„Dzikie łasice” przylecą z Niemiec do Polski? [KOMENTARZ]

22 czerwca 2020, 09:16
150316-F-MF529-210
Fot. USAF/Staff Sgt. Armando A. Schwier-Morales
Reklama

W ramach porozumienia prezydentów Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa z Niemiec do Polski mogą zostać przebazowane amerykańskie myśliwce F-16 – donosi „Dziennik Gazeta Prawna”. Jeżeli te doniesienia się potwierdzą, w Polsce może zostać rozlokowana eskadra tych myśliwców specjalizująca się w przełamywaniu obrony powietrznej przeciwnika.

Według „DGP” w trakcie wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych mogą zostać ogłoszone kroki wzmacniające amerykańską obecność w Polsce, poprzez przeniesienie z Niemiec części jednostek. Chodzi między innymi o samoloty F-16, a także sformowane niedawno dowództwo V Korpusu.

Obecnie w Niemczech stacjonuje jedna eskadra amerykańskich myśliwców F-16. Mowa o 480th Fighter Squadron, z bazy Spangdahlem, liczącym około 28 myśliwców („DGP” pisze o 30). Jej przeniesienie do Polski jest o tyle prawdopodobne, że ta jednostka była już wcześniej wymieniana w doniesieniach medialnych (np. The New York Times) jako przeznaczona do wycofania z Niemiec w ramach planów administracji prezydenta Trumpa.

Na uzbrojeniu tej eskadry pozostają myśliwce F-16 Block 50 w szczególnej wersji – tzw. „Dzikie Łasice” (ang. Wild Weasels), przeznaczone do przełamywania obrony powietrznej przeciwnika. Maszyny te są więc przystosowane do przenoszenia pocisków przeciwradiolokacyjnych HARM/HCSM, a ich piloci – przeszkoleni w stosowaniu odpowiedniej taktyki, pozwalającej na wykrywanie elementów obrony powietrznej przeciwnika, zwalczanie ich i unikanie rażenia.

Rozmieszczenie „Dzikich Łasic” w Polsce mogłoby stanowić poważne wzmocnienie zdolności obronnych. Dziś polskie Siły Powietrzne nie mają podobnych zdolności (zakup pocisków AARGM jest dopiero planowany). Jednocześnie sam fakt obecności tych maszyn bliżej źródła potencjalnego zagrożenia może pozytywnie wpłynąć na ich potencjał, bo wykonując loty w Polsce mogą one gromadzić informacje o przeciwniku, gdy ten włączy radary swoich systemów obrony powietrznej (obejmujące swoim zasięgiem część terytorium RP).

„Dzikie Łasice” ze Spangdahlem ćwiczyły już w Polsce, jednak ich stała obecność mogłaby stanowić nową jakość, z uwagi na większą częstotliwość działań. Z punktu widzenia infrastruktury, przyjęcie eskadry F-16 nie powinno stanowić problemu, bo na rozlokowanie dodatkowych maszyn tego typu jest – przynajmniej w pewnym stopniu – przygotowana polska baza w Łasku. Możliwe jest również rozmieszczenie F-16 w innej lokalizacji.

Należy też bardzo wyraźnie podkreślić, że maszyny ze Spangdahlem – w przeciwieństwie do dwóch innych eskadr F-16 bazujących we włoskim Aviano – nie są dostosowane do przenoszenia broni jądrowej (nie zaliczają się do tzw. Dual Capable Aircraft), o czym jeszcze w 2014 pisał portal Federation of American Scientists. Co za tym idzie, w wypadku ich przemieszczenia nie można postawić zarzutu o rozlokowanie na terenie Polski na stałe sprzętu dostosowanego do użycia broni jądrowej.

Jeśli idzie o dowództwo V Korpusu, ta jednostka stacjonuje w Fort Knox i liczy około 635 żołnierzy, ale jednocześnie ma wydzielać na zasadzie rotacyjnej około 200 żołnierzy do działań w Europie. Byłoby to już kolejne dowództwo taktyczne US Army w Polsce - możliwe, że stacjonujące tu na zasadzie rotacyjnej, podobnie jak to które już od kilku lat jest na terenie naszego kraju.

W 2017 roku, o czym Defence24.pl informowało jako pierwsze, z Niemiec do Poznania przeniesiono tzw. Mission Command Element (wysunięte dowództwo szczebla dywizyjnego, sformowane w 2015 roku w odpowiedzi na rosyjską agresję na Ukrainę). Z kolei w ubiegłym roku, zgodnie z porozumieniem prezydentów Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa, jednostka została podniesiona do rangi Wysuniętego Dowództwa Dywizyjnego (o zdolnościach zbliżonych do pełnego dowództwa dywizji US Army). Zdolności dowództwa zapewniają rotacyjnie dywizje stacjonujące w USA – obecnie 1 Dywizja Piechoty, a żołnierze uczestniczą w ćwiczeniach na wschodniej flance, np. Defender-Europe 20.

Jeżeli doniesienia o rozmieszczeniu w Polsce dowództwa V Korpusu i eskadry F-16 zostaną potwierdzone, będzie to istotne wzmocnienie potencjału obronnego na wschodniej flance NATO. Z drugiej jednak strony, na Polsce będą ciążyć dodatkowe zobowiązania związane z ochroną tego potencjału, na przykład przed atakiem rakietowo-lotniczym. W niedawnym wywiadzie dla Defence24.pl były dowódca US Army Europe generał Ben Hodges mówił, że to na Polsce spocznie odpowiedzialność za obronę bazy sprzętowej w Powidzu, gdzie rozlokowane zostanie wyposażenie dla brygady pancernej, i zapewne tak samo będzie z dowództwem V Korpusu czy lotniskiem.

A to oznacza, że obrona powietrzna i przeciwrakietowa staje się jeszcze ważniejszym priorytetem modernizacji SZ RP, bo będzie ona odpowiedzialna za osłonę nie tylko sił i środków własnych, ale i sojuszniczych. Trzeba podkreślić, że amerykańskie jednostki Patriot są mocno obciążone zadaniami, choćby na Bliskim Wschodzie i w Azji, i trudno oczekiwać, by mogły w odpowiedniej liczbie zostać przemieszczone do Polski w sytuacji kryzysu. Z kolei obronę krótkiego zasięgu (odpowiednik systemu Narew) Amerykanie dopiero odbudowują.

Za wzmocnieniem amerykańskiej obecności powinno więc iść zwiększenie polskiego potencjału, aby tą obecność wykorzystać. Dotyczy to zresztą nie tylko obrony przeciwlotniczej/przeciwrakietowej, ale też np. ochrony przeciwdywersyjnej, kontrwywiadowczej, informacyjnej,  cybernetycznej, elektronicznej…

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 338
Reklama
Kapustin
środa, 24 czerwca 2020, 13:57

Mig31 KALININGRAD Dzikie dziewice z Syberii

Wolodia
środa, 24 czerwca 2020, 14:54

No nareszcie prawdziwy show

Piotr ze Szwecji
środa, 24 czerwca 2020, 07:10

Nie wiem dlaczego przełamywanie obrony plot (aka dzikie łasice) jest zawsze odbierane jako działanie ofensywne, a nie defensywne. Nikt nie uważa, że atakująca kolumna pancerna wroga może po prostu zabrać ze sobą te radary i wyrzutnie plot w głąb Polski? To nie jest sprzęt wbetonowany w ziemię jak za ww2. Acz póki nasze lotnictwo działa z "bezpiecznej" przestrzeni kontrolowanej przez nasz własny system plot, to może równie dobrze "skubnąć" takie systemy, które leżą o wiele za blisko polskiej granicy (patrz Królewiec). To, że Rosjanie nie mają głębi taktycznej w Obwodzie Kaliningradu, nie oznacza jakiejś dramatycznej tragedii dla nas Polaków. Dlatego nam wszystkim dziwić się wszystkim tym płaczkom i podśmiewać się z ich pełnych troski o Polskę strachów. A2/AD system jest lepszy niż strach, a rakiety anty-radarowe są jej koniecznym elementem. Rosja zaś w potrzebie głębi operacyjnej dla jednostek z Królewca w konflikcie z NATO, bardziej niż łatwo zapewni sobie ją kosztem Litwy i Łotwy.

Grzegorz Brzęczyszczykiewicz
środa, 24 czerwca 2020, 20:07

Nie tylko może ale i by zabrała, kacapia ma dobrze nasycone armijnymi systemami p-lot wojska lądowe co częściowo kompensuje słabe lotnictwo. i to są jedyne względnie groźnie środki opl czerwonych bo są w większości na gąsienicach i pojadą za czołgami nawet w błocie czy śniegu, ale i na nie są skuteczne środki zaradcze.

qaz
środa, 24 czerwca 2020, 21:59

Jakby Stary Grzyb w nowym kradzionym wcieleniu.

Grzegorz Brzęczyszczykiewicz
środa, 24 czerwca 2020, 23:16

wydaje ci się

Roman
środa, 24 czerwca 2020, 12:55

Tak..jak nas Putin zaatakuje to nam nie wolno kontratakować tylko się bronić. Bo inaczej, światowa judeobolszewia z Michnikiem, Trzaskowskim i Sorosem na czele oraz z Niemcami obwoła nas agresorem!

bender
środa, 24 czerwca 2020, 16:03

Zajęcie OK jest warunkiem koniecznym obrony państw bałtyckich więc pójdź, Roman, trolować sobie gdzieś indziej.

dr. Batosiak
wtorek, 23 czerwca 2020, 22:40

Kaliningrad jest odcięty od Rosji na mapie politycznej, ale w razie wojny Kaliningrad szybko zostanie z Rosją połączony z Białorusi, w jakieś 2 godziny, natomiast amerykanie z Estonii przejdą się po Placu Czerwonym w Moskwie, po czym przejadą po nich pomywaczki jak kiedyś po Niemcach.

Roman
środa, 24 czerwca 2020, 12:56

Tak, zostanie POłączony POwiązanymi onucami twojego dziadka..

kieszonkowy
środa, 24 czerwca 2020, 17:03

Najszybszy ukrainski zegarek z Przemyśla.

bender
środa, 24 czerwca 2020, 15:58

Cóź, atak na Litwę, Łotwę i Estonię będzie wymagał od NATO zajęcia OK i to się stanie w pierwszym tygodniu walk, jeśli nie daj Bóg Putin będzie tak nierozsądny. Do tego zadania wystarczy 11 LDKPanc i amerykańska ABCT.

Kapustin
środa, 24 czerwca 2020, 12:37

Doktorat ze stalinizmu BRAVO to PRZECIEŻ wymordowanie 20tys top komucha w 35r, nastepne 75tys ruskich oficerów w 37r, CAŁA KPP w 37r, 39tys żydów do 41r to taki żydowski gulag itd

Roman
środa, 24 czerwca 2020, 13:28

KPP została wymordowana? No to POpatrz na mordy kręcące się wokół Trzaskowskiego! 3 POkolenie! Kim Stalin by Polszu bolszewizował jakby KPP wymordował?!

Davien
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 01:49

Roman jak na razie to te jak piszesz mordy sa w PiS więc skończ z prymitywna propaganda.

bender
środa, 24 czerwca 2020, 16:11

Nie znamy historii? Pomogę: Bierut, Wasilewska, Świerczewski, Gomółka, Gierek, Jaruzelski. Ten ostatni miał takiego dyżurnego prokuratora. Jak mu było... Piotrowicz? Bardzo popularny gość w kręgach obecnej władzy. Nie wiesz, bo pewnie jesteś naturalizowany, ale komuniści uwielbiają robić wodę z mózgu używając nacjonalizmów. Propaganda PiS to program komunistycznej przybudówki o nazwie Zjednoczenie Patriotyczne "Grunwald", powstałe w najciemniejszym okresie stanu wojennego.

wert
piątek, 26 czerwca 2020, 00:00

Z Grunwaldem Poręby to odważna teza i z lekka głupawa. Skąd tyle oszołomstwa?

deza
środa, 24 czerwca 2020, 00:08

Mylisz sie - nie bedzie placu czerwonego. Bedzie zeszkliwiona i silnie promieniotworcza powierzchnia. No i amerykanow tam nie bedzie, Sprzatac beda jency sowieccy

Gnom
środa, 24 czerwca 2020, 08:01

Jak do tego dojdzie, to niestety zeszklona powierzchnia będzie po obu stronach oceanu w wielu miejscach. Natomiast nasz Kraj nie będzie się nadawał do życia przez tysiąclecia, bo spadną tu głowice obu stron. Nadal widzisz ruskich jeńców, czy przestało się obchodzić kto to wygra, bo na pewno bez ciebie (oczywiście przy założeniu , ze jesteś Polakiem żyjącym w Polsce).

bender
środa, 24 czerwca 2020, 16:12

Jak śpiewał Dezerter jakieś 40 lat temu "bliższy jest mi strach przed jazdą autobusem, niż przed wojną nuklearną, o której tyle słyszę". Nie chcemy wojny, ale nie mamy powodu do paniki. Jeśli zaatakują NATO, dostaną baty.

