Reklama

Siły zbrojne

Serbia otrzymała "prezent" z Rosji: zmodernizowane T-72 i BRDM

Fot. MO Serbii
Fot. MO Serbii

Jak poinformowało Ministerstwo Obrony Republiki Serbii, dostarczone została druga, główna partia ciężkich wozów bojowych zakupionych w Rosji na potrzeby serbskiej armii. W ręce serbskich żołnierzy trafiło m.in. kilkadziesiąt opancerzonych samochodów rozpoznawczych BRDM-2MS i czołgów podstawowych T-72B1MS „Biały Orzeł”.

W czasie uroczystej ceremonii przekazania dostarczonego przez rosyjską zbrojeniówkę sprzętu wojskowego udział wziął wicepremier i minister obrony dr Nebojša Stefanović oraz szef sztabu generalnego serbskich sił zbrojnych gen. Milan Mojsilović. W uroczystości wzięli również udział sekretarz stanu i wiceminister obrony Federacji Rosyjskiej gen. armii Nikołaj Pankow i wiceminister obrony generał pułkownik Alexander Fomin, a także rosyjski ambasador Aleksander Botsan-Charczenko. Nowe wozy przedefilowały przed zgromadzonymi dygnitarzami, którzy następnie mieli okazję zapoznać się z nimi z bliska.

Według informacji przekazanych przez serbski resort obrony, w ramach rosyjskiej darowizny dla tego kraju o łącznej wartości 75 mln euro przekazanych miało zostać łącznie 30 egzemplarzy BRDM-2MS oraz 30 egzemplarzy T-72B1MS. Transakcja ta została sfinalizowana na podstawie porozumienie zawartego przez prezydentów Vucica i Putina w Soczi. Dostawy pierwszych BRDM i czołgów miały miejsce odpowiednio w lipcu 2019 i listopadzie 2020 roku, było to 10 transporterów i 11 T-72. Wynika z tego, że obecnie przekazanych zostało kolejnych 20 i 19 egzemplarzy tych pojazdów.

BRDM-2MS to rosyjska modernizacja opancerzonego samochodu rozpoznawczego BRDM-2, przygotowana na potrzeby serbskiej armii. Jej głównym celem jest dostosowanie pojazdu do wymagań współczesnego pola walki. W jej ramach dotychczasowy napęd wymieniono na nowy silnik wysokoprężny o mocy 150 KM, dzięki czemu wóz może osiągnąć prędkość 100 km/h. Wzmocniona została także odporność balistyczna, poprzez wprowadzenie dodatkowych modułów opancerzenia, zainstalowano też dodatkowe drzwiczki na bokach kadłuba dla załogi. Świadomość sytuacyjną poprawia sześć kamer termowizyjnych zamontowanych dookoła kadłuba, a także panoramiczny przyrząd obserwacyjny dowódcy zainstalowany na stropie wieżyczki. Pomimo wprowadzonych modyfikacji wóz zachował zdolność do pływania, a ponadto jego masa została nieco zmniejszona (do 6900kg.).

T-72B1MS to zmodernizowana wersja czołgu podstawowego T-72B1 o eksportowej nazwie "White Eagle" opracowana i realizowana przez rosyjską spółkę UralWagonZawod (UWZ). Główny nacisk położono na zwiększenie świadomości sytuacyjnej załogi oraz precyzji prowadzonego ognia. W związku z tym czołg w tej wersji  został wyposażony w nowy, dzienno-nocny celownik działonowego PN-72U Sosna-U oraz celownik panoramiczny dowódcy PKP-72 Sokole Oko z termowizorem trzeciej generacji. Dodatkowe wyposażenie stanowi m.in.: autotracker, system nawigacji satelitarnej GLONASS, system autodiagnostyczny kadłuba oraz pomocnicza jednostka napędowa (APU). Na zakup tych czołgów jak dotąd zdecydował się Laos, Mjanma i Serbia, a nieoficjalnie także Nikaragua i Urugwaj, a swoje zainteresowanie nim wyraził także Wietnam.

Obecnie na uzbrojeniu serbskich wojsk lądowych ma znajdować się ok. 212 egzemplarzy czołgów podstawowych z rodziny M-84 (w różnych wersjach) i 63 T-72A (z czego 13 do szkolenia, a 48 w rezerwie) oraz 32 egzemplarze BRDM-2 (oraz od 22 do 40 w rezerwie). Pozyskanie partii T-72B1MS pozwoli najprawdopodobniej na uzbrojenie kolejnego batalionu czołgów, a zmodernizowane BRDM-2 prawdopodobnie zastąpią standardowe wozy tego typu w pododdziałach rozpoznawczych. Pozwoli to na znaczące zwiększenie potencjału serbskiej armii w zakresie broni pancernej i bojowego rozpoznania.

image
Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama