Reklama

Siły zbrojne

Serbia zakupi systemy Pancyr. USA grożą sankcjami

Pancyr na podwoziu kołowym. Fot. rostec.ru
Pancyr na podwoziu kołowym. Fot. rostec.ru

Rosja ma dostarczyć Serbii zaawansowany rakietowy system przeciwlotniczy Pancyr-S. Stany Zjednoczone ostrzegają, że w przypadku dojścia transakcji do skutku przeciwko bałkańskiemu państwu mogłyby zostać wprowadzone sankcje.

Rosyjska agencja prasowa TASS podała w środę, że "zgodnie z podpisanym kontraktem, system Pancyr-S zostanie dostarczony Serbii w ciągu najbliższych miesięcy".

Specjalny wysłannik Stanów Zjednoczonych na Bałkany Zachodnie Matthew Palmer ostrzegł w ubiegłym tygodniu Serbię, że dostarczenie rosyjskiej broni "stwarza ryzyko" amerykańskich sankcji. Mam nadzieję, że nasi serbscy partnerzy będą działać ostrożnie w przypadku każdej tego rodzaju transakcji - powiedział Palmer w wywiadzie dla macedońskiej telewizji Alsat M.

Serbia pozostaje kluczowym sojusznikiem Rosji, mimo iż pragnie przystąpić do Unii Europejskiej. Belgrad optował za pozostaniem poza NATO i odmówił poparcia amerykańskich sankcji wobec Rosji w związku z konfliktem na wschodniej Ukrainie. Rosja pomogła Serbii, dostarczając jej samoloty myśliwskie, śmigłowce bojowe i czołgi. W czasie krwawego konfliktu na terytorium byłej Jugosławii w 1990 roku Serbia prowadziła wojnę ze swymi sąsiadami - Chorwacją, Bośnią i Kosowem.

Serbski prezydent Aleksandar Vucić oświadczył we wtorkowym wywiadzie dla telewizji państwowej, że Serbia kupuje broń defensywną od Rosjan, ale pragnie uniknąć sankcji ze strony USA, "bądź konfrontacji z Ameryką".

Serbia się zbroi, ponieważ jest wolnym krajem w otoczeniu państw członkowskich NATO, z którymi pragnie być w przyjaźni(...) (nie chce dopuścić by Serbia-przyp. PAP) była tak słaba jak w latach dziewięćdziesiątych ub. wieku.

Aleksandar Vucić, prezydent Serbii

Agencja AP pisze, że samoloty NATO bombardowały Serbię w 1999 roku, aby położyć kres krwawej ofensywie przeciwko kosowskim Albańczykom, co spowodowało nieufność Serbów wobec zachodniego sojuszu wojskowego. Kosowo, które wchodziło w skład Serbii, ogłosiło niepodległość w 2008 roku, czego Belgrad i Moskwa dotąd formalnie nie uznały.

Pancyr (w kodzie NATO SA-26 "Greyhound"), to rakietowo-artyleryjski system przeciwlotniczy krótkiego zasięgu. Jest przeznaczony przede wszystkim do niszczenia nisko lecących celów jak śmigłowce szturmowe, pociski samosterujące, BSP. Może być umieszczany zarówno na podwoziu kołowym (Kamaz 6560, w układzie 8x8) lub gąsienicowym (GM-352). Uzbrojony jest w dwie wyrzutnie rakiet o zasięgu do 18-20 km i maksymalnym pułapie 15 km oraz dwie armaty przeciwlotnicze kalibru 30 mm.

Reklama

Komentarze (16)

 1. [email protected]

  Dobrze byłoby napisać jakie to sankcje wobec Serbii szykują USA.Czy i jakimi sankcjami obłożona byłaby Polska gdyby zażądała natychmiastowego wycofania z kraju 20 tysięcznej dywizji amerykańskiej oraz około 12 tys.żołnierzy,którzy obsługują w Polsce magazyny z amerykańskim uzbrojeniem oraz stacje radarowe nakierowane na obwód kaliningradzki.Na to się niestety nie zanosi,okupacja Polski przez Amerykanów będzie nadal trwać.Co potwierdziła ambasador USA przy NATO p.Kay Bailey Hutchinson,cyt.: „Stany Zjednoczone pozostają absolutnie zaangażowane w bezpieczeństwo w Europie i nie zamierzają wycofywać żołnierzy z Polski ani z innych krajów”. Jestem zdania, że prezydentowi Trumpowi przydałby się mały pstryczek w nos (tak samo bezczelnie i dumnie uniesiony jak u Jarosława Kaczyńskiego), wraz z propozycją rozdzielenia NATO na Pakt Północny (Europa) i Pakt Atlantycki („AMI ! AMI go home ! “) oraz informacja o możliwości zawarcia umowy handlowo-gospodarczej między Polską,a Rosją.

 2. maćko

  Całe szczęście, że my Patrioty kupujemy bo jeszcze by na nas sankcje wprowadzili jak za Regana.