Gnom
środa, 24 czerwca 2020, 20:32

Jak dostaną baty to sięgną po broń atomową. Dezerter miał różne wersje swojego świata ( i nie tylko on), ale tu miał rację -zimną wojnę udało się przetrwać bez grzybów. Jednak jakby widział strefy planowanych uderzeń NATO w Polsce to już by nie był takim optymistą (oczywiście gdyby członkowie zespołu byli trzewi). Dziś zapewne różni się to tylko stroną Wisły. Wrota Europy dają nam szansę ale i są naszym przekleństwem od wieków.

wert
środa, 24 czerwca 2020, 11:47

Tu żyje ale zarabia gdzie indziej

Gnom
środa, 24 czerwca 2020, 20:27

Mylisz się, ale podobno każdy sądzi wg siebie.

wert
czwartek, 25 czerwca 2020, 15:38

podobno bardziej wiarygodne jest czyje interesy dany agent wpływu reprezentuje

Hanys
wtorek, 23 czerwca 2020, 22:35

Nie ma większego znaczenia czy będzie ta eskadra, czy też ta brygada, bo jak tu niektórzy chcą atakować Kaliningrad (nie żaden królewiec, nie ma czegoś takiego, chyba że na starych mapach kiedy Prusy były lennem polskim, a nigdy polskie nie były) i liczyć na to że USA pomoże i będzie chciało razem z nimi wyparować, to ta brygada lądowa i ta eskadra zostanie zniszczona w pierwszej kolejności, Rosja jest blisko, a USA za Atlantykiem i nie mają tu najmniejszych szans sie utrzymać dłużej niż dwie doby, no chyba że na jakimś Westerplatte... ale to niczego nie zmieni.

bender
środa, 24 czerwca 2020, 16:13

Mylisz się. Zacznijmy od lenna. Zależność lenna to zależność od władcy. Lennem królewskim były również Inflanty zwane także Liwonią, skąd pochodził pewien kupiec, który założył kolonię w Afryce w imieniu Korony Polskiej. W ten sposób mamy historię polskiej (pod protektoratem polskiego króla) kolonizacji Afryki (co prawda nie długą, ale jednak). Druga kwestia to kto kogo odparuje. W ostatniej dekadzie Rosjanie walczą batalionowymi grupami bojowymi. W Syrii do rozwalenia takiej grupy w pył bez żadnych strat własnych Amerykanie potrzebowali baterii HIMARS, dwóch śmigłowców i jednego gunshipa. Na tegorocznym Defenderze ćwiczyliśmy podobny numer używając Krabów, F-16 i Su-22. Piekne bum.

xXx
środa, 24 czerwca 2020, 22:16

Wschodnia Ukraina. Tak naprawdę wystarczy. Ukraińcy bronili się czołgami z lat nawet 50-tych ubiegłego wielu. Zresztą czołgi z drugiej strony nie były znacząco nowsze. Tak naprawdę to była wojna III świata. (Nie III wojna światowa, ale wojna trzeciego świata). Nie twierdzę, że Rosjanie maja armie na poziomie Ugandy czy Algierii. Maja broń jądrową i to jest fakt. Jednakże tę broń jądrową jakoś trzeba przenieść na terytorium wroga. Najlepiej Jakąś rakietą i tu zaczynają się , na początku małe schody. FAKTEM też są wsie potiomkinowskie i od XVIII nic w tym temacie się nie zmieniło. Rosjanie maja najlepszy PR na świecie, tak jak Niemcy mają najlepszy marketing. A najśmieszniejsze jest to, że tego PR-u uczyli się od nas. Choć w XVII w. nie nazywano tego PR-em. Nie bądźmy tacy jak król Staś, który łyknął jak pelikan jakim to mocarstwem jest Rosja. Jak porównamy armie z 1920r. polską i rosyjską, to gdyby Rosjanie mieli więcej czasu, to swoim PR-em zabiliby nas, bo ich przewaga wówczas była ogromna w stosunku do tego co mieli Polacy. Chodzi mi o to aby zachować umiar i trzeźwość umysłu przy ocenie obecnej Armii Polskiej i Rosyjskiej. Strach powoduje, że widzimy rzeczy zupełnie inaczej niż wyglądają w rzeczywistości. Jeszce raz wojna we Wschodniej Ukrainie pokazała wielkość i możliwość armii rosyjskiej. Jakoś nie udało im się utworzyć połączenie pomiędzy Krymem a Wsch. Ukrainą co było ich priorytetem.

Wawiak
środa, 24 czerwca 2020, 09:21

Jak wy potrzebujecie wroga z zewnątrz... Tylko to zabepiecza was przed zwykłymi Rosjanami, który bez tego dawno by już was pogonili z Kremla.

wert
środa, 24 czerwca 2020, 11:52

A którzy to zwykli "rosjanie"? Ci z 1920 od których banderowcy "nauki" pobierali i zastosowali je na Kresach? Czy ci którzy "pacyfikowali" Afganistan, Czeczenię?

Wawiak
środa, 24 czerwca 2020, 14:09

Oprzyjmy to na paszporcie, bo etnicznie mogła bh wyjść Mongolia...

Dr. Quinn
wtorek, 23 czerwca 2020, 16:23

No proszę, a jeszcze niedawno komentatorzy twierdzili, że rosyjskie A2/AD jest nie do przejścia, a teraz są i specjalne samoloty i specjalne rakiety i specjalna taktyka i specjalnie nie chce mi się o tym mówić. Co będzie jak do akcji wejdzie F-35, spełni się sen dr. Bartosiaka i Wojsko Polskie będzie stało w Bramie Smoleńskiej. Mimo to uważam, że z sąsiadami trzeba żyć w przyjaźni, harmonii(szczególnie w Rosji) i pokoju.

AP
wtorek, 23 czerwca 2020, 22:05

Mokry sen Bartosiaka na pewno sie nie sprawdzi, bo te dzikie USraelczyki nie będą miały do czego wracać po jakimkolwiek ataku na Rosję.

Wawiak
środa, 24 czerwca 2020, 09:24

A pi co atakować, skoro wszystko co wartościowe tanio sprzedajecie? Myślisz, że ktokolwiek chce wasze pustkowia i kłopotów z utrzymaniem infrastruktury transportowej? Taniej jest kupować. To Kreml potrzebuje wroga zewnętrznego, by trzymać wasze społeczeństwo za twarz.

wert
środa, 24 czerwca 2020, 11:54

Cywilizowane sowiety z drugiej strony. OKSYMORON

Radzik
wtorek, 23 czerwca 2020, 16:49

Też tak uważam.

Tomek72
wtorek, 23 czerwca 2020, 12:48

Znowu rosyjscy najemnicy będą przypominać, że przesuwanie wojsk NATO, w ramach krajów NATO jest zagrożeniem dla Rosji - a ja zapytam czytelników tego portalu dlaczego to ci "źli Amerykanie" nie zniszczyli CCCP w czasach gdy sami byli już ATOMOWĄ POTĘGĄ, a CCCP nie miał jeszcze ani jednej bomby atomowej?

Wawiak
środa, 24 czerwca 2020, 09:26

Bo po co niszczyć coś, co samo się wali? Rosja integruje społeczeństwo strachem przed wrogiem z zewnątrz. Inaczej ludzie tam sawno by się zbuntowali i pogonili złodziei z Kremla.

kynolog
środa, 24 czerwca 2020, 10:35

Kręcisz się w kółko jak piesek goniący swój ogonek.

Wawiak
środa, 24 czerwca 2020, 14:12

Ktoś to powinien im w końcu uświadomić. Jak więcej ludzi im to powie, to może to do nich dotrze.

wert
środa, 24 czerwca 2020, 11:55

Malienkij ogonek

bywały
wtorek, 23 czerwca 2020, 12:55

Boże, nawet ty tu przylazłeś .Masz bana na Interii?

Tomek72
wtorek, 23 czerwca 2020, 14:43

Nie - nie mam bana na Interii. Ja Ci odpowiedziałem - teraz czy Ty odpowiesz mi - dlaczego to ci "źli Amerykanie" nie zniszczyli CCCP w czasach gdy sami byli już ATOMOWĄ POTĘGĄ, a CCCP nie miał jeszcze ani jednej bomby atomowej?

Pijot
wtorek, 23 czerwca 2020, 16:58

Bo były to 1945 i właśnie skończyła się jedna wielka wojna. Ludzie w USA mieli już dosc jednej wojny a mieli by zaczynać drugą? Pamiętaj o tym że w USA panuje demokracja, większa niż mniejsza, i ten kto rozpocząłby tą walkę nie mógłby liczyć na reelekcję. Nie wspominając o tym że CCCP byli sojusznikami wtedy. Może dlatego ich nie zniszczyli. Ponadto taka wojna pochłonęła by Bardzo dużo ofiar, szczególnie że Rosjanie mieli dużą armię a amerykanie niewiele bąbek.

Davien
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 01:55

Rok 1962 kryzys kubański USA ponad 100 ICBM-ów i kilkaset bombowców, ZSRS 2-3ICBM-y wymagające 24-ech godzin przygotowań na stanowisku startowym . ZSRS żadnych szans zagrożenia USA, USA mogło wymazac Rosjan z powierzchni ziemi, cos jeszcze do dodania?

Tomek72
wtorek, 23 czerwca 2020, 17:57

odpowiadam / podpowiadam Operation Dropshot "...Plan Dropshot – amerykański plan wojny jądrowej ze Związkiem Radzieckim przyjęty w Stanach Zjednoczonych w 1949 roku, zakładał rozpoczęcie wojny prewencyjnej z ZSRR do 1957 r. w celu uniemożliwienia mu przejęcia inicjatywy strategicznej w wyniku rozbudowy arsenałów jądrowych[1]. W chwili przyjęcia planu w 1949 ZSRR nie dysponował bronią jądrową. Amerykanie posiadali wówczas 200 bomb jądrowych.... "...Amerykanie planowali w pierwszym etapie wojny uderzenie strategiczne z wykorzystaniem 300 bomb atomowych i 840 bombowców strategicznych. Bomby zamierzano zrzucić na 100 miast ZSRR, w tym: 25 na Moskwę, 22 – na Leningrad, 10 – na Swierdłowsk, 8 – na Kijów, 5 – na Dniepropietrowsk , 2 – na Lwów. Uderzenia miały być wykonane z terenu USA oraz z baz w Wielkiej Brytanii, Turcji i Japonii. Ich realizacja miała trwać 2-4 tygodnie. Rezultatem uderzenia miało być zniszczenie 80% przemysłu ZSRR i zmuszenie go do kapitulacji..."

AP
wtorek, 23 czerwca 2020, 22:07

Na takiej samej zasadzie można sie dziwić, dlaczego CCCP nie wymordował wszystkich Polaków tak jak w Katyniu np. po wyparciu wojsk niemieckich w 45 r., bo przecież mogli...

poniedziałek, 29 czerwca 2020, 01:56

Ty sie ciesz ze Hitler był rasista bo po Rosji by sladu nie zostało.

bender
środa, 24 czerwca 2020, 14:52

Nie wymordowali, bo nie mogli, choć się starali. Przez kilka lat po wojnie zwalczali podziemie niepodległościowe, w byłych hitlerowskich obozach organizowano obozy komunistyczne. Szacuje się, że bez sądów i wyroków zamordowano i zamęczono jakieś 200 tys Polaków po wojnie. Czyli Katyń razy 10.

Tomek72
środa, 24 czerwca 2020, 14:25

ja po prostu nie wierzę, że alianci by na to pozwolili ... Stalin po prostu WYDYMAŁ aliantów, oni myśleli, że sowiecka strefa wpływów będzie wyglądała podobnie jak ta ich ... muszę Ci porównywać OKUPACJĘ RFN, Japonii, Korei południowej do "bratniej pomocy" CCCP dla NRD, Kuby, Korei północnej o Polsce nie wspominając ?

Red
wtorek, 23 czerwca 2020, 10:48

Żal mi tych sowieckich troli. Ich obrona p.lot jest nic nie warta. Dziesiątki lat modernizowane s-200, tylko plakietka inna heh. W razie konfliktu ich stolica cywilizacyjna czyli st. Petersburg jest wystawiony do wiatru. To miasto to ich oczko w głowie a na dobra sprawę powoli już nie maja czym sie bronić a będzie coraz gorzej. Tymczasem natura ruskich jest taka, ze brna w konflikt, myślą ze zdobyli stepy to sa wielcy... hm... paru z nich tak ale jak na tak wielki kraj to ich wkład w cywilizacje Jest raczej negative.

Wawiak
środa, 24 czerwca 2020, 09:30

Tylmo po co podbijać, skoro surowce można tanio od nich kupować, nie narażając się na koszty utrzymywania infrastruktury i sił porządkowych? To Kreml potdebuje wroga z zewnątrz do utrzymania władzy.

?
wtorek, 23 czerwca 2020, 11:37

A ty zgaduję albo ze stepu na gościnnych występach, albo generał Mossor?

gawron
wtorek, 23 czerwca 2020, 08:55

Ruska trollnia szału dostaje. Słychać wycie, znakomicie!

Roman
środa, 24 czerwca 2020, 13:13

To nie ruska trollnia, to nasza, rodzima POlszewia! Ja to nazywam" POlszewicki motłoch miast i WSI" który z czystej nienawiści do Kaczyńskiego , odmrozi sobie uszy!

Davien
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 01:57

Jak widać nie wymietli jeszcze wszystkich popłuczyn po Piebiaku i taki Roman sie uchował

hainz
środa, 24 czerwca 2020, 16:13

roman ,czy dobrze sie czujesz?

bender
środa, 24 czerwca 2020, 14:47

Mylisz się. Jest masa punktów wspólnych w programie Kaczyńskiego i Putina: wyeliminowanie UE, zwalczanie homoseksualistów, osłabienie demokracji i dążenie do autokracji. Jak na razie to partia Kaczyńskiego mocno się stara o kompromitacje RP na arenie międzynarodowej i często wychodzi im tak zgrabnie, że sam Putin lepiej by tego nie wymyślił.

Fgu
wtorek, 23 czerwca 2020, 14:42

Właśnie! Płakać się chce jak się to czyta, kim trzeba być ...

wert
środa, 24 czerwca 2020, 11:58

Jurgieltników zawsze był u nas dostatek

Adrian
wtorek, 23 czerwca 2020, 11:03

Oby te plany się potwierdziły .Nasze F16 w ilosci 48sztuk to stanowczo za mało jak na kraj tej wielkosci co Polska. Do tego dojdzie jeszcze eskadra dronów rozpoznawczo-uderzeniowe MQ-9 Reaper w Łasku którą zapowiedziano rok temu.Trolle zza buga dostaną szału bo w Powidzu powstanie magazyn dla jednej brygady pancernej US Army, której podstawowym uzbrojeniem jest ok. 85 czołgów Abrams, 130 BWP/BWR M2/M3 Bradley i dywizjon z ok. 18 haubicami Paladin

gawrron
wtorek, 23 czerwca 2020, 11:40

Adrany,miotacie się. Przynajmniej w co drugim trollingu użyj słowa troll w poprawnej formie.Będziesz bardziej wiarygodny.

wert
środa, 24 czerwca 2020, 11:58

Boli

:)
wtorek, 23 czerwca 2020, 10:47

Nie posikaj się. Bedzie kiepsko wizerunkowo wyglądało.

dziki bóbr
wtorek, 23 czerwca 2020, 08:55

+100% do zdolności bojowych polskiego lotnictwa. Byłoby miło ze strony USA.

Mike F15
wtorek, 23 czerwca 2020, 08:08

Ja mysle ze bardziej przydala by sie nam eskadra A10. Nie mamy Su 22 nie mamy praktycznie smigliwcow szturmowych . Wiec taka eskadra A 10 byla by powaznym wzmocnieniem . Jest tylko jedno ale, amerykanie wycisna nas finansowo tak ,jak rosjanie orzeh lata.

razdwatri
wtorek, 23 czerwca 2020, 00:25

Ale huraoptymizm , niczym przed każdymi mistrzostwami świata czy europy w piłce nożnej - jakież to polskie . W kilka godzin zajmujemy Okręg Królewiecki i ruszamy dalej na wschód . A rzeczywistość jest zawsze taka ,że podobnie jak na mistrzostwach sportowych dostajemy w kaczy kuper . Nawet w 1939 gdy potencjał , wielkość naszej armii i doświadczenie bojowe kadry dowódczej było nieporównywalnie większe od dzisiejszych szwejów . No ale teraz mamy sojusznika za dalekim oceanem , nieważne ,że większe siły ściągnie najwcześniej za kilka tygodni a nawet miesięcy . A jak będzie toczył wojnę np . z Iranem to może tylko wyśle kilka transportów z pomocą i tyle . I tak damy radę - bo optymizm w narodzie jest przeogromny. I wiara w cuda .

Zzz
środa, 24 czerwca 2020, 08:45

Za naszą i waszą wolność.... Nie ma nic głupszego.

Tomasz33
wtorek, 23 czerwca 2020, 20:43

Ale Polska nikogo nie planuje atakować. A coraz większa obecność NATO i USA jest powodem do optymizmu i pozwala trochę łaskawszym okiem spojrzeć na modernizację Polskiej armii, która idzie raz lepiej, raz gorzej, ale i patrzeć optymistycznie w przyszłość.

harry2
wtorek, 23 czerwca 2020, 09:46

Troll

wert
wtorek, 23 czerwca 2020, 09:29

Za Bartosiakiem. Od USA pomoc możemy otrzymać po 2 tygodniach. Ojropka będzie potrzebowała miesiąca a są za miedzą. Coś jeszcze równie "mundrego" powiesz?

fifi
wtorek, 23 czerwca 2020, 11:17

Może to?Francja i Anglia wypowiedziały Niemcom wojnę 3 września...Resztę sobie dośpiewaj cienkim głosikiem.

Davien
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 01:59

I tego samego dnia dywizje francuskie przekroczyły granice atakując Niemcy? O to ci chodziło czy o barbarzyńców z Rosji napadajacych na Polskę 17 wzresnia?

wert
wtorek, 23 czerwca 2020, 17:39

i lotnictwo od razu ruszyło do boju. Zbombardowali niemców ulotkami

Box123
wtorek, 23 czerwca 2020, 14:32

Nie wierzę, że ktoś to napisał. Wypowiedziały wojnę już 3 września? Wow. A już tydzień później postanowiły, że nie kiwną palcem

Davien
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 02:00

Wow i dywizje francuskie walczyły w Niemczech do 20 wrzesnia zanim sie wycofały w wyniku napaśći ZSRS na Polskę.

razdwatri
wtorek, 23 czerwca 2020, 10:51

Nie wiedziałem , że pan Bartosiak jest głównodowodzącym wojsk USA . Skoro jest , to na pewno wie ile potrwa przerzucenie dywizji amerykańskich przez ocean .

wert
wtorek, 23 czerwca 2020, 17:42

ja przytoczyłem opinię Bartosiaka, Ty przytoczyłeś opinie swoją. Coś jeszcze równie "mundrego" powiesz?

Davien
wtorek, 23 czerwca 2020, 11:18

Tyle ile potrzeba by doleciały tu Boeingi i Galaxy wyładowane zołnierzami bo sprzet dla nich jest juz w bazach zaopatrzeniowych w Europie.

tutu
wtorek, 23 czerwca 2020, 11:55

O ile "tu" dolecą.Mam spore wątpliwości.

Davien
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 02:02

A co ma im przeszkodzić?? Te 300 nowoczesnych rosyjskich mysliwców walczących z kilkukrotnie silniejszym lotnictwem NATO czy może "wspaniała" rosyjska Flota gdize szczytem techniki OPL sa stare S-300F i trochę odpowiedników pierwszych SM-2 czyli redut???

Wawiak
środa, 24 czerwca 2020, 09:33

Kolejny zwolennik teorii o płaskiej ziemi bez horyzontu radiolokacyjnego...

hehe
wtorek, 23 czerwca 2020, 09:16

Jesteś z tych ludzi którzy tylko narzekają i wszystko krytykują taki twój sposób na życie co?

razdwatri
wtorek, 23 czerwca 2020, 10:10

Nie, tylko nie staram się bujać w obłokach .

tomi
wtorek, 23 czerwca 2020, 09:15

jak mnie tacy filozofowie rozbrajają hahaha

Xssd
wtorek, 23 czerwca 2020, 08:47

A kto mowi o atakowaniu krolewca??chuba tylko moskiewskie trole.po co nam milion czy nawet pol mln sowieckiej patologii alkocholizmu i narkomanii??nasz system opieki spolecznej i tak juz ledwie dyszy zeby brac to sobie jeszcze na garnuszek.chodzi o to zeby to szambo sie z tamtad nie rozlalo i zeby sie miec przed tym jak bronic

:)
środa, 24 czerwca 2020, 10:40

Adrianek w swoim kolejnym wcieleniu .

Wawiak
środa, 24 czerwca 2020, 09:34

Kreml musi mieć wroga zewnętrznego, inaczej straci władzę.

Polak mały
wtorek, 23 czerwca 2020, 11:23

Przesiedlimy ich na Ukrainę, poczują się jak u siebie w komunalce.Zgaduję że jesteś za?

wespół
wtorek, 23 czerwca 2020, 12:02

Na pewno znajdą wspólny język. I zainteresowania.

bracia
wtorek, 23 czerwca 2020, 12:57

Samogon,słonina i suszone ryby?

vk
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 23:44

Już praktycznie jedna taka eskadra jest w stanie zniszczyć wszystkie rosyjskie S-400 i S-500.

Davien
wtorek, 23 czerwca 2020, 11:19

Nie nie jest wiec nie przeginaj w druga strone. To zwykłe F-16 tyle ze wyposazone w HARM/AARGM i z załogami wyszkolonymi do misji SEAD.

chateaux
wtorek, 23 czerwca 2020, 14:45

Skoro dla Ciebie SEAD to tylko strzelanie HARMami....

Davien
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 02:05

Panei Chateaux, maszyny sa standardowe a sekret ich sukcesów polega na odpowiednim uzbrojeni i szkoleniu załóg. Czasy kiedy trzeba było konstruowac specjane samoloty SEAD mineły w 1996r.

Grzegorz Brzęczyszczykiewicz
wtorek, 23 czerwca 2020, 20:23

SEAD to przede wszystkim specjalistyczne szkolenie pilotów, a same HARMy to słabo się nadają do przełamywania OPL są bardziej bronią obronną przed SAM, do działań zaczepnych przeciwko SAM i EWR są JASSMy i inne pociski manewrujące najlepiej w towarzystwie maszyn WRE.

Gnom
wtorek, 23 czerwca 2020, 08:20

Obyś miał racje jak by nie daj Boże do czegokolwiek doszło. Pamiętaj jednak, że lekceważenie (ba tu nawet pogarda) dla przeciwnika to głupota i kosztuje bardzo drogo - zazwyczaj klęskę.

Tomasz33
wtorek, 23 czerwca 2020, 20:46

Chodzi ci o 1920 rok i Bitwę Warszawską:)? Masz rację. To daje do myślenia bo Rosja wygrywała z Polską tylko wtedy kiedy nie atakowała sama, np w czasie rozbiorów, i później w 1939 roku. A jak już zrobiła to sama to poniosła sromotną klęskę.

Gnom
środa, 24 czerwca 2020, 08:06

Rozpoczynanie wojny to kwestia punktu widzenia. Kupowanie możnowładców przez 2 wieki, szczucie wyznawców prawosławia, prowokowanie tureckich najazdów - to raczej też atak i to typowy dla Moskwy - dziś zwany "zielonymi ludzikami".

M.
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 22:37

Bardzo mnie śmieszy myślenie fanów Wołodii: Rosja to bardzo pokojowy kraj, ale jak w Polsce rozlokują amerykańskie myśliwce, to na pewno nas zaatakują. Nie pod naszymi rozkazami niestety, ale te dodatkowe F-y raczej zniechęcą Moskwę do kozaczenia, niż zachęcą. Wszyscy wiedzą już, jaka jakość stoi za S-300, S-400, a zwłaszcza za Pancyrami :)

wert
wtorek, 23 czerwca 2020, 09:34

Sowieci poczują się minimalnie bezpieczni gdy granice oprą o Władywostok Cejlon, Kapsztad, Gibraltar Dublin, Murmańsk a i wtedy jeszcze będzie im parę rejonów zagrażać

:)
wtorek, 23 czerwca 2020, 10:51

Kolejny zagrzybiony troll.

wtorek, 23 czerwca 2020, 13:17

Kolejny obrońca "prawdy"

pan da nick
wtorek, 23 czerwca 2020, 17:45

Biedo ukropna,nawet na nick cię nie stać?

