Reklama

Siły zbrojne

Skalski patronem MiGa-29 z Malborka [Foto]

Szkolno-bojowy samolot MiG-29UB z 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku, przechodzący generalny remont w zakładach WZL-2, opuścił Bydgoszcz i powrócił do macierzystej jednostki. Na jego ogonie widoczne były wizerunki słynnego asa polskiego lotnictwa, gen. Stanisława Skalskiego. Wyremontowany samolot to pierwsza tak ozdobiona maszyna z Malborka.

Stanisław Skalski był jednym z najsłynniejszych polskich pilotów myśliwskich II wojny światowej. Oficjalnie zaliczono mu zestrzelenie 18 i 11/12 samolotów oraz 2 zestrzelenia prawdopodobne. Był asem wrześniowej toruńskiej 142. Eskadry Myśliwskiej 4. Pułku Lotniczego, a następnie 306. Dywizjonu Myśliwskiego „Toruńskiego”, których tradycje kultywowane są przez 22. BLT w Malborku. 

Tym samym malborska baza dołączyła do inicjatywy ozdabiania maszyn wizerunkami słynnych pilotów-bohaterów, zapoczątkowanej przez Fundację Historyczną Lotnictwa Polskiego w 23. BLT z Mińska Mazowieckiego. Stacjonujące tam samoloty MiG-29 zdobią wizerunki bohaterów 7. Eskadry Myśliwskiej i 303. Dywizjonu Myśliwskiego im. Tadeusza Kościuszki. 

Samolot MiG-29 nr boczny 4105 zostanie po raz pierwszy zaprezentowany publicznie w nowym malowaniu w dniach 22-23 sierpnia w Radomiu, gdzie będzie miała okazję zobaczyć go publiczność Międzynarodowych Pokazów Lotniczych AIR SHOW 2015.

Reklama

Komentarze (6)

 1. skafit

  Szkoda, ze demokratyczna "elita" nie potrafila, w ciagu 25 lat wolnosci, przeprowadzic gruntownej wymiany awioniki.

  1. say69mat

   Pytanie na marginesie, czy Skalski wolałby w 39' latać na P11 z namalowanym patronem??? Czy odpowiednikiem P51???

 2. mariusz

  dla czego nie kupimy technologi i sami nie będziemy robić samolotów, albo nie zrobimy własneko projektu , chińczycy kopiują wszystko i produkują dla siebie a nawet na ekspot to co zkopiowali dla czego polacy nie mogą tak zrobić mamy przecież bardzo dobrych fachowców

  1. profesor

   Najpierw popracuj nad ortografią bo gimnazjum nie skończysz a dopiero potem się za produkcje samolotów bierz.

 3. df

  Jak się nie ma czym pochwalić to się pokazuje nowy kamuflaż albo ciekawą grafikę na samolocie. Tylko niestety to nie ochroni naszych lotników w trakcie potencjalnej potyczki. To niestety smutna konstatacja.

  1. taki jeden

   Nie bardzo rozumiem tego komentarza. MIG29UB nie są wiele starsze od F16C/D, a jako samoloty myśliwskie, pod wieloma względami są od nich lepsze.

  2. kiwi

   Co sie dziwisz? W tym kraju wszystko robi sie na pokaz Skalski umarl w przytulku, wczesniej zostal pobity i obrabowany przez swoich opiekunow.

 4. Arek

  Ladny tylko od tego nie przybędzie mu nowych możliwości bojowych.

 5. Anty Rusek

  Te Migi29 to przepiękne maszyny :)

  1. say69mat

   Arcydzieła body artu, tfu ... chciałem napisać fuselage artu. I jak się wydaje, jest to najbardziej sensowy sposób zagospodarowania tych postsowieckich maszyn.

 6. a-i

  Proponowałem im kiedyś by ozdabiali stateczniki wizerunkami wielkich mistrzów zakonu ;) A poważnie, bardzo fajnie że w ten sposób propaguje się naszych bohaterów.

Reklama