik ludzki nie mają znaczenia bo liczy się cel i sukces z nim związany.

  2. Autor Widmo

   Co do Chin i Tajwanu, myślę że Xi Jinping w swojej mądrości nie dotknie obecnie Tajwanu, poczeka aż Zachodnia Europa poprosi go o pomoc w kwestii dostaw węglowodorów z Rosji. Chiny zyskają w zamian wsparcie i gwarancje Europy w kwestii Tajwanu.

  3. Ech

   tu mialo byc. Sory. O 39 madrze mowil.

 15. Radzyn1985

  Jest komunikat, że zakończyło się po 8,5 godzinach (!) spotkanie w formacie normandzkim, gdzie Ukraina i Rosja doszły do porozumienia co do zawieszenia broni w Donbasie. Kolejne spotkanie za dwa tygodnie bo zostały do dogrania ustalenia z porozumień mińskich, gdzie obie strony mają bardzo odmienne zdania. Czyżby groźba wojny to tylko wydmuszka? To po co tyle Rosja się wykosztowała aby ściągnąć armię z okręgów wschodnich?

 16. Palmel

  ale nie widzę jeszcze działania systemu sztora na rosyjskim czołgu

  1. Valdore

   Bo system Sztora jest bezsilny na zachodnie ppk od 1987r:)

Reklama