Codybancks
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 19:50

W razie śmiesznych ruchów zielonych ludzików , cały Okręg Królewiecki może być zdobyty w kilka dni !!! - NATO. Zablokować wyjście z poru i nie mają ruch na morzu !!! Gdzie oni uciekną ?!!

Willgraf
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 21:52

gdzie indoktrynują takich pajaców na ASzW ?

Gnom
wtorek, 23 czerwca 2020, 08:22

U rydzyka w Toruniu. Na ASzW jeszcze jest kilku myślących i odważnych, ale i ich niedługo zastąpią "fachowcy" z Torunia.

wert
wtorek, 23 czerwca 2020, 17:36

odmawiam walki na rozum z osoba nieuzbrojoną

Wawiak
środa, 24 czerwca 2020, 09:38

Wert, pięknie ujęte.

Gnom
sobota, 27 czerwca 2020, 22:45

Cóż - pycha (jeden i drugi) typowa dla ludzi silnie związanych z tym środowiskiem, przykładem: misio (tenże). To było w waszym stylu, może wiec coś pojmieicie.

Kapitan Iglo
wtorek, 23 czerwca 2020, 03:28

Zabolało?

ładowniczy
wtorek, 23 czerwca 2020, 11:10

Juz nie kapitan Bomba.

grzegorz
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 21:49

To raczej godziny Ale obu żadnej wony nie było .

poniedziałek, 22 czerwca 2020, 21:40

z poru to napewno

rozbawiony
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 18:40

Tylko narażają nas amerykanie na koszty a w razie wojny te samoloty nie będą w stanie operować z Polski i zostaną wycofane do Niemiec . Więc po co to przemieszczenie ? Chyba tylko by z naiwnych Polaczków wydusić jak najwięcej kasy .

:))
wtorek, 23 czerwca 2020, 06:41

Z chęcią je odkupię za dobrą cenę :) i przejmę koszty utrzymania tych maszyn :)

złośliwy
wtorek, 23 czerwca 2020, 10:55

Na razie realia sa takie,dzisiejszy poranny program w tok fm z udziałem pułkownika Przepiórki ,pozyskujemy czesci zamienne z uziemionych f 16 ,a zdolna do akcji jest połowa maszyn.

Wawiak
środa, 24 czerwca 2020, 09:39

Tok Fm to klon GW w eterze :-/

amen
środa, 24 czerwca 2020, 10:44

No i?Sluchasz tylko radia maryja?To musisz mieć szeroki horyzont radiolokacyjny.

Wawiak
środa, 24 czerwca 2020, 14:16

Nie, Antyradia i RMF Classic. Serio. Zdziwionyś pewnie 8-]

Davien
wtorek, 23 czerwca 2020, 11:25

Panie złosliwy, a co były oficer GROM-u wie o naszych F-16 i ich obecnym stanie?? Wg MON nie ma zadnej kanibalizacji a w gotowosci operacyjnej jest ponad 60% F-16( dane z maja 2020r)

złośliwszy
środa, 24 czerwca 2020, 07:30

A nie tak dawno bredziles, ze gotowosc Polskich F-16 to 70%. A tutaj znowu rzeczywistosc okazala sie dla ciebie malo laskawa.

Davien
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 02:07

Widzisz trollu podawałem oficjalne dane z listopada 2019r , teraz zostału uaktualnione ale i tak jesstes za... by to pojac.

zlosliwszy
środa, 24 czerwca 2020, 07:30

A nie tak dawno bredziles, ze gotowosc Polskich F-16 to 70%. A tutaj znowu rzeczywistosc okazala sie dla ciebie malo laskawa.

złośliwy
wtorek, 23 czerwca 2020, 11:46

Ty,tutejszy,najbardziej pracowity troll na tym portalu masz zapewne lepsze zrodla informacji?MON z tego co pamiętam długo wymownie milczał, aż w koncu wydusił z siebie ten komunikat.Dla mnie średnio wiarygodny.

Davien
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 02:08

Jak widac prawda zabolała:)) A MON podawał dwie liczby, pierwszą w listopadzie 2019r a druga obecnie więć jak nei masz nawet pojecia co komentujesz to skończ trollu.

Fan daviena, eksperta od AIM-120 z 1973 roku.
środa, 24 czerwca 2020, 07:32

Nie obrazaj dejvidka. To kest ekspert od AIM-120 z 1973 roku, kotlow opalanych oparami benzyny i ekspert od referendum w Polsce o przystapieniu Polski do NATO.

Davien
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 02:09

I znwou masz te halucynacje co zawsze:)) Lecz sie zanim będize za pózno:)

?
wtorek, 23 czerwca 2020, 12:42

Może posłowie PO ze stosownej komisji policzą ile efów da radę oderwać się od ziemi?

Murf fanem Polski
wtorek, 23 czerwca 2020, 01:25

Masz więc dostęp do ściśle tajnych planów bitew NATO? Dzięki za udostępnienie.

Davien
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 23:27

Rozbawiony wracaj sie kompromitowac na Space 24, tu juz mamy dosyc rosyjskich trolli:)

frugo
wtorek, 23 czerwca 2020, 10:56

Ja mam dość was,ukraińskich.

Davien
wtorek, 23 czerwca 2020, 11:25

Taak, ruski trollu, to co tu robisz, wracaj do siebie za Ural:))

ja to ja
wtorek, 23 czerwca 2020, 11:57

Raczej ukraińskiej piątej kolumny,która czuje sie w Polsce jak u siebie pod sklepem nocnym w Kijowie.

poniedziałek, 29 czerwca 2020, 02:11

Kolejny ruski troll sam sie demaskuje:)) Ech co wy z tym macie jakiś bład w szkoleniu czy co?:))

:)
wtorek, 23 czerwca 2020, 11:47

Trzymaj poziom ekspecie specjalisto.

Fan daviena, eksperta od AIM-120 z 1973 roku.
środa, 24 czerwca 2020, 07:34

dejvidek to jest ekspert od AIM-120 z 1973 roku, kotlow opalanych oparami benzyny i ekspert od referendum w Polsce o przystapieniu Polski do NATO. A poziom u niego jak zwykle, najwyszych lotow :).

Davien
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 02:10

Naucz się polskiego rosyjski najmito bo twój bełkot jest nie do zrozumienia.

Bolo
wtorek, 23 czerwca 2020, 11:22

czyli zabolało ruskiego trolla. I dobrze. A kopiejek na wypłaty coraz mniej.... coraz mniej.....

dennica
wtorek, 23 czerwca 2020, 12:43

Albo Bolo,albo Adrian,albo....a styl te sam.Szoruje po dnie.

ataman
wtorek, 23 czerwca 2020, 12:18

Ogarnij sie kapitan :).

BUBA
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 20:54

Ales pan wyskoczyl ja filip z konopii prawie tak samo jak kosciuszko wyskakuje.

Ustawiator
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 18:59

Duda już zadeklarował 3mld usd za fort trump No to w ramach tego te 30 samolotów z HARM i AWASC jeden by sie przydało

Kazik :)
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 19:56

Ale rocznie te 2 mld USD czy tak na początek a konto?

Antytroll
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 20:43

Roczne koszty Polski to będzie ok 200mln dol czyli pokrycie mediów. Dla porównania Niemcy czy japonia muszą pokrywać przynajmniej połowę kosztów idącą w miliardy dolarów. I tyle w temacie

Kazik :)
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 21:30

A utrzymanie bazy w Łasku i potrzebnej infrastruktury lotniczej? A infrastruktura magazynowa dla bazy sprzętowej w Powidzu, gdzie rozlokowane zostanie wyposażenie dla brygady pancernej, i bazą dla dowództwa V Korpusu? Proszę o info księgowe?

Antytroll
wtorek, 23 czerwca 2020, 03:32

Haha to może jeszcze amerykanie mają płacić nam pieniądze, za bazę w której zostawią sprzęt do naszej ochrony? Ale co z tymi 2mld na fort tramp o których przed chwilą pisałeś? To 2mld czy 200mln?

:)
wtorek, 23 czerwca 2020, 11:58

Innym płacą.

wert
wtorek, 23 czerwca 2020, 09:38

Koszt wystawienia dywizji ciężkiej to 100mld PLN. Za Bartosiakiem

Gnom
wtorek, 23 czerwca 2020, 08:28

Oni chronią tylko swoje interesy i nic więcej. Polska i Polacy dla nich znaczą tyle ile mogą im przynieść kasy lub pozycji, np. do angażowania środków w Rosji. Jak będą potrzebować mocniej \Rosji do walki (nie koniecznie zbrojnej) z Chinami a my będzie oczekiwaną przez Rosję zapłatą, to Rosja nas dostanie jak w Theranie i Jałcie (za udział w walce z Japonią, ostatecznie patrz Poczdam) - nie łudź się. A 2 mld to Polska praktycznie już rocznie wkłada za obecność USA w Polsce, nawet władza parę razy się chwaliła, choć przed wyborami przestała.

Tomasz33
wtorek, 23 czerwca 2020, 21:00

Kraje mają interesy. Polska będącą po stronie USA leży w ich interesie. Sytuacj o której piszesz jest mało prawdopodobna. Jeśli wystąpi to będzie oznaczać że Polska będzie musiała zmienić swojego strategicznego sojusznika na Chiny. Dziś to niewiarygodne. Ale np Singapurowi nie przeszkadza żeby "lawirować" pomiędzy innymi a drugimi. A Polska regularnie wzmacnia swój potencjał, więc Rosja Polski już nigdy nie dostanie. Wytłumacz wszystkim po co wy się tu pchacie skoro nie macie nic do zaoferowania? A dziwnym przypadkiem po upadku komunizmu Polska od 30-stu lat nieprzerwanie się rozwija. Rozumiesz co to znaczy nieprzeranie?

Gnom
środa, 24 czerwca 2020, 08:21

Ja TU przeżyłem i socjalizm (dziś nie wiedzieć czemu zwany komunizmem), przemiany i żyję do dziś. Zostawiłem swojemu krajowi (Polsce jak byś nie zrozumiał) wiele serca i zdrowia i pozytywnie wpłynąłem na jego obronność w dziedzinie którą od dziesiątków lat się zajmuję, zatem wypraszam sobie hasła "po co wy się tu pchacie". Zadaj takie pytanie tym którzy wrócili po 90 z zachodu od razu umieszczając siebie lub swoje dzieci na ważnych korytach i wyprzedali (do spółki z prominentnymi działaczami PZPR) polski przemysł i niszczyli naukę. Wystarczy mi jeden miłośnik kotów, który niszczy największy skarb Polski od stuleci - tolerancje dla innych. Nie wiem gdzie Ty płacisz podatki i le masz lat, ale ja robię to tu, w Polsce i od ponad 30 lat uczestniczę aktywnie w rozwoju Mojego Kraju z sukcesami dla Niego i dla mnie. Zatem nie bądź Davienem i nie obrażaj każdego, z czyim zdaniem się nie zgadzasz.

Tomasz33
środa, 24 czerwca 2020, 12:56

Argumety i cięta riposta to nie obrażanie kogoś. Bo nie taki jest mój cel. "Po co wy się tu pchacie" jest skierowane do rosyjskich władz i ich trolli których tu nie brakuje. Interesują się Polską, próbują jej zaszkodzić na różne sposoby a nie mają żadnej alternatywy do zaproponowania. Polska już przerabiała te 44 lata niewydolnego komunizmu. Dziękujemy. To se nie wrati. To prawda że po przemianach niektórzy bardziej skorzystali inni mniej. Życie jest trudne i to wyścig szczurów. Kto pierwszy ten lepszy. Ja mam 33 lata i to szczęście że o komunizmie wiem tylko od rodziców. Pora żeby więcej młodych ludzi zajmowało się Polską polityką, ludzi którzy nie czują sentymentu do Rosji i komunizmu.

Gnom
środa, 24 czerwca 2020, 20:41

Polska tak naprawdę to namiastki komunizmu miał do 1956 r. Potem robiła jak zwykle po swojemu, choć brat stale starał się przywoływać nas "do porządku". Ludziom z innych demoludów (jak rozmawiałem już po zmianach, nawet Węgrom, wcześniej się bali nawet mówić) nie mieściło się w głowie że tu były prywatne firmy (niektóre całkiem spore), prywatna ziemia, budowano kościoły i mało kto był w PZPR. Bo jak mawiał Zulu-Gula (swego czasu chyba nawet był seantorem), czyli Tadeusz Ross, "bo Polska to jest taka dziwna kraj ..." . I dziwna pozostanie.

