Reklama

Siły zbrojne

Setki ciężarówek dla litewskiej armii

Fot. Litewskie Ministerstwo Obrony
Fot. Litewskie Ministerstwo Obrony

Litewskie ministerstwo obrony poinformowało na Twitterze o przyjęciu ostatniej transzy 142 ciężarówek Unimog U5000. Stanowi to zamknięcie kontraktu z 2015 roku.

Dostawa pojazdów Unimog U5000 realizowana jest na podstawie kontraktu podpisanego z Agencją Wsparcia i Zakupów NATO (NSPA) oraz niemieckim producentem samochodów Daimler Truck AG. Za 70 mln euro Litwa miała pozyskać łącznie 340 ciężarówek Unimog U5000 dostarczanych w kilku transzach. W cenę zakupu został wliczony również 15-letni okres wsparcia logistycznego oraz sprzętu testowego i narzędzi serwisowych. 

Unimogi to jedne z najczęściej używanych pojazdów przez litewskie siły zbrojne do rutynowych zadań, w tym do wsparcia logistycznego i transportu personelu. Starsze modele są używane już od kilkudziesięciu lat. Ze względu na duży popyt Litwa planuje przedłużyć kontrakt i kupić kolejne 42 ciężarówki tego typu.

W związku modernizacją Sił Zbrojnych Litwy oraz wzmacnianiem jej zdolności nie jest to jedyny kontrakt na nowe ciężarówki. Na początku 2020 roku podpisany został kontrakt na zakup 25 ciężarówek specjalnego przeznaczenia Arocs służących do przewozu platform i kontenerów. Część tych pojazdów ma być dostarczonych już w tym roku, a kolejna w 2021 r. Ponadto w maju 2020 roku Litwa odebrała ostatnie cztery (z ośmiu zamówionych w 2019 roku) zestawy Zetros 3643 przeznaczone do transportu czołgów i ciężkiego sprzętu gąsienicowego. 

image
reklama

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.