  1. mobilny

   O zgrozo racja. Co by było gdyby qybrali SAMP/T? Sankcje?

  2. Rych

   To prawda

 3. Szrek

  Kolejny już kraj po Chinach, Indiach czy Turcji. I raczej również tym razem groźby nic nie dadzą.

 4. biały

  Kosowo które było kilkaset lat stolicą Serbii zostało odebrane Serbom z powodu migrantów którzy tam sie sprowadzili w przeciągu ostatnich stu lat

  1. mobilny

   Ale zachód swoje wie. Kosovo musiało wpaść w ręce islamu. Taky jest plan by nikt nie stanął na przeszkodzie islamizacji Europy

 5. AndrzejWa

  No, ale o co właściwie chodzi, przecież Serbia kupuje defensywny system. Rozumiem, że powinna dokonać zakupu w USA, największego eksportera broni na świecie, tylko dlaczego? A skąd ta paranoiczna nienawiść do Rosji? Nie lepiej kierować się dobrze znaną i sprawdzoną (Finlandia) dewizą: "Szukaj przyjaciół blisko, a wrogów daleko"? Dlaczego nie umacniamy wszelkiej współpracy z Niemcami, Francją, Czechami i Słowacją? Uważam, że z sąsiadami należy poukładać relacje jak najlepiej. Niestety Polska jak zawsze występuje w interesie dominującego pseudo sojusznika, zamiast we własnym. Z Rosją należy utrzymywać przyzwoite stosunki, zachowując czujność i zabezpieczając się przed wszelkiego rodzaju infiltracją z jej strony. To jest ogromny rynek zbytu dla naszych produktów i jeszcze tlą się tam resztki słowiańskiej sympatii do Polaków. Warto za nienawistne projekcje uzyskać to samo? Czy ktoś rzeczywiście wyobraża sobie, że Rosja zajmuje Polskę i podejmuje okupację. Przecież to byłby jej ekonomiczny i gospodarczy koniec. Poza tym Rosjanom żyje się coraz lepiej i trudno byłoby ich przekonać lub nawet zmusić do czegoś takiego. Potencjał obronny Polski należy umacniać także w tym kierunku, natomiast podsycanie nienawiści do Rosji oraz niechętna polityka i tworzenie tu jakiejś amerykańskiej twierdzy nie leży w naszym interesie. W gruncie to nasz obecny sojusznik od lat okrada kolejne kraje i wznieca kolejne wojny. Przykładem może być rozkradziony Irak. Arabska wiosna, która jak wiadomo, była "wielkim sukcesem" CIA przyniosła ogromne ofiary i zapoczątkowała niespotykany i niekontrolowany napływ imigrantów do Europy, niepokoje społeczne oraz eksplozję terroryzmu. Tymczasem Amerykanie spokojnie siedzą za oceanem i myślą jak tu dalej prowadzić dochodowe wojny minimalizując straty osobowe, bo to jest jedyny hamulec tego działania (obywatele nie lubią powrotów swoich krewnych w trumnach). Wszystko co na forum międzynarodowym robią Amerykanie - robią dla pieniędzy i szukają okazji na całym świecie.

  1. drt

   Bardzo celny komentarz

  2. Ziemowit

   Celny jedynie w odniesieniu do Amerykanów. Jeśli troszeczkę liznąłbyś historii to dowiedzialbyś się że Rosjanom ufać nie można. Są miękką dyktaturą z rozwiniętym aparatem propagandy. A ludzi bardzo łatwo w obecnych czasach przekonać do wszystkiego. Także do wojny. Rosja w ostatnich kilku latach prowadziła wojny ze swoimi sąsiadami więc nie wiem czemu mielibyśmy im ufać w czymkolwiek. Byliśmy już w ich strefie wpływów i widzieliśmy jak wyglądała nasza gospodarka. Już lepiej być w amerykańskiej jak cała Europa poza może Francją ale tylko w kwestii werbalnej oczywiście bo się nie wyłamie faktycznie ze względu ... Na grożące sankcje. Amerykanie kontrolują rynki finansowe. Nic nie sprzedasz nic nie kupisz bez ich zezwolenia więc dopóki świat jest jaki jest to jest najlepsze rozwiązanie.

  3. Tom

   10 lat temu bys uwierzyl , ze zaanektuja Krym i czesc Ukrainy ? Ja jestem w stanie uwierzyc, ze zajma kiedys przesmyk suwalski, my oczywiscie wypowiemy formalnie wojne, sojusznicy wysla wsparcie w postaci 30 dronow i 5 radarow itp, w praktyce niewiele mogac (vide Ukr.) , a wtedy cala Nasza gospodarka padnie. Zaden inwestor nie zainwestuje ani dolara, kapital ucieknie, bedzie panika..

 6. He?

  Jak stwierdzono że te 12 zasobników to 2 wyrzutnie?

  1. nikt ważny

   Może dlatego że są to dwa niezależne kanały po 6 zasobników?

  2. He

   Mylisz sie, jeśli już to 4 kanały po 3 zasobniki (wersja kołowa bo gąsienicowa ma mniej zasobników) poogladaj na YT jak strzela delikwent, więc albo 1 wyrzutnia (z 12 rakietami) albo 12 wyrzutni po sztuce..

  3. bender

   Jakie kanały? Jest jeden radar naprowadzania w Pancyrze.

 7. Cywill

  Sympatii to sobie Amerykanie nie zjednają grożeniem z byle powodu. Na szczęscie to nie nasza sprawa. Serbia jest TAM a my TU. Geografia i historia determinują (tymczasowe) układy.

  1. Palmel

   Ale oni mają takie same DNA jak my

  2. bender

   Co dokładnie masz na myśli? Są jakieś ludy z innym DNA?

 8. wie-dźmin

  Parametry zasięgowe rakiet Pancyra należy podzielić przez 2, wtedy będą zbliżone do realnych. Komendowe naprowadzanie II stopnia (beznapędowego) naraża cały zestaw na pociski AARGM. Silna strona Pancyra to mobilność. Lepszy wyrób niż śp. Loara, a były rozwijane równolegle. Oczywiście Rosjanie mieli już doświadczenia z Tunguską.

  1. He

   Lepszy byl bo loara to tylko artyleria bez rakiet ale nawet teraz loara ustępuje szybkostrzelnością rekompensując systemem kierowania ogniem i ammo programowalna, założyć powiększone pioruny i pancir kuca...

 9. Szach mat w jednym ruchu.

  Ciekawe co na to ekolodzy?

 10. tagore

  Baza wojskowa USA w Kosowie straci na znaczeniu?

  1. Palmel

   i to jest to a S-400 to Rosjanie sami wyślą z obsługą a może S-500 mają większy zasięg

 11. JÓZEK uzupełnił

  Sankcje USA ha ha a co Serbia dostaje od USA nic a nic co by jej stwarzały zagrożenia gospodarcze od zawsze Serbia kumpluje z Rosją i gdy nabierze moc to dzięki zabawkom z Rosji zrobi sobie przestrzeń z dostępem do morza i odzyska kolebkę powstania państwa tj obszary w Kosowie metodą zapożyczoną od stryja z Rosji na tzw metodę Krymską a potem Rosja wejdzie z pomocą do Serbii i pmoże zachować jej zdobycze terytorialne i osłoni ją metodą jaką stosuje Rosja w Syrii kto im podskoczy gdy wokół same państwa o uzbrojeniu kabaretowym

  1. Siła nikt nie obroni. Ale Serbowie widzą co jest w Syrii, niech mysla

  2. Palmel

   to oni mogą wprowadzić sankcje nie kupując gazu

 12. Adi

  Rosyjskie rakiety mają bardzo poważną wadę. Niemożna ich dezaktywować zdalnie przez samoloty USA

  1. Davien

   Jak udowodniła Serbia i Syria mozna to zrobic bardzo prosto, zwyczajnie posyłajac pocisk antyradarowy lub o zgrozo, drona co ładnie pokazali Izraelczycy własnie z Pancyrami:)

  2. SOWA

   Wszystko zależy od obsługi, jakości personelu. Arab nie jest dobrym żołnierzem. Zresztą gdyby S-400 i Pancyr były takie złe to Amerykanie nie straszyli by Turcji i Serbii tym bardziej, że w ostatnim przypadku mamy do czynienia z systemem typowo defensywnym. Fakt niektóre rozwiązania w tych systemach mają ograniczenia ale który sprzęt ich nie ma? Wojna polega na szukaniu słabych punktów.

  3. jan

   Ile pancyrow zniszczyli Izraelczycy?

 13. rejonowy

  Ładna demokracja - Serbia to suwerenne państwo . Jak zwykle coś nie po myśli USA - SANKCJE ! Ciekawie jak my wylądujemy z takim sojusznikiem ?

 14. Jacek

  Loarę dokończyć i będziemy mieli rodzimy odpowiednik Pancyra

 15. Arcetron

  Sankcje za zakupy u konkurenta , i po to te wszystkie wojenki aby ludzi się bali i broń kupywali.

 16. Jerzy

  A za co te sankcje, za kupno broni typowo defensywnej, czy za to, że nie od USA?

  1. GB

   Za wsparcie rosyjskiego przemysłu zbrojeniowego.

  2. RK53

   skoro oni chcą z Rosją to niech idą militarnie element nieistotny a preferencje jednoznaczne można użyć przymusu i izolować tylko poco? lepiej znać ewentualnego przeciwnika i brać go pod uwagę w razie sytuacji zagrożenia. "Z niewolnika nie ma robotnika "

  3. Marek

   Raczej nie. Amerykanie zresztą nie mają tego typu zestawów. Moim zdaniem Serbowie lepiej by zrobili kupując koreański zestaw, który w Indiach zdeklasował Pancyra.

Reklama