Tomasz33
wtorek, 23 czerwca 2020, 22:09

*nieprzerwanie:)

Davien
wtorek, 23 czerwca 2020, 11:27

Gnom, naprawde skończ z tymi sowimi poronionymi teoriami spiskowymi bo juz nawet zabawny nie jestes ale żałosny. Ciekawe jaki masz powód do tego sabotazu co przeprowadzasz.

Gnom
środa, 24 czerwca 2020, 08:26

O wierny USA aż poza granice rozsądku! Zrozum, że wątpliwości są istotą wiary i pozwalają zachować zdrowy rozsądek. Ich brak kończy się fanatyzmem i ślepym działaniem pod dyktando kapłanów wiary (rodzaj wiary nie ma znaczenia). Fanatyk chrześcijaństwa nie różni się od fanatyka islamskiego, czy zfanatyzowanego wojownika z kraju kwitnącej wiśni w II WS - wykona każde polecenie swego guru. To odpowiedź na twoje pytanie - tylko lub aż tyle

Davien
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 02:14

Gnom jak na razie jedynym fanatykiem to jestes sam więc skończ naprawdę ten swój sabotaz , no chyba ze ci za to placa wrogowie Polski.

środa, 24 czerwca 2020, 07:36

Twojej teorii o AIM-120 z 1973 nikt nie przebije.

Kazik :)
wtorek, 23 czerwca 2020, 08:24

Napisałem 2 mld USD za to co w artykule (mowa o jednostkach: lotnictwo, dowództwo i skład broni oraz ok. 1700 żołnierzy amerykańskich) tyle wstępnie wyceniono. A Fort Tramp to tylko hasło jak określił były min. spraw zagranicznych P.W.Waszczykowski (wywiad w Tok FM z dn. 20.06.2020 r. 9:20 - cytat -"Nie ma co liczyć, że w Polsce powstanie kopia niemieckiej bazy Ramstein. Od początku "Fort Trump" rozumieliśmy jako wzmocnienie amerykańskiej obecności w Polsce - mówi w TOK FM Witold Waszczykowski, eurodeputowany Prawa i Sprawiedliwości i były minister spraw zagranicznych.") A jako obywatel mam prawo wiedzieć ile kosztuje mnie obecność wojsk obcych i dlaczego są oni lepsi od własnych żołnierzy/obywateli skoro i tak w każdej chwili mogą opuścić zaprzyjaźnione narody (v. Kurdowie). A sprzęt w bazach nie jest polski i nic nam do niego puki nam go nie podarują. I nie pisałem, że mają nam płacić. A na temat prawa własności i co to jest to proszę postudiować prawo rzymskie by zrozumieć co znaczy ochrona i oddanie prawa do obrony w inne ręce nawet sojusznicze - to nie gra w piłkę z kupionym zawodnikiem.

Tomasz33
wtorek, 23 czerwca 2020, 21:03

Kurdowie nia mają państwa i nie są w NATO. Sprzęt nie jest Polski ale wystarczy przysłąć ludzi żeby go użytkowali. To znacznie skraca czas reakcji. Wszystkie kraje które mają u siebie wojska USA mają takie samo prawo na temat ewentualnego karania. Ale nic nie stoi na przeszkodzie żeby wynegocjować np. rekompenstay jeśli doszło by do jakiś wypadków drogowych, zniszczeń itp.

Kazik :)
środa, 24 czerwca 2020, 19:49

Po pierwsze nic mnie nie obchodzi, że Kurdowie nie są w NATO liczą się fakty. Incydent włoski (kolejka linowa w Alpach) z pilotami USA jest wymowy o ile wiesz o czym piszę i amerykanie wyraźnie mówią o eksterytorialności bazy i wyłączeniu żołnierzy, zatem to ich dobra wola a nie prawo. O czym tym mówisz?? mówię o faktach nie negocjacjach i bajaniach.

Grzegorz Brzęczyszczykiewicz
wtorek, 23 czerwca 2020, 20:31

Masz prawo wiedzieć to ci napisze, koszt pobytu dość doprze wyposażonych ale nie rewelacyjnie wojsk USA będzie co najmniej setki razy mniejszy niż koszt wystawienia przez Polskę takiej samej jakościowo i ilościowo siły militarnej.

Kazik :)
środa, 24 czerwca 2020, 19:51

Chyba nie wiesz o czym piszesz, proszę o fakty a nie o bajania i przypuszczenia. 2 mld USD z naszej strony to są fakty. A poza tym wolę przepłacić swoim a nie obcym nawet US Army.

Grzegorz Brzęczyszczykiewicz
środa, 24 czerwca 2020, 21:07

to sobie policz ile sprzętu kupisz za 2 miliardy zielonych jak już wiesz że 2 miliardy

Kazik :)
czwartek, 25 czerwca 2020, 18:53

4,65 mld PLN kosztuje Polskę zakup dodatkowych 5 modułów haubic Krab, tj. 96 haubic, 1,75 mld PLN modyfikacja 230 czołgów T-72M1 o innym drobnym sprzęcie z drugie tyle nie wspomnę choćby o zakupie 6 zestawów Pilica 36 armat. No i na koniec ostrzegam bez drwin, internet nie jest anonimowy.

Murf fanem Polski
wtorek, 23 czerwca 2020, 01:34

Utworzenie amerykańskiej brygady rotacyjnej kosztowało 5,5 miliarda USD. Myślałeś, że będzie za darmo? USA i Polska są partnerami. Pracujemy razem Walczymy razem I tak, przelaliśmy razem krew. Nie tak wasal władcy. Jako sojusznicy. Wasale postępują tak, jak im powiedziano. Sojusznicy płacą jak równi. Oczekiwać mniej byłoby poniżeniem naszych polskich przyjaciół.

Kazik :)
wtorek, 23 czerwca 2020, 10:08

Czyli my bazy ich utrzymanie i ochrona zewnętrzna (miliardy dolarów rocznie) a oni sprzęt wojskowy i żołnierzy a wszystko w zamian za sojuszniczą bitkę w stylu Kurdów? Rozjaśnij jak się mylę? A co z własną armią gorszy sort?

Kaczor
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 17:33

Teraz czekamy tylko na DZIKIE KACZKI HAHAHAHA Ale uzbrojone

Alu Gator
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 18:34

Kaczka amerykańska piekna,kolorystyka

ruskie q....y
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 17:21

uważajcie bo wam pykawy staną.

easyrider
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 17:16

Pomysł dobry, bo zirytuje Moskwę (i forumowych rusofilów) i podniesie nasze możliwości przeciwdziałania kremlowskim zapędom. Szkoda tylko, że za partnera mamy teoretycznie najsilniejsze militarnie państwo, które może zmienić o 180 stopni swoje decyzje po kolejnych wyborach prezydenckich. Czyli huśtawka bezpieczeństwa co 4 lat gwarantowana. Dobrych rozwiązań poza własną bronią nuklearną i środkami jej przenoszenia nie ma.

Maciek
wtorek, 23 czerwca 2020, 00:51

Mocarstwa nie zmieniają swoich priorytetów przez dekady, więc nie martw się o to. USA dobrze wiedzą, że mają dwóch liczących się przeciwników - sowiety i Chiny. Naszym problemem jest to, że Chiny są znacznie groźniejsze, przez co USA są mocno zaabsorbowane na Pacyfiku. Natomiast raczej trudno wątpić w ich zaangażowanie na wypadek kłopotów w Europie. Pomagali już nie raz, pomogliby i tym razem.

easyrider
wtorek, 23 czerwca 2020, 18:48

Czasy stałości priorytetów to już przeszłość. Przynajmniej w tzw. liberalnych demokracjach, w których bezpieczeństwo państwa zamienia się powoli w bezpieczeństwo kornika żyjącego w drzewie.

wert
wtorek, 23 czerwca 2020, 09:51

To nie była pomoc tylko interes. Dobry interes dla USA. Dzisiaj też to jest w interesie amerykanów. Wspieranie Polski to balansowanie sojuszu moskwy i berlina. Jest opcja ojropki-superpaństwa czyli IV Rzeszy i oparcia jej na surowcach sowieckich. Jest opcja podporządkowania ojropki i stworzenie mocarstwa od władywostoku po Lizbonę. Sowieci liczą że od berlina dostaną więcej niż od USA za opcje antychinską a postawić chinom się muszą. W tym wszystkim my

Antyprawak
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 23:42

Wlasna bron nuklearna :) :)

easyrider
wtorek, 23 czerwca 2020, 18:49

Dla antyprawaków w tęczowym kolorze.

złośliwy
wtorek, 23 czerwca 2020, 12:05

Pracujemy nad tym ze szwagrem w garażu.

Yukk
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 22:55

Jak wygraja demokraci to raczej bardziej docisna putka.

Pankracy
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 16:23

Dla HARM NAJLEPSZE rozpoznanie robi wedgetail chyba że amerykańskie lotnictwo przebazuja,awacsa do Powidza Wtedy będzie się działo

Alu Gator
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 17:11

Na 30 samolotów z,HARM konieczne 2-AWACy i 2-lotniska,

ar2r
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 15:35

puchatek ty na głowę upadłeś ty działanie deeskalacyj ne i patrolowanie pustyni porównujesz do działań wojennych czego oni się nauczyli wypatrywać min i okopywać się na pustyni większość czasu to i tak spędzali w bazach wychodząc z tego założenia w SFOR jesteśmy już ze 20 lat to powinniśmy mieć najlepiej wyszkoloną armie na świecie

martin
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 15:11

ale Polskie Wojsko dalej lata na miotlach. I Ciekawe ile poliniacy beda musieli za to zaplacic i czym ?

Gnom
wtorek, 23 czerwca 2020, 08:30

Tej nazwy F-16 jeszcze nie słyszałem. Chyba że tu idzie o suczki lub MiGi. Możesz rozszerzyć?

Box123
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 20:47

Pod artykułami o zakupie f35 pewnie szczules, że po co nam te samoloty

MAOzoriętowany
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 17:36

Stiopa popraw pisownię i zaczynaj zdanie z dużej litery , bądź pisz cyricą - będziej bardziej zrozumiały dla mocodawców !

Miro
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 16:27

To nie twój interes Saszka

abc
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 14:39

Eskadra? Ile to samolotów? 6?

Antytroll
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 21:50

x5

Adam
wtorek, 23 czerwca 2020, 12:40

10/10

chateaux
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 14:30

Block 50 i 52 nie maja żadnej "szczególnej wersji". Ten block to wylacznie jedna wersja, wersja SEAD - surpression of enemy air defense. To Polska kupila "szczególną wersje" tych maszyn, Block 52+, czyli , pewnymi ulepszeniami, ale na wlasne zyczenie Polski, okrojoną z mozliwosci SEAD.

Davien
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 23:32

Pani Chateaux F-16 block 50/52 to zwykły F-16 a nei wersja SEAD, tak samo jak nasz F-16 C Advanced nie jest wersją okrojona z takich mozliwosci. Po prostu nie kupilismy pocisków HARM . Ostatnia wersją samolotu powstała celowo jako SEAD był F-4G Phantom II

Gnom
środa, 24 czerwca 2020, 08:30

Nie poszło powtórzę. Ostatnią wersją samolotu SEAD przed 1990 rokiem była część F-16 bl.40 ze specjalnym wyposażeniem innym niż pozostałe F-16. Charakterystyczna cechą tych maszyn oprócz stale umieszczonych zasobników były szerokokątne HUD. Nie było ich dużo i nie były jakoś specjalnie oznaczone.

Davien
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 02:16

Gnom ostatnia maszyna powstała celowo pod SEAD były F-4G natomiast F-16 bl 40 to wersja szturmowa F-16

GB
środa, 24 czerwca 2020, 07:39

A maja na uzbrojeniu twoje AIM-120 z 1973 roku?

chateaux
wtorek, 23 czerwca 2020, 18:27

Po prostu nie kupilismy HARM, po prostu nie kupilismy zasobnikow WRE, po prostu nie kupilismy oprogramowania, po prostu nie kupilismy szkolenia. SEAD to nie jedynie strzelanie.

Davien
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 02:18

Pani Chateaux nasze F-16 sa wyposazone w system WRE AIDEWS, nasze samoloty sa zintegrowane bazowo z pociskami HARM , a nei szkolilismy ludzi bo nasze Jastzrebie nie miąły wykonywac misji SEAD, takze dlatego nei kupiono HARM-ów.

Grzegorz Brzęczyszczykiewicz
wtorek, 23 czerwca 2020, 20:41

Nasze F-16 mają wbudowane WRE (choć nazywanie tego Walką Radio Elektroniczną to nadużycie bo to raczej z oryginału ECM czyli elektroniczne środki zaradcze inaczej ujmując systemy obrony a WRE jest do ataku) pod tym względem nasze F-16 są lepsze od amerykańskich które muszą mieć WRE w zasobniku!!!! a SEAD nasi nie robili bo ta ilość F-16 jest niewystarczająca do już bardzo dużego obłożenia zadaniami.

chateaux
środa, 24 czerwca 2020, 12:59

Polskie samoloty wyposażone są tylko w elektroniczne systemy samoobrony, a nie systemy WRE

Davien
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 02:24

A o systemie AN.ALQ-211 v4 AIDEWS słysząłes? Bo to taki system bedący na wyposazeniu kazdego z naszych F-16. Specjalizowane zasobniki WRE przenosi jedynie EA-18 Growler, natomiast USAF uzywa do misji SEAD F16 bl 50. Aha AN/ALQ-99 może przenosic wyłacznie Growler. Maszyny USAF maja systemy wbudowane: F-22/35 ALR-94/Barrauda, F-16 AIDEWS, F-15 maja system EPAWSS.

Grzegorz Brzęczyszczykiewicz
środa, 24 czerwca 2020, 16:30

Obecnie ofensywne systemy WRE z maszyn amerykańskich to posiada tylko Growler i tylko on może z dużej odległości zakłócać nawet dużej mocy radary i radiostacje uniemożliwiając im pracę, to co się szumnie u nas zwie WRE w samolotach to są właśnie systemy samoobrony mniej czy bardziej skutecznie chroniące przed śledzeniem i uzyskaniem namiaru do strzelania przez mniejszej mocy radary SAM czy radary myśliwców oczywiście z dużej odległości bo aby to działało moc sygnału z "zakłócacza" docierająca do radaru musi przewyższać moc echa powracającego do tego radaru. Polskie F-16 mają zintegrowany system samoobrony lepszy od tego co maja na swoich amerykanie i nic więcej się dorzucić na F-16 nie się da bo po pierwsze ze nie ma miejsca na systemy wymagało by to przebudowy samolotu, po drugie F-16 nie ma wystarczającej mocy zasilana elektrycznego a po trzecie było by to bez sensu.

chateaux
środa, 24 czerwca 2020, 18:35

Eh, Growlery podobnie jak bazowe F/A-18 uzywa tylko US Navy. Twierdzisz w takim razie ze US Air Force nie uzywa samolotow SEAD?

Grzegorz Brzęczyszczykiewicz
środa, 24 czerwca 2020, 19:50

US AF używa ale do ogniowego przełamywania OPL do radioelktronicznego przełamywania OPL z tego co wiem niema obecnie samolotu. US Navy bierze udział we wszelkich akcjach bo te z reguły są poza terytorium USA i marynarka ma tez inną filozofię prowadzenia walk która jest wynikiem bazowania lotnictwa na okrętach i mniej tam finezyjnych ataków z zaskoczenia a dużo chamskiej siły.

fifi
wtorek, 23 czerwca 2020, 12:08

Bo po co nam jakieś tam pociski? A Jankesi nie oferują amunicji w wersji defiladowej.

chateaux
wtorek, 23 czerwca 2020, 14:42

Nie tylko po co nam pociski. Po co nam możliwość zakłócania rosyjskich radarów. Tylko kłopot z tego. Generałowie szkoleni na Limach i MiG21 musieliby dokształcać się w sposobach i taktykach prowadzenia misji SEAD, i okazałoby się ze jeszcze ze podporucznicy są od nich lepsi w te klocki.

Gnom
wtorek, 23 czerwca 2020, 08:38

Nie o geni(t)alny, część samolotów F-16C bl.40/42 została skonfigurowana specjalnie do zwalczania SRL, jako ostatnia, choć nie została nazwana Wild Weasel. Miała dodatkowe wyposażenie i jako pierwsza nowe szerokokątne HUD, od których później odstąpiono w kolejnych bl. 50/52 (podobnie jak od dodatkowego wyposażenia do misji SEAD). Proponuje pogrzebać w papierach, bo pewnie już w czasach szału internetowego nikt tego nie wprowadził, a Pentagon potem (po 1990) tym się nie chwalił.

Davien
wtorek, 23 czerwca 2020, 11:39

Gnomku jak zwykle walisz kula w płot :) Wersja bl 40/42 to mysliwiec uderzeniowy a do 1996r Wild Weasel uzywali F-4G, potem przesiedli sie na F-16 bl 50. F-16 bl 40/42 to rok 1988. Ale oczywiscie potrafisz udowodnic swoje teorie?

Gnom
środa, 24 czerwca 2020, 08:33

Jednak szkoda z tobą gadać. Wskaże ci kierunek. Spójrz jakie wyposażenie było wymagane do skutecznego użycia HARM i co dodatkowo musiały mieć owe F-16. Ponieważ nie kosztowało to 1USD, a konwersja nie trwała 15 minut to były to samoloty dedykowane (co nie zmienia faktu, że poza tym były to zwykłe F-16 i mogły tyle samo) .

Davien
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 02:30

Gnomku, HARM nie wymagał niczego specjalnego by go mozna było uzyć ponieważ to GSN pocisku musiała wykryc cel, USAF by zwiększyc szansę na skuteczny atak uzywało podwieszanego HTS ( Harm targeting System). Wiec istotnie nei ma sensy z takim nieukiem jak ty rozmawiać. Al rozumiem ze zwykłe A-6/A-7 czy F./A-18A/Bmiały jakeiś wyspecjalizowane systemy??? Oj chyba nei gnomku:)

Grzegorz Brzęczyszczykiewicz
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 17:11

bajkopisarstwo kwitnie.

Filipidos
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 16:24

Powiedz tov Grekom Mają ,te same w ilości 110 sztuk Ale ile sprawnych nie wiadomo

werte
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 14:20

No to w końcu rząd zacznie wydawać kasę na OPL. Oczywiście amerykańską i bez targów, ale zdaje się że inaczej już nie potrafią. PS "Nie można postawić Polsce zarzutu"? Żarty. Putin ma w nosie czy są to maszyny DCA czy nie. Jak zechce to uzna że są, a USA kłamie.

bc
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 13:38

Nieźle a pewnie za chwile przezbrajają się na F35.

Keras
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 13:21

To by było dobre. To element szerszej strategii wspierającej również Szwedów. Nie ma ich w NATO, ale rusek to dla nich taki sam wróg jak dla nas. Mocna Polska to dodatkowe wsparcie dla Szwedów ale i Norwegii, która w NATO jest i ma strategiczne położenie.

Dama z łasiczka
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 12:57

Witam dzike Łasice w Polsce A nie tylko na obrazie

Adam
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 17:14

Drobna poprawka: na słynnym obrazie Leonarda da Vinci nie ma damy z łasiczką! Trzymane przez kobietę zwierzę nazywane jest gronostajem, a wcześniej fretką.

werte
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 16:00

Na obrazie nie ma łasicy. Tym bardziej dzikiej.

wtorek, 23 czerwca 2020, 08:29

To kto trzyma gronostaja, jak nie łasiczka?;)))))

Swidniczaneczka
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 13:09

A gdyby apache bazowaly niedaleko?

jacek
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 14:09

Oby kiedyś w Królewcu.

sża
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 16:32

Może najpierw odbijmy Krym dla Ukrainy, Osetię dla Gruzji i Kaukaz dla Czeczenów, a dopiero później myślmy o Królewcu...

A tak sobie zapytam
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 21:37

A po kiego mamy komuś mamy coś odbijać co my mamy do Krymu? Nie nasz cyrk I nie nasze małpy mało problemów u nas?

Ty łęcie kartoflany
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 18:59

A może jednak Królewiec pierwszy, i damy dobry przykład innym;)))

to dopiero odlot
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 23:08

To na co czekasz łęcie buraczany? Odbijaj!

Voodoo
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 12:45

Pięknie.....yankee tworzą sobie kolejny przyczółek do dania "ruskim" przyslowiowego "prxtyczka w nos" ....oczywiście nie na swoim terenie...tylko kosztem Poznania, Łodzi, i Olsztyna....to co ....znowu nasze ziemie mają być poligonem do kontrolowanego konfliktu jak to od Sasów bywało..... Bismarck miał rację (a propos Polaków...traktując nas jako szczep nie naród /podobnie jak Bawarie/....dajcie im namiastkę niepodległości.... a się pozagryzają)..... Kraj który toleruje obce wojska na swoim terytorium albo jest bardzo bogaty....albo bardzo głupi (A.Hitler....rozkaz dotyczący rozmieszczenia jednostek Wehrmachtu w Rumunii)

Cc
wtorek, 23 czerwca 2020, 08:53

Oczywiscie.jak nie bedzie amerykanow to rasputin zostawi nas oczywiscie w spokoju.hahah thebill

poniedziałek, 22 czerwca 2020, 19:51

A mig-31 wejdzie na pułap 32km?

Gnom
wtorek, 23 czerwca 2020, 08:45

Pewnie wejdzie, pytania brzmi po co i czy cokolwiek tam zrobi? Zatem niegrzeczny (bo bez podpisu) oświeć nas w jakim celu (jak i twoje prowokacyjne pytanie)

wtorek, 23 czerwca 2020, 13:23

Nieważne po co i co by tam robił. Nie wejdzie bo powietrze jest tam dla niego za żadkie. Ale pan ekspert Voodoo, nazywający siebie pilotem tego nie wie.

Davien
wtorek, 23 czerwca 2020, 11:41

Gnom po pierwsze zapoznaj sie z możliwosciami MiG-31 zanim napiszesz kolejne bajki, po drugie poczytaj jakie brednie wypisuje voodoo a potem zabieraj głos, no chyba ze zwyczajnie jak zwykle trollujesz bez sensu.

Gnom
środa, 24 czerwca 2020, 08:35

Tobie nie dorównam, ale nie martw się nie to jest moim celem. Znasz pojęcie pułap dynamiczny (pytanie także do anonima)?

Davien
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 02:33

Gnomku, pułap dla MiG-31 to 25km i wyzej nie polecisz ale i tak jak widac w trollowaniu i udawaniu eksperta ci to nei przeszkadza. Ale to u ciebie norma, jak udowodniłes juz wyzej przy HARM-ach:)

Fan daviena, eksperta od AIM-120 z 1973 roku.
środa, 24 czerwca 2020, 07:43

I o pisanie bredni oskarza dejvidek, gosciu co wypisywal, ze F-4 Luftwaffe w 1973 roku uzbrojone byly w pociski AIM-120, tankowce napedzane sa kotlami opalanymi oparami benzyny, a w Polsce bylo referendum mo przystapieniu Polski do nato. To dopiero.

Drzewica
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 14:42

Tobie obca jest niepodległa myśl polska, myślisz jak Tusk; że do uniknięcia wojny wystarczy głaskanie Angeli po pleckach i dawanie dobrej kasy Putinowi za węglowodory. Folksdojcz czy coś pokrewnego?

bat na onuce
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 14:33

spadaj trollu moze dla ciebie to zla informacja ale prawdziwych Polakow wysmienita ,oby wiecej takich pozytywow ,

Won za don
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 13:48

Właśnie dzięki tym siłom te ziemię będą wreszcie bezpieczne przed waszą kacapską armią

Won za don
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 13:48

Właśnie dzięki tym siłom te ziemię będą wreszcie bezpieczne przed waszą kacapską armią

Tylko po co?
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 13:41

Najlepiej się rozbroić wtedy Rosjanie nie będą chcieli nas zniszczyć, w skrócie twojej myślenie, to Korea Południowa też może powinna się rozbroić aby nie prowokować północy? Lecz się chłopie.

alkaprim
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 15:39

Tylko po co?...panie strateg-a kto tu powiedział o rozbrojeniu WP-wystarczy,że te miliardy ,które będziemy musieli płacić za pobyt wojsk amerykańskich-przeznaczymy na zakup z głową uzbrojenia,sprzętu,amunicji dla naszego wojska-a będzie dobrze.Dodaj do tego umiejetna i mądra polityka zagraniczna naszego państwa.Co do Korei Południowej i Północnaej-nie wiem czy zauważyłes,ale oba państwa są od kilkudziesięciu lat w stanie wojny-a o ile mi wiadomo,to my nie jesteśmy z nikim w stanie wojny.Jesteśmy w Nato i Uni Europejskiej-jeśli nie zauważyłeś.

Dds
wtorek, 23 czerwca 2020, 08:54

Nie pamietam zebysmy po napasci sowieckiej z 19.09.1939 podpisali jakikolwiek trqktat pokojowy

bender
wtorek, 23 czerwca 2020, 12:51

Co prawda Sowieci weszli 17 września 1939, ale napadli na nas nie wypowiadając obowiązującego traktatu o nieagresji, a to numer jakiego nie zrobił nam nawet Hitler.

alkaprim
wtorek, 23 czerwca 2020, 12:22

Dds-to mało wiesz.Traktat Ryski-a po 2WŚ z nikim.

Pawel
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 15:12

Nie rozbroic sie tylko inwestowac we wlasne wojsko i przemysl i budowac bezpieczenstwo polskimi rekoma a nie polegac na wielkim bracie.To chyba juz przerabialismy czy tez nie??

Fanklub FR
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 18:45

Ilekroć byśmy nie wydali to Rosjanie wydadzą więcej, choćby obywatele mieli tam jeść ziemniaki przez cały rok, dlatego potrzebny nam sojusznik, którego ruszenie będzie dla Rosji zbyt ryzykowne. Oczywiście ta strategia ma wiele błędów i niepewności ale alternatyw brak.

no oczywiście
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 13:17

Znaczy ty jesteś ten od zagryzania się?

Voodoo
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 14:24

Nie muszę się tłumaczyć.....zapytaj "przyjaciela wszystkich D24 forumowiczów " Daviena....mieszkam u braci Czechów.....ale na wybory przyjadę... to mój przywilej i obowiązek jako Polak

nebeska
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 22:13

A korespondencyjnie nie laska?

fdsfdsfdgfdgfd
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 13:16

Po pierwsze powinieneś pisać nie "nasze ziemie", ale wasze ziemie, bo raczej nie jesteś stąd. Po drugie jeśli te wojska są sojusznicze i są z daleka to wygląda to inaczej niż w przypadku bliskich, agresywnych sąsiadów. A w przypadku Rumunii Hitler nie miał racji, bo ona akurat na drugiej wojnie światowej nie wyszła tak źle.

Pawlak
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 15:14

Opinia noie odpowiada to trzeba zaraz nazwac trollem albo ruskim szpiegiem?To tak rozumujesz wolnosc wypowiedzi. Demokracja jest jak brzytwa- jest przydatna ale w rekach malpy staje sie zabojczym orezem

mjodeck
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 22:03

Najpierw demokrata musi się nauczyć gramatyki.

poniedziałek, 22 czerwca 2020, 19:53

Z demokracji to trzeba umieć korzystać a nie toczyć propagandową wojnę z własnym krajem

Voodoo
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 14:36

Rumuni akurat swoją substancję biologiczną zachowali podobnie jak Węgrzy, Czesi i Słowacy.... my....zostawiliśmy najlepiej wyszkolonych ludzi w Tobruku,Lenino, Monte Cassino, Falese, i innych nikogo nie interesujących miejscach....aaa jest nawet popiersie W.Urbanowicza w Chinach (wg.mnie najlepszy polski pilot II wojny św).... i co z tego....ostatnie 30 lat....pokazało że od Bismarcka nic jakoś się nie zmieniło

Jaro
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 16:40

W Katyniu zginęli ci gorsi, od tych z Tobruku?

Voodoo
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 14:28

Chcesz dyskutować o krajach zależnych i niepodległych.... Oki....to najpierw zdefinijuj czym jest mój pobyt czasowy u Ciebie w domu....a czym jest używanie Twojego ręcznika i sztućców.... kiedy chcę?

B72
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 13:16

Martw sie o swoja Rosje , Polske zostaw w spokoju.

Voodoo
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 16:36

Martwię się o mój kraj....bo ci którzy nie mają merytorycznrj odpowiedzi...a tylko bełkot w stylu "ruski,niemiecki, żydowski,...trollu...byli pierwszymi " szmalcownikami" w okupowanej Polsce.....a że ich było około 20 tyś ( więcej jak w Francji) to sam sobie odpowiedź kim sam jesteś próbując obrażać adwersarza

poniedziałek, 22 czerwca 2020, 19:55

Człowiek który plecie o Migu-31 wchodzącym na pułap 32km będzie innych o brak merytoryki oskarżał....

Voodoo
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 21:37

A co....nie było o tym napisane w Wiki....oj przykro mi...to poczytaj sobie fora norweskie...tam zastanawiają się a raczej są pewni...że coś co lata na pulapach 27-33 tys metrów z prędkością 2,8-3,2 i ma promień zakrętu 32 km...to nie może być Kalibr....szczególnie że Kalibr nie wraca tam skąd go wystrzelono....jedyny samolot na świecie który może tego dokonać jest Foxhound i nie ważne czy to wersja specjalna czy produkcyjna.....jego poprzednik nie takie rzeczy umiał

wtorek, 23 czerwca 2020, 13:37

No tak... można było się tego spodziewać: Pan "pilot" wie o aerodynamice tyle co przeczytał w "wiki" (nie w "viki"?) i na forach :) Rozróżniasz lot rozpędzonego samolotu pionowo do góry aż mu zgasną silniki, w celu bicia rekordu od lotu poziomego na określonym pułapie? czy może zapytasz czemu by miały mu zgasnąć silniki?

Ja
wtorek, 23 czerwca 2020, 03:47

A na jakich to wyimaginowanych norweskich forach to wyczytałeś? Hę? Widzę, że nie masz pojęcia o życiu i myśleniu Norwegów i blefujesz. No i zapewne perfekt śmigasz po norwesku tak szybko jak Twoje migi, które jak skręcają to zataczaj koło aż po ciemnej stronie księżyca. Bo co to dla nich :) . Tylko nie pisz, że translator jakiś przetłumaczył Tobie bo pęknę ze śmiechu. Mieszkam w Norwegii prawie 15 lat i takiego forum nie ma. Nawet jak było by to nikt takich tematów nie pisałby panie Wódó :) .

Davien
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 23:36

Voodoo skończ bredzic bo juz tego twojego bełkotu nie da sie nawet czytać.

środa, 24 czerwca 2020, 07:46

Tak samo jak ciezko czytac twoj belko o AIM-120 z 1973 roku. A zreszta kto ci kaze czytac?

Africa Corps
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 13:05

Po 10 larach bazowania w Afganistanie i Iraku Polskie wojsko jest pieknie przeszkolone

Obserwator
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 14:12

No niekoniecznie, bo doświadczonych dowódców z Iraku i Afganistanu Macierewicz wyrzucił na zbity p..sk, bo podobno komuchy. Gdyby ktoś miał wątpliwości, to na zakończenie służby gen. Patalonga przyjechało 3 amerykańskich generałów, a u Macierewicza nie było nikogo.

jurgen
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 12:43

to byłby bardzo dobry ruch ... a w Łasku spoko pomieszczą się, zwłaszcza, że Łask został rozbudowany

panako
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 12:31

Bazujac na doswiadczeniach z poprzednigo konfliktu (niezbyt przjemnych) Wojsko Polskie powinno sie skupic na ochronie Polskiej infrastruktury i Polskiej ludnosci. Amerykanie niech sami sobie chronia swoj sprzet lub udostepnia technologie ktora pozwoli na zbudowanie takiej ochrony przez polski przemysl. Wtedy bedzie mozna rozmawiac o oddelegowaniu czesci wyprodukowanego wyposazenia. Niestety ja tu widze ze amerykanie chca zeby Polacy kupili 2-3 baterie Patriot a nastepnie oddali je na wylacznosc do dyspozycji US Army.

Box123
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 21:57

Prędzej to dzięki presji USA wreszcie będziemy mieli opl, a jak przyjdzie co do czego to i tak będzie go za mało więc będą musieli dosłać swój. Same plusy

Box123
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 21:57

Prędzej to dzięki presji USA wreszcie będziemy mieli opl, a jak przyjdzie co do czego to i tak będzie go za mało więc będą musieli dosłać swój. Same plusy

zvcdszvfdcvgxcv
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 13:18

Baterii Patriot nie oddaje się na wyłączność US Armii, bo baterie te wykonują zadania ogniowe i zwalczają akurat to co jest do zwalczania - chronią dany obszar, a nie konkretną jednostkę.

fog
wtorek, 23 czerwca 2020, 11:18

...a odpalenie następuje bez ingerencji obcych czynników decyzyjnych...? Może jeszcze mieć będziemy kod źródłowy systemu...? :]

Radarowiwc z Radomia
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 12:24

Jakie radary sa potrzebne na,rozpoznania dka HARM?

Davien
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 23:37

A dowolne jakich uzywa przeciwnik, HARM sam sie na nei naprowadzi:)

Grzegorz Brzęczyszczykiewicz
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 17:55

Jedyne skuteczne rozpoznanie dla użycia HARMów to rozpoznanie walką przez lotnictwo.

Pankracy
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 12:55

Takie jakie Amerykanie przywieźli do POWIDZA To bedzie ich HUB

fcuk
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 12:19

Wszyscy tak się tym brandzlują jakby to były nasze własne zdolności. Totalna degręgolda.

aha
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 22:07

Z pisowni wynika, że jesteś zapalonym miłośnikiem obrazów Antonio Muñoza Degraina.

Pawel
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 15:16

Wiekszosc tutaj wypowiadajacych jak i politykow ma mentolnosc dzieci- ciesza sie z zabawek. Nie mysla dlugoterminowo i pieniadze zamiast na programy zbrojeniowe pojda na oplacanie najemnikow z USA. Kupujac zagraniczny sprzet niszczymy przyszlosc naszych dzieci!!!!!

Vvg
wtorek, 23 czerwca 2020, 09:05

Wzruszyla mnie twoja historia....opowiedz ja wujkowi putinowi

Fak sejk
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 14:03

"Degręgolda"... i wszystko jasne! Co robiłeś drugą ręką jak to pisałeś?;)))))))

Box123
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 13:50

Bezpieczeństwo militarne jest podstawą rozwoju gospodarczego, zamoznosci społeczenstwa i rozbudowy własnej armii, a w tej chwili może nam je zapewnić tylko wojsko Stanów Zjednoczonych

Oszolom
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 15:37

Ruscy są bezpieczni jak UJ. I jakoś nie są od tego bogatsi.

Box123
wtorek, 23 czerwca 2020, 03:39

Bo ruscy to ruscy i nie potrafią zrobić nic poza napadaniem i mordowaniem słabszych. A my jak nie będziemy wystarczająco silni to zawsze będziemy wystepowac w roli tych drugich. Dlatego potrzebujemy obecności wojsk amerykańskich żeby wyrwać się z błędnego koła, bo sami sobie w tej chwili nie jesteśmy w stanie zapewnić bezpieczeństwa

:)
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 12:56

Degręgolada.Odpowiednie słowo.

Brandzel
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 12:50

No ja JUŻ nie wytrzymam

Natowiec
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 12:13

Razem z nimi przyleci pakiet serwisowy hura Naprawiamy nasze nieloty

Sursum ad sumum
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 13:28

Rosjanie by chcieli mieć takie nieloty jak my. Już nie mówiąc o pilotach.

Pankracy
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 12:05

Powiedz to jedyne lotnisko z amerykańska wieżą kontrilna i radaram

Allo, Allo
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 18:07

Przecież to już nawet nie jest raszynpolisz. Dzień dybrry, tu radio Maskwa.

Taksówkarz z Powidza
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 13:55

Kto Tobie takich głupstw naopowiadał ?

aha
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 22:09

Przecież pisze o Powiedzu - wszystko jasne - to zapalony miłośnik "Ich Troje"

polip
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 12:04

kazde wzmocnienie bedzie dobre dla naszego bezpieczenstwa. ale dodatkowe f16 bedzie stanowic bardzo solidny plus. potencjalny agresor nie bedzie mial pewnosci czy strzela do polskich f16 czy samolotow usa. a to zmienia podejscie ataku agresora i ewentualnego odwetu ze strony usa na agresorze.

jurgen
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 14:12

zgadza się

Kiks
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 12:04

Wszyscy mają jakieś uczulenie na tę broń jądrową. Ruscy ją mają i grożą jej użyciem w odniesienie do krajów, które jej nie posiadają, ćwicząc nawet takie ataki, a tutaj dylematy. Litości.

:)
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 13:42

My też ćwiczymy takie ataki(ćwiczenia we Włoszech).

bender
wtorek, 23 czerwca 2020, 12:41

Nie, my ćwiczymy eskortowanie nosicieli. Sami nie posiadamy środków przenoszenia broni A.

dim
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 11:59

No dobrze, oby ! Ale czym my, w Polsce, bronić będziemy ich bazy ? Zintegrowanym, wielowarstwowym pustosłowiem ? Czyli jakoś znów nie widzę tych "granatników jednorazowych", już ani nie pamiętając o jakiś czołgach, model z XXI wieku. Ani o artylerii rakietowej z zasięgiem lepszym, niż dzidy, wobec muszkietów.

Fanklub Fanklubika
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 13:43

Myślisz że Rosjanie ruszą amerykańskie bazy? Gdy nawet boją się ruszyć izraelskich samolotów nad Syria?

dim
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 15:57

Zerkam czasem na rosyjskie fora. Ależ oczywiście, że Rosjanie bez namysłu zaatakują je, gdy tylko przyjedzie taki rozkaz. Nie doceniasz ich... tępoty. No, powiedzmy nieco łagodniej: błędności ich oficerskiej wiedzy o świecie.

Wawiak
środa, 24 czerwca 2020, 10:38

Kreml "integruje" swoje społeczeństwo strachem przed "wrogiem z zewnątrz". Tak utrzymują władzę od pokoleń.

Kiks
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 12:52

Czym? Wątłym Błaszczakiem podtrzymywanym przez Dudę? Najwyżej dołożymy im cegieł do kieszeni.

Czytelnik
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 14:38

Trzeba nam Czaskowskiego co armaty zamieni na tęczowe flagi.

Wawiak
środa, 24 czerwca 2020, 10:39

I to bez wazeliny. Żaden normalny facet nie oprze się takiej grozie...

prawda
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 12:36

trzeba naciskać na patrioty i ew delikatnie rozglądać się za konkurencją i sugerować że jak usa nie potrafi wyrobić się z projektem to możemy bardziej zainteresować się konkurencją. Problem jest z radarami nowej generacji które są opracowywane

Obserwator
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 14:22

Już widzę, jak ta ekipa rozejrzy się za konkurencją. Izrael oferował nam swoje rakiety do Homara wraz z budową fabryki, a oni wybraki Himarsa w defiladowej ilości z zerem offsetu. Raz wystrzelą i po Himmarsie za ogromne pieniądze. Zamiast tworzyć rozległą sieć sojuszy, tworzyć przyjazne relacje ze wieloma krajami, w tym z USA, to ten rząd ze wszystkimi się pokłócił a w zamian kupił sobie w osobie Trumpa ochroniarza. Kiedy jednak zabraknie kasy, to ten ochroniarz wypnie się na nas, natomiast przyjaciele zawsze pomogą i nie będę się pytać za ile. Nawet jeśli któryś z przyjaciół zrejteruje, to zawsze kilku pomoże.

Box123
wtorek, 23 czerwca 2020, 03:42

No tak. Przytulony do Putina Izrael, który wykorzystuje każdą sytuację żeby w nas uderzyć, to najpewniejsza gwarancja naszego bezpieczenstwa

Obserwator
wtorek, 23 czerwca 2020, 12:40

I dlatego ten niby "przytulony" do Putina Izrael wali w jego najlepszego sojusznika na Bliskim Wschodzie, tj. w Syrię jak chce i robi tam co chce. Izrael do nikogo się nie przytula, Izrael ma interesy, które konsekwentnie realizuje, a wali nie w Polskę, tylko w obecny nacjonalistyczny rząd, który próbuje negować, że cześć Polaków zachowywała się niegodnie podczas II WW.

Fak sejk
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 19:27

Nikt ci nie pomoże, na pewno nie przyjaciel. Prędzej wynajęty ochroniarz.

Ech
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 11:53

Zniesli wizy. To akurat Dudzie sie udalo

miki
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 12:38

Czyli twoim zdaniem możemy latać na tych samych zasadach do USA ja Brytyjczycy, kolego poczytaj co dokładnie znaczy to tzw zniesienie wiz.

rED
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 13:47

Czy twoim zdaniem latamy do USA na takich samych zasadach jak za PO?

B72
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 13:18

Latamy na tych samych co Niemcy, wystarczy ?

machacz
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 13:01

Nieswieża ta marchewka.

Logistyk z Jastrzębia
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 11:50

Muszą dac im amerykańskie lotnisko No mamy 2 To ktore?

Navigator
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 11:49

To dlaczego MON NIE KUPIŁ HARM tylko bomby GBU z nitro chemu?

fog
wtorek, 23 czerwca 2020, 11:21

Kupiliśmy coś co elaborowane jest u nas... A HARM to oprogramowanie...

dim
wtorek, 23 czerwca 2020, 07:49

Zapytaj raczej, czemu nie produkujemy HARM. Zresztą zupełnie podobnie jak i wielu innych, w zasadzie jak wszelkich rakiet, ponad 40 km zasięgu.

sdfsdf
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 11:42

Jak przebazuja 20 f16 to bedzie realne wzmocnienie.

prawda
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 12:15

Mówi się aktualnie nawet o 30 samolotach

Bosmanz Pucka
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 11:48

Kolega ma rację do naszych12 sztuk

poniedziałek, 22 czerwca 2020, 18:19

Sa

Evivha
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 12:13

48 działających

Czytelnik
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 12:53

48 działających C/D + 2 nieloty A/B do celów szkoleniowych.

Stary Wit.
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 15:40

Jedyny, który napisał prawidłowa ilość płatowców f16, które posiadają Polskie Siły Powietrzne. Każde wzmocnienie potencjału militarnego na terenie Polski jest bardzo cenne dla naszego bezpieczeństwa.

Vdv
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 12:12

Zdawalo mi sie ze 16?

Koba
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 12:08

Ooo! Kolega bardzo dobrze zorientowany. Proszę o źródło i numery boczne tych 12 sztuk.

nino
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 12:04

Bosmanz Pucka 48 chlopcze

Ciekawy
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 12:01

Widzę, że wpuszczony do sieci szczur o 12 sprawnych sztukach nadal krąży.

daff
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 13:43

Kręci się jak wskazówki najszybszego zegarka z Kijowa.

Piotr ze Szwecji
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 11:31

Wszystko piękne i wspaniałe, póki polscy politycy nie zapomną, że to wsparcie wojskowe USA nie jest trwałym zastępstwem dla sił własnych Polski. Polska, jak domaga się tego prezydent Trump w szczególności, z czasem ma sama zapewnić swoje własne baterie Patriot, swoje własne "Dzikie Łasice", swoją własną dywizję szybkiego reagowania (zamiast szpicy NATO?) i oczywiście swoją własną dodatkową dywizję pancerno-zmechanizowaną. To nawet nie jest w planach, aby sojusznicze wojska USA były permanentnym zastępstwem dla wojska Polski i uzupełnieniem jego braków, jeśli Polska (czytaj Międzymorze a nie sama Polska!) ma być permanentnym strategicznym sojusznikiem USA w tej części świata.

gaba
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 13:17

spokojnie, już niedługo wystartują dialogi.

tut
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 12:24

Między morze w umysłach naszych polityków na 23 planowe znaczenie. Wystarczy poczytać niedawno podpisany Strategię Bezpieczeństwa narodowego RP. Co innego się mówi co innego się robi. Ponad to międzymorze to państwa Batyckie, Białoruś i Ukraina, reszta to przybudówki. Inny układ nie ma militarnego sensu. Gospodarczego z resztą też. A teraz co na taki układ powiedzą wymienione państwa? Stosunek Rosji jest oczywisty.

windziarz
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 12:59

Kto będzie dowodził?Bo ktoś musi...i tu zaczynają się strome schody.Czas zejść na ziemię.

Box123
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 13:56

Do póki nie doszło do zbliżenia Polski z USA, za obecnego rządu, litwa bruzdzila nam na każdym kroku (dodajmy wbrew wszelkeij logice). Jak tylko zagrożenie ze wschodu zaczęło narastać a usa zaczęło inwestować w Polske, nagle wszystkie nierozwiązywalne problemy zaczęły sie rozwiązywać. Sprawa jest prosta. Polska jest największa, ma największy potencjał i nasz upadek zawsze oznacza koniec wszystkich dookoła. To chyba powinna być odpowiedź

Piotr ze Szwecji
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 17:39

Polsce od 1918 roku nie tylko Litwa bruździ. Po 1921 Białoruś i Ukraina pod butem Rosji, bo jednemu polskiemu nacjonaliście nie podobała się większość Rusinów w Sejmie. Czechy i Słowacja tańczyły tango do 1938, bo polska dyplomacja nadymała się ze szkodą historyczną dla wizerunku Polski do dziś dnia. Współpraca Wyszehradzka była luźna i niezobowiązująca, aż do rosyjskiego "incydentu" we Wschodniej Ukrainie i na Krymie. To oświecenie uzyskane zaprzepaszcza nadal niezreformowana przez pana Waszczykowskiego dyplomacja z kadrami z czasów głębokiego PRL:u. Sojusz wojskowy V4 (nieliczne umowy o wspólnych zakupach amunicji i paru umów na współpracę z Ukroboronprom), integracja gospodarek V4 (infrastruktura połączeń nadal w trakcie budowy) czy w końcu federalizacja krajów Międzymorza (jeno dorywcze i aperiodyczne rozmowy ministrów i głów państwa V4) są poza horyzontem dyplomatów krajów V4. Pytanie czy sama dyplomacja amerykańska zapewni zjednoczenie Międzymorza i zabezpieczy regionalną współpracą stabilność i bezpieczeństwo Polski. Na pewno nie brakuje aktorów zainteresowanych niezgodą wyszehradzką. Nie tylko Rosja i Chiny, lecz też Niemcy i Francja mają interes wbicia szpilki pomiędzy V4, Ukrainą, Białorusią (Białoruś nie jest jeszcze rosyjskim województwem) i Litwą (i Chorwacją?). Dla przykładu jaki nadal format jest rozwiązania problemu Wschodniej Ukrainy? Polska dyplomacja kulawa coś. Nie?

rED
wtorek, 23 czerwca 2020, 09:08

Tak dla informacji stwierdzenie "Czechy i Słowacja tańczyły tango do 1938, bo polska dyplomacja nadymała się ze szkodą historyczną dla wizerunku Polski do dziś dnia." Jest nie tylko fałszywe ale dowodzi wręcz głupoty autora. Na stosunki między Polską a Czechosłowacją w 20 leciu wpłynęła agresja Czechosłowacji i zabór Zaolzia oraz zbrodnie wojenne jakich się Czesi dopuści. Następnym etapem było blokowanie dostaw zapatrzenia dla Polski podczas wojny 1920 roku. Daruj sobie więc te wypociny.

Wawiak
środa, 24 czerwca 2020, 14:00

Dokładnie. Poraża mnie brak wiedzy Polaków w tym temacie. O tym, że Polska była. NIEOBECNA w Monachium też muszę przypominać (lub prostować ruskie manipulacje w tym temacie).

vc Hert
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 12:21

Zgadza się. Dlatego trzeba systematycznych zakupów i inwestycji w dobry sprzęt. Polsce nie jest potrzebne 32 F-35 (wystarczy 12). Na to konto dodatkowe 24 F-16V rozwiązałoby na 20 lat kwestię zakupów samolotów wielozadaniowych. Ważniejszy program to pełnoskalowy Homar, amunicja APR, dla Kraba,Raka i Langusty. Donbas uczy nas co znaczy celna salwa z 122mm. Jeśli będziemy zdolni trafiać częściej, to nie będzie konieczne nadrabianie ilością.

fog
wtorek, 23 czerwca 2020, 11:25

Co by trafić to trzeba wiedzieć gdzie i co jest... My nie mamy zdolności wykrywania celów poza horyzontem... Tak na wodzie jak i na lądzie... Brakuje nam E-2 Hawkeye lub skandynawskiego odpowiednika pod naszym dowódctwem i z dostępem do źródeł...

Box123
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 13:58

Polsce jest potrzebne i to pilnie kolejne 32 sztuki f35, bo 32 oznaczają ze zdolne do użycia w danym momencie będzie max ok 25 sztuk, czyli wobec ogromu zadań w razie konfliktu który na nie spadnie będzie kompletnie niewystarczające. Jedna dodatkową eskadra powinna być dostarczona do 2030. Druga może byc po tej dacie

fog
środa, 24 czerwca 2020, 09:21

...super a gdzie te F35 będziesz wysyłał...? Musisz mieć choć wstępne namierzanie... :/

Jacek
wtorek, 23 czerwca 2020, 09:38

OK, już zamawiam.

Tweets Defence24